Natrag   Forum.hr > Sport > Nogomet > Navijači

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2010., 10:50   #1
Utjecaj konzumiranja droga na navijački pokret

Zanima me kakva su vaša razmišljanja s ovim u vezi?

Primjerice zakoni o navijačima i slični znaju (a ne provoditi uvijek) postaviti pravila o konzumiranju alkohola i slično, pa privoditi pojedinca koji su u vidnu alkoholiziranom stanju i slično tome.

Mene zanima, s obzirom da se zna reći da je neku navijačku generaciju s obzirom na konzumiranje težih droga, "pojela" droga, kako se da predvidjeti budućnost neke navijačke skupine s obziroma na to koje i kakve stimulanse konzumiraju navijači, posebno oni iz jezgra skupina, jer njihova ponašanja i tajni "rituali", se slijede češće nego bilo što drugo (utjecaji ostalih navijačkih pokreta s obziroma na inovacije na tribinama, ili oživljavanje nekih starih običaja)...

S obziroma na složenost ove tematike, o tome bi mogli dati svoj doprinos eventualno veći koji navijačke pokrete s većom dozom interesa i duže prate, neki iskusniji pojedinci, ali me zanimaju i mišljenja i zapažanja s tim u vezi općenito.

Može li se što god reći o ovome?
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 11:25   #2
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Zanima me kakva su vaša razmišljanja s ovim u vezi?

Primjerice zakoni o navijačima i slični znaju (a ne provoditi uvijek) postaviti pravila o konzumiranju alkohola i slično, pa privoditi pojedinca koji su u vidnu alkoholiziranom stanju i slično tome.

Mene zanima, s obzirom da se zna reći da je neku navijačku generaciju s obzirom na konzumiranje težih droga, "pojela" droga, kako se da predvidjeti budućnost neke navijačke skupine s obziroma na to koje i kakve stimulanse konzumiraju navijači, posebno oni iz jezgra skupina, jer njihova ponašanja i tajni "rituali", se slijede češće nego bilo što drugo (utjecaji ostalih navijačkih pokreta s obziroma na inovacije na tribinama, ili oživljavanje nekih starih običaja)...

S obziroma na složenost ove tematike, o tome bi mogli dati svoj doprinos eventualno veći koji navijačke pokrete s većom dozom interesa i duže prate, neki iskusniji pojedinci, ali me zanimaju i mišljenja i zapažanja s tim u vezi općenito.

Može li se što god reći o ovome?

Ej Pavao, znaš da se ljudi u st-u jednostavno vole gazit, e sad zavisi koji je đir i koliko se love ima, pa se svi gaze prema svojin mogućnostima kako na tribini, tako i oni koji nisu na tribini.
zovi čovika is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 11:34   #3
Quote:
zovi čovika kaže: Pogledaj post
Ej Pavao, znaš da se ljudi u st-u jednostavno vole gazit, e sad zavisi koji je đir i koliko se love ima, pa se svi gaze prema svojin mogućnostima kako na tribini, tako i oni koji nisu na tribini.
Pamtim jednu vrlo dobru prijateljicu iz srednje škole, kada je spomenila alkohol i gledanje utakmice pa zaključila da tko bi to normalan gledao, a da se prethodno ne, je li, stimulira s nečim. Bilo izdvojeno ovdje njezino mišljenje kako previše subjektivno ili ne, mene zanima u tom smislu, kada se s druge strane stvaraju parole tipa "ja ne mogu drugo nego da ga volin", a ista se misao odnosi na nogometni klub i sve s njim u vezi, jest pitanje imaju li ljudi uopće izbora, tj. je li nogomet način da se "gazi sebe", odnosno gasi vlastita svijest, kao bijeg od ograničene mogućnosti izbora (posao, škola, ljubavni odnosi, obiteljski i ini) više nego nešto drugo, a s druge strane, pošto konuzumacija koječega oscilira - kada recimo jedna manja skupina prihvati specifična zabranjena sredstva - oni već imaju unutrašnju hijerarhiju i vlastite načine zaobilaženja policijske kontrole, ali i vlastitu "kulturu" komunikacije tako. Na kraju novi, mlađi članovi, da bi bili bliže cijeloj situaciji i shvatili, doživjeli sve njene komponente, počinju imitirati isto. Tako kako se pojave nove droge imamo i specifične drugačije običaje jer različiti stimulansi različito djeluju na jezgre skupina, potom i sve ostale koji se u većoj ili manjoj mjeri ne slažu sa stilom koji demonstiraju jezgre grupa ili podgrupa. Tako ove razlike nisu više samo političke i ikonografske i po pitanjima tko koga više voli ili ne voli - nego se izbor sklonosti prema kome ili čemu svodi na - tko je na čemu.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 11:52   #4
pazite vi samo da topik ne ode u krivon smjeru tj. čitaju ga svi i sve, ko zna zna ko ne zna 2!
svi na svemu 1950
__________________
koga nema? svi ga imamo!
grozd is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 11:54   #5
utjecaj droge je prisutan u svakoj subkulturi tako i ovoj.jednostavno droga opusta ljude i omogucava im vecu i slobodniju kreativnost.vecina navijackih pisama i opcenito ideja proizlazi iz nekakve "luđe".
na torcidinoj tribini svako ko imalo prati situaciju lako uoci da je druga droga bila u điru 80ih i danas.jednostavno poslušas tempo pivanja i sve ti je jasno...
kad je tribina drogirana onda je disko


inace i droga se spominje u zakonu o navijacima...


ŽIVILA KOKA DOLI KOLA!!!
ŽIVILA DROGA!!!
__________________
indijanac, padobranac, aleština...
neozbiljan a ne ozbiljan!
reafer man is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 12:03   #6
Quote:
reafer man kaže: Pogledaj post
jednostavno droga opusta ljude i omogucava im vecu i slobodniju kreativnost
Postoje neke knjige i scenariji i filmovi koje su autori radili pod težim drogama, međutim to nije opće pravilo nego kada se zbroje različiti životopisi i djela pravilo je da pravila nema, u vezi s kreativnošću.

Što se tiče slobodnijeg odnosa među ljudima, ljudi koji su na različitim stimulansima - dok su jedni "podignuti", a drugi više "spušteni" kako već tko ima navike i potrebe da bi bio opušteniji, kao i oni koji ne uzimaju ništa, s jedne strane se oteženo povezuju međusobno kao i pojedinci i kao grupe, a s druge strane povezuju se ljudi koji na razini idelogija i stavova o bilo čemu - nemaju ništa drugog zajedničkog, tako da njihova interakcija i komunikacija postaje čudna za sve ostale.

U biti, ukoliko su neki utoliko postali ovisni, njima je PRIMARNO je li s njima tko u ekipi, što se toga tiče, a tek onda sve ovo ostalo. Tako ti faktori djeluju i kao uzrok nepovjerenja, straha, neslobode, jer ljudi jedni druge ne razumiju ni na svjesnoj ni na nesvjesnoj podlozi, grupa nije homogena, i onda se isto osjeti najviše kada se dogode veći izazovi.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 12:23   #7
Wink

Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Zanima me kakva su vaša razmišljanja s ovim u vezi?

Primjerice zakoni o navijačima i slični znaju (a ne provoditi uvijek) postaviti pravila o konzumiranju alkohola i slično, pa privoditi pojedinca koji su u vidnu alkoholiziranom stanju i slično tome.

Mene zanima, s obzirom da se zna reći da je neku navijačku generaciju s obzirom na konzumiranje težih droga, "pojela" droga, kako se da predvidjeti budućnost neke navijačke skupine s obziroma na to koje i kakve stimulanse konzumiraju navijači, posebno oni iz jezgra skupina, jer njihova ponašanja i tajni "rituali", se slijede češće nego bilo što drugo (utjecaji ostalih navijačkih pokreta s obziroma na inovacije na tribinama, ili oživljavanje nekih starih običaja)...

S obziroma na složenost ove tematike, o tome bi mogli dati svoj doprinos eventualno veći koji navijačke pokrete s većom dozom interesa i duže prate, neki iskusniji pojedinci, ali me zanimaju i mišljenja i zapažanja s tim u vezi općenito.

Može li se što god reći o ovome?
AE
Cegi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 12:37   #8
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Zanima me kakva su vaša razmišljanja s ovim u vezi?

Primjerice zakoni o navijačima i slični znaju (a ne provoditi uvijek) postaviti pravila o konzumiranju alkohola i slično, pa privoditi pojedinca koji su u vidnu alkoholiziranom stanju i slično tome.

Mene zanima, s obzirom da se zna reći da je neku navijačku generaciju s obzirom na konzumiranje težih droga, "pojela" droga, kako se da predvidjeti budućnost neke navijačke skupine s obziroma na to koje i kakve stimulanse konzumiraju navijači, posebno oni iz jezgra skupina, jer njihova ponašanja i tajni "rituali", se slijede češće nego bilo što drugo (utjecaji ostalih navijačkih pokreta s obziroma na inovacije na tribinama, ili oživljavanje nekih starih običaja)...

S obziroma na složenost ove tematike, o tome bi mogli dati svoj doprinos eventualno veći koji navijačke pokrete s većom dozom interesa i duže prate, neki iskusniji pojedinci, ali me zanimaju i mišljenja i zapažanja s tim u vezi općenito.

Može li se što god reći o ovome?
Sovići tegle skupe droge a ne jeftine kao mi obični navijači i zaljubljenici u svoj klub i zato sebi uništavamo sustavno život dok sovići konzumiraju drogu za bogate u stvari gazda kluba ih ponekad isplaćuje u "robi"
 
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 12:42   #9
vođa navijaća ti je obicno glavna spojka od dilera do konzumenata i on lijepo govori između svake pjesma gdje koji diler ima kakvu drogu pa da se lakše rasporedimo
__________________
izađi i bori se...1950
Bigslick is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 12:56   #10


Na stranu neke opake primisli, kada bi govorio o svom subjektivnom iskustvu, rekao bih kako je zanimljivo primjetiti neke elemente;

npr. ako vođe navijača nisu na drogama, a razne "gazde" jesu, tada se među njima ne stvara odnos povjerenja, a da jesu onda se stvara zavisan odnos i hijerarhijska pozicija na temelju već one otprije koja govori o tome tko je veći diler, ili tko kod dilera više kupuje.

Tako kako sam nisam pristalica ni kakvih opijata tako su mi bili bliži oni navijači koji isto tako nisu, što je i kod ljudi, koji su mi eventualno bili bliži, stvaralo nervozu, jer ovi nemaju toliko gostovanja, tuča, ili što god. Međutim s onim tko ne konzumira ništa puno lakše je dogovoriti se da od točke A bude na točci B u dogovoreno vrijeme, a kod ovih drugih je to skoro pa Sizifov posao... Tako je za navijačku organizaciju s jedne strane bitno imati ljude koji su ni na čemu, a s druge ovi koji su na nečemu stvaraju specifičnije odnose.

Na temelju čega možemo zaključiti da navijači, kada nisu na drogama, dolazi do sukobama s upravama klubova, jer ovi jesu. I to je to.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 13:22   #11
droga ne
gmaz88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 13:27   #12
da sam ja pandur, samo travu i vodu bi davao navijacima u buseve za gostovanja...i svi sretni, mirni, nasmijani, veseli, kreativni...
__________________
"Emancipate yourselves from mental slavery, none but ourselves can free our minds!"
al rijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 13:32   #13
Quote:
al rijeka kaže: Pogledaj post
da sam ja pandur, samo travu i vodu bi davao navijacima u buseve za gostovanja...i svi sretni, mirni, nasmijani, veseli, kreativni...
mozda zato ovoliko pandura i pada sa raznim paketima i šemama po raznin granicama,lukama,carinama...tili su nama udovoljit
gmaz88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 13:36   #14
Quote:
gmaz88 kaže: Pogledaj post
mozda zato ovoliko pandura i pada sa raznim paketima i šemama po raznin granicama,lukama,carinama...tili su nama udovoljit
A možda neko i namjerno gura droge u navijački pokret jer je to najlakši način za obezvrijediti iste, kao slobodne društvene kritičare bilo kakvih pojava.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 13:43   #15
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:A...LNI_5eNIUkHgiX
kambek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 14:11   #16
A mozda neke teme ipak trebaju bit privatne? Sta je sljedece: "utjecaj navijackog sukoba na drustvo sa stvarnim primjerima"? Ubit vas glad za informacijama i diskusijama
__________________
Dunavom lesevi plove,
da li se bar jedan zove,
Maance
hst is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 14:28   #17
Quote:
hst kaže: Pogledaj post
A mozda neke teme ipak trebaju bit privatne? Sta je sljedece: "utjecaj navijackog sukoba na drustvo sa stvarnim primjerima"? Ubit vas glad za informacijama i diskusijama
Da neki pripadnici specijalne policije, tajnih službi, obične policije - kontroliraju odnosno puštaju na volju reket, prostituciju, preprodaju droga i slično, što je između svega toga najjednostavniji način da se ugrozi neki kolektiv kao što je navijački?

Quote:
HHijena kaže: Pogledaj post
Sovići tegle skupe droge a ne jeftine kao mi obični navijači i zaljubljenici u svoj klub i zato sebi uništavamo sustavno život dok sovići konzumiraju drogu za bogate u stvari gazda kluba ih ponekad isplaćuje u "robi"
Ukoliko se policijsku gomilu, kao hijerarhijski utvrđenu strukturu - ne uspijeva nagovoriti da navijače uništi totalno, a prostitutke i novac ne mogu ponuditi cijeloj tribini, a nemaju ga baš previše, u opsesivnoj borbi za moć, dijeliti huliganima nije li guranje droga baš najjednostavniji način za ulazak u neku skupinu i stvaranje paralelne strukture kontrole nad njom?

Prema tome, da nogometaši i njihove gazde što eventualno konzumiraju, koga briga, međutim huliganima je to završni udarac, odnosno stvaranje političke (ne)volje kod građana da ih se do kraja stisne, odnosno opravdana je svaka represija ma prema kome - jer "sve su to narkomani". Dakle, ukoliko u navijačkim skupinama, koje po prirodi svog druženja i širine kolektiva i nisu baš toliko homogene koliko bi tko htio - se u neke podgrupe gura štogod, to je "gazdama" način da se navijače kontrolira, cijelu skupinu usmjerava i prema tome nije privatna stvar. Pogotovo ako se s obzirom na lošu kvalitetu tih supstanci uništava budućnost ljudi, dok s druge strane mlađi ljudi, po prirodi stvari kritični i buntovni, prihvaćaju sve što ima dojam buntovništva, a ne traži neko veće zalaganje i trud. Što na kraju znači otvoriti šestoro očiju, ukoliko se želi ostati dosljedan cilju pri kojem je interes kluba za koji se navija glavni kolektivni interes navijačke grupe.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 14:58   #18
Zanimljiva tema. Slušajte Pavu i nemojte ju razjebat glupim komentarima. Ako je nekom do zajebancije, ima pregršt topica.
__________________
Nećeš razbojniče!
Mukte Kavga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 14:59   #19
samo alkohol
__________________
provokator
papillon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 15:20   #20
Droga kao i sve ostalo svugdi drugo...ko voli nek izvoli
frajebo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.