Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2004., 15:32   #1
Soor / mliječac

molim da mi kazete kako ste se borili sa bijelim jezikom kod beba
 
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 16:09   #2
Mi smo imali slučaj s 'bijelim jezikom' prije par mjeseci, kad je malena imala preko 2 god, što smo iskoristili za odvikavanje od dude.
To je netipično, jer je taj problem (ako se ne varam soor, infekcija kandidom?) čest kod novorođenčadi.
Pedijatar ti da neke kapi i za čas ga nema, kao da ga nikad nije ni bilo...
Koliko sam informirana (iz vlastitog iskustva), nije to neka frka, lako se riješi, pogotovo kad je još u početnoj fazi
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2004., 21:45   #3
pripazi ako dojis! od soor-infekcije kod djeteta moze doci do bakterijskog mastitisa kod majke!!!!! a mastitis je stvarno
Seathorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 12:00   #4
Soor se odražava prištićima u ustima, bijeli jezik je poslijedica prehrane bebe: Obzirom da ne jede čvrstu hranu, skupi se naslaga na jeziku i tamo i ostaje, dok se kod odraslog čovjeka prilikom gutanja, recimo, kruha, skida sa jezika. Ustanovit čete sličnu naslagu na vašim jezicima ukoliko npr. uslijed bolesti ne jedete nekoliko dana.

Znam to jer sam tek nekidan davio našu pedijatricu istim pitanjem
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 16:01   #5
kad smo mi imali problem s bijelim naslagama u ustima, rečeno nam je da je to gljivična infekcija (nije bilo prištića), a nakon par kapanja nestalo je, za manje od dana
nisam medicinar, pa govorim samo iz iskustva
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 23:21   #6
Gljivicna infekcija a za vrijeme vrucina moze znaciti i nedostatak tekucine.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 09:49   #7
Nemora biti nista strasno. Neznam koliki ti je bebac, al kako Secundo kaze, to mogu biti naslage hrane.
Moj maleni je imao gljivicnu infekciju koja nije bila samo po jeziku nego mjestimice po ciloj usnoj supljini. Dobili smo Nistatin kapi i nakon dva dana sve je otislo s tim da se mora jos koji dan davati da se infekcija ne vrati.
Nista strasno al treba na vrime reagirat da se ne ponavlja!
__________________
... protiv snage ljubavi u vrtovima ne raste lijek ...
Cvitak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 15:56   #8
Dobro je sa gazom lagano protrljati jezik svaki put nakon jela. Te naslage se stvaraju zbog mlijeka ili mliječnih prerađevina.
Ne treba zanemarivati jer ako je soor može se u težim slučajevima toliko raširiti da zahvati i crijeva i čmar.
Brunda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2004., 15:06   #9
Re: bijeli jezik

Quote:
Tichy kaže:
molim da mi kazete kako ste se borili sa bijelim jezikom kod beba
to su ti gljive - SOOR odnosno mlječac
razvija se ogromnom brzinom - u ljekarni kupiš Nistatin kapi, staviš na gazicu i protrljaš po jeziku - to im jako smeta a spušta se dublje u sustav!
Ima i jedan gel na De...pitaj u apoteci
kentaur is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2004., 20:35   #10
soor se kod beba obavezno mora lijechiti jer se, kao shto je napisala kentaur rado spushta u probavni sistem a chak su moguce i nespecifichne upale pluca uzrokovane candidom.

netko je gore napisao da postoji opasnost za majku...hmmm, to josh nisam chula, vrlo chesto bebe bash od majki poberu candidu.


stanje se uglavnom stabilizira do 3. mjeseca kad se beba navikne na bakterije, gljivice i ina sranja koje ju okruzhuju.


Zvuchat ce ko 'bablja pricha', ali nemojte bash suvishe biti opsjednute chistocom i steriliziranjem.

Moj je Junior bio pun soora dok god sam manijakalno sve iskuhavala s chim je dolazio u dodir.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2004., 22:13   #11
I moj je imao soor nekoliko puta, to je normalno, Candida je ubikvitarna, tak' ak' steriliziras dudicu (npr.), jeb' ga, dobiti ce ju prek' rucice, koju bu stavil na pod ili stolicu ili... pa u usta, a na podu ili stolici pak ima Candide, i tak...

Napomena: soor su bjelkaste naslage u usnoj supljini, znaci na sluznici, jeziku...nisam sigurna da ak' je pak samo jezik bijel da je to soor, nemam pojma.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 18:50   #12
Exclamation Soor

Kako ga prepoznati? ...Na bebi I na bradavicama?
Kako ste ga izlijecili (na sebi I bebi)?
Kako ga ne dobiti (ako nemogu bez slatkoga )?

Mi smo jos jako mali (2,5 tjedna), jos nismo otisli pedijatrici,.. A ja sam primjetila bijelo na jeziku mog malog princa ..
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 19:13   #13
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
Kako ga prepoznati? ...Na bebi I na bradavicama?
Kako ste ga izlijecili (na sebi I bebi)?
Kako ga ne dobiti (ako nemogu bez slatkoga )?

Mi smo jos jako mali (2,5 tjedna), jos nismo otisli pedijatrici,.. A ja sam primjetila bijelo na jeziku mog malog princa ..
Nistatin nekoliko kapi na jezik i bradavice i kraj
snezana mk is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 19:34   #14
Cula sam I za rojazol gel.. No smijem li ja to tako maloj bebi dati I koliko dugo?
I kako znam na kojoj bradavici su gljivice?.. Meni izgledaju isto.. Osim sto na jednoj imam ranicu, od krivog navlacenja
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 19:56   #15
Rojazol ili Nistatin. Nama Rojazol bio dobar.
Smijes i novorodjencetu, moj je bio 2 tj kad smo fakin soor imali. I to opaku verziju koja je udrila i na guzu (plikovi! crvenilo!)
Nama je to od antibiotika doslo, pa je fakat bilo jako.
2 tj nam trebalo da full prodje.
Izmedju dva podoja ili poslije podoja mu razmazes prstom po usnoj supljini, koliko mozes.
Prije toga gazicom malo protrljas te naslage i skines koliko mozes.

Sise se mogu perutat, crvenit, al obicno se nis ne vidi. Samo osjecas bol kao da ti netko sisu oce iz lezista iscupat. I to obicno nakon podoja.
Mazes rojazolom i luftas, otvoris onaj grudnjak za dojenje, nafrljis grijanje u stanu i seces ovako
E da, mazes obadvije bez obzira koja te boli.

Bez brige, soor nije opasan. Samo je napasan.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 20:07   #16
A da li je moguce da on ima bijelu naslagu na jeziku, a da to nije soor?

Naime, nisam bas zadovoljna patronaznom.. I nekako joj bas nisam povjerovala kada je rekla "nije to soor" nakon sto sam joj pokazala jezik malenoga... Mislim,.. Sto je to onda?!?..
Mozda sam paranoicna, no nisu li sve novopecene mame...
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 20:10   #17
A moze bit i mlijeko.
Probaj skinut krpicom. Ako ide lako, nije soor. Ako ne mozes, najvjerojatnije je.
Ili pricekaj par dana. VIdjet ce se.
A bol na bradavici nemos fulat. Nema veze s boli od pogresnog vucenja, bas te boli onak, iz pazuha. I to jos pol sata poslije...

Leonee, velkam tu d klab
Sve smo ti bile takve u pocetku...
Kao sto rece mislim Putnica - Kod prvog djeteta se dudica sterilizira kuhanjem, kod drugog puhanjem
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 20:53   #18
može i daktarin gel...ima okus po jagodama i mojoj bebi pomogao. ja nisam mazala bradavice...samo jezik 2x dnevno 5-7 dana
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 21:35   #19
I ja sam mislila, kad sam rodila prvo, da ima soor, kad je došo (u mom slučaju) patronažni brat reko mi je da mu dam malo vode ili čaja na bočicu i da će jezik biti čist. I bio je u pravu. Od mlijeka, ako beba zaspi sa malo mlijeka u ustima ili bljucne pa ostane na jeziku, najčešće se zabjeli jezik. Soor ti je debela naslaga na jeziku i u ustima koju možeš opipati pod jagodicama prstiju.
Ako ti je patronažna rekla da to nije to, nemoj se brinuti. Za svaki slučaj, da budeš mirna, možeš malo namazati Rojazol gela. Mislim da je najneškodljiviji i finog je okusa (voćnog). Probaj ovo sa vodom prije nego namažeš bilo šta.
Inače soor može biti opasan ako se ne liječi jer gljivice mogu otići u probavni sustav bebe i izazvati ozbiljnije probleme. Beba još nema izgrađen imunitet pa se nemože, kao mi, automatski braniti od takvih napasti u organizmu.
Sretno
petra593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 09:43   #20
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
A ja sam primjetila bijelo na jeziku mog malog princa ..
već je počeo

cure su ti već dale savjete, ja ti šaljem podršku u tim slatkim, malim mukama
baja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:10.