Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2012., 15:53   #281
Quote:
mindtraveler kaže: Pogledaj post
mužjak je svraka po perju

hvala lijepa
rinche is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 13:48   #282
spasila sam dvije malene lastavice

ovako je to bilo:
sinoć smo došli doma s njive i vidjeli u šupi da je gnijezdo sa malim lastavicama palo dole i u njemu je bilo 3 male laste. Jedna lasta je bila mrtva, a druge dvije žive i gnijezdo dosta ispucano. Kako imamo mačaka u dvorištu, velika opasnost za laste bi bila da ih ostavimo na podu šupe, pa sam ih stavila na prozor, sve u nadi da će ih roditelji naći i početi hraniti.
Ujutro smo shvatili da ih roditelji nisu našli na prozoru, ali po njihovom letenju, mogli smo uočiti da ih traže.
U šupi ima još jedno lastavičje gnijezdo koje je napušteno, ali ga koriste laste u rano proljeće svake godine.
Tako sam nagovorila sina da se popne (jer su ljestve male, a on visok) i stavi lastice u gnijezdo. Lasta i lastan su letjeli po šupi, a najviše na ono mjesto gdje je bilo srušeno gnijezdo, no ipak su letile i do napuštenog gnijezda i našle svoju dječicu u njemu.
Drago mi je da smo spasili živote tim lijepim i vrijednim ptičicama
rosa967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 08:45   #283
Smile

Quote:
rosa967 kaže: Pogledaj post
ovako je to bilo:
sinoć smo došli doma s njive i vidjeli u šupi da je gnijezdo sa malim lastavicama palo dole i u njemu je bilo 3 male laste. Jedna lasta je bila mrtva, a druge dvije žive i gnijezdo dosta ispucano. Kako imamo mačaka u dvorištu, velika opasnost za laste bi bila da ih ostavimo na podu šupe, pa sam ih stavila na prozor, sve u nadi da će ih roditelji naći i početi hraniti.
Ujutro smo shvatili da ih roditelji nisu našli na prozoru, ali po njihovom letenju, mogli smo uočiti da ih traže.
U šupi ima još jedno lastavičje gnijezdo koje je napušteno, ali ga koriste laste u rano proljeće svake godine.
Tako sam nagovorila sina da se popne (jer su ljestve male, a on visok) i stavi lastice u gnijezdo. Lasta i lastan su letjeli po šupi, a najviše na ono mjesto gdje je bilo srušeno gnijezdo, no ipak su letile i do napuštenog gnijezda i našle svoju dječicu u njemu.
Drago mi je da smo spasili živote tim lijepim i vrijednim ptičicama

bravo
mindtraveler is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 11:26   #284
Pametno i za svaku pohvalu rosa967!
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 09:20   #285
pozdrav, imam pitanje vezano uz lastavice.
u podrumu kuće imamo neka 3-4 gnijezda lastavica od kojih je ove godine bilo "aktivno" samo jedno. početkom 8.mjeseca primijetila sam da su u njemu 3 tek izlegnuta ptića (vidjeli su se samo veliki žuti kljunovi ). pred jedno 5-6 dana vidjela sam da više nema ni jednog ptića, ali nema ni odraslih (ne vidim ih više da spavaju na njihovom standardnom mjestu ). zanima me što se moglo dogoditi s njima? je li moguće da su odrasle otišle i pustile mlade da ugine? ili su mladi mogli odrasti i odletjeti u tako kratkom periodu (nekoliko dana)?
i nije li početak 8.mjeseca kasno za imanje mladih?
napominjem da je gnijezdo stvarno visoko napravljeno i da nitko nije mogao doći do njega, čak ni mačke (osim drugih ptica eventualno.).

lastavice su mi jako drage i bilo bi mi žao da su sva tri ptića uginula.
__________________
Thoughts are the shadows of our feelings - always darker, emptier and simpler.
Velvet Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 12:04   #286
Quote:
blackvelvet007 kaže: Pogledaj post
pozdrav, imam pitanje vezano uz lastavice.
u podrumu kuće imamo neka 3-4 gnijezda lastavica od kojih je ove godine bilo "aktivno" samo jedno. početkom 8.mjeseca primijetila sam da su u njemu 3 tek izlegnuta ptića (vidjeli su se samo veliki žuti kljunovi ). pred jedno 5-6 dana vidjela sam da više nema ni jednog ptića, ali nema ni odraslih (ne vidim ih više da spavaju na njihovom standardnom mjestu ). zanima me što se moglo dogoditi s njima? je li moguće da su odrasle otišle i pustile mlade da ugine? ili su mladi mogli odrasti i odletjeti u tako kratkom periodu (nekoliko dana)?
i nije li početak 8.mjeseca kasno za imanje mladih?
napominjem da je gnijezdo stvarno visoko napravljeno i da nitko nije mogao doći do njega, čak ni mačke (osim drugih ptica eventualno.).

lastavice su mi jako drage i bilo bi mi žao da su sva tri ptića uginula.
da moguče je da su odrasle otišle i pustile mlade da uginu,to se dešava kada ptice procjene da im tamo nije sigurno ili su ugrožene(zbog mačaka recimo,dovoljno je da se šeču dolje)ili zbog zatvaranja nekih vrata recimo,ili prolaska ljudi kojih nije bilo prije ili zbog predviđanja selidbe koja bi mogla uraniti,stavi ruku gore i napipaj da li su ptići unutra moje mišljenje da je leglo jako prekasno,eto ja imam čiopu koju hranim i još nije skroz u perju strašno,treba i odletjeti na jug
mindtraveler is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 13:54   #287
Quote:
mindtraveler kaže: Pogledaj post
da moguče je da su odrasle otišle i pustile mlade da uginu,to se dešava kada ptice procjene da im tamo nije sigurno ili su ugrožene(zbog mačaka recimo,dovoljno je da se šeču dolje)ili zbog zatvaranja nekih vrata recimo,ili prolaska ljudi kojih nije bilo prije ili zbog predviđanja selidbe koja bi mogla uraniti,stavi ruku gore i napipaj da li su ptići unutra moje mišljenje da je leglo jako prekasno,eto ja imam čiopu koju hranim i još nije skroz u perju strašno,treba i odletjeti na jug
nažalost gnijezdo je na 2,80 m visine i na zaista nepristupačnom mjestu. ne mogu nikako do gore
velikih nema već jedno tjedan dana,otprilike od kada su počeli neki radovi na tom dijelu kuće. vjerovatno ih je to preplašilo jer do sada smo uvijek prolazili dolje i mi i naš pas a i lokalne mačke. baš šteta
__________________
Thoughts are the shadows of our feelings - always darker, emptier and simpler.
Velvet Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 13:57   #288
samo da napišem, trud nam se isplatio
naše lastavice su poletjele
jutros smo radili nešto u šupi i primjetili smo male debeljuce da lete
one sretne lete, a mi sretni što su žive, lete i pjevaju
rosa967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 15:09   #289
Quote:
blackvelvet007 kaže: Pogledaj post
nažalost gnijezdo je na 2,80 m visine i na zaista nepristupačnom mjestu. ne mogu nikako do gore
velikih nema već jedno tjedan dana,otprilike od kada su počeli neki radovi na tom dijelu kuće. vjerovatno ih je to preplašilo jer do sada smo uvijek prolazili dolje i mi i naš pas a i lokalne mačke. baš šteta
odgovor je tu eto,osjetljive su ti one znaš
mindtraveler is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2012., 16:17   #290
Quote:
mindtraveler kaže: Pogledaj post
odgovor je tu eto,osjetljive su ti one znaš
ne radi se direktno oko njih, samo je taj dio sada prometniji i bučniji. jesu li zauvijek napustile gnijezdo ili će se vratiti sljedeće sezone?
__________________
Thoughts are the shadows of our feelings - always darker, emptier and simpler.
Velvet Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 17:33   #291
Pozdrav. Zanima me zašto je šumski brgljez jako agresivan prema drugim pticama kada dođe na moju hranilicu.

Inače, jako je lijepa ptica i primijetio sam da je jako spretan i brz, bez problema se objesi naopako na drvu kao šišmiš.


Evo slike:

http://http://www.bvo.zadweb.biz.hr/pages/ptice/ptice%20pojedinacno/ptice%20-%20brgljez.htm


Nisam znao postaviti sliku pa evo linka od slike
Koreesnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 11:01   #292
Pozdrav! Googlanje mi nije pomoglo pa ću pokušati naći odgovor na forumima.
Susjed mi je donio ptičicu, veličine moga palca, a ne znam o kojoj se radi, bila je na podu, nije mogla letjeti pa sam ju privremeno smjestila u gajbu (zanemarite igračku na slici, gajba je bila od papige).

Zna li netko koja je to ptičica?


Zadnje uređivanje Ajujana : 04.10.2012. at 11:13.
Ajujana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 03:10   #293
ne znam gdje da pitam pa ako netko odavde može dati odgovor, bila bih jako zahvalna!
živim na zagrebačkom laništu i cijelo ljeto gledam kako je kvart prepun mrtvih izmrcvarenih golubova, jako ih je puno na cesti bilo pregaženo pa sam mislila da ih možda netko truje nečim pa su zbunjeni i završe pregaženi. al onda sam skužila da ih ima i po travi, grmlju.. pa sam se ja bacila malo u proučavanje i skužila da su te živine priklane i pojedene, nekima su glave otkinute, noge, krila, ma svašta živim na zadnjem katu zgrade i iznad mene je krov na kojem su uvijek golubovi i neki dan mi je popadalo krvavo perje odozgora mislim, često vjetar donese perce, dva, al ovo je bila hrpica.
još prošlo ljeto sam vidjela neku ogromnu ptičurdu da si nosi goluba pod auto i tam ga je kidala ali tada ih definitivno nije bilo ovoliko krepanih.
i sad mene zanima kakva bi to ptica koljačica bila, zakaj si ne jede miševe tam na nasipu neg dolazi među aute i ljude, jel se da kaj poduzet u vezi tog jer stvarno nije lijepo toliko komada golubova nalazit na ulici, ono i djeca se igraju tuda al vidim da nikog iz ovog kvarta očito nije briga
mi više ne puštamo zeca na balkon iz straha da ga 'to' ne ćopi
__________________
I'm going slightly mad
axlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 10:19   #294
Quote:
Ajujana kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Googlanje mi nije pomoglo pa ću pokušati naći odgovor na forumima.
Susjed mi je donio ptičicu, veličine moga palca, a ne znam o kojoj se radi, bila je na podu, nije mogla letjeti pa sam ju privremeno smjestila u gajbu (zanemarite igračku na slici, gajba je bila od papige).

Zna li netko koja je to ptičica?



Jel' možda ova? Jedina razlika je da je ova sive boje, a ta tvoja je žućkasta. Inače, imaju isti oblik kljuna i glave, i isti položaj krila kada su joj skupljena.

http://www.bvo.zadweb.biz.hr/pages/p...20muharica.htm


Žuta muharica, ili tako nešto?


EDIT: Primijetio sam sad da su tvojoj ptici prsa ravna, a ovoj na slici nisu. Pogledaj druge ptice na toj stranici ovdje
Koreesnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 10:26   #295
Jel može netko napraviti novu temu u kojoj piše opširno što napraviti kada pronađemo malu pticu koja je vjerojatno pala iz gnijezda.





Već par puta mi se to dogodilo, da sam pronašao takvu ptićicu, najčešće ozlijeđenu i pokušao sam je spasiti tako što sam ju stavio u kartonsku kutiju s mekanom podlogom i hranio ju npr. s kruhom (nisam znao tada da kruh nije zdrav za ptice), tražio joj crve itd. I nikada nisam uspio ju održati živu.

Želim biti spreman za sljedeći put. Da odem veterinaru s njom?
Koreesnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 11:00   #296
Quote:
Koreesnik kaže: Pogledaj post
EDIT: Primijetio sam sad da su tvojoj ptici prsa ravna, a ovoj na slici nisu. Pogledaj druge ptice na toj stranici ovdje
Hvala za link, saznala sam od kolege koji se kuži u ptice da je to žutoglavi kraljić (Regulus regulus), pustila sam ga van odmah isti dan jer se pokazalo da nije ozlijeđen i odletio je sretno u ptičji svijet
Ajujana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 18:33   #297
LP,

imam problem sa djetlićem. Nedavno je odlučio napraviti mi rupu u gredi na kući. Ima li netko ikakav savjet kako da ga se otjera? Korištenje zračnice mi je zadnja opcija.

Hvala.
__________________
vis vitalis
lacko01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 22:01   #298
Quote:
Koreesnik kaže: Pogledaj post
Jel može netko napraviti novu temu u kojoj piše opširno što napraviti kada pronađemo malu pticu koja je vjerojatno pala iz gnijezda.
Pa možeš ovdje postavit pitanje. A i postoji tema baš na ovom pdf-u: Našao sam vjevericu / srndaća / krokodila... Što s njim sada?
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 00:11   #299
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Pa možeš ovdje postavit pitanje. A i postoji tema baš na ovom pdf-u: Našao sam vjevericu / srndaća / krokodila... Što s njim sada?

Htio sam da netko tko se razumije u to, da napravi temu sa uputama kako pticu održat živu ako je pronađete da je ispala iz gnijezda ili je ozlijeđena, kako je hraniti itd.

Tako da slijedeći put kada naiđem na mladu pticu koja je ispala iz gnijezda, da znam što napraviti. A ne da onda idem prekopavat preko spama na forumima u potrazi za informacijama.
Koreesnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 16:22   #300
uz autocestu zagreb-lipovac sam jucer ujutro po onim stupicima od ograde (a ponesto i u drvecu) vidjela puno nekih krupnih ptica, prvo sam ih primijetila negdje na potezu izmedju kutine i popovace pa su se jos protezale prema istoku (u pocetku sam ih u nekoliko minuta nabrojala preko 20, a onda sam prestala brojati), a nesto malo sam ih vidjela i po lokalnim cesticama sjeverno i sjeveroistocno od slavonskog broda. istocnije nisam isla.

na prvi pogled su mi izgledale kao sove, ali kad im glavu vidim sa strane, kao da je kljun nesto duzi, istureniji, nisu onako plosnate okruglaste, vec vise kao kod kobaca, skanjaca i tih takvih ptica.
pa me zanima koje velike ptice tamo obitavaju, a da bi mogle odgovarati opisu? ove su sve bile smedje, lagano prosarane, s bjelkastim naprijed. detaljnije ne mogu, ipak se nisam mogla zaustaviti, a i ne znam nista o pticama. da ne vidim glavu sa strane, u brzini bih rekla da je sova. fakat su velike ptice, mnogo krupnije od vrana. rep ne strsi prema van, stoje lijepo kompaktno sovasto okomito.

unaprijed hvala!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:57.