Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2004., 21:43   #201
Quote:
stitch kaže:
Kažem da ti je li nepotreban.
Ou... Nije mi to palo na pamet...

Danas mi je profesorica iz hrvatskog rekla da je matrica onako kako ja izgovaram. Isto kao i u latinskome matris, samo matrica. Danas smo učili naglaske pa ću poslije probati odrediti točno kakav i gdje.

Spomenuo sam njutn, jer mi se čini da ta rijel ima 2 sloga, pa da drugi nosi n, or votevr, ali me krivo shvatila, pa je počela o tome kako strana imena i to treba izgovarati onako kako se izgovaraju tamo odakle jesu.

Ok, rečenice su mi danas mutavije nego inače.
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Old 24.02.2004., 21:46   #202
Pa prestani piti pivo prije večere.
stitch is offline  
Old 25.02.2004., 02:16   #203
No, dobro, da neki nestrpljivi ovdje ne bi predugo čekali,

o pisanju zareza ispred veznika:

U nizu nezavisno složenih rečenica kad su dijelovi složene rečenice povezani sastavnim veznicima (i, pa, te, ni, niti);

kao i kad su dijelovi složene rečenice povezani rastavnim veznicima (ili, ili...ili, bilo...bilo) ne piše se zarez.

Ali, piše se ispred riječi i i ni kada imaju ulogu pojačivača (intenzifikatora) i s riječju uz koju se nalaze čine dio niza u nabrajanju; u tom slučaju odvajaju se zarezom i dvije posljednje komponente (za razliku od nizanja - u kojem se dvije posljednje komponente povezuju veznicima i, te, ili i sl. i ne odvajaju se zarezom):

Ni od straha, ni po nagovoru, ni na molbu, niti i za kakvo blago neću raskinuti prijateljstvo.

Isti je slučaj ispred riječi ili i bilo kad se pri nizanju (nabrajanju) pojavljuju u ulozi pojačivača:

Ako se želi istaći ono što se drugom rečenicom iskazuje, bilo kao suprotnost, bilo kao zaključak, posljedica ili što drugo.
stitch is offline  
Old 25.02.2004., 02:53   #204
..istaknuti ...
deni is offline  
Old 25.02.2004., 03:09   #205
Autor je spomenute rečenice trojac Brabec-Hraste-Živković. Zato je i navedena kurzivom.

A kad se nešto navodi, navodi se doslovno, sa svim pogreškama, tiskarskim, pravopisnim ili gramatičkim - upravo onako kako je napisano.

Samo ti vrebaj, pohvalno je to. Žao mi je samo zbog traćenja vremena.
stitch is offline  
Old 25.02.2004., 12:36   #206
Suprotne rečenice

Zarez se stavlja između rečenica i rečeničnih dijelova koji ne zavise jedni od drugih.
Pravila po kojima se stavlja zarez svode se na tri osnovna načela: načelo nizanja (nabrajanja), načelo naknadnog dodavanja (umetanja) i načelo suprotnosti.

Zašto to ističem? Zato što ono što slijedi iza suprotnih veznika (a, ali, nego, već, no) ne mora biti prava suprotnost.
Zareze ni u kojem slučaju ne treba stavljati mehanički - ispred svakog suprotnog veznika ili, poput Krleže, umjesto stanke za disanje - nego treba razmisliti je li posrijedi treće načelo.

Primjerice, u rečenicama poput

Malen a veseo. Sitan ali dinamitan.

više se radi o dodatku opisu, o njegovom proširenju, nego o suprotnom značenju (malen, a ne velik).

Po načelu suprotnosti zarez se ne stavlja i kad se veznik nego nadovezuje na komparativ ili kakav komparativni izraz:

Bolje ikad nego nikad.
Bolje duža kosa nego kraća pamet.


Ne stavlja se i ispred nego kada dolazi s ne samo:

Ne samo što bijeli svijet spominjete nego bijelog svijeta ne poznate. (I. B. Mažuranić)
stitch is offline  
Old 25.02.2004., 16:32   #207
Smile Da bi bilo jasnije

Evo još jednog primjera kada ispred suprotnog veznika ne bi trebao stajati zarez:

Kad se nad grad nadvio mrak točkast od pahulja a snježni pokrivač prigušio zvukove, mališani su se i dalje veselili. (Večernji list)
stitch is offline  
Old 25.02.2004., 20:43   #208
Rečenica:

Sam Vladika tada nije bio na Cetinju, već u Beču.

trebala bi ovako da izgleda:

Sam vladika tada nije bio na Cetinju, nego u Beču. Je li?
Nymann is offline  
Old 25.02.2004., 20:45   #209
Aha, tako bih je napisao.
stitch is offline  
Old 25.02.2004., 20:51   #210
Wink Vratimo se na veznike

Quote:
stitch kaže:
Aha, tako bih je napisao.
Rečenica je preuzeta iz Pravopisa srpskohrvatskoga jezika, onog iz šezdesete.
Vidim da se pravila koja si izneo umnogome slažu s onima koja su objavljena u tome priručniku. Tamo sam našao i ovu rečenicu:

Izgubio je ne samo te bilješke već i sve lične isprave.

I ovde bih umesto već napisao nego.


Kada se uopće piše veznik već?
Nymann is offline  
Old 25.02.2004., 20:55   #211
Quote:
stitch kaže:
Samo ti vrebaj, pohvalno je to. Žao mi je samo zbog traćenja vremena.
Na prethodnim si stranicama napisao živcirati. Već sam objašnjavao zašto to nije pravilno.

Vrebanje je Sizifov posao.
Nymann is offline  
Old 25.02.2004., 21:08   #212
Kad već pitam...

Piše li se zarez posle ali kada njime počinje rečenica?

Mogu li ja posle dopusnog veznika mada napisati zarez? Recimo, kada hoću da naglasim da se tu pravi mala stanka.
Nymann is offline  
Old 25.02.2004., 21:28   #213
Quote:
Nymann kaže:
Rečenica je preuzeta iz Pravopisa srpskohrvatskoga jezika, onog iz šezdesete.
Vidim da se pravila koja si izneo umnogome slažu s onima koja su objavljena u tome priručniku. Tamo sam našao i ovu rečenicu:

Izgubio je ne samo te bilješke već i sve lične isprave.

I ovde bih umesto već napisao nego.


Kada se uopće piše veznik već?
Imao sam negdje zapisane primjere pogrešne uporabe tog veznika a da se ne radi o sklopu poput ne samo... nego, već o razlikama na razini sintakse, s obzirom na to da se radi o sklapanju spajanjem dvije rečenice.

Primjer koji si naveo (Izgubio je ne samo te bilješke već i sve lične isprave) svakako je najčešći, i u pravu si kad predlažeš ispravak.

Rekoh već Didi, razlike se gube pa je moguće napisati rečenice koje čovjeka ostavljaju u dvojbi a koje jedino navode današnje gramatike:

Mati nije krenula s njima na put, već je ostala kod kuće s djecom.

Goli ne obrati pažnje na Dječakove riječi nego polako namjesti šarac.



Morat ću vidjeti gdje mi je to, ne želim pisati napamet.
stitch is offline  
Old 25.02.2004., 21:38   #214
Quote:
Nymann kaže:
Na prethodnim si stranicama napisao živcirati. Već sam objašnjavao zašto to nije pravilno.
U kojem to jeziku? Možda u srpskom. U hrvatskom ne postoji nervirati (se) nego živcirati (se) ili uzrujavati (se).
stitch is offline  
Old 25.02.2004., 21:41   #215
Re: Kad već pitam...

Quote:
Nymann kaže:
Piše li se zarez posle ali kada njime počinje rečenica?

Mogu li ja posle dopusnog veznika mada napisati zarez? Recimo, kada hoću da naglasim da se tu pravi mala stanka.
Ne znam možeš li, ali definitivno smiješ, u oba slučaja. Razlozi su slični.

Kad smo već kod razlika, taj veznik ne postoji u hrvatskom jeziku. Ali postoje iako, premda, makar.
stitch is offline  
Old 25.02.2004., 21:58   #216
Quote:
stitch kaže:
Ne znam možeš li, ali definitivno smiješ, u oba slučaja. Razlozi su slični.
Da. Kao u engleskom razlika između can i may. Ispričavam se, pišem u žurbi.

Quote:
Kad smo već kod razlika, taj veznik ne postoji u hrvatskom jeziku. Ali postoje iako, premda, makar.
Zanimljivo. Čudi me da sam ga uopšte upotrebio jer ga ne volim.

Quote:
U kojem to jeziku? Možda u srpskom. U hrvatskom ne postoji nervirati (se) nego živcirati (se) ili uzrujavati (se).
Pa kako možeš na domaću reč dodavati strani sufiks?
Nymann is offline  
Old 25.02.2004., 22:00   #217
Nisam ja ništa dodao nego sam upotrijebio riječ zabilježenu u rječnicima i savjetnicima. Ništa drugo.
stitch is offline  
Old 25.02.2004., 22:04   #218
Veznik "jer"

Ako su uzročne rečenice u tesnoj vezi, ne odvajaju se zarezom. Primerice:

Mi ćemo im dati jer smo se na to obavezali. U tom slučaju valjda možeš napisati enklitiku posle veznika.

Ali, ako je zavisnost labava, tako da se one osećaju kao poluzavisne, zarez se stavlja ispred veznika:

Mi za ovo imamo i stvarnih dokaza, jer pored provincijalizama tu nalazimo i književnih oblika.

A što se živcirati tiče - i ja ću ga onda rabiti.
Nymann is offline  
Old 25.02.2004., 22:08   #219
Takva je bila i ona Didina, trebalo je staviti zarez upravo zbog toga što je posrijedi bio sklop dvije različite rečenice.

Namjeravao sam to naknadno objasniti, ali neka, dobro je i da drugi nešto rade.
stitch is offline  
Old 25.02.2004., 22:11   #220
André Gide, na samrti: Bojim se da moje rečenice postanu gramatički netačne.

Zanimljivo je da je ovu rečenicu Andrić zabeležio u gramatički netačnom obliku: Bojim se da moje rečenice ne postanu gramatički netačne.
Nymann is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:25.