Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2008., 09:42   #1
Razlike stručnih i sveučilišnih studija ?

Koja je razlika kod zapošljavanja tj. u radnoj knjižici ? U praksi dali se vrednuju jednako ?
Mislio sam završit informatiku vanredno kao stručni (3.g) studij jer je tako jeftinije i mogu radit za vrjeme faksa, a budući da na fakultet idem većinom "radi papira" najbitnije mi je kako se to na to gleda - dali je to u sličnom rangu sa sveučilišnim (5.g) studijem kod zapošljavanja, klasu ispod ili nebitno ?
leafar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 11:15   #2
teze se zaposliti sa strucnim studijem, ako ides na to onda preporucam i neki certifikat obavezno...
homer_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 11:19   #3
i da, sad sveucilisni i strucni studij sad traju jednako, ali uvijek prevagne ime..
znaci imati ces isti broj ECTS bodova kao i na sveucilisnom studiju, a isto tako mislim da mozes nakon zavrsetka strucnog studija upisati 2g dodiplomskog, nisam siguran, provjeri..
homer_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 11:26   #4
Nakon stručnog studija možeš upisati 2 godine specijalističkog.
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 11:46   #5
Evo konkretno mislim na ovaj studij, znači kad to završim imam Bachelor iz informatike ? Više me zanima kako se to rangira vani nego u HR ? Ove dvije godine mi donose koju titulu/benificije ?
leafar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 12:35   #6
Quote:
leafar kaže: Pogledaj post
Evo konkretno mislim na ovaj studij, znači kad to završim imam Bachelor iz informatike ? Više me zanima kako se to rangira vani nego u HR ? Ove dvije godine mi donose koju titulu/benificije ?
kako u kojoj državi.
recimo u danskoj 2/3 studenata studira na stručnim studijima.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 12:52   #7
Stručni studiji ne bi trebali uopće biti manje cijenjeni od sveučilišnih. Oni studente pripremaju za rad u gospodarstvu za razliku od sveučilišnih koji su orijentirani znanosti.
Međutim u nas će vjerojatno biti manje cijenjeni pošto će ih se percipirati kao lakše te će ih se izjednačavati sa nekadašnjim VŠS
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 13:07   #8
Quote:
Garf kaže: Pogledaj post
Međutim u nas će vjerojatno biti manje cijenjeni pošto će ih se percipirati kao lakše te će ih se izjednačavati sa nekadašnjim VŠS
Kod nas je dodatni problem što dosta stručnih studija u biti nema ni svoj kadar - već je je veleučilišni program nešto što "u fušu" odrade profesori s obližnjeg sveučilišta. Time se bitno smanjuje kvalitet rada i kao posljedica vrijednost diplome na tržištu rada.

U budućnosti ćemo biti sve bliže Zapadu - neće biti bitno samo koju diplomu imaš, već i tko ti ju je dao.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 14:47   #9
Quote:
homer_ kaže: Pogledaj post
teze se zaposliti sa strucnim studijem, ako ides na to onda preporucam i neki certifikat obavezno...
u novinama (jutarnji list) je bila prije 2-3 tjedna neka statistika koja je pokazivala baš suprotno, tj. da se najbrže zapošljavaju:

Stručni studiji> sveučilišni> SSS> NSS> Kv i ostali

razlika između stručnih i sveučilišnih je bila u 1-2 % čini mi se.
__________________
"There are no unachievable goals, there are no unsaveable souls,
no legitimate kings or queens, do you know what I mean?"
Ozzy O.
Big Sexy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 20:37   #10
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Kod nas je dodatni problem što dosta stručnih studija u biti nema ni svoj kadar - već je je veleučilišni program nešto što "u fušu" odrade profesori s obližnjeg sveučilišta. Time se bitno smanjuje kvalitet rada i kao posljedica vrijednost diplome na tržištu rada.

U budućnosti ćemo biti sve bliže Zapadu - neće biti bitno samo koju diplomu imaš, već i tko ti ju je dao.
Konkretno sam mislila na stručne smjerove pri sveučilištu, a ne zasebna učilišta.
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 20:55   #11
Quote:
Garf kaže: Pogledaj post
Konkretno sam mislila na stručne smjerove pri sveučilištu, a ne zasebna učilišta.
tako je svejedno dali stručni izvodi fakultet ili veleučilište.
recimo foi izvodi i jedan i drugi, a od 2010. će se svi stručni izvoditi samostalno izvan sveučilišta mislim da je o uvjet za bolonjski sustav.
nisam 100 % siguran.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 21:37   #12
Znači (ako sam dobro shvatio) nije tolika razlika ko npr. ono šta je razlika između više škole i fakulteta ? to mi je najbitnije.
Kako sam gledao ovo mi je praktičnije jer ima ekonomiju, managment i slično stvari koje neznam a mogo bi praktično primjenit i nisam baš "talentiran" da sam skužim... matematiku i programiranje ionako lakše sam učim tako da mi je ovo fullhit i još mogu ić vanredno za 4k kn.
tnx. na infu, još me samo zanima koliko bi mi donjele ove dodatne 2. godine specijalizacije ? dali je to onda ko magistar ili koja titula ?
leafar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 21:57   #13
Dodatne 2 god ne sveučilišnom studiju donose titulu magistar struke,a na stručnom specijalist struke
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2008., 23:03   #14
Quote:
Garf kaže: Pogledaj post
Dodatne 2 god ne sveučilišnom studiju donose titulu magistar struke,a na stručnom specijalist struke
prijevod magistra struke je master of engineering,
a stručnog master degree.
to je vjerojatno još sve u sjeni.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2008., 20:22   #15
Evo da ne otvaram drugi topic jer se pitanje nadovezuje...

U jednom oglasu za posao sam vidio ovo :
Quote:
Due to the immediate nature of these positions and current government employment-visa-sponsorship restrictions, we are unable to consider foreign candidates UNLESS they have an advanced degree from a US accredited University / College or a current US work visa.
Što bi to točno bilo "US accredited" ?
Predpostavljam da sličnu stvar imaju i u drugim zemljama (npr. Kanadi) ? Dali diplome po Bolonji automatski vrjede vani
leafar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 23:23   #16
ja mislim da vrijede u Europi jer su Ects - europski kreditni bodovi. a Us accredited znači da je diploma sa američkog vele/sveučilišta.
__________________
@studiomarijanis
Satine is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 01:15   #17
moj komentar je za studij vani prije bolonje , u njemaćkoj i nizozemskoj postoji titula dipl.ing i dipl ing FLH, prvi je završio sveučilišni stdij i okrenut je znanosti , drugi veleučilišni ali su 5 godina proveli na drugi način , prvi je večinu vremena proveo na sveučilištui a jako malo u privredi , drugi je odslušao godinu , zatim proveo 6 mjeseci radeci konkretan projekat i posao u industriji , zatim godina studija , opet 6 mjeseci privrede , te opet godia studija i 6 mjeseci privrede. Radove koje je odadio bili su dio pojedinog prizvodnog pograma koji je radio te je zajedno sa mentorom uobličio u seminarski rad koji je brani pred profesorom na veleučilištu. poslje faxsa oba startaju sa istom plačom , sa veleučilištem ne mož bez razike u studiju nasaviti znanstveni studij već samo stručni studij , specijalizaciju. srednji menagment je podjednako iz obje skupine ali visoki menagment je sa sveučilišnog studija ii veleučilišni i dodatno MBA ili slično.

u velikoj britaniji postoji razlika BSc ili HND.
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 08:33   #18
Quote:
leafar kaže: Pogledaj post
Evo konkretno mislim na ovaj studij, znači kad to završim imam Bachelor iz informatike ? Više me zanima kako se to rangira vani nego u HR ? Ove dvije godine mi donose koju titulu/benificije ?
Veleri je solidno veleuciliste, 1/3 profesora ima silno iskustvo (nisu profesori cijeli zivot vec su ih dovukli iz privrede) i zaista imaju sto pokazati (veci je problem proprilicno nezainteresirani auditorijum, nazalost). Zbog njih se apsolutno isplati upisati i ako imas volje mozes dosta nauciti. Od preostale 2/3 pola ima znanje ali nema volje, a pola nema ni znanje ni volje. Otprilike kao i na sveucilisnim studijima na koje sam uspio zaviriti. Sto se Rijeke i informatike tice, ovo je sasvim sigurno odlicno rjesenje sa puno prakticnih predmeta (C,C++,Java,SQL, modeliranje podataka, prijektiranje IS..., upoznas se sa svime, a dalje ionako ovisi o tebi koliko ces zaroniti u pojedino podrucje). Nije jednostavan, prolaznost je kao i kod drugih (upisalo 300-tinjak ljudi, zavrsava 10-ak %). Eto toliko od nekoga tko uz posao nakon tri godine upravo daje posljednje ispite na tom veleucilistu...
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 14:13   #19
Tnx. mestar na infu, gledo sam im ispite na stranice, ne čini se preteško, one iz programiranja c/c++/java sam rješio skoro 100% malo jedino java štekala jer nisam konkretno radio s njom ali c++/c# ista stvar. Reci samo je istina da treba proć 4 sve 3 godine da se može upisat one dodatne 2 što sam čuo od jednog frenda ?
btw. Nadam se da se nećemo srest na faksu tj. da ćeš to rješit prije nego ja upišem
leafar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 15:14   #20
Quote:
leafar kaže: Pogledaj post
Tnx. mestar na infu, gledo sam im ispite na stranice, ne čini se preteško, one iz programiranja c/c++/java sam rješio skoro 100% malo jedino java štekala jer nisam konkretno radio s njom ali c++/c# ista stvar. Reci samo je istina da treba proć 4 sve 3 godine da se može upisat one dodatne 2 što sam čuo od jednog frenda ?
btw. Nadam se da se nećemo srest na faksu tj. da ćeš to rješit prije nego ja upišem
Da ti budem iskren trenutno nemam uopce volje ici dalje tako da ne znam. Probaj pitati ne veleri forumu.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:01.