Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2006., 23:00   #1
Arahnofobije i sl..

dakle vidim da ovdje ima mnogo ljudi koji se boje pauka koji ih kolju kada ih vide u noći u sobi i slično, ...
naravno ovo nije nikakvo hvaljenje, naprotiv, želim vam približiti taj čudesni svijet u malome.
dakle ovo je priča o paucima i kukcima kojima se bavim dugo prvenstveno kukcima iako u zadnje vrijeme intenzivnije kako sam naglo sazrio i shvatio što me zapravo jako zanima. priču ću ispričati ugrubo ali ipak dovoljno široko da skužite...

dakle to su člankonošci, odnosno životinje čije je tijelo izvana sastavljeno od članaka koji su spojeni raznim kožnim materijalima da to tako nazovem.
kukci su najmnogobrojnija skupina životinja, jedna od najstarijih i prva koja se vinula u zrak. u kompeticiji za opstanak, i pauci su se vinuli u zrak ali ne krilima nego mrežama...

tijekom evolucije, a vjerujem i danas, kukci su razvili zbilja jako raznolike načine života, od onoh u vodi, korama stabala, tlu do onih "običnih" livadnih...
ima tko zna koliko milijuna vrsta i pet puta više neotkrivenih....

prilagodne na život su razne...konkretno na ishranu...
komarci bodu i sišu krv, muhe ližu, leptiri sisaju, skakavci grizu i žvaču i sl...

način razmnožavanja...udvaranje, partenogeneza (jednospolci...), ...
konkretno bih naveo primjer za udvaranje: uzgajam cvrčke doma i mužjak pjeva ženki i "pleše" pred njom kako bi je pridobio za parenje što je jedina zadaća svih nas, reprodukcija!

još bih spomenuo rast kukaca.

u tom savršenom svijetu postoje 2 metamorfose: potpuna i nepotpuna.

potpuna: jaje, ličinka, kukuljica, imag (odrasli)- leptiri, kornjaši, ...
nepotpuna: jaje ličinka odrasli, - skakavci, ...

jedina zadaća svake jedinke na ovom svijetu jest nać partnera/icu i razmnožiti se. tako je i kod nas samo što smo se mi razvili drugačije od ostalih pa imamo drugačije potrebe (slušanje glazbe, fine krpice, internet, bla bla bla...)

dakle ovo bi bio prvi post, kasnije cu jos napisati par riječi o arahnofobiji i životu pauka!
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2006., 23:55   #2
nemoj se ljutiti, ali koja ti je literatura? zabavnik iz jutarnjeg?

puno stvari je netočno...
__________________
predem...
Schnitzel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 01:01   #3
Ja se panično bojim pauka, ali nema šanse da ih ubijem kad ih vidim jer ih se previše bojim da i to napravim. Jednostavno se sva naježim kad ih vidim i kad zamislim one njihove dlakave nožice. Bljak
diki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 14:51   #4
Quote:
osbourne kaže:
dakle ovo bi bio prvi post, kasnije cu jos napisati par riječi o arahnofobiji i životu pauka!
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 17:00   #5
što je to krivo u postu? pisao sam iz glave jer mislim da su literature prestručne za ljude koji se boje pauka i kukaca te da je za njih ovo sasvim dovoljno!
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 17:44   #6
Quote:
osbourne kaže:
.dakle to su člankonošci, odnosno životinje čije je tijelo izvana sastavljeno od članaka koji su spojeni raznim kožnim materijalima da to tako nazovem.
to nisu kožni materijali, već dijelovi hitina koji su tanji od pokrova na ostalom dijelu tijela (naime, taj čvrsti pokrov kukaca napravljen je od proteina hitina).

Quote:
ima tko zna koliko milijuna vrsta i pet puta više neotkrivenih....
za sada je opisano tek nešto više od milijun vrtsa kukaca. pretpostavke o konačnom broju kreću se između 5 i 20 milijuna.

Quote:
način razmnožavanja...udvaranje, partenogeneza (jednospolci...), ...
udvaranje nije način razmnožavanja, već oplik predkopulativnog razmnožavanja.
a kukci se razmnožavaju spolno.
partenogeneza ne označava jednospolnost, već razmnožavanje bez oplođivanja jaja. kod takvih vrsta koje uglavnm imaju "djevičanske ženke" ponekad se ili redovito javljaju i mužjaci. sam princip pertenogeneze nije u potpunosti jasan.

Quote:
u tom savršenom svijetu postoje 2 metamorfose: potpuna i nepotpuna.

potpuna: jaje, ličinka, kukuljica, imag (odrasli)- leptiri, kornjaši, ...
nepotpuna: jaje ličinka odrasli, - skakavci, ...
ima još nekoliko sličnih oblika, no to su zaista detalji.
__________________
predem...
Schnitzel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 12:30   #7
zaista ideš u krajsnosti pa ne pričamo sa entomolozima ovdje pobogu, ljudi jedva znaju što je hitin i sad još najbolje da idemo u krajnje pojedinosti o kemijskom sastavu, što se tiče udvaranja, logično je da to nije parenje, razmnožavanje ili što si već mislio, i da ne nabrajam sada sve "ispravke". ukoliko želite stručan članak nema beda napisat ću ga, a razumjet će ga samo biolozi i agronomi..i slične osobe...ovime sam htio približiti ljudima te životinje da znaju nešto, a ne sve o njima..dakle da mrav ima 6 nogu a pauk 8, , da ona "igla" na skakavcu nije da bi njome ganjao ljude već za polaganje jaja i slično..
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 12:41   #8
svejedno objašnjavao ti specijalistima za vretenca ili automehaničarima podaci moraju biti točni.

a krajnosti su puuuuuuuno puuuuuuno dalje nego što ti misliš... ovo što sam ja dodala je razina biologije iz drugog razreda srednje škole.

pa samo si pročitaj koji članak u npr. drvu znanja (časopis namijenjen djeci) ili nečem sličnom - spominju se pojmovi za koje bi ti možda smatrao da spadaju u domenu fakultetskog obrazovanja.

ako ljudima napišeš što je to hitin i da je odlika kukaca, sigurno će im to više značiti i bolje će shvatiti te životinje, nego da im napišeš da su tvrdi jer imaju vanjski kostur (netko će još pomisliti da imaju vanjske kosti od kosti tipa sisavaca).
__________________
predem...
Schnitzel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 16:21   #9
hitin je ugljikohidrat po sastavu.
parabola is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 20:52   #10
Quote:
parabola kaže:
hitin je ugljikohidrat po sastavu.
bas sam htjela reci to isto
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2006., 12:01   #11
je, istina. moja greška.
__________________
predem...
Schnitzel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:57.