Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2014., 17:02   #3341
Nisam znao da su razlike medju dijalektima njemackoga tako velike

Kako stoji francuski, minorne razlike koliko sam skuzio, zar ne
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 17:26   #3342
Quote:
Hunter! kaže: Pogledaj post
Nisam znao da su razlike medju dijalektima njemackoga tako velike

Kako stoji francuski, minorne razlike koliko sam skuzio, zar ne
Jo ljudi, jel vi ovdje dolazite da pricate ili da radite, ako si u bolnici, starckom domu, ugostiteljstvu, korisno je da pricas dijalektom, ali tolike svabe su tu i opet nema problema.
Ionako te prima ako ne nadjedje nest na domacem trzistu rada, gazdi je bitno da posao ide dalje.
Talijanski u francuski su ne iskrivljeni
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 20:28   #3343
Wow, ima i tecajeva za swiss german

link.
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 22:20   #3344
Pozdrav,

molio bih vas za jednu informaciju u vezi jednacenja diploma. Zavrsio sam u Ekonomski fakultet u Zagrebu: poslovna ekonomija, smjer turizam. Je li mi moze netko reci koji je postupak potreban za "izjednaciti" tu diplomu kako bih je mogao slati potencijalnim poslodavcima u Svicarskoj, tj. imam prijatelje u gradu Morgesu, kanton Vaud i oni su spremni u odredenim tvrtkama pitati za mogucnost odradivanje neke prakse ili probnog rada te me zanima da li ima nekakvo odredeno tijelo koje je zaduzeno za to ili samo moram odnijeti diplomu sudskom tumaču koji ce to prevesti na francuski ili je potrebno nesto trece?
Svaka informacija je vise nego dobrodosla.

Unaprijed hvala!
__________________
We are alive
pod pekon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 22:23   #3345
Quote:
pod pekon kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

molio bih vas za jednu informaciju u vezi jednacenja diploma. Zavrsio sam u Ekonomski fakultet u Zagrebu: poslovna ekonomija, smjer turizam. Je li mi moze netko reci koji je postupak potreban za "izjednaciti" tu diplomu kako bih je mogao slati potencijalnim poslodavcima u Svicarskoj, tj. imam prijatelje u gradu Morgesu, kanton Vaud i oni su spremni u odredenim tvrtkama pitati za mogucnost odradivanje neke prakse ili probnog rada te me zanima da li ima nekakvo odredeno tijelo koje je zaduzeno za to ili samo moram odnijeti diplomu sudskom tumaču koji ce to prevesti na francuski ili je potrebno nesto trece?
Svaka informacija je vise nego dobrodosla.

Unaprijed hvala!

http://www.edk.ch/dyn/12933.php

Gore desno mozes mijenjati jezik stranice. Sretno!
__________________
Because I am hard you will not like me. But the more you hate me the more you will learn. I am hard but I am fair. There is no racial bigotry here.
SgtHartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 13:07   #3346
Quote:
pod pekon kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

molio bih vas za jednu informaciju u vezi jednacenja diploma. Zavrsio sam u Ekonomski fakultet u Zagrebu: poslovna ekonomija, smjer turizam. Je li mi moze netko reci koji je postupak potreban za "izjednaciti" tu diplomu kako bih je mogao slati potencijalnim poslodavcima u Svicarskoj, tj. imam prijatelje u gradu Morgesu, kanton Vaud i oni su spremni u odredenim tvrtkama pitati za mogucnost odradivanje neke prakse ili probnog rada te me zanima da li ima nekakvo odredeno tijelo koje je zaduzeno za to ili samo moram odnijeti diplomu sudskom tumaču koji ce to prevesti na francuski ili je potrebno nesto trece?
Svaka informacija je vise nego dobrodosla.

Unaprijed hvala!
Mislim da svicarska drzava nije odgovorna za priznavanje fakultetskih diploma, bar je tako bilo prije nekoliko godina. To vazi i za srednjoskolske gimnazijske diplome. Eventualno je moguce dobiti potvrdu o jednakovrijednosti strucne srednje skole (procedura traje mjesecima)

Preporucam:
a) prevesti diplomu i priloziti kod trazenja posla, prednost ako je prijevod napravljen kod ovlastenog prevodioca u CH
b) obratiti se direkno na neko od sveucilista i pitati direkno koji bi bili uvjeti za priznanje jednakopravnosti, sveucilista su autonomna u tom pogledu i mogu postaviti uvjete po svojim pravilima
ayniln is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 00:59   #3347
Posao

Imam jedno pitanje,i odmah da kazem nisam gledao prijasnje stranice.
Mene zanima jel Svicarci primaju hrvatske radnike ?
Znam da sam citao nesto u vezi cekanja za hrvatske radnike,valjda oko 5g.
Mene sad zanima za posao vozaca autobusa al s tim da ja nemam znanje stranog jezika.
tomi_19radoznao is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 08:45   #3348
Quote:
tomi_19radoznao kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje,i odmah da kazem nisam gledao prijasnje stranice.
Mene zanima jel Svicarci primaju hrvatske radnike ?
Znam da sam citao nesto u vezi cekanja za hrvatske radnike,valjda oko 5g.
Mene sad zanima za posao vozaca autobusa al s tim da ja nemam znanje stranog jezika.
Kratak odgovor: ne.

Dug odgovor: primaju, ali samo iznimno. Ako si stranac bez prethodno regulirane radne dozvole ili dozvole boravka, onda te mogu primiti jedino ako na natjecaju za posao ne nadju nijednog drugog odgovarajuceg kandidata iz Svicarske, ili zemalja EU s kojima imaju potpisan sporazum o slobodi kretanja (Hrvatska ne spada u tu kategoriju). Nisam upoznat o trzistu rada za vozace autobusa, ali rekao bih da ako vec nemas radnu dozvolu (ili CH ili drzavljanstvo neke druge drzave EU, npr Njemacke, Austrije ili Velike Britanije), onda ti sanse za radno mjesto vozaca autobusa nisu jako velike. Vece su sanse s nekom fakultetskom diplomom. Ili ako si slucajno ozenjen s nekim tko vec ima radnu dozvolu.

Jos duzi odgovor: Sporazum o slobodi kretanja sa zemljama EU ce referendumskom odlukom s pocetka 2014 biti storniran. Za provedbu odluka s referenduma je obicno oko dvije godine. Ukoliko se nesto drasticno ne promijeni, za oko godinu dana ni gradjani EU vise nece imati povlastice kod zaposljavanja. To naravno ne odgovara Bruxellesu, pa je zato prosle godine bilo nekog natezanja, koje jos uvijek traje.
Da referndum nije prosao, hrvatski bi drzavljani u potpunosti mogli koristiti pravo slobode kretanja tek nakon nekog prijelaznog razdoblja koje bi dogovorili Bern i Bruxelles (vjerojatno izmedju 2-5 godina nakon stupanja Hrvatske u EU). S obzirom da je referendum prosao, ti pregovori nisu ni otvarani (zbog cega je izvjesno vrijeme bilo nekih napetosti izmedju EU i Svicarske oko Hrvatske, to jos uvijek nije rijeseno, ali pitanje hoce li ikada i doci na dnevni red prije nego sto se cijeli sporazum slobode kretanja kompletno otkaze).
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 00:56   #3349
Radna ili kakva vec dozvola

Pitanjce!

Imam ponudu za posao od jedne firme u Genevi. Oni bi krenili s papirologijom i pribavljanjem radne dozvole za mene ali nisam bas sigurna da znaju kolike su sanse. Onda sam skuzila da ni ja neznam.

Ima ko kakvog znanja u vezi toga? Oni bi bas mene uzeli jer smo vec suradjivali ali sad mjenjam poziciju pa bi trebala suradjivat malo vise s kolegama u Genevi. Pa bi oni zbog toga da se ja preselim tamo.

Kolike su mi sanse da se to sve sredi i odobri?

Veliko hvala
Manne is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 23:22   #3350
Pozdrav,ima li tko za pomoc.Trenutno sam u Ch sa L dozvolom koja je pri kraju.Sad mislim mogu traziti B vizu ako se ne varam.Zanima me dali B vizu mora traziti poslodvac ili to moram sam odraditi i dali sa B vizom mogu mjenjati poslodavca ili sam vezan uz jednog.
dodo1974 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 22:38   #3351
Mislim da ako ti je ovo prva L dozvola ,da nemas bas pravo aplicirati za b.nisam siguran,al bi volio da si u pravu,jer i ja iman L

Sent from my HTC One S using Tapatalk
__________________
Svijet je lopta šarena..
Hitretz84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 04:58   #3352
Oprostite ako je ovo već pitano,pročitala sam zadnjih 5 strana i nisam vidila ovo pitanje (internet na mobu mi je spor pa ne mogu sve),ali kakva je situacija sa sezonskim radom u Švicarskoj?
Da li mogu raditi 6 mjeseci godišnje kao npr. u drugim državama ako si nađem posao u nekom hotelu preko interneta?
Puno hvala na odgovoru!
Lilith66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 16:44   #3353
Kakva je situacija sa vozačima kamiona

Pozdrav svima u grupi . Htio bih raditi u inozemstvu kao vozač kamiona . Imam položeno za C kategoriju i imam položenu školu za vozača motornog vozila ( kod 95 ) a u subotu ( 07.03.2015. ) polažem i za E kategoriju . Znam dobro engleski i talijanski a njemački osnovno ( više razumijem nego što pričam ) . Radio sam 1990. godine 3 mjeseca u Švicarskoj - ( Lugano - Ticino ) , ako to šta pomaže . Iz prethodnih postova sam vidio da je gotovo nemoguće dobiti radnu dozvolu u Švicarskoj , ali dali bi bilo moguće ako bi radio za nekog prijevoznika za kojeg bih uglavnom vozio van Švicarske . Bio bih zahvalan za svaku informaciju jer sam od 01.02.2015. nezaposlen . Lijep pozdrav .
Inceptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 21:41   #3354
haftlich

Quote:
FANCY kaže: Pogledaj post
Samo što će tebi prikazati za haftlich(obavezno za sve bez ikakvih dodataka) košta 1800 CHF i onda će ti to umanjit za 50 % i ti ćeš biti presretan jer plaćaš 900 CHF a haftlich košta odprilike za 100% Početnika sa autom od par godina starosti od 800 do 1100 .
I na kraju svi sretni a poneko i glup, bolje rečeno prevaren.
Haftpflicht se kaže a ne haftlich...
have a cigar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 18:10   #3355
RAJA IMAM JEDNO PITANJE I STVARNO MI JE HITNO PA AKO NEKO MOZE DA MI ODGOVORI ALI S OZBILJNIM PRISTUPOM

PRIJE 3 MJESECA DOSAO SAM U SVICARSKU I OZENIO SAM SE PRIJE PAR DANA NAKON STO SMO MORALI CEKATI TERMIN...
DANAS SAM PREDAO PAPIRE I SVE ZA RADNU I BORAVISNU DOZVOLU
PROBLEM JE STO SMO PLANIRALI OTICI ZA BOSNU MALO NA ODMOR , ALI NISMO SIGURNI NITI NAM OVAJ COVJEK U OPSTINI ZNA RECI DA LI IMAM PRAVO NAKON ODMORA ODMAH SE VRATITI ZA SVICARSKU ILI MORAM CEKATI MJESEC DANA KAKO BI OPET IMAO PRAVO DA SE VRATIM U SVICARSKU...
UNAPRIJED SE ZAHVALJUJEM NA ODGOVORU
denis26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 16:57   #3356
Pozdrav svima.evo nedoumice .ističe mi permis 1.4 ,predao zahtjev za novu.ali:2.4 idemo u hrvatsku,avionom.posto mi se ne plaća za onu privremenu vizu da bi izasao i vratio se,mislim se praviti blesav .koja je procedura,ako me zaustave na povratku u ch na aerodromu i pitaju zasto nemam u putovnici privremenu ?!i dal gledaju to uopce?
__________________
Svijet je lopta šarena..
Hitretz84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 01:01   #3357
Postoji li u Ch nesto kao zavod za zaposljavanje gdje se moze stupiti direktno u kontakt sa poslodavcima ovo sta sam do sad nasao su same agencije.
dodo1974 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 08:30   #3358
Quote:
dodo1974 kaže: Pogledaj post
Postoji li u Ch nesto kao zavod za zaposljavanje gdje se moze stupiti direktno u kontakt sa poslodavcima ovo sta sam do sad nasao su same agencije.
RAV/ORP/URC
http://www.treffpunkt-arbeit.ch
PonosRetajevih is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 04:58   #3359
Pozdrav ljudi, imam jedno pitanje..
Ostvario se san, sredio se posao, uskoro ide selidba u Svicarsku, u Zurich.. )))

E sad, imam jedno pitanje vezano za financije za pocetak.. Koliko mislite da se treba imat za prvih mjesec dana, do prve place? Znaci, osnovni mjesecni troskovi za jednu osobu? I ako ih mozete samo sortirati, bio bih zahvalan.. Znam da su jednosobni stanovi ili garsonijere oko 1000-1500 CHF.. Znam da je mjesecni pokaz 80 CHF.. I cuo sam da je hrana malo skuplja nego u Hr, da se bar da naci .. Al eto, htio bih savjete od ljudi koji su gore, koji tocno znaju kako i sta..

Unaprijed hvala svima
srkzzzr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 18:55   #3360
~soma za hranu ako si sam kuhas (pola ako si vegan )...
stanovi u samom gradu su skupi, postoji i aglomeracija. racunaj sa 1-2K za manji stan
ostalo jako zavisi o tvom nacinu zivota...struja, voda, osiguranje, internet, tv, javni prijevoz/benzin, zemskedrogaikockanje. od dodatnih 1K do 5K je sve realisticno, lel.

Zadnje uređivanje PonosRetajevih : 21.04.2015. at 19:07.
PonosRetajevih is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:59.