Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2003., 08:57   #1
Red face Tumačenje snova i vjera

Vozdra raja,

Ja znam da oficijelno i Islam, i Katolicanstvo, a i Pravolsavlje brane gatanje u karte, u solje, u dlan, itd. te bilo kakve druge carolije i proricanja sudbine, a da i ne govorimo o crnoj magiji.

Nego mene zanima kakav je stav vase vjere (ma koja to bila) u pogledu tumacenja snova.

Evo konkretan primjer. Sinoc sam imao zaista cudan san kojeg se jos velikim cudom i sjecam.

Naime, osjecao sam da je bilo jos ljudi u sobi. Sjedio sam na sofi. Pored mene se izlezavala slatka macka, lijepe sjajne dlake i velikih plavih ociju. Po ledjima je bila siva (plavicasto siva), a po trbuhu bijela. Obicana lijepa macka. Ali, nije bila bas obicna.

Naime, ja nisam neki ljubitelj macaka, nije da ih mrzim, ali vise volim pse. Ali, ova macka mi je bila draga. I kako sam ja nju mazio i tepao joj, sta god bi janjoj rekao, vjerovali ili ne, macka je ponavljala. Bila je kao papagaj. Usta nije pomicala, ali je iz trbuha govorila sve isto sto bi i ja njoj rekao. Znate kako se mackama tepa:

"Ma, macica moja slatka, cura moja lijepa, ko je meni tebe diro, itd."

Znate kako se u Bosni mackama tepa. Ali, ja to nikad nisam u zivotu radio. I ja tako u snu govorim, a macka ponavlja. I ja osjecam da ju sve vise volim kako ona prica.

Kao dijete imao sam samo papagaja koji je tako pricao.

Ali zasto macka?

Ima li ko odgovor i na ovo moje pitanje, pored generalnog o vjerama i tumacenju snova.

Fala na odgovorima,

Selam, pozdrav i mir

Damir :-)

P.S. Samo me nemojte zafrkavati
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 09:44   #2
Re: Tumacenje snova i vjera

smijem li ja ovo komentirati... iako ne znam hoce li moj post bas spadati na religiju.

inace ne znam kakva je stav 'moje' vjere prema tumacenju snova. svoje snove tumacim sama sebi, ponekad nekom bliskom, i ne smatram to 'grijehom'.

a tvoj san je bar jednostavan za tumaciti

trebas zenu - rekli bi u narodu: macku

Quote:
Damir kaže:
Obicana lijepa macka. Ali, nije bila bas obicna.
i to neobicnu i lijepu zenu

Quote:
Damir kaže:
I kako sam ja nju mazio i tepao joj, sta god bi ja njoj rekao, vjerovali ili ne, macka je ponavljala.
ali koja nece biti previse pametna, koja ce te slusati i koja ce sve tvoje misli prihvacati

Quote:
Damir kaže:
I ja tako u snu govorim, a macka ponavlja. I ja osjecam da ju sve vise volim kako ona prica.


Quote:
Damir kaže:
P.S. Samo me nemojte zafrkavati
da ovo posljednje nisi napisao ne bih ni ja napisala ovaj post
valnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 10:09   #3
Re: Re: Tumacenje snova i vjera

Quote:
valnea kaže:
[B]a tvoj san je bar jednostavan za tumaciti

trebas zenu - rekli bi u narodu: macku

i to neobicnu i lijepu zenu

ali koja nece biti previse pametna, koja ce te slusati i koja ce sve tvoje misli prihvacati



Znao sam. Ali, fala na odgovoru. Bas si me nasmijala.

Ima li jos ko kakvih tumacenja???
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 17:55   #4
Ha, mogla bih onaj prvi odgovor i potpisati, ali, ali...

Mačka je samoživo, samostalno biće. Ne veže se uz gospodara kao pas, nego uz kuću, dom.

Dakle, ja bih protumačila i ovako: trebaš "mačku" dovoljno umiljatu, da ti popuni i "utopli" dom svojom prisutnošću, ali i samostalnu da ne moraš brinuti o njoj!

Pa sad ti vidi.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 18:03   #5
Re: Tumacenje snova i vjera

Quote:
Damir kaže:
Nego mene zanima kakav je stav vase vjere (ma koja to bila) u pogledu tumacenja snova.

Snovi su jedan od načina na koji su ljudi dobijali poruke iz viših svjetova.

A za ovaj tvoj bih se složio s kolegama.Očito puno misliš na 'mačke'
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 20:52   #6

u islamu se san posebno cijeni i za san se kaze da je cetrdeseti dio poslanstva... cak postoji i veliki sanovnik koji je ibn sira napisao na osnovu hadisa..

e sad sam ja uzela sanovnik i pogeldala sta znaci kad sanjas macku.. pa vamo kaze da to moze da simbolizira slugu cuvara, ali i lopova u familiji... takodeer moze simbolizirati i zenu(a to su ti gore i rekli) koja laska i koja je bucna..
specijalno, mirna macka simbolizira godinu dana mira i rahatluka

al ovo opet nista ne mora da znaci, jer se pri tumacenju snova mora imati na umu puuuuuuuuno nekih stvari... al ako budes imao prilike sa kakvim sejhom razgovarati, oni to obicn omudro znaju protumaciti...

u islamu se takoder smatra da su lijepi snovi od Allaha a da su ruzni od sejtana...

ne sumnjam da ce kalem sve to fino elaborirati u svojim postovima i to potkrijepiti hadisima i ajetima...
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 22:34   #7
Quote:
Simona kaže:
Dakle, ja bih protumačila i ovako: trebaš "mačku" dovoljno umiljatu, da ti popuni i "utopli" dom svojom prisutnošću, ali i samostalnu da ne moraš brinuti o njoj!

Pa sad ti vidi.
Mislim da je Simona pogodila malo bolje, nego Valnea. Ja u biti vise volim samostalne zene, koje misle svojom glavom, ali koje se opet ne inate cisto radi inacenja.

Hvala na analizama. Bas mi je drago da nisam sanjao kozu. Sta bi mi onda rekle ove nase Freudovice?
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 22:43   #8
Quote:
heureka kaže:
u islamu se san posebno cijeni i za san se kaze da je cetrdeseti dio poslanstva... cak postoji i veliki sanovnik koji je ibn sira napisao na osnovu hadisa..
Veliko fala Heureka,

Eh, ovo sam i ocekivao. Znao sam da neko mora imati taj sanovnik.

Quote:
heureka kaže:
e sad sam ja uzela sanovnik i pogeldala sta znaci kad sanjas macku.. pa vamo kaze da to moze da simbolizira slugu cuvara, ali i lopova u familiji... takodeer moze simbolizirati i zenu (a to su ti gore i rekli) koja laska i koja je bucna..
specijalno, mirna macka simbolizira godinu dana mira i rahatluka
Eh, to me je uvijek bunilo sa sanovnicima. Daju ti nekoliko oprecnih tumacenja istog simbola, pa jedno mora upaliti. Meni se ovo o godini dana mira i rahatluka jako svidja. To cu uzeti i po mogucnosti s kakavom finom mackom, koja je samostalna, a opet koja ponavlja sta ja kazem i ne grebe.

Quote:
heureka kaže:
al ovo opet nista ne mora da znaci, jer se pri tumacenju snova mora imati na umu puuuuuuuuno nekih stvari... al ako budes imao prilike sa kakvim sejhom razgovarati, oni to obicn omudro znaju protumaciti...
Trenutno nemam ni jednog na raspolaganju.

Quote:
heureka kaže:
u islamu se takoder smatra da su lijepi snovi od Allaha a da su ruzni od sejtana...
Eh, ovo je lijepo znati. Vrlo interesantno vjerovanje.

Hajde, da cujem sta drugi sanovnici kazu o mojoj "plavookoj macki". Pisite raja, pisite.

Da li je neki san promijenio vase vjerske nazore?

Hvala svima na prilozima.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 23:19   #9
Quote:
Damir kaže:
Mislim da je Simona pogodila malo bolje, nego Valnea. Ja u biti vise volim samostalne zene, koje misle svojom glavom, ali koje se opet ne inate cisto radi inacenja.
Hahaha, to je zato kaj nešto kao znam o tebi, barem po postovima.

Pametan hoće pametnu, a pravim pametnicama nije potrebno inaćenje.

Sve se čini da je neka na vidiku, tu negdje. Otud i san.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 23:20   #10
Re: Tumacenje snova i vjera

Quote:
Damir kaže:


Sinoc sam imao zaista cudan san kojeg se jos velikim cudom i sjecam.

Naime, osjecao sam da je bilo jos ljudi u sobi. Sjedio sam na sofi. Pored mene se izlezavala slatka macka, lijepe sjajne dlake i velikih plavih ociju. Po ledjima je bila siva (plavicasto siva), a po trbuhu bijela. Obicana lijepa macka. Ali, nije bila bas obicna.

Naime, ja nisam neki ljubitelj macaka, nije da ih mrzim, ali vise volim pse. Ali, ova macka mi je bila draga. I kako sam ja nju mazio i tepao joj, sta god bi janjoj rekao, vjerovali ili ne, macka je ponavljala. Bila je kao papagaj. Usta nije pomicala, ali je iz trbuha govorila sve isto sto bi i ja njoj rekao. Znate kako se mackama tepa:

"Ma, macica moja slatka, cura moja lijepa, ko je meni tebe diro, itd."

I ja tako u snu govorim, a macka ponavlja. I ja osjecam da ju sve vise volim kako ona prica.

Selam, pozdrav i mir

Damir :-)
To ti znači ovo.Soba puna nepoznatih ljudi su ljudi s kojima kontaktiraš putem ovog foruma ili kojeg drugog ako pišeš i na kojem drugom forumu. Kakva je mačka bila,tj.kakvu je imala dlaku,kakve boje jest nevažno.To što mačka ponavlja ono što ti njoj govoriš pokazuje da bi ti volio da barem netko tko dolazi na ovaj ili druge forume koje i ti posječuješ i u njima sudjeluješ prihvati tvoje pisanje kao pametno i da tvoja razmišljanja o onome o čemu pišeš najjednostavnije rečeno prihvati kao ispravna i dobra.Ako nije riječ o forumu to samo primjeni na vanjski život.Isto ti dođe. Zato ti voliš sve više tu mačku jer ona se u svemu slaže s tobom,te zato i ponavlja tvoje riječi.

A sanovnik to ti ostavi babama i vješticama.
 
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 23:27   #11
Re: Tumacenje snova i vjera

Quote:
Damir kaže:

Evo konkretan primjer. Sinoc sam imao zaista cudan san kojeg se jos velikim cudom i sjecam.

Naime, ja nisam neki ljubitelj macaka, nije da ih mrzim, ali vise volim pse. Ali, ova macka mi je bila draga. I kako sam ja nju mazio i tepao joj, sta god bi janjoj rekao, vjerovali ili ne, macka je ponavljala. Bila je kao papagaj. Usta nije pomicala, ali je iz trbuha govorila sve isto sto bi i ja njoj rekao. Znate kako se mackama tepa:

"Ma, macica moja slatka, cura moja lijepa, ko je meni tebe diro, itd."


Kao dijete imao sam samo papagaja koji je tako pricao.

Ali zasto macka?


P.S. Samo me nemojte zafrkavati
Prvo, postajes zaboravan. To dolazi s godinama. U apotekama imas za kupit Antisklerin.

Ovaj tvoj san se lako protumaci ako se stvari nazovu pravim imenom:

Quote:
Naime, ja nisam neki ljubitelj zena, nije da ih mrzim, ali vise volim muskarce. Ali, ova zena mi je bila draga. I kako sam ja nju mazio i tepao joj, sta god bi janjoj rekao, vjerovali ili ne, zena je ponavljala. Bila je kao papagaj. Usta nije pomicala, ali je iz trbuha govorila sve isto sto bi i ja njoj rekao. Znate kako se zenama tepa:


P.S. Uopce te ne zafrkavamo.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 23:35   #12
Talking

A da se mačka možda nije zvala Belzebub

vještice su imale uz metlu i bar jednu mačku. Sumnjiv si mi.
Gdje li su mi samo šibice ????
 
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 01:51   #13
Re: Re: Tumacenje snova i vjera

Quote:
Blaise kaže:
P.S. Uopce te ne zafrkavamo.
Well, malo si se zafrknula. I macka moze biti i muzijak i zenka, kao i pas. A u mom snu se pojavila bas zenka macka, a ne muzijak ili zenka pas.

Moguce da si se malo zeznula u svojim freudovskim analizama. Ali, nema veze. Vidim bistra si, a i koristis se kojekakvim kemikalijama za memoriju, pa vremenom ces i nadoci i dublje misliti.

Pusa

Damir
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 01:53   #14
Re: Re: Tumacenje snova i vjera

Quote:
Roman Abramovič kaže:
To ti znači ovo.Soba puna nepoznatih ljudi su ljudi s kojima kontaktiraš putem ovog foruma ili kojeg drugog ako pišeš i na kojem drugom forumu. Kakva je mačka bila,tj.kakvu je imala dlaku,kakve boje jest nevažno.To što mačka ponavlja ono što ti njoj govoriš pokazuje da bi ti volio da barem netko tko dolazi na ovaj ili druge forume koje i ti posječuješ i u njima sudjeluješ prihvati tvoje pisanje kao pametno i da tvoja razmišljanja o onome o čemu pišeš najjednostavnije rečeno prihvati kao ispravna i dobra.Ako nije riječ o forumu to samo primjeni na vanjski život.Isto ti dođe. Zato ti voliš sve više tu mačku jer ona se u svemu slaže s tobom,te zato i ponavlja tvoje riječi.

A sanovnik to ti ostavi babama i vješticama.
Vidis ovo mi zvuci interesantno.

Sto li Ameri kazu "Everything is in the eyes of the beholder." Isto bi vazilo i za Blesaru.

Fala, na komentarima. Jako mi ih je veselo citati.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 22:31   #15
Talking Imam nesto za tebe

S obzirom da si sanjao zivotinje, nasla sam neke zanimljive topice na Kucnim ljubimcima.

Usamljeni papagaj

Macak koji ne koristi pijesak


Macje vristanje


Papagaj mi se ofucal

Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 00:07   #16
Tamo na Usamljenim srcima postoji cijeli jedan topic o tumačenju snova, tj. postoji jedna forumašica koja to izvrsno čini - bona soror.

Ja vjerujem da Bog govori kroz snove... ali isto tako da snovi pokazuju naše trenutno unutarnje stanje.. Ne znam puno o tome, ali u Bibliji je Bog definitivno ljudima puno govorio kroz snove i mislim da je to često zanemarivan način kako Bog komunicira s nama. Nisu, naravno, svi snovi jednako važni, i nisu svi snovi od Boga.

A i neki snovi mogu biti od đavla, I guess...
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 03:45   #17
Dobro je da si sanjao mačku, i to baš tako finu a ne mačora, odrpanog, olinjalog, na jedno oko slijepog, i sa nekoliko izbijenih zuba... Ovako, nije opasno! San više govori o tvojim željama, pa se slažem sa Simonom da ti treba neko onakav, kako je to ona opisala. Poradi na tome!
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 20:14   #18
Quote:
Shady kaže:
Dobro je da si sanjao mačku, i to baš tako finu a ne mačora, odrpanog, olinjalog, na jedno oko slijepog, i sa nekoliko izbijenih zuba... Ovako, nije opasno! San više govori o tvojim željama, pa se slažem sa Simonom da ti treba neko onakav, kako je to ona opisala. Poradi na tome!
Shady,

Sad mi se sve cini da mi je to podsvijest govorila da ta macka dolazi. Fala Ti Boze.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 02:14   #19
Ako zatrebadne muzika na svadbi, zovi!
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2006., 16:15   #20
O tumacenju snova (Selman el-Auda) Prvi dio

Kada ljudi pokusavaju da tumace snove ili da odgonetnu njihovu simboliku, trebalo bi da uvijek imaju na umu da njihova interpretacija moze da bude ispravna ali i pogresna. U Islamu, nikome osim Poslanika s.a.w.s. nije zagarantovana nepogrjesivost u preciznom tumacenju snova. Greska je smatrati da bilo ko moze biti kao Poslanik s.a.w.s u ovoj stvari.

Brojni su razlozi zbog kojih bi takva usporedba bila pogresna:

1. Poslanici a.s. su jedini ljudi koji su sacuvani od gresaka u dostavljanju ljudima;
2. Tvrdnja da neke osobe ne grijese pri tumacenju snova je tvrdnja bez ikakva dokaza iz Qur´ana i Sunneta koji bi ih podrzao. Naprotiv, Poslanik s.a.w.s. je opovrgao takvu ideju rekavsi: “Svaki potomak Ademov je sklon grijesenju.” [Sunen et-Tirmizi (2499) i Sunen Ibn Madzdze (4251)];
3. Ashabi i vodeca ulema Islama su pravili greske u vezi sa razumijevanjem fikhskih propisa, mada su tekstovi Qur´ana i Sunneta bili pred njima. Kako se iko moze nadati da ce uraditi bolje sa tumacenjem stvari koje su manje jasne?;
4. Sunnet nam kaze da ce tumaci snova koji nisu poslanici neke svari pogoditi a neke pogrijesiti. Jedanput, nakon sto je Ebu Bekr protumacio san, Poslanik s.a.w.s. mu je rekao: “Nesto si u pravu a nesto si pogrijesio.” [Sahihul-Buhari i Sahihul-Muslim]; Ovo je bio slucaj Ebu Bekra, najucenijeg Muslimana nakon Poslanika s.a.w.s. Cemu se mozemo nadati kod bilo koga drugog?;
5. Snovi, kada dodju poslanicima a.s., su dio poslanstva. Prema tome, poslanikovo tumacenje sna je uvijek istinito, i to ne moze biti slucaj ni sa kim drugim.

Kada se nekom desi da mu se na javi ostvari ono sto je sanjao, radi se svakako o ajetu njegovog Gospodara. To takodje sadrzi dio natprirodnog dokaza poslanstva Muhammeda s.a.w.s., jer potvrdjuje ono sto nam je Poslanik s.a.w.s. rekao: “Ebu Hurejre prenosi da je Poslanik s.a.w.s. rekao: “Tri su kategorije snova: lijep san koji je radosna vijest od Allaha, ruzan san koji je od Sejtana, i normalan san koji izlaze ono o cemu covjek razmislja. Ako u snu vidite ono sto vam se ne svidja, ustanite i klanjajte i ne spomijnjite to drugima.” [Sahihul Muslim]

Ono sto bismo mi trebali da uradimo jeste da procijenimo nas zivot na javi. To je odlucujuce ako zelimo da promijenimo svoj izgled, svoje razmisljanje, svoje ponasanje. Trebali bismo se zapitati: Da li mi efektivno iskoristavamo svoje vrijeme na javi? Jesmo li zadovoljni sa onim u cemu provodimo svoje vrijeme? Da li citamo ono sto ce nam dati bericet ili korisno znanje? Da li smo angazovani u produktivnim aktivnostima ili plodonosnom dijalogu? Ili mozda samo tracimo svoje dragocjeno vrijeme?

Ako svoje vrijeme na javi jadno iskoristavamo, pa sta je onda prece da tumacimo- nase iskustvo iz sna ili sa jave?

Sa sigurnoscu mozemo reci da su nasi zivoti na javi vazniji. Racun pred Allahom cemo polagati za ono sto radimo dok smo budni. Dok spavamo, pera su dignuta od zapisivanja nasih djela i ova cinjenica daje snu tek sekundarni znacaj. Prema tome, okolnosti, odluke, misli i aktivnosti na nasoj javi je ono sto zasluzuje nasu istinsku paznju.

Vecina nasih razgovora koje vodimo sa prijateljima uzivo i online su predugacki i nevazni. Naravno, nama je potrebna i rekreacija i ovakvi razgovori mogu i tu ulogu da igraju. Medjutim, ovo bi nam trebalo nesto reci o nasim snovima. Da li mi zaista smatramo da je sve sto se desava i govori u nama za vrijeme nasih snova vazno i da zasluzuje da bude kriticki analizirano i najozbiljnije protumaceno?

Prilicno cesto, ljudi u svojim snovima nalaze izlaz iz teskih situacija u svome zivotu. Ljudi koji prolaze kroz teske i bolne situacije opcenito cesce pokusavaju da tumace svoje snove.

Oni gledaju na svoje nocne vizije kao na sastavni dio Allahova olaksanja njima, oslanjajuci se na hadis: “Kada se priblize posljednji dani, vjernikov san nece skoro nikada lagati. Najcestitiji medju njima u snovima ce biti i najcestitiji u govoru.” [Sahihul Muslim (2263)]

Njihovi snovi, medjutim, mogu biti i od Sejtana, koji se koristi njihovom zabrinutoscu, boli i teskocama da im stvari ucine jos gorim, povecavanjem njihove napetosti i tuge. Allah nam kaze: “Sašaptavanje je posao šejtanski, da bi u brigu bacio vjernike, mada to ne može njima nimalo nauditi, osim ako to Allah dopusti. A vjernici neka se samo u Allaha pouzdaju!“ [Mudzadele:10]

Treca alternativa je da njihovi snovi mogu biti samo prirodna posljedica onoga cime su preokupirane njihove misli. Njihovi problemi vec preovladavaju njihovim mislima, i oni tumace svoje snove u skladu sa promjenjivim okolnostima svojih problema.

U arapskom drustvu, zena tezi da se vise okupira snovima nego muskarac. I to zato, jer ona trpi vece nametanje obaveza- od svoga oca, brata ili muza. Ovo, udruzeno sa vecom emocionalnom osjetljivoscu i otvorenoscu, je cini da potpadne lakse pod utjecaj snova nego muskarac u nasem drustvu (autor je Saudijac, op. prev. ).

Na slican nacin, vidimo i da su ljudi koji se nalaze u zatvoru optereceniji svojim snovima.

Salih ibn ´Abdul-Quddusu se pripisuje ova poznata pjesma, mada neki smatraju da ju je napisao ´Abdullah ibn Mu´awija:

Dok smo se od svijeta rastavljali i njegovih stanovnika;
Niti snujuci svojim tijelima a niti medju zivima.
Cudnom prilikom kada cuvari zatvora svoje zapovijesti izvrsavaju
U strahu dahcemo: “Vidi svijeta kojeg su ugovorili!”

U snu se radujemo, a naseg razgovora najveci dio
Je nakon budjenja, kada govorimo gdje smo to bili.
Ako bi lijep bio san, nevidjena stvar bi bio
Ako bi ruzan bio san, ispunjenje mu je brzo.

Krize koje pogadjaju nase drzave- ratne i mirnodopske- donose na svijet podijelu snova ljudima. Tragediji koja se desila u Svetom Haremu prije 25 godina prethodio je san, a sve vise i vise snova ju je pratilo sve do njenog nesrecnog zavrsetka. Ovo je dobar primjer koji nam pokazuje kako Sejtan – ili nase vlastite snage sugestije- mogu inspirisati nase snove koji nas mogu odvesti do tuznih posljedica. Medjutim, istinit san nam moze pokazati neke stvari koje ce se zaista desiti, ali on ne ukazuje na njihovu ispravnost i on ne moze biti iskoristen za njihovu konfirmaciju.

Covjek koji stoji iza iracke invazije na Kuvajt je navodno imao brojne snove koje je zatim protumacio. Ovo se desava zato sto, kada se covjek sretne sa sasvim novim okolnostima, on ne zna sta da radi i obraca se svojim snovima za vodjstvo.

Tumacenje je, po prirodi, nagadjanje. Allah kaze o Jusufu a.s.: “A onome od njih dvojice za koga je mislio (u prevodu Besima Korkuta stoji “znao” op.prev.) da će spašen biti reče: "Spomeni me gospodaru svome!”.[Jusuf:42]

Mada je Jusuf a.s. bio Poslanik, ipak mozemo vidjeti da se koristi rijec “mislio” da se opise zakljucak koji je on donio iz svoga tumacenja sna. Prema tome, ne treba se nikada govoriti sa sigurnoscu kada se tumaci san.

Tumacenje sna je kao izricanje presude. Allah dz.s. nam daje citat Jusufa a.s., gdje on kaze : « Tako glasi presuda onoga sto ste me pitali » (u prevodu Besima Korkuta stoji : « Ono što ste pitali samo to znači! ») [Jusuf : 41]

Ovo nam pokazuje da covjek treba da pripazi, a ne da zuri da protumaci ili analizira svoje snove. Zurba i pretpostavke mogu donijeti stetne posljedice. Malik ibn Enes se je razljutio kada je vidio da ljudi uzurbano tumace snove i rekao bi “Je li se to igrate poslanstva?”

(Nastavice se)
toni montana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:14.