Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2014., 22:05   #121
ti se zapravo zalazes za neku prilagodjenu vrstu americkog sistema? ja sam podvojena po tom pitanju, s jedne strane se slazem s druge...... nekako mislim da je prerano u osnovnoj pustiti djecu tako. pogotovo kad je cijeli sistem slozen linearno. jedino cijeli sustav obrazovanja preurediti, komplet, od vrtica do doktorata. nemam pojma, sto god sam citala o sistemima sirom svijeta, finski mi je najblizi onome sto mi se cini idealnim.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 00:41   #122
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
to sto se oni konzultiraju sa psihologom, ili cijelim timom, je nacin da podijele odgovornost.
ne kužim, što nije posao (i obveza) psihologa da procijeni dijete koje ne može pratiti redovni program?
kako bi bez procjene psihologa prilagođeni program uopće mogao biti uveden?

Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Jer se upravo u takvim situacijama smatra da su nam str. suradnici "nadredjeni" te oni procjenjuju treba li nesto prilagodjavati i na koji nacin.
To mi je bas i onaj najiritantniji dio jer mi se psiholog/pedagog mijesa u struku i radi plan ucenja/odgovaranja/metoda.... umjesto mene i velevazno mi ga daje na papiru. a pritom, kao sto ti kazes ne sjedi meni na satu i ne muci se sa (ne)razumijevanjem gradiva.
ja sam bila uvjerena da je posao psihologa (između ostalog) da testira djecu i da utvrdi može li ili ne može pratiti redovni program
ako se prilagođeni program uvodi djeci koja su sniženih sposobnosti, zašto bi takva procjena bila miješanje u struku?
tko utvrđuje intelektualni status djeteta? učitelj/profesor ili psiholog ?

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ja ko psiholog, djetetu eventualno mogu ponuditi prilagodjeni program
....
ti posebni programi su posebna lakrdija, skupa sa centrom za obrazovanje Zagorska koji nakon toga upisuju.
opet
je l se prilagođeni program "nudi" bilo kome ili se uvodi djeci s teškoćama????

ovi posebni programi su postali lakrdija vjerojatno onda kada su u rh propali svi zanati, tako da majstori svog zanata danas, nažalost, nemaju kaj raditi
to je više problem gospodarstva, nego škole; bar mi se tako čini
možeš osposobiti vrhunske majstore i oni će raditi .... što?
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 01:05   #123
Prilagođeni program je lakrdija jer se svodi da dijete i dalje sjedi u istoj učionici i sluša isto gradivo, kojeg masu ne kuži, i samo mora znati malo da bi dobio dva, a ako ne ometa nastavu i tako mu se "mora" dati dva.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 01:15   #124
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Prilagođeni program je lakrdija jer se svodi da dijete i dalje sjedi u istoj učionici i sluša isto gradivo, kojeg masu ne kuži, i samo mora znati malo da bi dobio dva, a ako ne ometa nastavu i tako mu se "mora" dati dva.
što ne bi trebao funkcionirati tako da se smanji opseg gradiva, da se s gradivom ide onim tempom kojim učenik može pratiti, da kontrolni budu pojednostavnjeni...... mislila sam da postoje i posebni udžbenici....
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 01:17   #125
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
što ne bi trebao funkcionirati tako da se smanji opseg gradiva, da se s gradivom ide onim tempom kojim učenik može pratiti, da kontrolni budu pojednostavnjeni...... mislila sam da postoje i posebni udžbenici....
U teoriji, da, u praksi ne jer i dalje postoji jedan sat, jedan nastavnik i jedan razred. Tko će poučavati 25 normalnih i jedan prilagođeni u jednom satu? Odgovor je nitko.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 01:22   #126
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
U teoriji, da, u praksi ne jer i dalje postoji jedan sat, jedan nastavnik i jedan razred. Tko će poučavati 25 normalnih i jedan prilagođeni u jednom satu? Odgovor je nitko.
znači, sve te priče o integraciji i inkluziji su samo priče....
ispada da je bilo bolje prije kada su škole imale posebna odjeljenja - u njima je bilo malo učenika i s njima se moglo pošteno raditi.
iako, ne kužim, zar je tako veliki problem zadati klincu s teškoćama jednostavnije zadatke i jednostavnije kontrolne, napravljene baš za njega?

Zadnje uređivanje simple mind : 14.09.2014. at 01:29.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 01:40   #127
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
znači, sve te priče o integraciji i inkluziji su samo priče....
ispada da je bilo bolje prije kada su škole imale posebna odjeljenja - u njima je bilo malo učenika i s njima se moglo pošteno raditi.
iako, ne kužim, zar je tako veliki problem zadati klincu s teškoćama jednostavnije zadatke i jednostavnije kontrolne, napravljene baš za njega?
Ne, dobije on zasebne kontrolne i zadatke za usmenu provjeru.
I tijekom sata ga možeš obići i zadati nešto lakše, ali kako to točno učiniti uvijek/svaki sat u 45 minuta za npr 2 prilagođena i ostale? Naprosto se ne stigne. Nemaju posebne udžbenike.

Posebni odjeli postoje za djecu s djelomičnom integracijom (bliže blagoj mentalnoj retardaciji) i oni pohađaju posebnu nastavu tri dana tjedno, što je za njih odlično i stvarno super napreduju u takvom okruženju.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 10:46   #128
ja jesam za integraciju. ali ne na silu, svatko sa svakim, po godištu i adresi stanovanja.

npr. dijete normalne inteligencije sa cp koje voli učititi, trudi se i ima roditelje koji se trude oko njega može i u imaginarni jači razred.

i zdrava djeca su jako različitog znanja, sposobnosti i motivacije. dijete koje iz zdravstvenih razloga teže savladava program ili ga savladava djelomično može ići u razred sa zdravom djecom koja nemaju motivacije i u školu su došli bez potrebnih predznanja. to su obično djeca koje roditelji s godinu dana stave pred crtić, sa tri im pokažu kompjuterske igrice i udri po tome, važno je da roditeljima ne smetaju. sa sedam je prekasno za preodgoj u tom smislu, već im je ubijena intelektualna radoznalost.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 12:41   #129
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
ne kužim, što nije posao (i obveza) psihologa da procijeni dijete koje ne može pratiti redovni program?
kako bi bez procjene psihologa prilagođeni program uopće mogao biti uveden?



ja sam bila uvjerena da je posao psihologa (između ostalog) da testira djecu i da utvrdi može li ili ne može pratiti redovni program
ako se prilagođeni program uvodi djeci koja su sniženih sposobnosti, zašto bi takva procjena bila miješanje u struku?
tko utvrđuje intelektualni status djeteta? učitelj/profesor ili psiholog ?



opet
je l se prilagođeni program "nudi" bilo kome ili se uvodi djeci s teškoćama????

ovi posebni programi su postali lakrdija vjerojatno onda kada su u rh propali svi zanati, tako da majstori svog zanata danas, nažalost, nemaju kaj raditi
to je više problem gospodarstva, nego škole; bar mi se tako čini
možeš osposobiti vrhunske majstore i oni će raditi .... što?
odluku o promijeni skolskog programa donosi lijecnik skolske medicine, an temelju dokumentacije neke zdravstvene ustanove koja je radila procjenu, a u cijem je timu bio i psiholog.
prijedlog da ide na procijenu dolazi od uciteljice/predmetnog nastavnika uz konzultacije sa strucnom sluzbom skole (u nekim skolama niti nema psihologa). to je bio odgovor frupy koja me prozvala da pocistim pred svojim vratima. skolski psiholog ne donosi odluku o promijeni programa. moze samo podrzati kolegicu iz nastave prilikom razgovora sa roditeljima ili konzultacijama sa vanjskom sluzbom.


ja ne znam o kojim ti propadanjima zanata pricas, al ja si nekak mislim da ce uvijek postojati potreba za vodinstalaterima, stolarima, elektricarima, zidarima, mesarima, kuharima....niti su propali, niti ce propasti.
stvar je u tome da djeca, koja ocito nemaju interesa za obrazovanjem, a niti za opcom kulturom u cije ime se tjera 8 godina strebanja....ono sto sam ja primjetila u praksi, da djeca nerjetko pokazuju razlicite interese (pogotovo ako se radi o obiteljskim zanatima, ili imaju nekog bliskog tko se bavi prakticnim zanimanjima), a da ih se tjera da "griju stolicu" da bi im u zivotu bilo bolje
(pa imam hrpu nekih birokratskih zanimanja, sa kojima niti imaju sto raditi, niti to znaju raditi), a istovremeno, djeca ne razvijaju radne navike, ubijaju im se interesi koji su im bliski itd.

ne znam, meni je suludo tjerati dijete da bubeta povijest i zemljopis, ak ono hoce rastavljati motor automobila ili izradjivati stolice.
ili da citaju tadijanovica, ako ih zanima kuhanje.
nemam predrasude, samo mislim da djeca trebaju vise poticaja za ono sto ih zanima, nego ih gurati u nesto sto ih uopce ne zanima.

edit: potpis na afriku papriku
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 13:24   #130
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

ja ne znam o kojim ti propadanjima zanata pricas, al ja si nekak mislim da ce uvijek postojati potreba za vodinstalaterima, stolarima, elektricarima, zidarima, mesarima, kuharima....niti su propali, niti ce propasti.
stvar je u tome da djeca, koja ocito nemaju interesa za obrazovanjem, a niti za opcom kulturom u cije ime se tjera 8 godina strebanja....
----
ne znam, meni je suludo tjerati dijete da bubeta povijest i zemljopis, ak ono hoce rastavljati motor automobila ili izradjivati stolice.
ili da citaju tadijanovica, ako ih zanima kuhanje.
nemam predrasude, samo mislim da djeca trebaju vise poticaja za ono sto ih zanima, nego ih gurati u nesto sto ih uopce ne zanima.

edit: potpis na afriku papriku
a gle, osim ovih zanata ima i drugih , koji jesu propali.
pa nećemo se sad praviti da ne znamo kako su mnogi obrti ugašeni

ovi koje spominješ se školuju u srednjim školama tipa srednje škole za montažu instalacija, obrtničke i slično - i ako pogledaš kurikulume tih škola onda ćeš vidjeti da ima vrlo malo općih predmeta, a puno stručnih. i dosta prakse. dakle, nitko ih ne tjera da bubetaju zemljopis i povijest, iako osobno ne vidim nikakav problem u tome da nauče neka osnovna znanja.

a ako misliš da bi već tijekom osnovne škole trebalo djeci omogućiti usmjeravanje ili prema obrtničkim zvanjima ili daljnjem školovanju.... ne znam, meni se to čini prerano . stvarno ima klinaca kojima tek u srednjoj dođe iz dupeta u glavu.
koliko puta možeš baš sa sigurnošću reći za klinca od 10-11 godina da "nema interesa za obrazovanjem, a niti za općom kulturom" i da ga neće ni imati?
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 13:54   #131
bas to, djecu s 10 moze zanimati.samo nogomet npr.
no, ja.mislim da bi OSNOVNO obrazovanje trebalo za svu djecu biti sire ali plice od sadasnjeg i da bi trebalo.biti medjusobno povezanije i prakticnije izvedeno, s vise pokusa, primjera, filmova, predstava, izleta........
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 15:24   #132
Ma takva djeca ne moraju bubetati.

Ako se za njih vidi da im slabije ide, nisam susrela kolegu/icu koja će tražiti od njih nacrt feudalnog sustava u detalje. Pitat će ga šta je feudalni sustav ukratko.
Isto i za geografiju - pitat će ga gdje na zemlji ima najviše nafte, pitat će ga da raspozna najnaseljenija područja zemlje, najveće države.

Neće nitko od njih tražiti da znaju cijeli program u opsegu u kojem se očekuje od odlikaša, baš upravo zato jer nema smisla i jer je osnovno obrazovanje - osnovno. Ne detaljno.
Svi kroz osnovnu moraju proći pa nema potrebe da se cijede kroz isti filter.
Sjetite se samo svog razreda iz osnovne. U mom nema čega nema. I jasno mi je da je u pravu bio nastavnik koji je na kraju godine tražio samo glavne gradove europskih država, a ne najvećeg proizvođača automobila i izvoznika sjemenskog krumpira, jer bi ga morao rušiti, i ne bi dobio ništa od toga.
Druga su stvar lijeni, bahati i zapušteni klinci koji mogu više.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 15:34   #133
e ovo je upravo ono sto me zanima, zasto bi netko ko ima kapaciteta za ucenje, koga zanimaju nove stvari, ko je inteligentan i zainteresiran za skolu ukratko, morao znati izvoznika sjemenskog krumpira. kakva je to informacija, zasto bi to netko za 5 morao znati?
zasto se vrijeme koje se trati na takve stvari ne potrosi na nove zanimljive predmete u skoli i na bolje uvrdjivanje, shvacanje i povezivanje osnovnih informacija?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 15:52   #134
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
e ovo je upravo ono sto me zanima, zasto bi netko ko ima kapaciteta za ucenje, koga zanimaju nove stvari, ko je inteligentan i zainteresiran za skolu ukratko, morao znati izvoznika sjemenskog krumpira. kakva je to informacija, zasto bi to netko za 5 morao znati?
zasto se vrijeme koje se trati na takve stvari ne potrosi na nove zanimljive predmete u skoli i na bolje uvrdjivanje, shvacanje i povezivanje osnovnih informacija?
Zaboga, to je bila metafora za detaljizirane lekcije, ne uči se nigdje izvoznik kronpira.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 16:05   #135
i ja koristim kao metaforu.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 16:09   #136
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
i ja koristim kao metaforu.
Ok, a za što konkretno je to metafora? Za padeže, gospodarstvo Nizozemske ...?
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 22:53   #137
Bojim se za BDP Ugande i postotak manjinskog stanovništva Uzbekistana.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 22:55   #138
To je opet metafora jer ne znam da me itko u gimnaziji tražio bdp ugande i manjinsko stanovništvo uzbekistana, a kamoli u osnovnoj školi. Pretpostavljam onda i ostale učenike koji su radili po istom programu.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 23:19   #139
znaci ti mislis da je program skroz ok i da nema nepotrebnih dubina u programu osnovne skole?
sasvim ti je uredu ucenje kemijskih jednadzbi, masenog udjela, linearnih funkcija... u osnovnoj skoli? ovo je sad iz glave, srecom dugo nisam vidjela knjige niti razgovarala s djecom visih razreda osnovne skole.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2014., 23:32   #140
WTF ne mislim to, mislim upravo obrnuto, kao što sam gore i napisala.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:04.