Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2013., 10:50   #121
Quote:
Dren kaže: Pogledaj post
Ako dokaže da je i ona uplaćivala rate.
A on ima pravo na naknadu za rentu, jer je ona tih 5 godina bila "postanar" u njegovom stanu. Dakle pola režija i određenu mjesečnu cifru na 5 godina.
Mislim da ne, bila mu je supruga a ne podstanar a to kak su oni dogovorili plaćanje to je njihova stvar, sve je zajedničko (stečeno u tih 5 godina) radio netko ili ne radio.
Quote:
Dren kaže: Pogledaj post
nezaposlenost - zaposlenost, to je nebitno. ako ona traži nazad pola uplata, onda tvrdi da je stan cijelo vrijeme bio samo njegov, i da traži uloženo nazad.
Kao i da je ulagala u adaptaciju ili imala bilo kakvo ulaganje.
Quote:
Dren kaže: Pogledaj post
u tom slučaju (ako je stan uvijek bio samo njegov), onda je ona bila podstanar - pa on (u tom slučaju) može tražiti naknadu za stanovanje.:
Pa nije uvijek bio samo njegov- kupljen je u braku koji je kasnije razveden. Btw ona može u tom slučaju tražiti naknadu za npr kuhanje, spremanje, pranje rublja itd i tak unedogled neka bezumna potraživanja. Koji je onda smisao braka?
Uostalom, ak bi tražio naknadu kao da je imao podstanarku koju kao takvu nije prijavio i nije plaćao porez moglo bi bit jako zanimljivo kad bi se na to pozivao

Quote:
Dren kaže: Pogledaj post
tvrdnje sam dobio od frenda odvjetnika koji je specializirao brakorazvodne parnice
A OK, s tim se nemrem mjeriti, ja sam samo dipl. pravo al se time nisam nikad bavila pa sam više neki "nadripisar" a i dosta tog sam zaboravila. Al da mi nema logike- nema

Zadnje uređivanje -honey- : 12.07.2013. at 11:03.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 11:33   #122
Quote:
Dren kaže: Pogledaj post
nezaposlenost - zaposlenost, to je nebitno. ako ona traži nazad pola uplata, onda tvrdi da je stan cijelo vrijeme bio samo njegov, i da traži uloženo nazad.
Stan koji se otplaćuje kreditom je samo - bančin.

Ona traži polovicu bračne stečevine, a stečevina je i imovina koja potječe iz uplaćenih rata kredita.

Neka ti specijalizirani odvjetnik pokaže parnicu koja je identična ovoj priči a koju je pravomoćno dobio - iako, s obzirom na naše sudstvo, sve je moguće.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 11:42   #123
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Stan koji se otplaćuje kreditom je samo - bančin.
Ne mora biti, ja imam drukčije iskustvo- stan kupljen (taman neki dan skroz otplaćen) na 10 godina direktnim uplatama prodavatelju. Al s ostalim se slažem.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 11:43   #124
Quote:
Dren kaže: Pogledaj post
nezaposlenost - zaposlenost, to je nebitno. ako ona traži nazad pola uplata, onda tvrdi da je stan cijelo vrijeme bio samo njegov, i da traži uloženo nazad.
u tom slučaju (ako je stan uvijek bio samo njegov), onda je ona bila podstanar - pa on (u tom slučaju) može tražiti naknadu za stanovanje.

tvrdnje sam dobio od frenda odvjetnika koji je specializirao brakorazvodne parnice
Reci frendu da radije nešto drugo specijalizira - i pitaj ga jel ta specijalizacija potvrđena negdje na papiru ili samo u njegovoj glavi temeljem dvije tri parnice koje je vodio

Čega se sve neću naslušat, lako za laike, no kad kolege tako nešto lupe i ostanu živi - onda zbilja nemam riječi...
__________________
Svijet je moja domovina, čovječanstvo je moja obitelja a činiti dobro je moja religija.
Oscaraon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 13:49   #125
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post

A OK, s tim se nemrem mjeriti, ja sam samo dipl. pravo al se time nisam nikad bavila pa sam više neki "nadripisar" a i dosta tog sam zaboravila. Al da mi nema logike- nema
ma znam da ti nema logike, i ne osuđujem te za to.
činjenica je da je sve počelo od tvoje izjave "da postoje i drugi slučajevi kad je netko kupio stan (znači predbračna stečevina) i žena može tražiti povrat novca za uplate dok je živila tamo"

dakle, referirao sam se na slučaj kad se ne radi o zajedničkoj imovini, jer si ti tako i počela slučaj.
mislim da je to uzrok nesporazuma i nedostatka logike.

Oscaraon: uputit ću ga na forum
Dren is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 14:04   #126
Quote:
Dren kaže: Pogledaj post
sve počelo od tvoje izjave "da postoje i drugi slučajevi kad je netko kupio stan (znači predbračna stečevina) i žena može tražiti povrat novca za uplate dok je živila tamo"
Pitaj prijatelja-specijalistu je li stan za koji se otplaćuje kredit "kupljen".

Ako je kupljen, onda nema uplata čiji bi se povrat tražio. Ako ima uplata, onda nije kupljen.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 14:54   #127
I naravno, ako je kupovina "dovršena" tjekom zajedničkog života, kad jest kupljen i da, postoje uplate

Narav ovakvih slučajeva je osobito individualna. Svaki je različit i naravski, postoje tako smješni zahtjevi da je to prestrašno. (po tom mom prijatelju)
No očito da pravnici smatraju da nabacivanje takovih zahtjeva daje na snazi zahtjevu na način da se traži više da se dobije zapravo ono što se želi.

Stoga, razumijem ove naše pravnike na forumu koji vrte glavama na ovakvu praksu.

Kad odemo ponovo na kavu, baš ću se probat sjetit ovih tu komentara. Zanimljiva mi je tema iz čisto socijalno psihološkog profiliranja ljudi kad dođu do sukoba i činjenice da sam imao u bliskom krugu poznanika par takvih slučajeva, pa nije da nam je to glavna tema razgovora. obično zadnja naša tekma ili planovi za slijedeću ili roštilj imaju primat
Dren is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 16:00   #128
Quote:
Dren kaže: Pogledaj post
činjenica je da je sve počelo od tvoje izjave "da postoje i drugi slučajevi kad je netko kupio stan (znači predbračna stečevina) i žena može tražiti povrat novca za uplate dok je živila tamo"

Ja to nisam napisala, čitaj malo pažljivije
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 16:02   #129
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post

Ja to nisam napisala, čitaj malo pažljivije
Čitam te njegove postove...prvo onaj priručnik...sad ovo...i pitam se, zar zaista netko ide tamo po savjete..
__________________
Osebujna
hardy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 16:34   #130
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post

Ja to nisam napisala, čitaj malo pažljivije
isse. promakao mi je jedan "ne". hvala na ispravci. isprike na nesporazumu.

@harderfaster: logika ti nije baš najjača strana? poveznica između priručnika kojeg odbacuješ jer ga ne razumiješ, mene i udruge koja ga je napisala je samo da sam ja stavio linkove. prestani pretpostavljati. nauči razmišljati i analizirati. čitaj s razumjevanjem. ako nešto propustiš, pogriješiš i ne razumiješ, prihvati argumentiranu ispravku ispričaj se kad te isprave, ako si bila u krivu.
mda, eto dadoh sve od sebe. bojim se da nema smisla da te učim konstruktivnoj komunikaciji ako do sad je nisi usvojila, al nikad ne znaš.
Dren is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 16:42   #131
Quote:
Dren kaže: Pogledaj post
isse. promakao mi je jedan "ne". hvala na ispravci. isprike na nesporazumu.

@harderfaster: logika ti nije baš najjača strana? poveznica između priručnika kojeg odbacuješ jer ga ne razumiješ, mene i udruge koja ga je napisala je samo da sam ja stavio linkove. prestani pretpostavljati. nauči razmišljati i analizirati. čitaj s razumjevanjem. ako nešto propustiš, pogriješiš i ne razumiješ, prihvati argumentiranu ispravku ispričaj se kad te isprave, ako si bila u krivu.
mda, eto dadoh sve od sebe. bojim se da nema smisla da te učim konstruktivnoj komunikaciji ako do sad je nisi usvojila, al nikad ne znaš.
odustani...majke ti
__________________
Osebujna
hardy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 11:10   #132
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
Piše da je stan zajednički pa su valjda onda suvlasnici.
Inače, osim ovih slučajeva koji se ne smatraju bračnom stečevinom, postoje i drugi, npr ako je on kupio stan na kredit od cca 30 godina. U tom slučaju ako su živjeli npr. 5 godina u braku, ona ima pravo na pola od uplaćenog iznosa u tih 5 godina
Sa mojim ograničenim znanjem prava usuđujem se reći da ovo nije istina.
Ako se dijeli imovina, u ovom slučaju stan pod kreditom, jedino na što može postojati pravo je otplaćeni dio nekretnine. Nikako rate.
Znači ako je rata bila recimo 3000kn, u pet godina to je 180000kn. Nema šanse da supružnik koji traži isplatu ima pravo na pola ove cifre jer nema imovine u toj vrijednosti.
Realno u 5 god otplaćeno je cca 35000kn glavnice i tu mi ima smisla da ima pravo na pola tog iznosa jer je otplaćeni dio stana imovina, to je ono što su supružnici "otkupili" od vlasnika stana - banke - do tad.
Ghouls is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 11:56   #133
Quote:
Ghouls kaže: Pogledaj post
Sa mojim ograničenim znanjem prava usuđujem se reći da ovo nije istina.
Ako se dijeli imovina, u ovom slučaju stan pod kreditom, jedino na što može postojati pravo je otplaćeni dio nekretnine.
Moje znanje je tkđ ograničeno, ali sam sigurna da "jedino kaj može postojati" ustvari- ne postoji. Naime, osim prava postoje i obaveze, osim imovine postoje i dugovanja.
Naravno da to ovisi od slučaja do slučaja a najviše o dogovoru supružnika, ali u slučaju kupnje stana na kredit tijekom braka, može postojati i pravo i/ili obveza na daljnju otplatu kredita od strane oba supružnika u iznosu 1/2 rate do isplate cijelog kredita, pogotovo ako je to bilo ugovoreno kao obaveza oba supružnika. U tom bi slučaju druga strana imala pravo na pola nekretnine a ne samo na onaj dio otplaćen tijekom braka
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 17:31   #134
Pozdrav,
malo dižem temu jer imam jedno pitanje. Od razvoda je prošlo 10 mjeseci, bračnu imovinu još nismo podijelili, da li postoji nekakav rok (od razvoda) u kojem bi se to trebalo napraviti ili se parnica o podjeli može pokrenuti bilo kada? (ako se ne dogovorimo)
liliana05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 18:36   #135
Quote:
liliana05 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
malo dižem temu jer imam jedno pitanje. Od razvoda je prošlo 10 mjeseci, bračnu imovinu još nismo podijelili, da li postoji nekakav rok (od razvoda) u kojem bi se to trebalo napraviti ili se parnica o podjeli može pokrenuti bilo kada? (ako se ne dogovorimo)
Ne postoji...
Pokusajte mirno... ak ne ide pokusajte medijacijom dva zrela odvjetnika no tu je kvaka naime vecini njih se vise isplati da krenu u parnicni postupak.
__________________
https://youtu.be/f_RjlIPuqyc

Povuci bilo koji potez, sigurno češ pogriješiti. Citat iz crtića/igrice.
Njorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 13:25   #136
Pozdrav.
Trebala bi vase misljenje.
Sporazumno se rastajemo.Zahtjev je potpisan, moramo ga samo predati.procitala sam da se razvod i podjela imovine ne rijesavaju zajedno.
Oko imovine smo se dogovorili, potpisali,i ovjerili kod javnog biljeznika.
Jel to dovoljno il moramo nosit na sud il nekud drugdje?
Hvala
ada0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 15:18   #137
Quote:
ada0 kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Trebala bi vase misljenje.
Sporazumno se rastajemo.Zahtjev je potpisan, moramo ga samo predati.procitala sam da se razvod i podjela imovine ne rijesavaju zajedno.
Oko imovine smo se dogovorili, potpisali,i ovjerili kod javnog biljeznika.
Jel to dovoljno il moramo nosit na sud il nekud drugdje?
Hvala
U koliko nemate zajedničke maloljetne djece, tada je dovoljno odnjeti sporazum na mjesno nadležni Općinski sud i čekati poziv na prvo (pripremno) ročište.

Što se tiće podjele bračne stečevine, napravite sporazum kojeg ovjerite kod javnog bilježnika. Potom idete u Poreznu upravu odnosno poreznu ispostavu da Vam "odrežu" porez ili da "udare" pečat kako nema poreza.

Nekretnine prenosite na sebe u Gruntovnici, pokretnine u nadležnom tijelu koje vodi upisnik vlasništva (vozila MUP, plovila Kapetanija itd..)

To je to.
Njorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 11:11   #138
Quote:
Ghouls kaže: Pogledaj post
Sa mojim ograničenim znanjem prava usuđujem se reći da ovo nije istina.
Ako se dijeli imovina, u ovom slučaju stan pod kreditom, jedino na što može postojati pravo je otplaćeni dio nekretnine. Nikako rate.
Znači ako je rata bila recimo 3000kn, u pet godina to je 180000kn. Nema šanse da supružnik koji traži isplatu ima pravo na pola ove cifre jer nema imovine u toj vrijednosti.
Realno u 5 god otplaćeno je cca 35000kn glavnice i tu mi ima smisla da ima pravo na pola tog iznosa jer je otplaćeni dio stana imovina, to je ono što su supružnici "otkupili" od vlasnika stana - banke - do tad.


potpuno si u krivu. jer kredit je prozvod koji je kupljen. nema baš nikakve logike u ovome što si napisao/la. znači par kupi stan na kredit. prvih 10 godina otplaćuju samo kamate, a tek onda glavnicu....i nakon 10 godina se rastanu. nekom znači 0 kuna, a nekom da otplati ostatak ali su mu kamate otplaćene. Na sreću ni zakonski ni moralno ne može biti tako.
celular is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 12:40   #139
Quote:
celular kaže: Pogledaj post
potpuno si u krivu. jer kredit je prozvod koji je kupljen. nema baš nikakve logike u ovome što si napisao/la. znači par kupi stan na kredit. prvih 10 godina otplaćuju samo kamate, a tek onda glavnicu....i nakon 10 godina se rastanu. nekom znači 0 kuna, a nekom da otplati ostatak ali su mu kamate otplaćene. Na sreću ni zakonski ni moralno ne može biti tako.
i ovo je krivo. ne otplacujes samo kamate vec i glavnicu, od prvog dana otplate. samo sto je u pocetku vecina rate upravo kamata.
nakon 10 godina ste stekli mozda 1/10 stana i na tu polovicu imas pravo. dal ces to trazit nazad tako da te on isplati ili ga natjeras da proda stan pa ostane njemu pola od te 1/10 i tebi pola i ova kamata propadne....tvoja stvar. al nema nikakve sanse da ce ti on morat vratit pola od uplacenih rata. to je nesto sto ste potrosili(kamate) a ne nesto sto ste stekli.
miffy13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 17:26   #140
Imam pitanje u vezi podjele imovine. Suprug je 1985. digao kredit za poslovni prostor, za koji mu je buduća supruga bila jamac. U brak su stupili 1987. te su zajednički otplatili kredit (otprilike 1998.). U braku su također kupili stan, koji su zatim prodali, kupili drugi stan i dio novca stavili na štednju. Također, suprug je prije braka kupio dvije kuće, koje su djelomično uređivane za vrijeme braka.

Zanima me kako bi se djelila imovina; jasno mi je da se stan i ušteđevina od prodaje stana dijeli na pola jer je to bračna stečevina, no što je s poslovnim prostorom, odnosno ulaganjima u ove druge dvije nekretnine?

Suprug tvrdi da je sve ostalo njegovo, iako su kredit zajednički otplaćivali i ulagali u uređenje drugih nekretnina za vrijeme braka. Pretpostavljam da bi se trebalo dokazati koliko je novca uloženo u nekretnine te se taj novac dijeli na pola? Što je s poslovnim prostorom?

Hvala
domella is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:52.