Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2017., 14:47   #1
Kupnja stana s podstanarima

Malo nespretan naslov, znam, ali zanima me ima li netko iskustva s kupnjom nekretnine u kojoj su podstanari s ugovorom o najmu? Koliko to komplicira transakciju, koja su prava podstanara a koja potencijalnog novog vlasnika? Mora li novi vlasnik ispoštovati podstanarski ugovor kojega je sklopio stari vlasnik?
U prilici sam kupiti stan u kojem su trenutno podstanari s ugovorom o najmu na još godinu dana, ne želim izbaciti ljude preko noći na ulicu, ali isto tako ne želim neke komplikacije kod preuzimanja stana... Svaki komentar dobrodošao
CabDriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 15:08   #2
Mi smo bili podstanari u stanu koji je prodan.
Nismo imali ugovor, pa su nas zamolili da iselimo mjesec dana ranije nego sto je bio prvotni dogovor. Dakle morali smo u roku od par dana naci novi stan.

I to su nas trazili jer su novi kupci uvjetovali kupnju nasim iseljenjem buduci da su htjeli imati dovoljno vremena za adaptaciju (tako nekako).

Naravno, mi smo u citavoj toj prici najvise popusili, jer nismo htjeli stvarati komplikacije nikome. Nikad vise u stan bez ugovora

Obzirom da podstanari imaju ugovor, bojim se da, ukoliko se zelis sto prije useliti, tu ne mozes nista. To ovisi o uvjetima ugovora izmedju trenutnog vlasnika i njih.
Mozes eventualno, ako ti se zuri, napomenuti da tebi stan treba ranije, i da ces jebiga traziti drugi ako ne moze, pa neka oni u tom slucaju probaju naci kompromis sa podstanarima.

U nasem slucaju, buduci da smo izasli ranije a platili smo im stanarinu vise, rekli smo da necemo platiti posljednje rezije. Slozili su se.


No, koliko kuzim, tebi i nije problem ako ljudi jos ostanu koji mjesec, je li tako?
Pitaj vlasnika kako je ovakva situacija definirana u njihovom ugovoru...
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 17:06   #3
Hvala ti na dijeljenju vlastitog iskustva Definitivno moram detaljno istrazit kako su tocno uredjeni odnosi izmedju sadasnjeg vlasnika i podstanara, ne zelim da itko bude zakinut a cini mi se da bi najvise problema mogao imati upravo ja. Mnogo stvari bi se tu moglo zakomplicirat, mislim da ce mi ipak biti glavni uvjet da ljudi izadju do primopredaje stana...


Sent from my iPhone using Tapatalk
CabDriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 17:26   #4
Promjenom vlasnika nekretnine ne zadire se u prava podstanara sa ugovorom.

Drugim riječima, ugovor i dalje vrijedi, sada između novog vlasnika i podstanara.

Oni mogu van prema dogovoru, ako ne onda prema ugovoru gdje
se mora poštivati ugovor sa možebitnim ugovorenim stavkama oko otkaznog roka / iseljenja.

Trećim riječima, postupak iseljenja je isti ma tko bio vlasnik,ili će ići
normalno ili nenormalno

Baš kao i kod svih ostalih slučajeva davanja stana u najam...
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:25.