Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2017., 18:33   #141
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Eh, to je sada jedna dilema, koju možeš riješiti jedino ako uzmeš istovjetnu različitog porijekla i usporediš deklaracije na njima - pogledaš osnovne sastojke i njihovu količinu (prerađevine).
Sve ostalo su umjetno napravljene arome i pojačivači okusa i boja koje sa kvalitetom nemaju nikakvog dodira, ali mogu stvoriti krivi dojam bolje kvalitete.
Npr - ako u nekoj salami ima 60% mesa, a ostalo je soja, umjetnim putem se to doradi i daje fantastičan okus, to nema dodira sa kvalitetom.
Ili u pašteti omjer postotka mesa i masti.......voćnom jogurtu postotak voća jagode ili umjetna aroma jagode.....zgodan je baš ovaj primjer - u cijelome svijetu proizvodnja jagoda je dostatna tek za 5% potrebe industrije jogurta, pa se aroma jagode dobiva iz jedne vrste plijesni, umjetno se oboji, i deklarira se kao jogurt od jagoda. A aroma mu je savršena jer je cijeli prožet njome, dok kod komadića jagoda u jogurtu, kada ga jedeš, imaš osjećaj kada zagrizeš voće, pa jogurt bez voća, da je nejednolične arome, što dovodi do pogrešnog zaključka da je onaj pljesnima aromatiziran - bolji.

Nepce je vražja stvar - zna zavarati.
Samo kratak odgovor, ja sam ti notorni gurman i još tome čitam sve moguće etikete (zbog nekih alergija također). Bježim od MSG-a (E-621) i sl. dodataka, salame i ove plastične voćne jogurte koje si navela ne volim niti kupujem. Proizvodi iz Hrvatske su tu negdje - prosjek po onome što je navedeno na etiketama. Ima stvari koje su mi u Hrvatskoj definitivno bolje, npr. neki mliječni proizvodi, no hrvatska prehrambena industrija prilično slijedi iste procese kao i sva druga masovna industrija hrane po svijetu. Nažalost, to znači da ni u Hrvatskoj nije kao što je bilo nekad (najbolje je bilo kad smo dobivali hranu sa sela pa je donosili doma u Zagreb - meso, voće, povrće...). Al se nekad dobro jelo...

Nekad nismo znali za pojam "organic" iliti "bio", jer valjda je toliko toga što smo imali i bilo prirodno.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 18:56   #142
Quote:
=InterMezzo;65033647.
Nažalost, to znači da ni u Hrvatskoj nije kao što je bilo nekad (najbolje je bilo kad smo dobivali hranu sa sela pa je donosili doma u Zagreb - meso, voće, povrće...). Al se nekad dobro jelo...

Nekad nismo znali za pojam "organic" iliti "bio", jer valjda je toliko toga što smo imali i bilo prirodno.

Povrće i voće (autohtono) najbolje je kupovati na tržnici od lokalne kumice.
Kupio sam danas kristalku kod svog "kumeka".
Po kvaliteti je to dan i noć u odnosu na onu što sam neki dan kupio u Konzumu, iako je domaćeg porijekla.
Jedna hrska i topi se u ustima a druga žilava i treba dobro zagristi da ju se prožvače.
Tržnica i lokalna kumica i kumek su zakon za takve proizvode.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 21:54   #143
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Povrće i voće (autohtono) najbolje je kupovati na tržnici od lokalne kumice.
Kupio sam danas kristalku kod svog "kumeka".
Po kvaliteti je to dan i noć u odnosu na onu što sam neki dan kupio u Konzumu, iako je domaćeg porijekla.
Jedna hrska i topi se u ustima a druga žilava i treba dobro zagristi da ju se prožvače.
Tržnica i lokalna kumica i kumek su zakon za takve proizvode.
Da, jer OC traži robu koja će stajati na polici tako dugo dok se ne proda. Pa proizvođač kupuje sjeme koje je na taj način selekcionirano - a tu se u korist lijepog izgleda i održivosti gubi tekstura i aroma.
Mali proizvođač koji prodaje svoju robU mimo velikih otkupljivača mora imati kvalitetu koja na oko ne mora biti vidljiva, ali se pokazuje na stolu. Tu, na tržnici, nema varanja, migoljenja - na tržnici se kreće isti krug kupaca i nemaš kome prodati ako im se ne sviđa šta kupe. Otići će drugom prodvaču.
Može nešto lošega proći kod onih koji se vode cijenom proizvoda - jedino bitno im je da je jeftino.
No, takvi su - barem moji kupci - u velikoj manjini na tržnici.
Zbog njih ja svoj asortiman ne mijenjam, a ako želim uvesti neki novi proizvod, ili novu sortu, godinu dana prije radim mini probu sa malom količinom i tražim povratnu informaciju o kvaliteti od kupaca- kako je oni doživljavaju.
.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 22:24   #144
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Da, jer OC traži robu koja će stajati na polici tako dugo dok se ne proda. Pa proizvođač kupuje sjeme koje je na taj način selekcionirano - a tu se u korist lijepog izgleda i održivosti gubi tekstura i aroma.
Mali proizvođač koji prodaje svoju robU mimo velikih otkupljivača mora imati kvalitetu koja na oko ne mora biti vidljiva, ali se pokazuje na stolu. Tu, na tržnici, nema varanja, migoljenja - na tržnici se kreće isti krug kupaca i nemaš kome prodati ako im se ne sviđa šta kupe. Otići će drugom prodvaču.
Može nešto lošega proći kod onih koji se vode cijenom proizvoda - jedino bitno im je da je jeftino.
No, takvi su - barem moji kupci - u velikoj manjini na tržnici.
Zbog njih ja svoj asortiman ne mijenjam, a ako želim uvesti neki novi proizvod, ili novu sortu, godinu dana prije radim mini probu sa malom količinom i tražim povratnu informaciju o kvaliteti od kupaca- kako je oni doživljavaju.
.
Koliko se sječam cijena u Konzumu nije bila nimalo manja
Prodaje se na komad pa je teško usporediti a i nisam u situaciji da gledam na svaku kunu, iako koristim akcije,
Naravno za ono što uobičajeno trošim.
Zašto bi toalet papir Zewa (najbolji je) platio 25, 99 kad je na akciji svako toliko 20,99.
Kupim 2 pakovanja i rijetko da propustim akciju.
Kvaliteta je bitna a trošiti treba razumno , na 2 pakovanja Zewe zaradiš za maciato
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 22:35   #145
Quote:
Goc-369 kaže: Pogledaj post
A di je točno ovdje prevara?
Zar ima manje od 3% lješnjaka? Prevara bi bila da je cijena jednaka ili slična, ali kako je proizvod čak 20 kuna jeftiniji, ja tu prevaru ne vidim!?Pogotovo jer svi znamo kakav je standard u bosni
Prevara je kad ti uvaljuju nekvalitetniju nutelu iz poljske po većim cijenama nego što je cijena kvalitetnijih u njemačkoj
Debilan članak, skroz
pogledaj kolko lješnjaka ima linolada kod nas?

poanta je da se mi bunimo na Nutellu iz POL i da nije ista kao ide DE, a i mi to radimo za tržišta istočno od nas sa Linoladom
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 23:27   #146
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Krivo.
Potrošača treba educirati, pojasniti mu zašto je proizvod dobar.
Deklaracijom, usmenom predajom, plačenom reklamom.....bilo kako.
Iako sam apsolutan pobornik kupovanja domaćih proizvoda, kao vjerujem i dobar dio građana ove države, no kako očekivati od tog dobrog dijela građana da ciljaju uglavnom domaće i vrhunske proizvode sa 3000 kn neto plaće? Ajde kako?

Nikakve tu edukacije i marketinške akcije ne pomažu. Uopće nije do toga.
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 09:38   #147
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Koliko se sječam cijena u Konzumu nije bila nimalo manja
Prodaje se na komad pa je teško usporediti a i nisam u situaciji da gledam na svaku kunu, iako koristim akcije,
Naravno za ono što uobičajeno trošim.
Zašto bi toalet papir Zewa (najbolji je) platio 25, 99 kad je na akciji svako toliko 20,99.
Kupim 2 pakovanja i rijetko da propustim akciju.
Kvaliteta je bitna a trošiti treba razumno , na 2 pakovanja Zewe zaradiš za maciato

Naravno, kvaliteta koja ima višu cijenu često puta ispadne jeftinija od jeftine nekvalitete. Nebitno jel domaće ili strano.
Primjer je moja paprika roga - ima izuzetno puno suhe tvari i bitno veći brix od drugih paprika toga tipa.
Kada radiš ajvar, od iste količine nje dobiti ćeš najmanje jednu teglicu ajvara više nego od druge sorte istog tipa. I kada pogledaš da je tegla domaćeg ajvara na tržnici trideset kuna, a ja papriku prodajem po deset kuna kilu i za dest kila mi moraš dati sto kuna, dok kod gospođe do mene isti tip ali drugu sortu paprike deset kila dobiješ za šezdeset kuna, ispada da si zapravo preplatio samo deset kuna na deset kila. No, tih deset kuna će ti pokriti aroma koja je daleko bolja kod moje paprike.
Sada je na tebi da odlučiš - želiš li nešto dobroga i finoga u startu skupljeg, u konačnici po sumi parametara istocjenovno ili čak i jeftinije.

No, da bi moji kupci znali zašto moja paprika vrijedi deset kuna, a ova samo dva metra dalje se prodaje po šest, ja njima svakodnevno objašnjavam.
Od samog objašnjavanja nema koristi, ako se iza riječi ne pokaže da to doista tako i je.

Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
Iako sam apsolutan pobornik kupovanja domaćih proizvoda, kao vjerujem i dobar dio građana ove države, no kako očekivati od tog dobrog dijela građana da ciljaju uglavnom domaće i vrhunske proizvode sa 3000 kn neto plaće? Ajde kako?

Nikakve tu edukacije i marketinške akcije ne pomažu. Uopće nije do toga.
Evo, u upisu gore sam plastično prikazala kako.
To naravno ne vrijedi u svim slučajevima.
Zato svaki dobar , pametan proizvođač, prodavač direktnom kupcu, ima proizvod za sve platežne kategorije kupaca - jedino što je bitno je da je naše, domaće proizvedeno, jučer ubrano, danas ujutro na klupi na tržnici, u podne na kupčevom stolu.
Tako imam normalni paradajz kakav se može kupiti u svakom dućanu, no, razlika je u tome što ja svoj berem u potpunoj zrelosti, a roba za OC se bere nedozrela, često sa tek naznakama promjene boje ploda, čime se gubi aroma - i taj je ili jednak cjenovno onom u OC ili tek kunu, dvije skuplji. Imam i starinske sorte, kakvih nigdje, ni u jednom dućanu - velikom ili malom - ne možeš kupiti - taj je pet ili deset kuna skuplji nego onaj u OC. Ti starinski često puta vizuelno ne izgledaju lijepo - znaju se raspucati, mekani su, znaju biti kvrgavi....no, aroma.....božanstvena. Ima svoje kupce koji ne pitaju za cijenu.


Da, teško je sa malim primanjima odlučiti se za kalitetu umjesto kvantitete, no, kao što veli @kocar - barem kada se može, kada su akcije, dobro je iskoristiti priliku.
Tako ja imam tablete za perilicu suđa - kutija od sto komada za pedeset kuna, a puna cijena joj je sto kuna. .
I svaki puta dok idem u dućan, gledam jel opet na akciji - ne trebam još kupiti, ali bude li prilike,uzeti ću za zalihu. .
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 07:06   #148
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Povrće i voće (autohtono) najbolje je kupovati na tržnici od lokalne kumice.
Kupio sam danas kristalku kod svog "kumeka".
Po kvaliteti je to dan i noć u odnosu na onu što sam neki dan kupio u Konzumu, iako je domaćeg porijekla.
Jedna hrska i topi se u ustima a druga žilava i treba dobro zagristi da ju se prožvače.
Tržnica i lokalna kumica i kumek su zakon za takve proizvode.

Taj tvoj lokalni kumek ne polijeva salatu zimi antifrizom da je ne bi mraz popario?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 13:24   #149
mi jedemo smeće od hrane i još to skupo plaćamo

http://www.index.hr/vijesti/clanak/h...ju/991842.aspx

koma
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 14:51   #150
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
mi jedemo smeće od hrane i još to skupo plaćamo

http://www.index.hr/vijesti/clanak/h...ju/991842.aspx

koma
to smo znali i prije, samo sad konačno imamo crno na bijelo.. gade mi se, mi njima dođemo kao kontejner za smeće, ali naravno uz prvoklasne cijene

Hipp kašice pune jeftine riže, pa barem da na dici ne varaju - Najbolje za Vaše dijete, moš mislit
__________________
The fact that no one understands you doesn't make you an artist
Patsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 15:25   #151
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
mi jedemo smeće od hrane i još to skupo plaćamo

http://www.index.hr/vijesti/clanak/h...ju/991842.aspx

koma

Ne samo hranu.
U dvanaestom mjesecu prošle godine bila sam sedamnaest dana u Šri Lanki, tamo vruće u to doba, pa sam ponjela minimum odjeće, računajući da ću znojno usput oprati i sušiti preko noći, samostalno, obzirom da smo mijenjali destinacije i bili uglavnom po manje atraktivnim hotelčićima.
Prvo što me iznenadilo je da u dućanima nema mega paketa deterđenta od tri, šest, osam, deset kila - Najveće je pakiranje od dvije kile, a najmanje od dvijesto grama. Dvijesto i šesto je prevladavalo osamdeset posto.
Uzela sam tih dvijesto, i naivno usula onako, kao doma dok oću nešto na brzinu ručno oprati.
Bem mu život - u deset voda sam morala isplavljivati da sav deterđent izađe, a kada se rublje osušilo - farba je bila "pojedena". i ne samo farba, nego i djelovi tkanine su se nacufali.
Onda mi je sinulo zašto su tako mala pakiranja - njima je dvijesto grama dostatno kao nama ovdje tri kile. Imaju aktivnu tvar u kutiji, a ne devedeset posto nosača aktivne tvari kao mi ovdje.
Cijene se ne sjećam više, ali znam da nije bilo nešto posebno skupo - neka normala za njihov standard.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 17:29   #152
Hrenvke, konzerve, paštete, nutelle, koka-kole, čipsevi su sami po sebi nezdravi i ''smeće''.

Kmeee kmeee Nijemci jedu Nutellu s više kakaovca, a to što je i dalje Nutella šećerna bomba koju nitko pametan neće jesti nikome ništa.
__________________
Through passion, I gain strength. Through strength, I gain power. Through power, I gain victory. Through victory, my chains are broken.
Ank.Skywalker is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 17:34   #153
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
mi jedemo smeće od hrane i još to skupo plaćamo

http://www.index.hr/vijesti/clanak/h...ju/991842.aspx

koma
a što nam preostaje kad je naše sve skupo,realno ako bi se hranili samo domaćim proizvodima trebalo bi nam 35% love više
kakma is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 19:17   #154
Cijena naseg Ariela kao da su ga kolumbijskim kokainom razrjedili.
muckiprovokator is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 20:38   #155
tretiraju nas kao stoku zato što jesmo stoka.....
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 20:44   #156
Quote:
Patsy kaže: Pogledaj post
to smo znali i prije, samo sad konačno imamo crno na bijelo..
i borzanici svaka čast, a ovima koji su nas tretirali ko govna jedan veliki pad prodaje želim. osobno, već godinama ne kupujem ariel, ako se i omakne isključivo u mulleru, isto kao i nutelu. koriatim fax i ornel i sasvim su mi ok. pizduni jedni gadljivi
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 22:44   #157
Quote:
Ank.Skywalker kaže: Pogledaj post
Hrenvke, konzerve, paštete, nutelle, koka-kole, čipsevi su sami po sebi nezdravi i ''smeće''.

Kmeee kmeee Nijemci jedu Nutellu s više kakaovca, a to što je i dalje Nutella šećerna bomba koju nitko pametan neće jesti nikome ništa.

Tu se u potpunosti slažem.

A dobio sam i prilično jak argument. Kako moji klinci obožavaju hrenovke povremeno bi ih kupio i kuhao. Jednom prilikom dam mačkama komade hrenovke a one samo njuš-njuš i ni liznut. Samo su se igrale s njima, kotrljale ih po kući. Ajde dobro, možda nisu gladne, možda im se te ne sviđaju... pa kupim ja drugu pa i treću vrstu ali mačke ni liznut.

I onda se ja lijepo zapitah: dobro, koji si ti kreten pa kupuješ "mesni" proizvod koji ni mačka ne želi jesti? I, od tada, nema više hrenovki u mojoj kući, ni domaćih ni uvoznih.

Bez obzira na proizvođača, pa makar to bio moj omiljeni brend, detaljno proučavam specifikaciju jer, kakva je to npr. kuhana šunka koja sadrži 60% mesa.

Zanimljivo, neki proizvođači u deklaraciji sušenih kobasica navode i informaciju koliko je grama sirovog mesa utrošeno za 100 grama kobasice. Naravno, što više to bolje, a najveća cifra za koju se sa sigurnošću mogu sjetiti je 157 grama.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 22:54   #158
Hrenovke i paštete izbjegavat pod must! To odkako sam izbacio prije 5 godina život je lakši jedno 10 razina. Ovo sa deterdzentima je ipak neophonije i stvarno ih može biti sram.
__________________
Nismo ti i ja skupa pecali Megalodone po Privlaci.
Bubochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 08:52   #159
Podravka, Kraš, Vindija itd.

Indikativno je da, otkada ova "afera" traje nekih godinu i pol, nijedan od naših "brandova" nije uskliknuo "AHA, vidite kako vas varaju, kupujte naše brendirane proizvode!", a upravo taj moment bi im bio odličan marketing za (pre)skupu robu.
Jesmo li mi sigurni da su Vegeta, Bajadera ili piletina po HALAL standardu, iste za domaće tržište, za zapadno izvozno ili istočno izvozno ?
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 11:17   #160
Jel' negdje objavljen popis tih stranih proizvoda niže kvalitete nego u ostatku EU?
Bender Unit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:02.