Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2007., 22:17   #41
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Kakve to veze ima sa ekologijom? Rade i solarne čelije pa opet zagađuju hrpu dok ih se napravi (radim na poluvodičkom institutu tako da znam o čemu pričam )
Naravno da zagađuju!
Postoji li danas ijedan proizvod čijeg proces izrade nije zagadio okoliš?
banalan primjer može biti, recimo, jabuka (voće,jelo); za izradu jedne jabuke, današnjim metodama, potrebni su, recimo, pesticidi, umj. gnjojiva, itd.
Ta sredstva su sama po sebi zagađivači, a da ne govorimo o zagađivanju pri proizvodnji istih.
__________________
 Waspova mala škola pjevanja <- je, link je
dataX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 07:49   #42
Quote:
dataX kaže: Pogledaj post
Naravno da zagađuju!
Postoji li danas ijedan proizvod čijeg proces izrade nije zagadio okoliš?
banalan primjer može biti, recimo, jabuka (voće,jelo); za izradu jedne jabuke, današnjim metodama, potrebni su, recimo, pesticidi, umj. gnjojiva, itd.
Ta sredstva su sama po sebi zagađivači, a da ne govorimo o zagađivanju pri proizvodnji istih.
Naravno ali se može koristit tehnologije koje daju maksimalnu korist sa minimalnim utjecajem na okoliš. Solarne čelije su obrnuto, minimalna korist i maksimalni utjecaj na okoliš.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 08:33   #43
Priznajem da mi stvari oko gubitaka koje uzrokuju VE baš nisu najjasniji, iako studiram na FER-u ,ali ne energetiku.

Što onda ispada da su Danci blesavi, da su zbog 20% energije vjetra počeli gubit 50% cjelokupne energije sustava. To mi stvarno ne štima. Koliki je red veličine gubitaka u EES?
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 11:10   #44
Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
Priznajem da mi stvari oko gubitaka koje uzrokuju VE baš nisu najjasniji, iako studiram na FER-u ,ali ne energetiku.

Što onda ispada da su Danci blesavi, da su zbog 20% energije vjetra počeli gubit 50% cjelokupne energije sustava. To mi stvarno ne štima. Koliki je red veličine gubitaka u EES?
Vjetrenjače nisu sinhronizirane sa mrežom nego stalno osciliraju i time pomiču fazu od idealnih 90 stupnjeva. Svako odstupanje od 90 je gubitak u mreži.

Danci kao i Njemci su demokracija a to znači da ne informirani vladaju. Nikog nije briga za stvarnost kad su vjetrenjače na glasu kao "zelene". Doduše u danskoj se prije samo koristio ugljen (i to izrazito loše kvalitete) tako da je vjetrenjača tu negdje što se tiče ekologije. Ali prava fora je da su razvili industriju koja sada drugim loše informiranim zemljama prodaje vjetrenjače.

Dakle danskoj se to isplatilo jer sada imaju finu industriju, njemačkoj se ne isplati i bio je izvještaj o tome di su vjetrenjače i solarne čelije popljuvali ali na žalost to je bilo za crveno zelene vlade pa su se zeleni bili jako uvrijedili...
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 11:27   #45
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Kakve to veze ima sa ekologijom? Rade i solarne čelije pa opet zagađuju hrpu dok ih se napravi (radim na poluvodičkom institutu tako da znam o čemu pričam )
...a, šta NE zagađuje ? govorimo o dobivanju energije na čist ili manje čist način... zar si ljubitelj termoelektrana ili nuklearki ?
Vjetroelektrane u svakom slučaju nemogu biti osnovni izvor struje, ali nisu ni problemi sa sinhronizacijom nepremostivi
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Vjetrenjače nisu sinhronizirane sa mrežom nego stalno osciliraju i time pomiču fazu od idealnih 90 stupnjeva. Svako odstupanje od 90 je gubitak u mreži.
...to što "radiš u institutu" ne znači da se razumiješ u sve ... je si li ikad vidio, barem na slici, vjetroelektranu iznutra i svu opremu što usklađuje, tj. sinhronizira frekvenciju ? Npr. samopodesivu / automatsku getribu, s prijenosom do 1500:1, zatim zakretanje nagiba propelera ... itd...
Ja sam vidio, čak bio u par njih ...
Da li uopće znaš kako svaka nova elektrana započinje rad, tj. kako se usklađuje već postojećem sistemu / elektr. mreži ??? Nekad - to je bio VELIKI problem ... danas (s ovom elektronikom što imamo) više ne !!!
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Danci kao i Njemci su demokracija a to znači da ne informirani vladaju. Nikog nije briga za stvarnost ...
Daj, molim te, ne pričaj gluposti ... jer, sam ispadaš glup.

Zadnje uređivanje Luftwaffe : 05.02.2007. at 12:19.
Luftwaffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 13:26   #46
Quote:
Luftwaffe kaže: Pogledaj post
...a, šta NE zagađuje ? govorimo o dobivanju energije na čist ili manje čist način... zar si ljubitelj termoelektrana ili nuklearki ?
NE, zagađuje manje od bilo kojeg drugog izvora po proizvedenom kwh a to je jedino pametno mjerilo.


Quote:
Luftwaffe kaže: Pogledaj post
Vjetroelektrane u svakom slučaju nemogu biti osnovni izvor struje, ali nisu ni problemi sa sinhronizacijom nepremostivi

...to što "radiš u institutu" ne znači da se razumiješ u sve ... je si li ikad vidio, barem na slici, vjetroelektranu iznutra i svu opremu što usklađuje, tj. sinhronizira frekvenciju ? Npr. samopodesivu / automatsku getribu, s prijenosom do 1500:1, zatim zakretanje nagiba propelera ... itd...
Ja sam vidio, čak bio u par njih ...
Da li uopće znaš kako svaka nova elektrana započinje rad, tj. kako se usklađuje već postojećem sistemu / elektr. mreži ??? Nekad - to je bio VELIKI problem ... danas (s ovom elektronikom što imamo) više ne !!!
.... To i dalje nije ni blizu dosta, jer osim sinhronizacije sa mrežem i output varira što znači da neka nuklearka ili hidroelektrana treba stalno parirat vjetrenjačama.
A to što radim na institutu ne znači da se nisam bavio turbinama prije toga



Quote:
Luftwaffe kaže: Pogledaj post
Daj, molim te, ne pričaj gluposti ... jer, sam ispadaš glup.
Tko ispada glup se vidi po postovima i pokazanom znanju.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 15:00   #47
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post

Danci kao i Njemci su demokracija a to znači da ne informirani vladaju. Nikog nije briga za stvarnost ...
... i dalje tvrdim da lupaš gluposti ... pusta teorija - nemaš ti veze s praksom i praktičnim znanjem
Luftwaffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 15:33   #48
Quote:
Luftwaffe kaže: Pogledaj post
... i dalje tvrdim da lupaš gluposti ... pusta teorija - nemaš ti veze s praksom i praktičnim znanjem
Odličan argument. Tako se pobije argumente. Tko je još vidio biti objektivan ili nedo bog imat znanstven pristup problemu. Još da koju psovku i prijetnju ubaciš i možeš odma ići na politiku za PhD polagat.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 15:50   #49
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Odličan argument. Tako se pobije argumente. Tko je još vidio biti objektivan ili nedo bog imat znanstven pristup problemu. Još da koju psovku i prijetnju ubaciš i možeš odma ići na politiku za PhD polagat.
...Ne, psovke nećeš čuti, nismo na politici..
Sorry, evo i ispričati ću se, ak sam te uvrijedio - samo, stvarno dost mi je teoretičara koji nikad ništa nisu ni pokušali napraviti, nije važno uspješno / ili ne... Možda se varam, ali ostavljaš takav dojam.
O mojim (tehničkim) argumentima ne bih htio više zamarati i trošiti prostor ( gdje sam sve po svijetu i šta radio, sa svojih 47 god.)
.................................................. ..
... OK. toliko ...
Luftwaffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 18:52   #50
Varaš se o tome šta sam ja radio. Ali to nije bit problema. Jedno je napravit vjetrenjaču a drugo je dobit energiju na način da najmanje negativno utječeš na okoliš
Jako različite stvari. A što se tiče prakse slažem se da je dobra jer uvijek pomaže kod daljnjeg dizajna ako znaš kako i praksa radi
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 18:58   #51
OK. ... to bi bilo to, bez svađe ..
Luftwaffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 02:12   #52
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Naravno ali se može koristit tehnologije koje daju maksimalnu korist sa minimalnim utjecajem na okoliš. Solarne čelije su obrnuto, minimalna korist i maksimalni utjecaj na okoliš.
podili s nama svoje spoznaje
....mislin....
ja znan da teoretski stupanj djel. sol. čelija nije velik, ali ne kužin ovaj maximalan uticaj na okoliš (volija bi znat)

p.s.
nemoj me sad ti ili neki drugi slat na google, ja bi to tija ovako forumskon predajon
__________________
 Waspova mala škola pjevanja <- je, link je
dataX is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 07:25   #53
Quote:
dataX kaže: Pogledaj post
podili s nama svoje spoznaje
....mislin....
ja znan da teoretski stupanj djel. sol. čelija nije velik, ali ne kužin ovaj maximalan uticaj na okoliš (volija bi znat)

p.s.
nemoj me sad ti ili neki drugi slat na google, ja bi to tija ovako forumskon predajon
Efikasnost je izrazito mala, ali čak i sa 100% imaš i dalje problem skladištenja ili transporta (teoretski bi se dalo valjda pokrit dovoljno veliku površinu da bi sunce negdje sijalo stalno ali onda treba transportirat struju plus da ti treba ogroman ekstra kapacitet da kompenzira dio di je mrak/loše vrijeme/šta već).

Ali glavni problem je što se koriste izrazito neugodne kemikalije kod proizvodnje a isto tako i traži puno energije. Dakle moraš jako puno uložit u solarnu čeliju koja neće baš puno dat.

Na drugu stranu nuklearka iako traži veliku investiciju u početku daje ogromne količine energije.

U principu se radi o tome da se koristi što energetski izvor koji je dobro koncentriran (uran, potencijalna energija vode, plin/benzin/nafta, vjetar, ugljen, sunce) (Ako je ugljen dobre kvalitete i pali se u PFBC postrojenju onda je bolji od vjetra).

Nadam se da je ovo pomoglo malo
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 23:54   #54
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
...Nadam se da je ovo pomoglo malo
Naravno da je pomoglo....
ali, gledajući predložene izvore energije i stavljajući ih u neko buduće vrime, fosilna goriva toliko bodu oči.....
OK, vjetroelektrane imaju više nedostataka nego prednosti, solarne čelije su promašaj.....
Ispada da je nuklearna energija jedino šta ćemo ostaviti iza nas (ja se slažem da se radi o najčišćem izvoru ali i potencijalno najopasnijem)
A s nuklearnom energijom(fisija) ostavljamo i tone radioaktivnog otpada prolongirajući, sad ću upotrijebit malo nespretan izraz, konačno rješenje.
Dakle,da poentiram, glavni problem današnjih energetskih sustava je akumulacija energije.Rješavanjem ovoga problema....
__________________
 Waspova mala škola pjevanja <- je, link je
dataX is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 13:38   #55
Nuklearna nije potencijalno najopasnija nego je najbolje šta imamo. Šansa nesreće je minimalna (a sa 3 i 4 generacijom praktički nepostojeća). Otpad nije otpad nego gorivo i može se koristit još puno puno. Sa razvijenim nuklearnim ciklusom količina otpada (u principu olovo) bi bila minimalna. Danas se iskoristi 1,5% goriva. Tako da sa današnjom tehnologijom iskoristivot bi se mogla popet jako blizu 90% ili čak i više (zavisi malo kako računaš).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 14:23   #56
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
... Otpad nije otpad nego gorivo i može se koristit još puno puno...
a, zašto se ne koristi?
ekonomska neisplativost pretpostavljam...
Zašto bi se ikada i koristio? To bi pretpostavljam tražilo i viši stupanj svijesti. Do tada, kako naš narod kaže, ko živ-ko mrtav!!!
__________________
 Waspova mala škola pjevanja <- je, link je
dataX is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 18:51   #57
Quote:
dataX kaže: Pogledaj post
a, zašto se ne koristi?
ekonomska neisplativost pretpostavljam...
Zašto bi se ikada i koristio? To bi pretpostavljam tražilo i viši stupanj svijesti. Do tada, kako naš narod kaže, ko živ-ko mrtav!!!
Ne koristi se prvenstveno zato što je za to potrebna relativno novo razvijena tehnologija. Naravno istu tu tehnologiju su zeleni od početka pljuvali pa je malo zaebano gradit postrojenja.

Kada se odluči neće biti problem jer se radi o evoluciji današnje tehnike što naravno znači da je sve već dobro testirano (breeder rekatori su "nova fora" ali Indijci ih grade trenutno (Ciklus baziran na toriju a ne uranu) tako da će i to biti stara tehnologija dok zapad dođe pameti).

PS: nuklearke imaju najstrožu sigurnost na svijetu (možda u klasi sa nivo 4 bio labovima ako se to da uspoređivat) plus da plaćaju jako puno za dekomisiju i osiguranje u slučaju katastrofe. I čak sa tim ekstra ogromnim plaćanjima (ima hrpa grana industrije i energetike koje bi trebalo natjerat na isto) je naj jeftinija (u društvu sa hidroelektranama). Tako da se radi u glavnom o političkoj odluci a ne lovi
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 19:27   #58
Quote:
dataX kaže: Pogledaj post
A s nuklearnom energijom(fisija) ostavljamo i tone radioaktivnog otpada prolongirajući, sad ću upotrijebit malo nespretan izraz, konačno rješenje.
Prema mojem misljenju, nuklearna energija JEST konacno rjesenje. Nigdje u prirodi ne postoji tolika koncentracija energije. Uostalom, pa ne koriste zvijezde upravo nuklearni izvor (a ne kemijski, ili bilo koji drugi).

A sto se tice nuklearnog otpada, jedna nuklearka velicine krska godisnje proizvede 3 do 4 tone otpada s kojim treba oprezno rukovati. Cak i kada bi se takav otpad bacao, njegova kolicina je zanemariva u odnosu na otpad jedne termoelektrane ili pak solarne celije. No, taj visokoradioaktivni otpad vec se danas moze iskoristavati u drugoj generaciji nuklearnih elektrana samo da za to postoji dobra volja. Radi se o brzim oplodnim reaktorima kakve su vec sagradile Francuska (Phenix i SuperPhenix), Japan i Rusija (sve pokusni reaktori, osim ruskog), dok Kina i Indija planira u slijedecih 20 godina u potpunosti komercijalizirati tu vrstu nuklearnih reaktora. Oplodni reaktori mogu iskoristiti i do 98% otpada iz klasicnih nuklearki, te svojim otpadom 'hraniti' nove oplodne reaktore. Ovakvo koristenje nuklearnog goriva povecalo bi sadasnje rezerve za 30-ak puta, sa 30 godina na 900 godina po sadasnjoj cijeni urana i elektricne energije. Cak i da se utrostruci energija iz nuklearki, jos uvijek bi u tom slucaju imali zaliha goriva za cak 300 godina.

Naravno, u cijeloj to prici jedino je problem (na zalost, odlucujuci) politika i misljenje javnosti (koje najcesce nema veze ni s realnoscu ni sa stvarnoscu jer je do dana danasnjeg najmanje ljudi umrlo od nuklearne energije, za razliku od desetak pa i vise puta vece smrtnosti od termoelektrana i posebno hidroelektrana).

Na vrlo duge staze od recimo 100 godina, tu je uvijek fuzija koja bi nam omogucila beskonacne zalihe energije.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 21:06   #59
Sve je to super da su nuklearne elektrake prihvatljive za okoliš, ali bi li da ti netko napravi jednu 100m od kuce pa da svakim danom molis boga da ti ne dođe neki terorist ili da se ne ponovi černobil????
WINDMAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 21:14   #60
El Tomo kada se priča o zalihama urana onda se govori o U235 i to koji se danas koristi. Dakle ne spominje se U238 koji čini 99+% svog urana a bome ni Th 232 kojeg ima više nego urana.

Dakle te cifre od 30 i sl godina su totalna glupost
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:04.