Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2007., 16:05   #41
Meni su počele pčele ulaziti navečer. Ili su bile ose...?
Frish is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 12:23   #42
Quote:
swap kaže: Pogledaj post
Strsljani su veoma opasni jer zive u grupama i napadaju grupno. Mi smo na rancu imali gnjezdo u bajtici, koje niti vatrogasci nisu htjeli ocistiti. Svi su se bojali. I onda je moj stari na placu od pravih znalaca pobrao rjesenje.

Uzmete vise plasticnih boca sa sirokim otvorom i u svaki stavite jabucni ocat i isekticid PITROID. Takve boce povjesate okolo strsljanove nastambe. Strsljani su ludi za jabucnim octom udju i popiju tekucinu i ostanu otrovani u boci. Nama je to vec 2x spasilo zivot, jer strsljani napadaju prvi, cim se priblizis njihovoj zoni.

SRETNO
Tako je,sa stršljenima nema igre!
I jedan jedini ujed može biti smrtonosan ako u sljedećih 2o min ne dobiješ pomoć.
Njih privlače i mirisi,voća,parfema,osvježivači zraka u sobi.Daju im lažnu kemijsku obavijest da je hrana u blizini.
Mreža na prozoru,spriječiti će sve insekte da ulaze.
A ako je već počela gradnja gnijezda,za to ih mora biti više od jedan,ne špricaj ničim,ne padaju odmah mrtvi od običnih otrova,već čekaj da izađe i ne puštaj ga više.
Imala sam jednom takvo divovsko gnijezdo na sljemenu kuće.
Skinuli su ga ljudi iz gradske deratizacije/dezinsekcije,posebnom pumpom i otrovom,odjeveni u zaštitnu odjeću.
Kasnije smo prebrojili da ih je bilo oko 25o.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 14:06   #43
staru ko curku ubo stršljen,bila je tjedan dana u bolnici i kaže da ju je porod manje bolio od bolova koje je trpila od stršljenovog ugriza.(uboda)
tako da treba baš jako paziti.
pivka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 14:22   #44
Mene je nedavno ubo, u ruku, boljelo je kao.. ne moze se ta bol opisati. Tko je probao, zna. Ali nisam isao doktoru, ja nisam osjetljiv na to . Prođe sa vremenom, malo se za*ebavas sa ledom, vise psiholoski ucinak nego sto stvarno pomogne . Moja mama s druge strane , kad je nju ubo, vozili smo je na hitnu.. Tako da ovisi o tome kako reagirate na te ubode, moja mama je inace osjetljiva na to. Najopasnije je ako te ubode u vrat.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 15:26   #45
ljudi...dajte stisnite u google strsljen ili hornets i nauciti cete sve o njima, mozda se necete manje bojati ali cete vidjeti kako se treba ponasati kada vam se nadju u blizini...te saznati kako ih se rijesiti...
inace, u njemackoj su zasticena vrsta i ako unistite njihovo gnijezdo masno cete platiti...
đubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 16:41   #46
informacije koje nalazim na netu su kontradiktorne. negdje piše da su indiferentni, da su benigniji od osa po svom ponašanju, a negdje da ih i sama nazočnost čovjeka uznemirava i kreću u napad.
vidio sam i slike gdje ih ekipa drži na nosu. ma bjež...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 16:53   #47
Zalutah. Čudna tema vrlo, ali i zanimljiva
Jednom prilikom sam na tavanu otkrio ogromno gnjezdo stršljena...
Da skratim, zatvorio sve izlaze, sve osim nekog otvora za ventilaciju, naložio vartu....
Pokolj, masakr, genocid....
kserkso is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 17:11   #48
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
informacije koje nalazim na netu su kontradiktorne. negdje piše da su indiferentni, da su benigniji od osa po svom ponašanju, a negdje da ih i sama nazočnost čovjeka uznemirava i kreću u napad.
vidio sam i slike gdje ih ekipa drži na nosu. ma bjež...
vidio sam te slike...nebi ni ja to probao...
al da su benigniji od osa, pa i pcela, iz iskustva mogu potvrditi...
mislim, ne obozavam ih...evo, sad sjedim u dvoristu, a tri metra od mene ja plasticna flasa koju sam im postavio i puna ih je...kada ih cujem blizu ostanem sjediti mirno, ne skacem, ne lamatam rukama i kako dosli tako otisli...tako da nebi rekao da su agresivni i ludi...
osa me za razliku od njih par puta ubola, iz cista mira...
đubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 16:47   #49
Ovdje je jedan pčelar detaljno opisao izradu efikasnog mamca za ose i stršljenove:

http://www.pcelinjak.com/ose.htm
@Purger@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 10:34   #50
Kako se riješiti stršljena/osa?

Otkrila sam gnijezdo stršljena na drvetu blizu kuće. Hrpa ih je i ne znam kako da ih se riješim. Stavila sam bocu sa sokom na drvo misleći da će ekipa uletit na slatko, al ništa. U boci su samo muhe. Ima li netko efikasno riješenje za uništavanje tih životinja?
Piccola_favola is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 21:10   #51
benzina i pali
__________________
Imiđ kralja zlata odgajala me krema,u izbjegavanju zakona tu mi ravnog nema.
intercepts is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 01:36   #52
Quote; piccola_favola pita kako se rijesiti strsena./Quote
odgovor; pod drvetom zapalite neko smece koje daje puno dima i to na onu stranu drveta da vjetar nosi dim prema njima,strseni bjeze od dima tako necete skoditi ni cemu ni drvo nece biti osteceno. Dok smo zivjeli u Argentini imali smo puno problema sa strsenima i to smo naucili od njihovih domorodaca. Probajte......
kabadel7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2008., 16:42   #53
je
dimom ih se sve tera
ili nešto sa cijanidom....... ima za prskat
al onda pomru, a dim ih samo otera
__________________
Prvo reci ne, onda pregovaraj
Ange ou Demon is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 14:27   #54
Ovako, u kasno vecernje doba, najbolje iza ponoci kad spavaju, Purpen pjena ih izolira za sva vremena. Javi dal si ostala ziva.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 14:50   #55
I ja takodjer cula da ih je najbolje rijesiti po noci kada su neaktivni...
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2008., 00:53   #56
Jednostavno ih ostavi na miru, ako ti njih ne diraš, neće ni oni tebe. U slučaju da su ti jako blizu kuće i da si stvarno u doticaju s njima, onda bi ovo paljenje starih guma i nekog sličnog materijala bilo dobro. To naročito tjera zmije i ostale reptile ali i vjerojatno kukce kao i druge životinje. Dim će ih natjerati da se presele drugdje, neće ih ubiti, ja mislim. Prskanje mi se čini nekako preriskantno ako ih je puno u ''štuni'' jer oni inače rade jako velike nastambe, mi ih ovdje zovemo ''štune''. Ako prskaš sa nekim manjim sprejem, računaj da će te par njih ubosti jer ih je jednostavno previše, ali zavisi kakva im je nastamba, možda je mala. Ja iskreno nisam još vidio niti jednu manju nastambu od njih, samo veće, cirka pola metra.

Samo da još kažem da sam kao mali na selu gdje mi je živjela nona (baka) imao tu čast upoznati ta divna stvorenja. Na velikoj ''murvi'' imali su jako veliku nastambu koja je tamo bila dugo vremena. Ja kao dijete bio sam znatiželjan, te su me isprva ''izrešetali' po glavi i ruci (bio na Hitnoj duže vrijeme). Ali tako je kada sam bio znatiželjan i uznemiravao ih. To mi je bila škola i kasnije sam ih iz veće daljine posmatrao i jednostavno uživao u njima i njihovim svakodnevnim aktivnostima. Nisam ih nikad više uznemiravao
Oniram is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 14:01   #57
Quote:
Piccola_favola kaže: Pogledaj post
Otkrila sam gnijezdo stršljena na drvetu blizu kuće. Hrpa ih je i ne znam kako da ih se riješim. Stavila sam bocu sa sokom na drvo misleći da će ekipa uletit na slatko, al ništa. U boci su samo muhe. Ima li netko efikasno riješenje za uništavanje tih životinja?
pčelarsko odijelo i partviš....
a ni ovo sa vatrom nie loša ideja
croatish7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 03:23   #58
Pusti stršljene na miru. Korisni su, tamane muhe, komarce, štetnike na polj.kulturama i korist ime je veća od nekoliko pojedenih bobica-grozdova ili krušaka i jabuka. Lete i po noći kad je vedro i mirno, tako da tamane i noćne stetočine. U nekim zemljama su ugroženi...u Njemačkoj kazna za uništavanje gnijezda 50.000 eura.
Opasni su jedino ako je u blizini pčelinjak...mogu uništiti košnicu za par sati, a lete u radijusu od 1500m.
Ja ih imam svake godine na tavanu. Uvijek grade novo gnijezdo na drugom položaju na strehi jer svi iz ove kolonije će crknuti do 1.11. , jedino se novonastale oplođene matice negdje sakriju i prezime, a na proljeće jedna matica počinje gradnju gnijezda i do jeseni stvori koloniju koja broji i više od 1000 stršljena radilica koje sve rade što im ona feromonima naređuje, dok sama ostaje u gnijezdu i samo leže jaja. Tek pred kraj ljeta snese nekoliko oplođenih jaja iz kojih se razvija nekoliko mužjaka i ženki o kojima se brinu radilice. Tako sama sebe osudi na smrt jer je radilice više ne fermaju i izbacuju je van

Ne napadaju ljude bez razloga. Opasni su ako ih uznemiravaš u gnijezdu ili oko njega radiš preveliku buku, mašeš rukama, dahćeš u gnijezdo i slično.
Nisu dosadni ko ose i ne smetaju pri jelu, boravku u vrtu i slično jer se drže podalje ljudi. Ulete po noći koji put ako je upaljeno svjetlo, no ugasiš svjetlo i ode van. Zanimljivo ih je promatrati, a ljudi ih se boje jer su daleko veći od pčela i "ozbiljno" zuje
Blomberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 03:33   #59
zanimljiva priča Blomberg, ali ljudima smeta da im je ekipa stršljena tako blizu, smetalo bi i meni

nije svima baš "a ugasiš svjetlo pa će otić"
Nimoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 09:49   #60
Quote:
Oniram kaže: Pogledaj post
Jednostavno ih ostavi na miru, ako ti njih ne diraš, neće ni oni tebe. U slučaju da su ti jako blizu kuće i da si stvarno u doticaju s njima, onda bi ovo paljenje starih guma i nekog sličnog materijala bilo dobro. To naročito tjera zmije i ostale reptile ali i vjerojatno kukce kao i druge životinje. Dim će ih natjerati da se presele drugdje, neće ih ubiti, ja mislim. Prskanje mi se čini nekako preriskantno ako ih je puno u ''štuni'' jer oni inače rade jako velike nastambe, mi ih ovdje zovemo ''štune''. Ako prskaš sa nekim manjim sprejem, računaj da će te par njih ubosti jer ih je jednostavno previše, ali zavisi kakva im je nastamba, možda je mala. Ja iskreno nisam još vidio niti jednu manju nastambu od njih, samo veće, cirka pola metra.

]Samo da još kažem da sam kao mali na selu gdje mi je živjela nona (baka) imao tu čast upoznati ta divna stvorenja. Na velikoj ''murvi'' imali su jako veliku nastambu koja je tamo bila dugo vremena. Ja kao dijete bio sam znatiželjan, te su me isprva ''izrešetali' po glavi i ruci (bio na Hitnoj duže vrijeme). Ali tako je kada sam bio znatiželjan i uznemiravao ih. To mi je bila škola i kasnije sam ih iz veće daljine posmatrao i jednostavno uživao u njima i njihovim svakodnevnim aktivnostima. Nisam ih nikad više uznemiravao


hvala Bogu da nas ima više takvih,da poštujemo svako živo biće i ne želimo ih odmah uništiti,bilo iz straha bilo iz neznanja.
Godinama na začelju jedne moj gospodarske zgrade,stršljenovi imaju ogromno gnijezdo.Bez obzira što dolaze na voće ili zaluta pokoji i u kuću,do sada nikog niti jedan nije napao.Jer ih ničim ne provociramo.Znalo se događati da smo ubirali voćke,a stršljen bude na istom plodu,pa ga odmah ni ne vidiš,no ako mu dozvoliš da ode ne napada.
Ove godine su nestali i mogu vam reči bilo mi je žao jednako kao i za pčele i ose.Čak sam došla do zaključka da oni nekako osjete tko ih se boji ili ima zle namjere.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:17.