Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2011., 16:22   #421
Ne znam što ga je pitao, ali samo po sebi se nameće pitanje:

"Je li taj vaš sud deskriptivan ili preskriptivan?"

Tim više što prije izricanja samog suda ima preskriptivnu dimenziju ("moraju se složiti"), a sam sud je deskriptivne forme.

Tako da je vrlo lako moguće da ga je to pitao. A šta te to zanima?
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 10:20   #422
Hvala, ma na faksu nesto
Tuvixer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 13:34   #423
Thumbs up Pozdrav, treba mi hitna pomoc...

Bas sam danas pokusao naci Sliku i Biografju filologa ''Antonina Liberalisa'' ali nigdi ih ne mogu naci.
Tocnije nasao sam bio na wikipediji ali nisam siguran koliko je istinit.

Molio bih vas za pomoc oko pronalaska slike ''Antonina Liberalisa'' jer na googleu je ja nisam uspio naci a treba mi za seminar iz filozofije.

Unaprijed hvala na pomoci )
DeathFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 22:08   #424
Nužnost u filozofiji?

Molim definiciju nužnosti. Probao sam guuglat al nema povezanih tema.
hvala
Numizmatičar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 20:08   #425
1.Zašto su filozofi uglavnom ateisti?

2.Što nakon smrti?

3.Jesu li luđaci ludi?

4.Osoba koja zaspe (od dosade) nad Nietcheovom knjigom je glup?

5.Tko je stvorio nešto od ničega?

Ja sam Oogway i unaprijed se zahvaljujem
__________________
ž
Oogway is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 13:49   #426
Quote:
Oogway kaže: Pogledaj post
1.Zašto su filozofi uglavnom ateisti?

2.Što nakon smrti?

3.Jesu li luđaci ludi?

4.Osoba koja zaspe (od dosade) nad Nietcheovom knjigom je glup?

5.Tko je stvorio nešto od ničega?

Ja sam Oogway i unaprijed se zahvaljujem
Ahoy. Evo mog mišljenja. Zašto su filozofi uglavnom ateisti? Zato što što za većinu stvari u svijetu imaju svoj vlastiti zaključak. Točnije, filozofija se bavi dubokim promišljanjem, ne? A često se ta mišljenja kose s religijom. Pa tako i zaključci filozofa. Zato su filozofi većinom ateisti.

Što nakon smrti? Kako kome. To je zapravo vrlo jednostavno, ali opet, da se i komplicirat. Jednostavno, nakon smrti svi idemo u zemlju. Ako ćemo laički.
Filozofski, nakon smrti slijedi ili ništa ili idiličan svijet, za krščćane ilio raj ili pakao, za ostale vjere kako je koja ustrojena ( ne znam sad u šta tko vjeruje). Uglavnom, mislim da je tak.

Luđaci, što se mene tiče, nisu ludi. Ako ćemo iskreno, nitko nije "normalan".

Osoba koja zaspi od dosade nad Nietzeovom knjigom ili ju ne razumije ili je naprosto dovoljno inteligentna da joj knjiga dosadi svojom "jednostavnošću".

E za zadnje pitanje nemam odgovor. Vjera nas uči da je to Bog. Filozofija kaže nešto slično, samo se sve vrti oko kozmosa, blabla, ovisi kojoj filozofiji se priklonimo (antički filozofi pričaju svatko svoje, suvremeni također, ...)

I drugi put. Naravno, ako je išta koristilo.
__________________
The worst takes its time to come, and then to pass.
lunaticangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 00:47   #427
Ako moze neka sugestija oko knjige, da nije preeviše stručna..tipa 'Sofijin svijet'
__________________
Poput lopova zgrabim trenutak i učinim ga svojim.
''Facta, facta, non verba!''
Mme is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 00:55   #428
Quote:
Mme kaže: Pogledaj post
Ako moze neka sugestija oko knjige, da nije preeviše stručna..tipa 'Sofijin svijet'
Thomas Nagel: "Što sve to znači? - vrlo kratak uvod u filozofiju"
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 01:10   #429
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Thomas Nagel: "Što sve to znači? - vrlo kratak uvod u filozofiju"
Hvala
__________________
Poput lopova zgrabim trenutak i učinim ga svojim.
''Facta, facta, non verba!''
Mme is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 16:00   #430
ako mi može netko malo bolje pojasniti... znači na faksu smo danas učili da prije trebaš imati potrebu nego motiv i nikako al nikako se ne mogu složiti s tim. znam i definicija i profesorica je rekla da motiv proizlazi od potrebe ali npr. ako smo gladni, naša potreba će biti da idemo kupiti nešto za jelo, ali motiv je taj koj nas tjera na glad da bimo si mi zamislili da smo gladni pa da obavimo dužnost (potrebu) da si idemo kupiti nešto za jelo. ma samo oću da mi netko to malo bolje pojasni vjerujem da je profesorica u pravu al... imam motiv i potrebu da joj ne vjerujem
punkx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 14:58   #431
Quote:
punkx kaže: Pogledaj post
ako mi može netko malo bolje pojasniti... znači na faksu smo danas učili da prije trebaš imati potrebu nego motiv i nikako al nikako se ne mogu složiti s tim. znam i definicija i profesorica je rekla da motiv proizlazi od potrebe ali npr. ako smo gladni, naša potreba će biti da idemo kupiti nešto za jelo, ali motiv je taj koj nas tjera na glad da bimo si mi zamislili da smo gladni pa da obavimo dužnost (potrebu) da si idemo kupiti nešto za jelo. ma samo oću da mi netko to malo bolje pojasni vjerujem da je profesorica u pravu al... imam motiv i potrebu da joj ne vjerujem
Ako nemas potrebu za srecom, od kuda ti uopce motivacija da cinis stvari koje te usrecuju ? Bez potrebe za hranom, od kuda ti uopce motivacija da odes naci hranu ? Ako ti nemas potrebu, recimo igrati lacrosse, nikada nece imati ni motivacije za takvim cime. Neznam kako drugacije da ti objasnim.
Iai is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 15:26   #432
Quote:
Iai kaže: Pogledaj post
Ako nemas potrebu za srecom, od kuda ti uopce motivacija da cinis stvari koje te usrecuju ? Bez potrebe za hranom, od kuda ti uopce motivacija da odes naci hranu ? Ako ti nemas potrebu, recimo igrati lacrosse, nikada nece imati ni motivacije za takvim cime. Neznam kako drugacije da ti objasnim.
a puno hvala na odgovoru.. prošlo me hvala Bogu ta... životna sitnica. idalje nisam baš da se slažem al pretpostavljam da tako mora biti. hvala puno..
punkx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 16:07   #433
Quote:
Oogway kaže: Pogledaj post
1.Zašto su filozofi uglavnom ateisti?
Tvoje pitanje počiva na predrasudama i površnom znanju o nečemu.
Samim time ne znam kako ti čovjek može dati nekakav suvisli odgovor?
Filozofi nisu uglavnom ateisti.
Možemo reći da većina njih nije religiozna, ali apsurdno je na temelju toga tvrditi da su ateisti jer jedno nema pretjerane veze s drugim.
Također je pitanje ateizma/teizma isključivo stvar dotičnog pojedinca te je kao takva ne baš sklona propitkivanju okoline.


Prefomulirajmo pitanje:
"Zašto su filozofi uglavnom nereligiozni."

Religija ograničava ljudsko razmišljanje.
U situacijama kad čovjek počinje propitkivati svoju religiju (kult, moral, nauk) on prelazi u sferu filozofije.
Tako možemo reći da filozofi uglavnom nisu religiozni jer su "prisiljeni" ići malo dalje od religije.

Sama filozofija se javila kao suprostavljanje mitu i religiji (koji su u to doba Grčkoj bili usko vezani. prema nekim teorijama grčki mitovi jesu nastali iz nekih religijskih tekstova)
u nadi da će pružiti racionalno objašnjenje prirode (kao cjeline) koja se kasnije širi na čitav kozmos (pa i dalje ).

Religija je ustvari samo jedan od XY odgovora na jedno od XY pitanja koje postavlja filozofija.

Neki smatraju da je obratno te da je religija ustvari jedan korak dalje od filozofije.
Ja mislim da nije jer kao što nam čitava povijest filozofije pokazuje...filozofija je zapravo beskrajna.
Religija kao takva je fiksna.

Quote:
Oogway kaže: Pogledaj post
2.Što nakon smrti?
Svašta nešto. Razmisli što ti najviše odgovara pa odluči sam.

Quote:
Oogway kaže: Pogledaj post
3.Jesu li luđaci ludi?
Jesu li sifilisičari ljudi koji boluju od sifilisa ili od ureaplazme?

Quote:
Oogway kaže: Pogledaj post
4.Osoba koja zaspe (od dosade) nad Nietcheovom knjigom je glup?
Ne znam što znači da je netko glup.
Rekla bih da toj osobi fali koncentracije...s obzirom da je koncentracija tehnika koja se uvježbava s vremenom... možemo zaključiti da je ta osoba samo inertna.
Osim u slučaju psihopatologije kad se ometana koncentracija treba liječiti psihoterapijom u kombinaciji s medikamentima.

Quote:
Oogway kaže: Pogledaj post
5.Tko je stvorio nešto od ničega?
Pretpostavljam da bi to bio onaj gospodin Subzistentni.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."

Zadnje uređivanje Death-of-Art : 05.11.2011. at 16:20.
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 16:12   #434
Quote:
punkx kaže: Pogledaj post
ako mi može netko malo bolje pojasniti... znači na faksu smo danas učili da prije trebaš imati potrebu nego motiv i nikako al nikako se ne mogu složiti s tim. znam i definicija i profesorica je rekla da motiv proizlazi od potrebe ali npr. ako smo gladni, naša potreba će biti da idemo kupiti nešto za jelo, ali motiv je taj koj nas tjera na glad da bimo si mi zamislili da smo gladni pa da obavimo dužnost (potrebu) da si idemo kupiti nešto za jelo. ma samo oću da mi netko to malo bolje pojasni vjerujem da je profesorica u pravu al... imam motiv i potrebu da joj ne vjerujem
Tvoja je potreba duboko usađena i teško (rekla bih - nemoguće) ju je eliminirati.
Motivacija proizlazi iz same potrebe i ona je obično produkt potrebe.

Također je motivacija jedan korak bliže ostvarenom cilju.
Potreba postoji tu i bez motivacije, ali ne postoji motivacija bez potrebe (ona nije toliko ovisna o ostvarenom cilju).
Ustvari je ona usađena da bi te nagnala na motivaciju preko koje ćeš ostvariti cilj.

Najlakše bi bilo staviti nekakvu hijerahiju:
1. Potreba
2. Motivacija
3. Konkretno djelovanje
4. Izvršen čin
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."

Zadnje uređivanje Death-of-Art : 05.11.2011. at 16:22.
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 14:43   #435
Quote:
Frozen Memories kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Molim za pomoc ako neko ima nesto na temu Subjektivni i Objektivni moral ili barem vezano za to! Unaprijed hvala.
Subjektivni moral je ono u pojedincu sto samo tom određenom pojedincu govori jel nesto dobro ili ne, dakle razlikuje se od čovjeka do čovjeka.

a objektivni je onaj koji je zajednicki svima nama kada govorimo o moralnom dobru.

''Filozofija pravednosti'', pročačkaj po netu sigurna sam da ces nesto nac
kmcr_scream is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 19:42   #436
Mala pomoć: koja je razlika između moralnog relativizma i etičkog moralizma. Koja je razlika između spoznajnog relazivizma i objektivnog moralizma. Prof je na faksu spominjao ove pojmove pa me zanima jesu li isti.
I još jedno pitanje u vezi atomista i determiniranosti. Dakle, ako su događaji determinizirani, zašto onda oni ne mogu bit podloga društvenom djelovanju?
lalač is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 11:43   #437
Sjeća li se netko onog pisma nekog doktora svojoj kćeri /ili nećakinji, na početku starije Kalinove Povijesti filozofije?
Zanima me gdje bi to mogao nać? Ako ima tko možda neki link za to na internetu.
__________________
There are only wrong choices. I’m finally seeing it for the first time. Nothing good can happen in this fucked-up world that we’ve made for ourselves. Can it?

AQUArium
inflame is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 13:00   #438
Quote:
inflame kaže: Pogledaj post
Sjeća li se netko onog pisma nekog doktora svojoj kćeri /ili nećakinji, na početku starije Kalinove Povijesti filozofije?
Zanima me gdje bi to mogao nać? Ako ima tko možda neki link za to na internetu.
http://nomen_nescio.mojblog.hr/p-pis...og/163240.html ovo?
__________________
An expropriating property protector is a contradiction in terms.

We sit together, the mountain and I until only the mountain remains
Vautrin is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 13:40   #439
Thumbs up

da. to je to. hvala ti.
__________________
There are only wrong choices. I’m finally seeing it for the first time. Nothing good can happen in this fucked-up world that we’ve made for ourselves. Can it?

AQUArium
inflame is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 15:38   #440
fali mi treća lnjiga iz "izabrana djela- marx engels lenjin", one tamnozelene knjige (10) s crveno bijelim naslovom. ako može netko provjeriti koji je sadržaj treće knjige? je li anti-duhring ili nešto drugo?
__________________
Rođen sam u preriji, gdje vjetar slobodno puše i gdje ništa ne može slomiti sunčevu svjetlost.
Idol Vijandota is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:48.