Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2014., 00:18   #341
Quote:
ibbi333 kaže: Pogledaj post
osim jedne stvari-kako se zove na hrvatskom. pa zna li netko?
Indijski čvorak, možda?
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2014., 11:17   #342
Koji je ovo crveni pjevač?

Zovem ju "Dnevni slavuj"; pjeva slično slavuju kojeg čujem iza ponoći, samo ova se javlja po danu. Iza moje kuće su 2 napuštene kuće, zarasle u grmlje koje dolazi do moje terase. I tu me zeza taj Dnevni Pjevač, pjeva mi - ma na par metara od mene, i godinama gledam i ne vidim ga!
Nekidan sam baš fotografirala oblake sa terase, imala sam teleobjektiv na fotiću, Dnevni Slavuj pjeva li pjeva, dobro sakriven od pogleda. I u jednom trenutku sam ga ugledala: duboko u hladu stare šljive. Čim sam okrenula fotić prema njemu prestao je pjevati i odletio, ali stigla sam ga i vidjeti i uslikati! Sasvim je crvene boje pa možda nije crvendać, što sam prvo pomislila.
Inače baš u tom grmlju stanuje moj Noćni Pjevač g. Slavuj, zbog kojega si znam naviti vekericu u 1 sat ujutro, da ga slušam ako uspijem ostati budna.

(možda je križanac između crvendaća i slavuja?)

Na 1. fotki sam ga uspjela snimiti kako pjeva, onda me ugledao-tj vidio da sam ga opazila, i na 3. bježi. Sasvim je crven, jarko crven.
Otkad znam koga tražim i gdje, uspjela sam ga još jedamput sliknuti i odmah je odletio, i od onda se bolje pazi.

Zadnje uređivanje Tazika : 24.05.2014. at 11:22.
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2014., 11:26   #343
3 puta sam "aploudala" te 4 fotke i 3 puta ih nije primilo, neznam zašto. Sad mi se još samo može javiti neki admin pa da pošaljem njemu a on ih postavi, ja stvarno neznam.
Sad sam ih opet smanjila, ovo će mi biti zadnji pokušaj

Zadnje uređivanje Tazika : 24.05.2014. at 12:08.
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2014., 12:58   #344
http://pho.to/editor/download.php
ja s ovim jednostavnm i besplatnim radim.
I na www.zaslike.com/ ili http://tinypic.com/
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2014., 19:20   #345
Hvala ti, Parcove! Uploudala sam sa ZaSlike.com, evo mog Crvenog - u stvari više naranđastog - Dnevnog Pjevača! Zaista me zanima koja je to ptica. Pjeva slično slavuju, samo kad u gluho doba noći čujem slavuja - shvatim da nema čudesnije pjesme od te!

Evo mog Crvenonaranđastog Dnevnog Pjevača:

http://www.zaslike.com/viewer.php?fi...ghvh51bxc7.jpg
http://www.zaslike.com/viewer.php?fi...q0gsbyutea.jpg
http://www.zaslike.com/viewer.php?fi...f65q94ztsb.jpg
http://www.zaslike.com/viewer.php?fi...hthrnc7nzj.jpg
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2014., 19:39   #346
Kad sam već shvatila kako se postavljaju slike, evo još par pitanja za pticoznalce:

Nekidan u zoru snimila sam, osim golubova, vrabaca i svraka, 2 meni nepoznate ptice na Cvjetnom trgu (na terasi). Koja bi bila ova ptičica:
http://www.zaslike.com/viewer.php?fi...sp9atl1oux.jpg

Ova je bila u jutarnjem preletu preko Cvjetnog trga, sa plijenom u kljunu; također me zanima koja je to vrsta:
http://www.zaslike.com/viewer.php?fi...zzu0dbg3tb.jpg
http://www.zaslike.com/viewer.php?fi...ms9zlzq4or.jpg

Za ove dvije, snimljene blizu Pisarovine, skoro sam ziher da znam koje su: prva bi bila prekrasan škanjac u lovu:
http://www.zaslike.com/viewer.php?fi...mdfste1jh3.jpg

i jedan Mali Razbojnik: Rusi Svračak:
http://www.zaslike.com/viewer.php?fi...h4oucegaqb.jpg
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2014., 20:46   #347
Quote:
kakokokakaka kaže: Pogledaj post
Bok ljudi, ova mi se odmarala pod prozorom (Rijeka, Zamet) pred možda mjesec dana, vjerojatno tijekom seobe...
Skupa s mušicama... Zna neko koja je to ptica? I čemu muhe?
S ovakvim čvorkom imam jedno neobično iskustvo u ožujku 2013.
Nakon toplog vremena,iznenadaje zasniježilo sa snježnim vijavicama.
Drugog dana takvog nevremena,iznenada mi je na dvorištu,pred noge pao jedan takav čvorak.Kako je bio živ,ali djelovao potpuno iscrpljeno,unjela sam ga u kuću na toplo,te kad sam vidjela da dolazi k sebi,a nsu bile vidne nikakve povrede,naribala sam jabuku i polako mu stavljala u kljun i on je gutao.
Nisam se usudila divlju pticu zadržavati u kući,pa kad se vijavica smirila,pustila sam ga na slobodu,ali sam prethodno po žičanoj ogradi nabola nekoliko jabuka.Ni sat kasnije vidjela sam kako se hrani.
Sljedeći dan je već bilo toplije,mada je snijega još bilo posvuda,kako čvorka nigdje nisam ugledala,smatrala sam da je odletio.Oko podneva osvanulo je cijelo jato čvoraka na jabukama,koje su smazali u trenu,uz nevjerojatnu viku i kriku,koja se inače čuje krajem ljeta kad dolaze na zrelo voće.Postavila sam još jabuka.Bili su tu još 2 dana,pojeli oko 2 kg jabuka a onda nestali..
Stalno se pitam kako je onaj prvi čvorak obavijestio ove druge gdje ima hrane...
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 12:13   #348
evo moje ptičice kičice
ne znam koja je vrsta..hranim ju s bademom i suncokretom.


ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2014., 15:35   #349
To je zeba,ova tvoja je muzjak
Zeba
Jean Paul is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 04:07   #350
Quote:
ibbi333 kaže: Pogledaj post
ima li ovdje koji ornitolog voljan pomoći?
radim seminar za zooekologiju u vezi ptice koja se na engleskom zove common myna (lat. Acridotheres tristis) i super, pronašla sve i svašta o njoj. Osim jedne stvari-kako se zove na hrvatskom. pa zna li netko?
hvala unaprijed.
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Indijski čvorak, možda?
indijski kos, zbog izgleda ako niš drugo
__________________
Mind Blown
Herbicidna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 00:51   #351
Pored mene već sat vremena, dva metra od mene stoji sova, ne znam koja vrsta. Vani sam na netu, totalno je mirna, da se i podragati. Prvo je doletila i zabila se u zid, pala na pod i digla se i od tada stoji. Mala je. fotko bi ju ali nemam s čime. Ne kužim kaj se sove ne boje ljudi? Ja sam ovu podrago po glavi. Evo upravo je odletila malo dalje, nekak nevješto leti. Jesu sove dobri letaći?
Crveni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 18:24   #352
Pozz ljudi, imam jedno pitanje. U zadnje vrijeme sam se počeo baviti prevođenjem, najviše mi muka zadaju životnje i biljke, da me netko ubije za pola njih ne mogu naći naš prijevod. Pa ako netko zna koji je naš naziv ove ptice: eng. spoon-billed sandpiper (lat. Calidris pygmaea), pomoć bi bila vrlo cijenjena. Ja sam već dušu ispustio tražeći na netu.
Littlefinger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 20:42   #353
Quote:
Littlefinger kaže: Pogledaj post
Pozz ljudi, imam jedno pitanje. U zadnje vrijeme sam se počeo baviti prevođenjem, najviše mi muka zadaju životnje i biljke, da me netko ubije za pola njih ne mogu naći naš prijevod. Pa ako netko zna koji je naš naziv ove ptice: eng. spoon-billed sandpiper (lat. Calidris pygmaea), pomoć bi bila vrlo cijenjena. Ja sam već dušu ispustio tražeći na netu.
Teško je očekivati u hrvatskoj ornitološkoj nomenklaturi prijevod naziva ove vrste. Ima ih malo, vrlo su ugrožene i žive daleko od nas. Dovoljno je reći da je broj jedinki otprilike 300 odraslih.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 21:28   #354
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Teško je očekivati u hrvatskoj ornitološkoj nomenklaturi prijevod naziva ove vrste. Ima ih malo, vrlo su ugrožene i žive daleko od nas. Dovoljno je reći da je broj jedinki otprilike 300 odraslih.
Aha, hvala puno. Što bi mi onda predložila, da sklepam neko novo ime za njih ili da ih totalno izbacim iz teksta? Mislim, nisu uopće bitne za radnju ili tako nešto, samo što se volim, dok prevodim, što je moguće više držati originala.
Littlefinger is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 17:26   #355
Quote:
Littlefinger kaže: Pogledaj post
Aha, hvala puno. Što bi mi onda predložila, da sklepam neko novo ime za njih ili da ih totalno izbacim iz teksta? Mislim, nisu uopće bitne za radnju ili tako nešto, samo što se volim, dok prevodim, što je moguće više držati originala.
Probaj se ovdje informirati : https://hr.wikipedia.org/wiki/Zavod_za_ornitologiju

ps. muško sam
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 18:01   #356
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Probaj se ovdje informirati : https://hr.wikipedia.org/wiki/Zavod_za_ornitologiju

ps. muško sam
............................Ptičeki mali, pevaju, pevaju
Ptičeki mali popevaju
Peneze velike nemaju, nemaju
Kokoti mali pehaju, pehaju, kokoti mali pehaju
Čučice male zdehaju, zdehaju
Mi bi se rada prašili, prašili, mi bi se rada prašili
Čučeke male delali, delali
Gde bumo meli krajcarov, krajcarov
Gda bumo meli krajcarov
Delali bumo čučekov, čučekov
Zimi prijatelj kupicu, kupicu, zemi prijatelj kupicu
Pa mi nazdravi zdravicu, zdravicu.........................
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 21:38   #357
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Probaj se ovdje informirati : https://hr.wikipedia.org/wiki/Zavod_za_ornitologiju

ps. muško sam
Ok, hvala. A jebi ga, sry. Prvo sam i napisao predložio, a onda mi je za oko zapeo nick, i tako malo po malo...
Littlefinger is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 03:16   #358
Sova ili ćuk

Pozdrav,
Prije tjedan dana pronašao sam malu sovu na cesti (nisam siguran jel sova ili ćuk). Prvi put sam je ostavio ali sam se vratio predvečer i još je bila tu.
Pošto bi je vjerovatno pokupio pas ili lisica odlučio sam je odnijeti doma. (100m dalje). Prvo što mi je palo na pamet da je nahranim pa sam to napravio. Pileća jetrica i srce i doslovno je požderala sve. Ne može letjeti osim kad ide negdje u neki mračni kutak, onda onako "sleti" na pod. Našao sam šuplje deblo, ubacio unutra piljevinu i sama je ušla unutra. I evo hranim je koliko može pojesti i ona nakon klope odgega nazad u rupu. Deblo stoji na otvorenom balkonu ne držim je zatočenu ali vjerovatno sam napravio problem što sam je hranio i pitanje ako ikad i odleti da li će se snaći u divljini.
E sad, što sa njom zimi ako ne ode do onda? Da li je unijeti na toplo? Jel joj smeta hladnoća? Ima li tko kakav savjet u vezi prehrane itd u slučaju ako ostane? Evo i par slika:






LianLi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 07:52   #359
ovako....ćuk je vrsta sove

ja sam pred par godina našla ćuka, digla cijeli ornitološki savez na noge jer mi je veterinar rekao da to ne mogu hraniti jer ugibaju ako se ne hrane same.....ali ja sam po prirodi tvrdoglava ko magare i uspjela sam doći do gospođe koja se bavi sovama i dobila sam slijedeću uputu za hranjenje:

pileći hrbat, onaj dio gdje su tanke koščice, rebarca, dobro istući batom da kosti popucaju....narezati na komadiće i oblijepiti životinjskom dlakom (ja sam čerupala mog labradora) ....to naime glumi miša sa kostima i dlakom kojeg ona inače jede....rekla je gospođa da bez kostiju i dlake ćuk ne može pobaviti hranu i ugiba

drugi dio odnosi se na vodu....rekla mi je da s obzirom na zaobljen kljun ne može piti iz zdjelice, nego da joj iz šprice kapljem vodu na kljun.....to opet glumi rosu na lišću koju oni piju

tako sam ga držala par dana na balkonu, isto je bio slobodan i kad je ojačao odletio je sam

nadam se da sam pomogla

ovu informaciju mi ni veterinari nisu znali dati

sretno
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2015., 16:41   #360
Kopirano s FB stranice od Awapa

OTHRANA BEBA ĆUKOVA:
Othrana se ne razlikuje od othrane beba sova, vjetruša ( sokolova ) i većinom ostalih beba grabljivica.
U ljeto pronalaze se bebe ćukovi. Oni izgledaju kao jako male sovice ušare, ali nemaju tako izrazito naranđastu boju očiju, već više žućkasto-smeđe-zelenkastu.
Iako bebe nisu veliki kao bebe sove, vjetruše i ostale grabljivice, treba se čuvati kljuna i kanđica.

Ćukovi koje dolaze u Centar znaju biti tek nešto veći od miša kojima ih hranimo ( hranimo i jednodnevnim pilićima), kao maleno pile. Mišu se odstrane crijeva, a piletu crijeva i žumanjčana vrećica, te glava i mišu i piletu. Malim ćukovima u početku se hrana nareže i hrani ih se pincetom, nikako iz ruke ( jer moraju ostati divlji ). Kasnije se u nastambu (kutija, kartonska ili plastična, NE krletka, radi ozljeda) stavi narezan obrok da se ptice same počnu hraniti, te se na kraju metne čitavo pile ili miš kojima se odstrane crijeva. Ćukovi brzo rastu, imaju zavidan apetit, pa u početku odrastanja smažu bar 2 miša na dan, a hrane se 2-3 puta dnevno. Po noći ne morate hraniti. Nakon hranjenja kapnite vode na kljun, ptica će uzimati koliko želi. Par kapi je obično dovoljno, ali pazite kada su vrući dani ! Kada počne jesti samostalno, neka u nastambi bude posuda sa vodom, ne velika, ali teška, da je ne može prevrnuti. U prehranu malo možete dodati skakavce, žabe i insekte.
Ne hranite ih drugom hranom od ove koju smo naveli. Za prvu pomoć možete dan ili dva davati sirova pileća krilca, narezana obavezno sa kostima. One kao i ostale ptice grabljivice moraju jesti obrok sa perjem i/ili dlakom , kostima, nogama pilića i miševa...tek tada će probava biti zdrava i neće se razviti rahitis, od kojeg vrlo brzo ugibaju, ako ne dobiju adekvatnu prehranu. Kao i ostale grabljivice, po prilici jednom u 24 - 48 sati povratit će gvalu ( kuglu neprobavljivih sastojaka ).

VAŽNO: kao i kod svih divljih životinja bitno je da ih NE IMPRINTIRATE, tj. da ih ne mazite, ne zadržavate po rukama i krilu, ne tepate i ne uznemiravate bez potrebe. Nemojte da ih natežu ni djeca, ni odrasli, koliko god vam slatki i neodoljivi bili. Nahranite, očistite prostor gdje boravi redovito, te im osigurajte mir. Na taj način ćete postići da se što prije mogu vratiti u prirodu...ili uopće vratiti.
Životinja, pa tako i ćukovi nisu igračke i koliko god bile lijepe, a i slatke kada su male, najbolje je kada odrastu da žive slobodno.
S obzirom da većina ljudi nema mogućnost nabavke jednodnevnih pilića i miševa, molimo vas da što hitnije grabljivice dostavite u naš Centar !

AWAP
Udruga za zaštitu divljih životinja
Association for Wild Animals Protection (AWAP)
Centar za zbrinjavanje divljih životinja
Rescue Centre for Confiscated and Injured Protected
Avamys is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:17.