Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2016., 23:07   #2261
Frontline combo ampula na macka.
Onda macka u kupaonu, a cijeli hodnik (podove, parkete, kutne lajsne, plocice, stolce) i sve ostalo di je boravio posteno zaspricaj Biokillom. Tepihe ubaci u masinu ako idu, kao i sve sto mozes, ubaci dm dezinficijens unutra (cca 1,5 litra je 12kn).
Kucicu takodjer isto Biokillom. Ja sam sve penjalice i kucice i sve zalijevala kad je malac imao buhe...i namjestaj i sve zivo, ne ostaju fleke. Bitno je i parket i pod uz zidove isto naspricati, cesto su pukotine. Po ovim temperaturama za pol sata je Biokill suh, onda macak moze natrag unutra. Ponovis za tjedan dana proceduru s Biokillom. Sta god je, od toga ce krepat, a za macka je sigurno.


Edit: vidim da si mu vec stavila ampulu

Kod veta pokupe najcesce u stacionaru ili u cekaoni.
Inace, te koji pustaju pse da snjofaju macje transportere nemoj samo grdo gledati...nego im reci.
Ak ti je neugodno da im velis da su seljacine nekulturne, onda reci bar da maknu psa jer tvoj macak voli kopati oci kroz resetke transportera a ti nebus placala oftalmolosku operaciju.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 22:47   #2262
Baš tu Frontline Combo sam već stavila. Kupila sam 3 Biokilla u Kauflandu jer su na akciji (27 kn), a potrošila sam sve Pitroide i ostale sprejeve koji ubijaju sve bube (već me pluća peku koliko sam sve zasprejala).

Bili smo na moru i sat i pol nam je tulio na putu do tamo, dok god bi ga puštali da hoda okolo on bi obilazio stan onoliko puta koliko bi mu dopustili (u toj vikendici još nije bio) i napokon sam vidjela da je počeo normalno sjediti (do sada je samo ležao).

Prije nego što smo otišli na more, potrošila sam cijelu bocu Pitroida da nasprejam stan i pustila da se tako četiri dana "paca" i isto sam ponovila u vikendici kad smo išli doma. Dok smo bili na moru, vidjela sam da se jednom češao, a ja sam sve skupa imala 4-5 ugriza dok smo bili tamo. Totalno pizdim jer su mi baš potvrdili dolazak ovo ljeto prijatelji iz Amerike i Azije i morala sam ih upozoriti da trenutačno imamo buhe.

A ljude koji svojim psima dopuštaju da prilaze mačkama stvarno ne kužim. Em su svi koji idu kod veterinara bolesni, em se psi u pravilu ne slažu s mačkama, em je moj još i sav slomljen i sigurno nije dobro da ga psi isprepadaju.
__________________
Ginger Rogers did everything Fred Astaire did, but she did it backwards and in high heels.
sugababe156 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2016., 15:43   #2263
Pozdrav,

primijetila sam da se na desnom uhu jedne od moje dvije mace (kratkodlaka crna domaća, druga je tigrasta s bijelim šapama i prsima) prorjeđuje krzno. Prvo sam, prije više od tjedan dana, uočila malu crticu prorijeđene dlake, no sad se to premjestilo na mrljicu prema vrhu uha. Ne izgleda strašno, ali kad se približim, ipak se vidi razlika. Lijevo je zasad netaknuto. Zvala sam veterinara da kažem što je problem, i on je rekao da slučaj nije hitan, ali da se, ako primijetim daljnje širenje ili pojačavanje prorjeđivanja krzna, javim kod veta.

Ima li to možda veze s ljetnim linjanjem, autoimunom bolešću, buhama, gljivičnim infekcijama...? Proučavala sam na netu, i kaže da može biti i stres, ali maca se stalno odmara ili igra ili spava, redovito jede i ima više nego zdrav apetit, i svaki dan ju pustim van na svjež zrak od podneva do najviše 16h, iako uglavnom leži na prozorskoj dasci i promatra okolo. (Seka ide u izvidnicu i više je avanturistički tip, ali posve je zdrava).

Također, ta crna, više kućna, puno vokalizira, priča, dere se, komunicira samnom. Pokušavala sam dokučiti da li je nešto smeta, i uvijek joj izađem u susret, mazim je ili aktiviram, ali kad sam još prije bila kod veta, rekao je da je to naprosto njezin temperament.

Je li itko imao iskustva s gubitkom dlake na uhu, koliko je to alarmantno, da li da kupujem neka sredstva protiv ispadanja ili da idem s njom na pregled? Zasad još nemam novaca, ali skupljam.

Mogu li nešto učiniti sama prije nego što odemo vetu?

Hvala
Veronica Lux is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2016., 20:44   #2264
I moj crni isto puno priča. Uvijek pozdravi kad dođemo doma i zahvali kad mu otvoriš vrata.

Gubitak dlake može biti od gljivica. Jednom sam čuvala mačiće kojima je ispadala dlaka i veterinarke (na Srednjacima, bile su super i skoro ništa mi ne bi naplatile, ali su valjda zato i propali) su mi besplatno pogledale s nekom rasvjetom i potvrdile da su gljivice. Možeš ih kupati sa posebnim šamponom i mazati sa kremom za gljivice (kremu ti može dati i tvoja doktorica na recept pa će te koštati desetak kuna).

Čak su i na Veterinarskom faksu stvarno super. Znala sam da će me operacija koštati 3-4000 kn jer je frendici mačka isto skočila s petog kata, ali Tobrex mast za oči i 3 kontrole nakon toga mi nisu ništa naplatili (kao ni nekoliko pelena koje su mu mijenjali jer bi sve zakrvario).

Ako su gljivice, to nije tako strašno jer ih ima većina mačaka koje hodaju po vani. Problem je samo ako im padne imunitet pa počne otpadati dlaka (nisam stručnjak nego sam to tako shvatila kad su mi objašnjavali prije dosta godina).

Gljivice možeš prepoznati po tome što na koži bude kružni osip koji se malo peruta (u sredini nije crveno) i povećava.
__________________
Ginger Rogers did everything Fred Astaire did, but she did it backwards and in high heels.
sugababe156 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2016., 02:28   #2265
Ja bih pustila i gledala kaj se dogadja. Ako trenutno nema promjena na kozi, nego samo na dlaci, malo je vjerojatno da su gljive... Pusti, prati, promatraj. Nista ne kupuj napamet, ni sredstva protiv ispadanja dlake ni kremice ni nista, radije cuvaj lovu ako ce trebati za veta.

I ne, nema vecina macaka koje hodaju po vani gljivice
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2016., 13:09   #2266
Samo sam rekla ono što je meni veterinar rekao.

Možda me samo tješio da to ima većina mačaka koje hodaju po vani, ali na mami stvarno ništa nije bilo vidljivo nego tek kad se omacila su mačići dobili i gljivice i upalu očiju. A par tjedana prije i cijelo vrijeme poslije mačka uopće nije izlazila.
__________________
Ginger Rogers did everything Fred Astaire did, but she did it backwards and in high heels.
sugababe156 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2016., 17:54   #2267
Quote:
sugababe156 kaže: Pogledaj post
Samo sam rekla ono što je meni veterinar rekao.

Možda me samo tješio da to ima većina mačaka koje hodaju po vani, ali na mami stvarno ništa nije bilo vidljivo nego tek kad se omacila su mačići dobili i gljivice i upalu očiju. A par tjedana prije i cijelo vrijeme poslije mačka uopće nije izlazila.

@sugababe, @ryell, hvala Nisam primijetila nikakve kožne promjene, zapravo, na crnki sam znala viđati sitne crvenkaste prištiće i prije, kao ljudske, ali jako male, koji bi se brzo povukli.

Je li to opadanje dlake ireverzibilno? Strah me da dlaka ne otpadne skroz i da ostane komad gole kože

I ja mislim da nisu gljivice, ali sumnjam na buhe, jer ih, moram priznati, i to je moja velika krivica, nisam tretirala protiv buha i primijetila sam na ovoj tigrastoj, na dijelu gdje ima bijelo krzno, da joj unutra plaze sitne crne točkice. Pretpostavljam da bi ih onda i crna trebala imati, ali zbog boje krzna to ne mogu skužiti.

Pričala sam preko telefona s još jednom veterinarkom, i zaključila je da bi zaista mogle biti buhe i preporučila mi da kupim Frontline ili Generic Fiprist (?, ako sam dobro čula, ili Fioricet) sprej za mačke. Ali sprej košta čak 100 kn, to bi bila doza za dvije mace. Da trošim lovu na to?

E da, sad kad sam pooštrila čula i oprez, primijetila sam da crna ima faze da se češće češka, ali posvuda, ne samo po uhu: i po vratu, i po leđima, i po trbuhu, svagdje, i pritom se dosta liže, i nakon što je pogladim, odleti puno paperjaste glake. Možda je svrbi od buha?
Veronica Lux is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2016., 22:48   #2268
Quote:
Veronica Lux kaže: Pogledaj post

Pričala sam preko telefona s još jednom veterinarkom, i zaključila je da bi zaista mogle biti buhe i preporučila mi da kupim Frontline ili Generic Fiprist (?, ako sam dobro čula, ili Fioricet) sprej za mačke. Ali sprej košta čak 100 kn, to bi bila doza za dvije mace. Da trošim lovu na to?
Postoje i ampule koje se stavi mački za vrat. Ima i Frontline ampula i Fypryst (koji je po sastavu isti kao i Frontline, a dosta jeftiniji; međutim ne funkcionira svakome Fypryst). Ima i drugih ampula na recept.
Contrast is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 01:14   #2269
generic kao genericka verzja frontlinea, to je fypryst. Nekim ljudima upali, ali mack od mog starog je uredno s fyprystom pobrao buhe - s frontlineom ne. Sprej je bacanje para jer nisu macici; uzmi svakoj po ampulu (frontline plus, recimo).
Ne vjerujem da je ireverzibilno osim ak celavi po uhu od starosti
Kak im je inace koza? Onak, po tijelu. Jel suha, jel se perutaju?
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 11:51   #2270
Ja sam se pola godine zajebavala sa istrebljivanjem buha i na kraju sam ih se uspjela riješiti sa fypryst combo ampulama. Imala sam doslovce invazije, jedno vrijeme sam kombinirala 2 vrste ampula u mjesec dana koliko su mi se čohali ko luđaci i na kraju u očaju uzela i fypryst (ne računajući da će pomoći jer se većina žali da im ne valja) i nakon 2 mjeseca se riješila gamadi.
Mislim da s tim ampulama nema pravila, valjda ovisi na šta su buhe i krpelji rezistentni.

Veronica a ti prištići, di si ih viđala? Jel po njušci ili po tijelu?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 13:49   #2271
Ja sam svom prije skoro 2 tjedna stavila Frontline Combo ampulu, a svakih par dana ga vidim da se češe (inače bi se prije češao samo kad mijenja dlaku i to samo iza uha dok ga ne bih očetkala Furminatorom). Da li to znači da ne djeluje ili su buhe još neko vrijeme žive nakon što skoče na mačku, ali kasnije sigurno umru? I kad opet moram staviti ampulu i koju preporučujete?

Sve ostalo sam našpricala Biokillom i mene više ne grizu. Da li se s tim smije špricati posteljina na kojoj spavamo i da li to opet postane štetno za zdravlje mačke ako se smoči površina koja je špricana/za nas ako se oznojimo dok spavamo?

Pretpostavljam da ne smijem prati podove jer ću onda svaki put morati opet sve ispočetka našpricati.

Što vi radite s pijeskom? Ako ga našpricam, sve će se zgrudvati, a buhe navodno u jednom stadiju baš vole boraviti u pijesku.

I samo da javim da je mačak inače super - počeo je povremeno jesti suhu hranu i meso.
__________________
Ginger Rogers did everything Fred Astaire did, but she did it backwards and in high heels.
sugababe156 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 23:36   #2272
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ja sam se pola godine zajebavala sa istrebljivanjem buha i na kraju sam ih se uspjela riješiti sa fypryst combo ampulama. Imala sam doslovce invazije, jedno vrijeme sam kombinirala 2 vrste ampula u mjesec dana koliko su mi se čohali ko luđaci i na kraju u očaju uzela i fypryst (ne računajući da će pomoći jer se većina žali da im ne valja) i nakon 2 mjeseca se riješila gamadi.
Mislim da s tim ampulama nema pravila, valjda ovisi na šta su buhe i krpelji rezistentni.

Veronica a ti prištići, di si ih viđala? Jel po njušci ili po tijelu?
Cure/žene , hvala Odlučila sam da ću sutra kupiti Fypryst ampule (ako ima takvih, @ryell, ti si mi preporučila Frontline, ali i tu sam pročitala i od veta čula da su Fypryst proizvodi jeftiniji).

Prištiće sam uglavnom viđala po macinim usnicama.
Baš pokušavam prodrijeti do kože na leđima, ali ima jako gusto krzno. Na trbuhu ih nisam primijetila. I, recimo, prije par dana je na donjoj usnici imala, ne prištić, već crveni predio, mrljicu koja kao da se širila ispod nečeg ispod, samo što u sredini nije bilo nikakvog niti ispupčenja ni zadebljanja. Kao kad mi imamo kružno crvenilo na licu oko malog, nevidljivog prištića. Izgledalo mi je kao neka iritacija, sad više ne primjećujem. Od čega bi to moglo biti?

I da, curama su uši iznutra masne (ali to je valjda prirodno), i imaju nešto malo crnila, točnije, vrlo malo, kao par sićušnih mrvica maka koje su ispale iz makovnjače. Ali to sam primjećivala i prije, i nisam uočila da se u zadnje vrijeme količinski povećalo.
Veronica Lux is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 23:52   #2273
Ta crna zrna "maka" su ti vjerojatno sugarci.
__________________
"In the whole history of the world there is but one thing that money can not buy... to wit-the wag of a dog's tail."
Josh Billings
quester is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2016., 23:54   #2274
Koje god da uzmeš (frontline, fypryst) uzmi combo verziju jer te verzije ubijaju buhe u svim stadijima dok obične verzije ovih ampula ubijaju samo odrasle buhe. Razlika u cijeni je zanemariva, nekih par kuna u odnosu na običnu verziju a bome nije isto jel ubija sve stadije ili samo odrasle buhe.
Fypryst combo ti je nekih 30 i nešto sitno kuna, a frontline combo ti je 58 kn.

Iz kakvih posudica ti jede i piju mace? Moguće je da ima mačje akne, one znaju biti tako oko usta. Moj mici ih je imao, znala sam mu istiskati cijelo čudo iz njih i smirilo mu se i prestalo se pojavljivati kad sam mu zamijenila plastične zjelice sa inoxom i keramičkim (navodno im od plastike to zna izbijati po bradi i usnama) i kad sam prije svakog hranjenja počela prati zdjelice smirilo mu se i prestalo izbijati. Zna tu i tamo imati ali jako rijetko, prije ih je stalno imao.

Uši ako ikako možeš probaj sa nekakvom vaticom počistiti pa vidi oće se opet nešto stvoriti. Nije isključeno ni da ti mačka ima šugarce, od njih bude tako u ušima i od njih se znaju mačke čohati i zna dlaka ispadati. Možda bi bilo najbolje da uzmeš stronghold ili advocate ampule, to su ampule za unutarnje i vanjske nametnike (frontline i fypryts su ti samo za vanjske) pa ako su šugarci riješit će sa sa tim amuplama, ako su buhe djeluju i na njih.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 03:33   #2275
Ta "zrnca" mogu biti sugarci ali nekad se i obicna usna zmazanoca tako pokaze.
Ovo na bradi, moguce da su akne, prebrisi bradu nekim antiseptikom (npr Octenisept) i zamijeni zdjelice za inox ili keramiku.


@sugababe
Biokill za pod, pospricas, nakon 2-3 dana ili kad hoces operes, ali svakih dva tjedna ponovi biokill.
Pijesak baci, wc dezinficiraj i stavi novi pijesak. Posteljinu u masinu pa ne treba biokill. Sve to napravis 2-3 dana nakon ampule, da se rijesis tih buha koje su (skoro) pocrkale. Ampulu mozes ponoviti za 3 tjedna, iako po papirima drzi 4.
I da, nakon usisavanja (dok su u kuci buhe), vrecicu od usisavaca odmah promijeni (staru baci van kuce, u smece), iako nije puna. Gamad prezivi usisavanje.
Super da jede
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 09:59   #2276
Sad me brine da je kod veta pokupio i šugarce.

Primijetili smo da, otkad je došao doma, uz otvor kod korijena uha ima par malih tamnih točkica zmazanoće. Mi smo mislili da samo loše pere uši jer je bubani pa smo mu mi to očistili. Ili to nisu šugarci, budući da je ta zmazanoća bila jako zaljepljena za kožu?

Koristimo Ever Clean pijesak i da bacim tih 20 kila što ima u 2 wc-a, to bi me koštalo cca 250 kn. Misliš da bih to morala samo jednom napraviti ili bih više puta morala baciti sav pijesak?

Buhe se ne mogu ubiti tako da npr. pijesak vratim u kutiju i ostavim u autu na suncu? Ili smrzavanjem? Baš ništa ne pomaže?

Nije problem u posteljini koju mogu oprati nego kako da se obranim od buha koje su vjerojatno u madracu (jednu noć su me baš grizle)? I kako uopće djeluje taj Biokill? Djeluje i na okolna područja ili buhe moraju doći baš na poprskani dio da bi uginule? I dalje po stanu viđam bubice (ne buhe) i pauke - nemam osjećaj da to uopće djeluje. Čak sam jednu leteću bubicu poprskala Biokillom i dalje je nastavila letjeti.

Znam da buhe prežive usisavanje, ali imam one skupe S-bag vrećice koje dugo traju pa bi mi bilo preskupo da ih bacam nekoliko puta tjedno. Da li je dovoljno da vrećicu iznutra poprskam Pitroidom?
__________________
Ginger Rogers did everything Fred Astaire did, but she did it backwards and in high heels.
sugababe156 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 10:15   #2277
Prva pomoć - bolestan ljubimac, što da radim? - part II

Prljavstina od sugaraca izgleda kao talog kave.

Nego da prestanes gubiti zivce i novac igrajuci se s ekologijom te uzmes tesku artiljeriju u vidu Neopitroid Alfa? Par desetaka kuna, dostupan u poljoprivrednim ljekarnama i djeluje brutalno i brzo, a nama i zivotinjama ne smeta.
Evo sto kaze vet:
http://moj.pet-centar.hr/Pitajte-nas...ciju-5944.html
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 10:57   #2278
Macke su malcice osjetljivije na permetrin nego psi (note the irony i vidi prvi pasus na linku: http://www.vspn.org/Library/misc/VSPN_M01289.htm ) a obzirom na koncentraciju u neopitroidu alfa, ja ne bih to koristila u zatvorenom prostoru u kojem boravi macka. Nije biokill nis ekoloski naspram ovoga, samo je slabija koncentracija

@sugababe posteljinu u masinu, a madrac slobodno naspricaj biokillom. Sunce nece ubiti buhe, za zamrzavanje fakat ne znam, a ovo za vrecice za usisavac...ne znam, probaj.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 11:17   #2279
Smeta mi što nema nekih detaljnijih uputstava, a baš sam na forumu već naišla na priče da je Neopitroid Alfa i ok i štetan.

Tek kad netko to potkrijepi detaljima poput ryell onda uopće možeš znati tko je u pravu, a strah me nešto koristiti dok nisam sigurna da je ok.

Uho je nakon veterinara ovako izgledalo, ali smo mislili da ga samo nije dobro čistio jer je imao zaštitni ovratnik:

__________________
Ginger Rogers did everything Fred Astaire did, but she did it backwards and in high heels.
sugababe156 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 11:20   #2280
Da narucis profesionalce za eliminiranje zohara i inih pospricali bi ti cijeli stan upravo s Neopitroidom Alfa.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:39.