Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2005., 01:19   #1
Kako presađivati?

eto, bliže se topli dani i neke od naših ljubimaca će trebati preseliti u nove, veće posudice. e sad, mene zanima kako se to točno radi. što sa zemljom u kojoj se biljka već nalazi? jel je treba ostavit, malo otrest, ili skroz maknut? jel treba bilju zalit čim je se presadi?

nedavno sam morao presaditi jednu alou jer mi je ispala i pala van iz posude. s vremenom mi se učinilo da se malo stanjila, da su joj se listovi ispuhali. jel moguće da je nisam dobro presadio? jel je mogu kako spasit?
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 07:54   #2
jednostavno...


novi lonac-za juke što veći, nova zemlja, napravi rupe na loncu

ako biljka pije više vode, stavi joj par kamenčića na dnu posude da se voda manje odljeva...ako ne izbuši više rupa

biljku pažljivo izvadi ili tresni lagano rubom lončića da sama iskoči iz zemlje, korijenčiće dobro raštrkaj, neke biljke možeš sad i odvojiti i staviti u zasebne lončiće- ja sam to radila hibiskusima-
stavi na dno novu zemlju, posloži biljku i zasipaj je zemljom malo utabaj i to je to, zalij malo jače.

Presađivanje je šok za biljku ali većinom uspije.
Ne dohranjuj odmah neka se biljka opravi od presađivanja a za tjedan- dva dohrani.


Jukama odreži mlade-parem 10 centimerata neka budu veliki, koji joj izbijaju sa strane i zapikni u lonac zalij i pusti, rijetko koja se ne primi- ja sam jedna godine imala dvadesetak malih juki i sve sam ih morala podijeliti, sad su to već gorostasi.

Alou si možda preduboko ili preplitko zasadio????
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 07:59   #3
nemoj protresati biljku da ne ostetis korijen.
Ako je korijenova bala u potpunosti obuhvatila zemlju i poprimila oblik stare tegle, tako ju cijelu izvadi (izvrnes naopako drzeci rasirenim dlanom ili prstima zemlju na vrhu oko stabljike biljke) i preneses u novu, vecu teglu u kojoj si na dno stavio sloj za drenazu i povrh tog zemlju, stavis biljku i dodas zemlju. Ja ti obicno staru teglu stavim u novu i dodajem okolo zemlju, izvadim staru teglu, u udubinu stavim biljku i nanesem jos malo zemlje tek toliko da izravnam.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 08:05   #4
trebalo bi jedno sat vremena prije presađivanja dobro zalit biljke (za lakše izvlačenje iz posude). ovo nisam do sada primjenjivala. pročitala sam u knjizi da je to dobro pa ću ove godine probat. malo pogledam korijenje pa ako je suho ili gnjilo odrežem ih. stavim biljku u veću teglu i novu zemlju. tegla se ne puni do vrha, treba ostavit 1-2cm prostora od ruba zemlje do ruba posude. staru zemlju bacim u vrt. ionako je biljka iz nje iscrpila sve što je bilo korisno u njoj. i na kraju dobro zalijem

hm, ne znam što je bilo s aloom, ali kod presađivanja trebaš paziti da nova zemlja bude što sličnija staroj. tako piše u knjizi. ne znam kako da saznaš sastav stare zemlje
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 08:20   #5
Quote:
Nemruth Dagi kaže:



Presađivanje je šok za biljku ali većinom uspije.
Ne dohranjuj odmah neka se biljka opravi od presađivanja a za tjedan- dva dohrani.


zašto tako brzo početi s prihranom? na mojoj zemlji za cvijeće piše da se s umjetnom prihranom započne 2 mj. nakon presađivanja. zar u novoj zemlji nema dovoljno hrane za biljku? neće li je šokirat toliko hrane odjednom?
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 09:22   #6
Quote:
xxGaladrielxx kaže:
u kojoj si na dno stavio sloj za drenazu...
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 09:27   #7
Quote:
abba kaže:
zašto tako brzo početi s prihranom? na mojoj zemlji za cvijeće piše da se s umjetnom prihranom započne 2 mj. nakon presađivanja. zar u novoj zemlji nema dovoljno hrane za biljku? neće li je šokirat toliko hrane odjednom?

Ne mora, ali ako zanemariš dohranu i zaboraviš to je veća šteta.
Neki niti ne dohranjuju pa im biljke žive.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 09:34   #8
Evo npr. za Bonsai koji su najosjetljivije biljke, preporuka profesionalaca je da se prvo pusti da se zemlja dobro posusi pa da se onda presadi pa potom dobro zalije. Po tome bi mislila da je tako dobro postupiti za presadivanje bilo kojeg bilja. Ja tako radim i nikad mi biljke nisu uginule. A i kad je zemlja suha, biljka se najlakse izvadi iz posude.
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 09:34   #9
Quote:
paučko kaže:
kamencice i malo pijeska
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 10:15   #10
Quote:
Indi kaže:
Evo npr. za Bonsai koji su najosjetljivije biljke, preporuka profesionalaca je da se prvo pusti da se zemlja dobro posusi pa da se onda presadi pa potom dobro zalije. Po tome bi mislila da je tako dobro postupiti za presadivanje bilo kojeg bilja. Ja tako radim i nikad mi biljke nisu uginule. A i kad je zemlja suha, biljka se najlakse izvadi iz posude.
ja inače tako radim,ali ove godine ću probat jednu biljku zalit prije presađivanja pa da vidim jel istina da je tako lakše
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 10:26   #11
Pa ne zimku kak moze bit lakse kad je zemlja mokra jer bas onda moras cupat i odvajat "blato" od korjena, a kad je suho, sve samo otpadne bez mucenja i znjaranja korjena.
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2005., 09:59   #12
i ja presađujem kad se zemlja u tegli osuši, onda i zemlja i biljka ispadnu iz tegle zajedno i kompaktno i samo to stavim u veću teglu u koju dodam friške zemlje

(kad je zemlja mokra onda se biljka izvlači iz te zemlje i to često teško, korijenčići se trgaju, zemlja djelomično ostaje u tegli, djelomično ispada i/ili se drži korijena biljke...)
__________________
A ti Krešiću...čerupaj svoju kokoš na svom pragu!
DJanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2005., 19:48   #13
Quote:
Indi kaže:
Pa ne zimku kak moze bit lakse kad je zemlja mokra jer bas onda moras cupat i odvajat "blato" od korjena, a kad je suho, sve samo otpadne bez mucenja i znjaranja korjena.
ni je ne kužim. moje je mišljenje, a i praksa je pokazala da je bolje kad je suha zemlja i onda samo ispadne. :-)

što se drenaže tiče,može na dno i komadići cigle,a netko je rekao i stiropor
mayhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 00:07   #14
a kuglice od gline?
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 11:02   #15
Quote:
paučko kaže:
a kuglice od gline?
One zadržavaju vlagu. Pa ako je biljka od onih stalno žednih, onda može.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 12:41   #16
o presadjivanju
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 12:45   #17
Smije li se rezati (selektirati)korijenje biljakama kod presađivanja?
Naime, imam doma palmu (u sobi) koji ima cijelu grudu korijena, a gore svega 3 lista. Kad izaberem lonac koji joj odgovara za veličinu korijena, izgleda jako ružno jer lonac nije srazmjeran veličini gornjeg cvijeta. I šta onda? Dok čekam da ojača listove, korijenje buja i opet joj omali posuda! (?)
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 12:47   #18
Quote:
paučko kaže: Pogledaj post
a kuglice od gline?
Od kako sam stavljanjem kamenčića o pijeska u cvijet unijala i nekakve crviće i bubice (vjerojatno kao jajašca koja su se poslije izlegla), prestala sam to stavljati i stavljam glinene kuglice, u sve cvijeće. Ako imam crijepa ili opeke, stavim i malo toga.
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 14:47   #19
Quote:
mouse kaže: Pogledaj post
Smije li se rezati (selektirati)korijenje biljakama kod presađivanja?
Naime, imam doma palmu (u sobi) koji ima cijelu grudu korijena, a gore svega 3 lista. Kad izaberem lonac koji joj odgovara za veličinu korijena, izgleda jako ružno jer lonac nije srazmjeran veličini gornjeg cvijeta. I šta onda? Dok čekam da ojača listove, korijenje buja i opet joj omali posuda! (?)
Neke biljke ne trpe podrezivanje korjena ali to je duga tema.Palma je opet opći pojam zato ću se zadržati na klasičnim palmama tipa feniksice,stogovače ili žumare.Tim palmama ne bi se smjelo podrezivati korjenje jer je obnova teška i vrlo spora što se odražava na njen rast.Smatram da bi bilo bolje presaditi palmu u veći lonac,pritom dobro rastresti korjenovu balu i ukloniti staru zemlju.Napraviti mješavinu vrtne zemlje i beztresetnog supstrata/70-30/
Na dno lonca postaviti drenažu i petnaestak cm zemlje.Na to položiti korjen i postepeno ispunjavati zemljom.Kad se lonac ispuni dobro zaliti , te još jednom nadopuniti manjak zemlje.Za 20-ak dana napravi prihranu kompleksnim gnoivom sa naglašenim dušikom i rezultat neće izostati.Palma u onakvom prostoru u kakvom je sada neće dobro napredovati.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 21:14   #20
zanima me kako se sadi drvo života?? i koji bi mu bili najbolji uvjeti?

naime, osušila mi se jedna stabljika i zanima me dali se može nova samo "otrgnuti" i zapiknuti u zemlju pa da li se primi?
Hikage is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:55.