Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2017., 17:00   #3861
Završih i ja čudo zvano Narnijske kronike, prođoh nekako kroz sve kršćanske aluzije, metafore i moralne poruke, sa sve jednim okom zatvorenim i mozgom na "not too much thinking" modu. I kad se sve na kraju sabere i oduzme, meni je kompletan serijal oko 3.5 ( s tim da računam da je ovo pedesetih izašlo, ovakvo nešto iz 2017. godine bi zafikario kroz prozor).

I et na kraju da napravim listu od najbolje do najgore knjige:

1. Voyage of the Dawn Treader 5.0 (meni je ovo najbolje, puno avanture, puno zanimljivih segmenata, istraživanje nepoznatog svijeta, bez ikakvog traljavog negativca. Eustace je tu sjajan, nažalost kasnije postaje generički protagonista. Super)

2. Horse and his Boy 4.5 (Ovo sam čitao ranije i znam da mi se svidjelo, nisam primjetio nikkave rasističke implikacije dok sam čitao, nije me bilo briga, iako sada kada čitam summary djeluje malo... meh)

3. Silver Chair 4.0 (Najstrašniji dio. Zemlja divova, men cookbook, podzemlje, imalo potencijala da bude najbolji dio, kraj jako traljav i nemaštovit)

4. Magican Nephew 3.5 ( Moj prvi susret sa Narnijom. Zanimljivo, ništa više)

5. Last Battle 3.5 (Ko American horror story prva sezona, svi pomrli, svi sretni, posljednja bitka trajala pet minuta, više mi je ličilo na kakvu kafansku tuču)

6. Lion, Witch and Wardrobe 3.0 (Jako loš negativac, djeca (osim Edmunda) bezlična, takva su i ostala kroz čitav serijal. Onako)

7. Prince Caspian 2.5 (Kako napisati roman epske fantastike u kojem sve počne u tački A i dođe do tačke B, a da pri tome sve bude ravno, bez iznenađenja, bez napetosti, bez ičega. Miš jedini spašava stvar. )
Nur Gatrhan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 17:01   #3862
Sada čitam Words of Radiance od Sandersona, u zaostatku sam. Jel počeo ko sa Oathbringerom?
Nur Gatrhan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 10:24   #3863
Quote:
Nur Gatrhan kaže: Pogledaj post
Sada čitam Words of Radiance od Sandersona, u zaostatku sam. Jel počeo ko sa Oathbringerom?
Počela sam ja, prvih par poglavlja sam pročitala. Nastavlja se direktno na WoR, zasad sve štima. :klap:
Ajvz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 11:09   #3864
Quote:
Nur Gatrhan kaže: Pogledaj post
I et na kraju da napravim listu od najbolje do najgore knjige:

1. Voyage of the Dawn Treader 5.0 (meni je ovo najbolje, puno avanture, puno zanimljivih segmenata, istraživanje nepoznatog svijeta, bez ikakvog traljavog negativca. Eustace je tu sjajan, nažalost kasnije postaje generički protagonista. Super)


6. Lion, Witch and Wardrobe 3.0 (Jako loš negativac, djeca (osim Edmunda) bezlična, takva su i ostala kroz čitav serijal. Onako)
Ja sam čitao davno samo ove dvije. Meni je Lion, Witch and Wardrobe bolja.
Ali tko zna kako bi bilo da danas čitam.
__________________
The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why.
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 15:05   #3865
Quote:
Ajvz kaže: Pogledaj post
Počela sam ja, prvih par poglavlja sam pročitala. Nastavlja se direktno na WoR, zasad sve štima. :klap:
Sad čitam neki review na goodreadsu i tamo vele da se Sanderson dosta referira na Warbreaker. A da je kao i u drugoj knjizi to radio ali ne toliko (tek sam na početku druge).

Sad ne znam da li da čitam Warbreaker prije nege što počnem sa Oathbringerom, strah me da neću sve da shvatim.

Damn Sanderson and his Cosmere
Nur Gatrhan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 19:01   #3866
Quote:
Nur Gatrhan kaže: Pogledaj post
Sad čitam neki review na goodreadsu i tamo vele da se Sanderson dosta referira na Warbreaker. A da je kao i u drugoj knjizi to radio ali ne toliko (tek sam na početku druge).

Sad ne znam da li da čitam Warbreaker prije nege što počnem sa Oathbringerom, strah me da neću sve da shvatim.

Damn Sanderson and his Cosmere
Hmm, nisam to znala. Davno sam čitala Warbreaker, tako da je moguće da ni ja neću shvatiti iako sam ga pročitala. Oh, well, zato postoji Google.
Ajvz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 00:19   #3867
Čitam 'Strah mudraca' od Rothfussa, nakon šta sam prije 7 mjeseci pročitala 'Ime vjetra'. Danas je, hvala Svemiru, drugi dio bio slobodan za posuditi u knjižnici pa sam iskoristila priliku. Jedva čekam vidjeti nastavak Kvotheovih pustolovina, prvi dio mi je bio odličan i intrigantan. Kvothe mi je super lik, jedva čekam vidjeti šta je to s onim Chandrionima, i nastavak dogodovština na Sveučilištu. Tek sam ju počela čitati, negdje sam na 14.stranici, a knjiga ima skoro 1000 stranica.
Nimerya is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 21:45   #3868
Pročitao Words of Radiance, drugi roman iz Sandersonovog serijala The Stormlight Archives. Prekopiraću svoj review sa Goodreads-a, tamo sam se baš nasrao.

SPOILERS, SPOILERS EVERYWHERE!

Uf, ne znam odakle da počnem. Prvom romanu iz serijala dao sam peticu, al onu peticu što profesori daju na kraju prvog polugodišta pa ti kažu i da je nisi nešto zaslužio, al da u drugom polugodištu opravdaš očekivanja jer potencija svakako ima. Ova knjiga je, međutim, zakazala u drugom polugodištu i na kraju jedva dobila prolaznu ocjenu. Za početak, ovo je predugačko, 1000 stranica koje bi se bez po muke mogle skratiti za nekih 300 stranica pa bismo sigurno dobili kompaktnije, zanimljvije i bolje djelo. Čak mislim da su se ovaj prvi i drugi roman, kada gledamo po radnji, mogli ukombinovati u jedan, što nas dovodi do drugog problema - jako malo stvari se dešava, održava se status quo i tek pred kraj romana dolazi do neke značajnije promjene. Međutim, i te promjene su potpuno predvidljive (čak mi je ovo možda i najpredvidljivji Sandersonov roman), tako da se ja uopšte tokom čitanja nisam pitao šta će se dogoditi već samo kako će se dogoditi ono što svi očekujemo da će se dogoditi. Npr. kod onog kečerskog fajta za shardplates (stvarno je kečerski, sve sam očekivao da će i John Cena uletiti na borilište i razbiti Adolinu stolicu od leđa, sa svim tim silnim uletanjima u ring i prozivanjem na kraju meča) znamo da će Adolin pobjediti, samo još ne znamo kako. I svaki put kad pomislim, očigledno je da će se to desiti, upravo se to i desi. Štaviše, jedini nepredvidivi moment u čitavom romanu je kad Adolin ubije Sadeasa, ali ni to nije dobro izvedeno pošto razvoj Adolinovog lika uopšte nije naslućivao tako nešto, a Sadeas je dobar negativac i jedini kojem se živo jebe za kraj svijeta već je vođen željom za moći, dok svi ostali kao nešto čekaju apokalipsu i svoja loša djela opravdavaju sa tim nekim tough izborima koja će na kraju, eto, spasiti svijet od propasti. Ma idite više u... Worldbuilding sam hvalio u prošlom romanu, ali sad mi je već i to isfurano, Shattered Plains su najneatraktivnije mjesto za smještanje radnje, čak mi je čitav Roshar baš gadno mjesto, moram priznati da mi fale pašnjaci, šume i livade, pa i kad se ništa ne dešava barem mogu da uživamo u opisima prirode. Dva čitava romana smještena na Shattered Plains, gdje su skoro svi glavni likovi na istom mjestom, su mi nepotrebna. I dosadi brzo. Sve je pusto, puno kamena i nekakvih crab-lizard stvorenja kako bi Wit rekao. Parshendi su zanimljvii, ali na kraju ispadnu totalno bezveze i ne pruže nikakav otpor, jeste da prizovu Everstorm, ali opet, olako su izgubili bitku i ako su oni Voidbringersi onda su mi baš loši negativci. S druge strane, neki djelovi svjeta su stvarno sjajni (Reshi Islands, Purelake) dok su mi neki očajni (prije svega mislim na Azir koji mi djeluje preparodično za ovakav roman sa njihovom silnom papirologijom i birokratijom, i ne mogu zamisliti da ovako nešto funkcioniše u nekom, ajmo reći, koliko toliko normalnom svijetu). Flashbackovi su lošiji nego u prvom romanu, a konaćan plot twist je baš očigledno postavljen te se samo čekao trenutak kada će se otkriti nešto što je trebalo da svi dotad shvate. Ovakim tempom mislim da ćemo u šokantnoj završnici sedmog romana saznati da je Shallan ubila i svoju tetku od babe. Sve ostalo u flashbackovima mi je vrijedno zaborava, a sam Shallanin lik mi je previše light hearted, ajde kontam da ona sebe laže i ne želi da se prisjeti ali opet... Vidjećemo u trećem romanu. Ljubavni trougao je zanimljiv, neka malo sapunjarenja, bar je zanimljivo. Eto, još jedna stvar koju nisam očekivao. To su sada ukupno dvije. Zanimljivo bi bilo vidjeti kako bi neki eventualni ljubavni obrati mogli utjecati na sudbinu čitavog svijeta. Kaladin kao lik je ok, u nekim poglavljima mi je baš drag, u nekima mi baš ide na živce, ne mogu još da se odlučim. Ona čitava stvar oko časti i spašavanja kralja mi je bullshit (iako kontam da su to neka viteška načela) i mogu zamisliti kako bi ovo kod Martina završilo. Veliki problem je što imamo par glavnih likova, i znamo da su to glavni likovi, i tokom čitavog romana dolazi do okršaja između njih (naprimjer Szet vs Kaladin, Adolin i Dalinar, Eshonai vs Adolin, Szet opet protiv svih ostalih, pa na kraju sam protiv Kaladina) i očiglednoj je da se Sanderson ne želi riješiti niti jednog od njih, pa kad ovi likovi uđu u sukob samo čekaš da vidiš šta će se to ispriječiti i prekinuti fajt. Jako nezanimljivo. A čitava radnja djeluje previše unaprijed određena (kao i u čitavom Cosmeru) te svi nešto igraju neke velike igre kako bi postigli nešto što je unaprijed predviđeno ili je neko proročanstvo u pitanju. Nema haosa, nema nepredvidljivih situacija, sve je hirurški precizno određeno. Jebem ti takav svijet u kojem Taravangian može predvidjeti sve događaje (znam da je bio silno pametan toga dana, ali opet...) Još sad Renarin može da vidi budućnost. A meni se čini da ću se u svim tim kombinacijama izgubiti (Sanderson vjerovatno neće, pa će uspješno zaokružiti čitavu priču kako je uradio i sa Mistbornom, ali nama čitaocima će biti potrebno da barem dva puta pročitamo serijal što mi definitivno ne pada na pamet, jednostavno predugačko je, nemam živaca za to). Opet, od serijala ne odustajem, i očekujem da će treći dio biti bolji, treći roman je fino postavljen, reklo bi se školski, možda i previše školski, i sad me stvarno zanima šta će se desiti. Izvježbali su se ovi pisci u dobrim cliffhangerima. I da, u onom zadnjem poglavlju Sanderson priča izgleda sam o sebi? Veliki zabavljač ili tako nešto :kolutanjeočima:

Uglavnom, slaba trojčica na kraju drugog polugodiša, ali opet, imam izvjesna očekivanja za treći (iako po broju stranica vidim da će i to biti predugačko).
Nur Gatrhan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 19:59   #3869
Ima li netko preporuke za dobre knjige? Volim SF pa evo par igra i filmova koji su mi omiljeni da dobijete dojam što volim: the witcher, lord of the rings, star wars, skyrim, dragon age, star wars 1313, prey 2 (ove zadnje 2 igre su ugašene pri produkciji ali su mi se jako svidjele demo i traileri) i par ostalih koje se nemogu trenutno sjetiti. Pretežito tematika mi se sviđa fantasy tipa - srednji vijek s magijom, vikinzi, stara grčka mitologija i od svemirskih putovanja više volim kada je izvan sunčevog sustava gdje Zemlja nije u centru pažnje.
kiki1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 11:30   #3870
Uhvatila sam jučer od Gaimana - The Ocean at the End of the Lane. Gotovo u zalogaju sam pročitala više od 50% (koristim kindle pa mi izbacuje postotak ). Suzdržat ću se od pisanja komentara dok ne pročitam do kraja.

Nakon njega sam mogla možda malo Kaya uzeti, ili pak Hobb. Vidjet ćemo još.
__________________
We've all got both light and dark inside us. What matters is the part we choose to act on. That's who we really are.

Drugarica iz komiteta
đezminka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 00:06   #3871
Terry Pratchett - Hogfather

Dvadeseta Discworld knjiga i četvrta knjiga u serijalu sa Smrti. Meni možda i najdraža Discworld knjiga koja me ni nakon tko zna kojeg prečitavanja ne prestaje zabavljati i oduševljavati. Još mi je preostao Raising Steam za pročitati pa da zaokružim priču s Discworldom.
electricwizard is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 10:07   #3872
Senlin Ascends (The Books of Babel, #1) - Josiah Bancroft

Provincijski učitelj izgubi ženu u kuli babilonskoj i svim silama ju pokušava naći. Biošokično i stimpankično.
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.
bollocks is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 15:11   #3873
Quote:
đezminka kaže: Pogledaj post
Uhvatila sam jučer od Gaimana - The Ocean at the End of the Lane. Gotovo u zalogaju sam pročitala više od 50% (koristim kindle pa mi izbacuje postotak ). Suzdržat ću se od pisanja komentara dok ne pročitam do kraja.

Nakon njega sam mogla možda malo Kaya uzeti, ili pak Hobb. Vidjet ćemo još.
Na kraju sam sad uzela The Heroese od Abercrombieja. Dosta mi sporo teče radnja, a ja baš nemam pretjerano puno vremena za čitanje knjiga.
__________________
We've all got both light and dark inside us. What matters is the part we choose to act on. That's who we really are.

Drugarica iz komiteta
đezminka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 23:12   #3874
Andy Weir -Artemis , dobra
__________________
Bolje živjeti sto godina kao milijunaš, nego sedam dana u bijedi!
martip is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 19:05   #3875
Quote:
martip kaže: Pogledaj post
Andy Weir -Artemis , dobra
Je, ja sam pročitala prije dva tjedna
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 18:32   #3876
Sada ponovno čitam Hainski ciklus Ursule Le Guin
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 20:41   #3877
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Je, ja sam pročitala prije dva tjedna
Imaš li mi sta slicno za preporuciti , moze i da je starije...Klarka sam cijelog procitao vise puta
__________________
Bolje živjeti sto godina kao milijunaš, nego sedam dana u bijedi!
martip is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 21:38   #3878
Serija "Prostranstvo" (Expanse) Jamesa S. A. Coreyja
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 21:48   #3879
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Serija "Prostranstvo" (Expanse) Jamesa S. A. Coreyja
Super , hvala...prekinuo sam citanje Abadonove kapije zbog Artemisa....I da ti budem iskren , nisam nesto odusevljen serijalom - nekako mi je sve previse djecije napisano...trudi se napraviti knjigu o heroju i njih 5 u svemirskom brodu .... Od 1 do 5 (za sad , a procitao sam prve tri knjige) 3 nategnuto 3
__________________
Bolje živjeti sto godina kao milijunaš, nego sedam dana u bijedi!
martip is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 04:21   #3880
Trenutno Abercrombiejev Prvi zakon - knjiga treća - Posljednji argument kraljeva i Abnettov Eisenhorn serijal.

Expanse sam procitao prve 4 knjige, trenutno pauziram.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:21.