Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2015., 11:13   #41
a ni ne morate kužiti.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 11:18   #42
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Izvrtila sam teme do sredine 2013. pa nema nis prikladno tako da cu pitati tu.

Zanima me stav roditelja vezano uz djecu koja idu u 7. i 8. razred (vise osmasa). Smatrate li da je ok da dijete te dobi ide van i preko tjedna i ima izlazak do 21 sat?
Jutros pricam s kolegicama i veli jedna da joj je mala bila sinoc do 21 h kod frendice. Skolu je imala ujutro. I inace da preko tjedna ima izlazak do 21 (kako kaze, i tako mala nejde spavati do 22), a preko vikedna do 21.30/22.00.
Cisto me zanima stav roditelja koji imaju klince te dobi. Jel vam to ok?
Meni se cini da nije ok da dijete od 13/14 god ima redovan izlazak (jer to je kod njih skoro pa svakodnevno) preko tjedna do 21 sat. Ako je budna do 22 neka cita lektiru i neku drugu knjigu npr., radi nesto drugo... ali da bude doma.
Jesam li mozda zaostala u razmisljanju?
Znači preko tjedna nema ni kina ni kazališta ni ničeg?
Zašto? Čemu?
Dakle nema života preko tjedna nego samo preko vikenda?
Pa vikendom obično zaredaju posjete bakama i dedama i baš je djetetu to super, moš mislit

Ja sam za neku umjerenost

Isto kao što očekujem da će preko vikenda čitati lektiru i učiti, slobodno može i preko tjedna van, ne svaki dan, ali može
tj moći će ako zasluži naravno :evil:
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 11:23   #43
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post

Ja sam za neku umjerenost

Isto kao što očekujem da će preko vikenda čitati lektiru i učiti, slobodno može i preko tjedna van, ne svaki dan, ali može
tj moći će ako zasluži naravno :evil:
e, upravo ovo!
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 11:25   #44
Ja samu sebe pitam u cem je problem s 21 sat... hm. Pa problem je da je to po meni vec noc (ne kao kod Summer dan ), da se lagano mora zavrsavati dan, odraditi osobnu higijenu, procitati poneku stranicu lektire, ako je drugi dan skola ujutro pripremiti sve kaj treba za ujutro... problem je i to kaj mislim da ako se u 8. razredu svaki dab moze biti vani do 21 h (ili duze), koja je onda granica izlazaka u srednjoj. Preko tjedna. 23? Ponoc? Kako ih onda drugi dan izvuci iz kreveta prije 10? U jutarnjem turnusu se onda pod satom drijema i ne prati nastava. Popodnevni turnus je do 10 u krevetu pa dok se digne, spremi, ako putuje u skolu ne stigne se bas uciti....
Sve ovo ovisi o odgovornosti djeteta prema obavezama, ali mislim da je manjina odgovornih u toj dobi.
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 11:30   #45
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Kako ih onda drugi dan izvuci iz kreveta prije 10? U jutarnjem turnusu se onda pod satom drijema i ne prati nastava. Popodnevni turnus je do 10 u krevetu pa dok se digne, spremi, ako putuje u skolu ne stigne se bas uciti....
Sve ovo ovisi o odgovornosti djeteta prema obavezama, ali mislim da je manjina odgovornih u toj dobi.
Ovo ni meni nije jasno. Pogotovo ako uzmemo u obzir da bi srednjoškolci ionako rado prespavali jutro i digli se u 10. Ne kažem da u 21 h moraju sva školska djeca biti u krevetu,ali kad se ta djeca stignu naspavati ako je ok da su radnim danom do kasna vani , a ujutro je nastava od 8?

Jedno si iznimke od pravila, pa da se tu i tamo ostane vani s društvom ili ode u kino na neki večernji termin,ali ne svaki dan.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 11:33   #46
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Ja samu sebe pitam u cem je problem s 21 sat... hm. Pa problem je da je to po meni vec noc (ne kao kod Summer dan ), da se lagano mora zavrsavati dan, odraditi osobnu higijenu, procitati poneku stranicu lektire, ako je drugi dan skola ujutro pripremiti sve kaj treba za ujutro... problem je i to kaj mislim da ako se u 8. razredu svaki dab moze biti vani do 21 h (ili duze), koja je onda granica izlazaka u srednjoj. Preko tjedna. 23? Ponoc? Kako ih onda drugi dan izvuci iz kreveta prije 10? U jutarnjem turnusu se onda pod satom drijema i ne prati nastava. Popodnevni turnus je do 10 u krevetu pa dok se digne, spremi, ako putuje u skolu ne stigne se bas uciti....
Sve ovo ovisi o odgovornosti djeteta prema obavezama, ali mislim da je manjina odgovornih u toj dobi.
Mislim da nitko od nas nije rekao da djete u 8 razredu može izlaziti svaki dan do 21
Al ti jesi napisala da ne bi preko tjedna uopće ići nikuda

Ja osobno sam za umjerenost i kombinaciju jednog i drugog
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 11:38   #47
kak se ne piše o svakodnevnim izlascima do 21?
npr. moj mali će u osnovnu ići samo u jutarnjoj smjeni.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 11:44   #48
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Mislim da nitko od nas nije rekao da djete u 8 razredu može izlaziti svaki dan do 21
Al ti jesi napisala da ne bi preko tjedna uopće ići nikuda

Ja osobno sam za umjerenost i kombinaciju jednog i drugog
U prvom ili drugom postu sam navela da je u ovom slucaju o kojem ja pisem rijec o svakodnevnom izlazenju. (Edit: napisala sam da je kod njih to skoro pa svakodnevno. Znaci dogodi se da mala nekad ne izadje, al u pravilu ide van).
Sto se toga tice, ja sam podvukla (za tu dob) granicu u 20h. Nisam rekla da sam uopce protiv druzenja tijekom tjedna. Duzi izlasci preko vikenda.
Ostavljam prostora i za neke izvanredne situacije, ne znam - koncert tijekom predizborne kampanje koji se u utorak odrzava u gradu.

Edit 2: u drugom postu se mozda moglo izvuci zakljucak da sam protiv jer sam pisala kako smo mi tj ja, al sam kasnije objasnnila da nisam protiv "nestrukturirane" zabave. Do 20 h.
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 11:48   #49
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
U prvom ili drugom postu sam navela da je u ovom slucaju o kojem ja pisem rijec o svakodnevnom izlazenju.
Sto se toga tice, ja sam podvukla (za tu dob) granicu u 20h. Nisam rekla da sam uopce protiv druzenja tijekom tjedna. Duzi izlasci preko vikenda.
Ostavljam prostora i za neke izvanredne situacije, ne znam - koncert tijekom predizborne kampanje koji se u utorak odrzava u gradu.
ma ok, načelno se slažemo
a sad 20 ili 21 sat, ovisi i o načinu života obitelji
neke obitelji općenito kasnije idu spavati, neke ranije, neke mame tek u 20-21 kreću sa kuhanjem za sutra, druge su već u 20 u piđami...
tak da je to vrijeme odlaska na spavanje vrlo individualno

za sebe osobno mogu reći da sam se malo naspavala kroz školovanje i da sam više bila budna doma uz knjigu (bila sam luda za čitanjem čak da su mi branili jer sam znala do 1-2 u noći čitati) nego što sam bila budna jer sam bila vani do 21
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 11:55   #50
bas to, malo je 12 godisnjaka koji idu spavati u 9 navecer. jel to zdravo ili ne sad nije pitanje, poanta je da se ide spavati oko 10-11 u najboljem slucaju.
i zato je imho sasvim svjedno oce li sjediti na klupici ili cmrljiti pred tv ili na mobu
dapace
radije da sjedi na klupici
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 12:04   #51
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
bas to, malo je 12 godisnjaka koji idu spavati u 9 navecer. jel to zdravo ili ne sad nije pitanje, poanta je da se ide spavati oko 10-11 u najboljem slucaju.
Ovo je vjerojatno točno.

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
radije da sjedi na klupici
Al ja bi radije da je moje dijete doma.
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 12:15   #52
pa to je ono sto je u pozadini svih upisa, i ono sto mene zanima, cega vas je strah ako je dijete ispred zgrade u 21 sat na klupici
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 12:35   #53
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Ja samu sebe pitam u cem je problem s 21 sat... hm. Pa problem je da je to po meni vec noc (ne kao kod Summer dan ), da se lagano mora zavrsavati dan, odraditi osobnu higijenu, procitati poneku stranicu lektire, ako je drugi dan skola ujutro pripremiti sve kaj treba za ujutro... problem je i to kaj mislim da ako se u 8. razredu svaki dab moze biti vani do 21 h (ili duze), koja je onda granica izlazaka u srednjoj. Preko tjedna. 23? Ponoc? Kako ih onda drugi dan izvuci iz kreveta prije 10? U jutarnjem turnusu se onda pod satom drijema i ne prati nastava. Popodnevni turnus je do 10 u krevetu pa dok se digne, spremi, ako putuje u skolu ne stigne se bas uciti....
Sve ovo ovisi o odgovornosti djeteta prema obavezama, ali mislim da je manjina odgovornih u toj dobi.
zasto mislis da ce dijete odlaskom u srednju povecavat sebi izlaske?
ako i hoce, cini mi se da je veca vjerojatnost da ce to napraviti ono koje je imalo ograniceno u osnovnoj.
uzet ce si, uz pretpostavku da ce izabrat skolu van kvarta, da zet kasni, da su imali dodatan sat, ovoononesto, i kasnit ce doma.
lagat ce da dobije sat dva vise, ili ce pregovarati sa argumetnom, uopce me niste pustali u osnovnoj, a peru, ankicu i maricu jesu, pa mi sada morate dati vise.

to klinci rade kada imaju previse ogranicenja.

20 ili 21, koja razlika? pa mrak je po zimi vec u 18h. i to debeli.
onda po tome, djeca u popodnevnom turnusu ne bi smjela ici doma, jer je mrak.

o tome da se trebaju spremat spavat, zavrsavat dan, teenageri sa kojima radim, koji imaju taj imperativ da idu u 21 u krevet, u tom krevetu imaju fejs, igrice, muziku, tv (cesto farmu ili BB), pa mi sjedenje na klupici bez kontrole odrasle osobe, izgleda benignije, nego blejanje u moderne tehnologije sa kvazikontrolom roditelja.
i iznenadile biste se kolko se klinci sprdaju sa tom kontrolom (dok su, ko fol doma) i kolko ti isti mogu biti odgovorni kada ih posaljes na izlazak u svijet zivih ljudi.

vikendom se "ubiju" cesce djeca koja su u tjednu na spagici i sve odradjuju po strukturi (roditeljskoj, jel), nego djeca koja imaju mrvice/komadice slobode i izbora i tijekom tjedna, pa onda imaju i taj izbor vikendom.


inace, moja sestogodisnjakinja je jucer bila sa tatom u parkicu do 21.
zapravo, po parkicima je najmanje djece osnovnoskolske dobi; oni su ili na nametnitim im aktivnostima, ili se druze sa modernim tehnologijama.
u parkicima navecer su predskolci sa roditeljem, poneki zaljubljeni srednjoskolci i klosari.

mi inace idemo kasno spavati, dugo citamo, znamo gledat filmove, znam raditi hranu za sutra...
veci dio moje kratkovidnosti su kjnige procitane od 5.osnovne na vise, a pogotovo u srednjoj, do 4 ujutro, a dizanje je bilo u 6:30.
bilo je i izlazaka u tjednu (fiju briju je jednom bio u utorak i skola u srijedu )

a dizala sma se kako kada.
nekad lako, nekad tesko, nekad sam se pravila blesava. ovisno kolko sma bila motivirana doci u skolu
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 12:46   #54
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Al ja bi radije da je moje dijete doma.
Zašto?

Nije li bolje učiti dijete da treba biti odgovorno za svoje odluke i postupke te mu dati neko vrijeme kad to može prakticirati, nekad ćemo se i opeći, bit će i sranja, ali djelovanjem s negativističkim stavom i strahom od tko zna kakvih opasnosti te držanjem doma nećemo postići ništa.
Uskoro će biti online, i ondje ih vrebaju opasnosti iz sigurnosti doma. Mi kao roditelji moramo biti svjesni da odgajamo ljude, sposobne mlade ljude kojima moramo ukazati određeno povjerenje i dati im slobodu da dokoličare kako ne bismo imali male kontrolfrikove ili burn outove te djece u mladim godinama.

Smisao imanja svakodnevnog vremena za dosadu, nestrukturu, dokoličarenje, gluvarenje, glupiranje, koje sranje, jest učenje također. Učenje življenja, učenje učenja iz svojih pogrešaka, i da, to podrazumijeva dodatni rad s tom našom djecom na odgoju i samopouzdanju, jer što je samopouzdanije, to će manje imati potrebu iskušavati stvari kojih se mi svi bojimo.

Nije izvor tih problema ulica, izvor je labilnost karaktera i nedovoljan rad na njihovom samopouzdanju, odgovornosti i posljedicama.

Zaštita nikomu nije učinila dobro, zaštita je najčešće polučila upravo suprotne učinke.

Nisam za bezgraničnost u odgojnim metodama koje se tiču izlazaka, treba to sve gledati u globalu svih karakteristika djeteta te djelovati u skladu s tim, osnaživati ga ako je slabije, spuštati ga kad je "prejako" (mislim na onaj klasični kad je tinejdžer kralj svemira), spuštati ga nekim metodama koje neće oštetiti njega, samo ukazivanjem na činjenicu da mora sagledati realnost.

Mraka se ne bojim, mrak je pojava kao i magla, kiša, snijeg, mrak zimi pada u 16 sati.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 13:29   #55
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa to je ono sto je u pozadini svih upisa, i ono sto mene zanima, cega vas je strah ako je dijete ispred zgrade u 21 sat na klupici
Napisala sam gore. Neki red i raspored mora biti. Po rasporedu u mojoj glavi, doma se preko tjedna ide ranije.

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
zasto mislis da ce dijete odlaskom u srednju povecavat sebi izlaske?
.

lagat ce da dobije sat dva vise, ili ce pregovarati sa argumetnom, uopce me niste pustali u osnovnoj, a peru, ankicu i maricu jesu, pa mi sada morate dati vise.
Al upravo to će mu biti argument u srdnjoj da ostane do 23. U osnovnoj sam bio/la do 21, sad mogu biti duže, zašto sam u 2. srednje isto vani do 21 kao i u osnovnoj... i sl.

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
o tome da se trebaju spremat spavat, zavrsavat dan, teenageri sa kojima radim, koji imaju taj imperativ da idu u 21 u krevet, u tom krevetu imaju fejs, igrice, muziku, tv (cesto farmu ili BB), pa mi sjedenje na klupici bez kontrole odrasle osobe, izgleda benignije, nego blejanje u moderne tehnologije sa kvazikontrolom roditelja.

vikendom se "ubiju" cesce djeca koja su u tjednu na spagici i sve odradjuju po strukturi (roditeljskoj, jel), nego djeca koja imaju mrvice/komadice slobode i izbora i tijekom tjedna, pa onda imaju i taj izbor vikendom.
Ali evo, kad čitam ove argumente, onda da - prevagne mi to da bude vani s frendovima, a ne da bulji u te debilane na tv-u ili surfa po ko zna čemu na internetu. Iako, u mojoj mašti je divan scenarij da mali hoće s nama pogledati neki film/seriju ili je zainteresiran za knjige ili neke edukativne portale, a ne fb i neka sranja po bespućima weba (da, da..ne morate ništa pisati o ovome, znam kakve su šanse.. )

Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Zašto?

Nije li bolje učiti dijete da treba biti odgovorno za svoje odluke i postupke te mu dati neko vrijeme kad to može prakticirati, nekad ćemo se i opeći, bit će i sranja, ali djelovanjem s negativističkim stavom i strahom od tko zna kakvih opasnosti te držanjem doma nećemo postići ništa.
Uskoro će biti online, i ondje ih vrebaju opasnosti iz sigurnosti doma. Mi kao roditelji moramo biti svjesni da odgajamo ljude, sposobne mlade ljude kojima moramo ukazati određeno povjerenje i dati im slobodu da dokoličare kako ne bismo imali male kontrolfrikove ili burn outove te djece u mladim godinama.

Smisao imanja svakodnevnog vremena za dosadu, nestrukturu, dokoličarenje, gluvarenje, glupiranje, koje sranje, jest učenje također. Učenje življenja, učenje učenja iz svojih pogrešaka, i da, to podrazumijeva dodatni rad s tom našom djecom na odgoju i samopouzdanju, jer što je samopouzdanije, to će manje imati potrebu iskušavati stvari kojih se mi svi bojimo.

Nije izvor tih problema ulica, izvor je labilnost karaktera i nedovoljan rad na njihovom samopouzdanju, odgovornosti i posljedicama.

Zaštita nikomu nije učinila dobro, zaštita je najčešće polučila upravo suprotne učinke.

Nisam za bezgraničnost u odgojnim metodama koje se tiču izlazaka, treba to sve gledati u globalu svih karakteristika djeteta te djelovati u skladu s tim, osnaživati ga ako je slabije, spuštati ga kad je "prejako" (mislim na onaj klasični kad je tinejdžer kralj svemira), spuštati ga nekim metodama koje neće oštetiti njega, samo ukazivanjem na činjenicu da mora sagledati realnost.

.
kad tebe čitam, onda svaki tvoj post na ovu temu mi je "pa da, pa naravno, ligično žena razmišjla, slažem se s njom, svaki razuman roditelj tako razmišlja...tak bum i ja ". Bold je bitan....

Okej, možda sam kontradiktorna.... u principu vodim bitku u glavi s jedne strane s onim kako sam ja odrasla i što iz vlastitog odrastanja gledam kao "poželjno", a s druge strane je i ovo što vi pišete isto prihvatjlivo.
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 13:39   #56
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post

Nije li bolje učiti dijete da treba biti odgovorno za svoje odluke i postupke te mu dati neko vrijeme kad to može prakticirati,
da, no ipak će svaki roditelj odlučiti o rasporedu takvog vremena. ne mora to nužno biti do 21 i svaki dan. postoje i drugi načini stjecanja odgovornosti osim svakodnevnog landranja sa škvadrom.
kaj se tiče mobitela i tableta već sada hrpa vrtićke djece visi na njima rađe nego da ide van. imam u obitelji takav primjer.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 13:40   #57
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Napisala sam gore. Neki red i raspored mora biti. Po rasporedu u mojoj glavi, doma se preko tjedna ide ranije.
To je tvoje pravo ali ne mora značiti da je ispravno


Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Al upravo to će mu biti argument u srdnjoj da ostane do 23. U osnovnoj sam bio/la do 21, sad mogu biti duže, zašto sam u 2. srednje isto vani do 21 kao i u osnovnoj... i sl.
Pa šta će i u srednjoj morati biti do 21 doma?
Ili u osnovnoj do 20 a u srednoj do 21 pa je kao napredak?

Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Ali evo, kad čitam ove argumente, onda da - prevagne mi to da bude vani s frendovima, a ne da bulji u te debilane na tv-u ili surfa po ko zna čemu na internetu. Iako, u mojoj mašti je divan scenarij da mali hoće s nama pogledati neki film/seriju ili je zainteresiran za knjige ili neke edukativne portale, a ne fb i neka sranja po bespućima weba (da, da..ne morate ništa pisati o ovome, znam kakve su šanse.. )
Oprosti ali nemrem si pomoći




Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Okej, možda sam kontradiktorna.... u principu vodim bitku u glavi s jedne strane s onim kako sam ja odrasla i što iz vlastitog odrastanja gledam kao "poželjno", a s druge strane je i ovo što vi pišete isto prihvatjlivo.
Mislim da mi sad tu možemo laprdat ali da ćemo se vrlo brzo prilagoditi odrastanju naših piceka, i da će neki olabavit po potrebi (kad shvate da djetetu neće ništ bit ak je koji dan vani do 21), a neki stegnut stegu po potrebi (ak skuže da izlasci u tjednu do 22 nisu baš dobra ideja)
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 13:54   #58
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
da, no ipak će svaki roditelj odlučiti o rasporedu takvog vremena. ne mora to nužno biti do 21 i svaki dan. postoje i drugi načini stjecanja odgovornosti osim svakodnevnog landranja sa škvadrom.


Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
To je tvoje pravo ali ne mora značiti da je ispravno
Ma naravno, ni ne mislim tako. samo velim kak je momentalno stanje u mojoj glavi.


Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Pa šta će i u srednjoj morati biti do 21 doma?
Ili u osnovnoj do 20 a u srednoj do 21 pa je kao napredak?
No pa da.
Ma iskreno, nemam pojma kak bi to bilo u praksi, samo neće odmah skočiti na 23 h, a još manje bu to bilo svaki dan preko tjedna.

Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Oprosti ali nemrem si pomoći
No dobro, dobro...okej...




Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Mislim da mi sad tu možemo laprdat ali da ćemo se vrlo brzo prilagoditi odrastanju naših piceka, i da će neki olabavit po potrebi (kad shvate da djetetu neće ništ bit ak je koji dan vani do 21), a neki stegnut stegu po potrebi (ak skuže da izlasci u tjednu do 22 nisu baš dobra ideja)
Pa zapravo da. Mislim, moj još ne zna držati žlicu i nosi pelene, kak bi se reklo. Zato sam i zapčela ovu raspravu da vidi razmišljanja.... a i zato jer mi je bilo dosadno na poslu
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 14:06   #59
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post

Al upravo to će mu biti argument u srdnjoj da ostane do 23. U osnovnoj sam bio/la do 21, sad mogu biti duže, zašto sam u 2. srednje isto vani do 21 kao i u osnovnoj... i sl.



Ali evo, kad čitam ove argumente, onda da - prevagne mi to da bude vani s frendovima, a ne da bulji u te debilane na tv-u ili surfa po ko zna čemu na internetu. Iako, u mojoj mašti je divan scenarij da mali hoće s nama pogledati neki film/seriju ili je zainteresiran za knjige ili neke edukativne portale, a ne fb i neka sranja po bespućima weba (da, da..ne morate ništa pisati o ovome, znam kakve su šanse.. )


.
obicno kada djetetu zabranis kaj ono hoce, onda se duri.
kada se duri, zatvroi se u sobu, surfa, gleda tv, stovec
sanse da se druzi sa starcima su minimalne, jer se na njih duri.

kada dozvolis to kaj hoce, onda su i vece sanse da suradjuje i nekad se podruzi sa tobom.
sto se vise sukobljavate, vise energije trosite, umorniji ste, imate se potrebu distancirati od djeteta...mislim, dobri su sukobi za rast i razvoj, ali ih treba dozirati.
i birati bitke.

ja kuzim tvoj argument oko dovoljnog sna, i nekog reda i rasporeda, ali mislim da dijete u izboru tog rasporeda mora sudjelovati sa svojim potrebama, a jedna od potreba je, pogotovo nakon 11. god, da se odvaja od roditelja...pa i tim vecernjim izlascima, ako je to njegova potreba (nemaju sva djeca tu potrebu)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 14:23   #60
da li to onda znači da mu baš sve kaj želi moraš dozvoliti?
meni je ok da se djetetu kako raste i stari dozvoljava sve više odgovornosti i samostalnih odluka do punoljetnosti kada bi mu se moć i mogućnost da potpuno samostalno odlučuje i djeluje trebala u potpunosti vratiti.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:30.