Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2010., 12:55   #61
Quote:
ninoras kaže: Pogledaj post
Kako se uzgaja i gdje se može kupiti mravojed...

Ili moram sa mravima sklopiti neko savezništvo, donositi im žrtve u hrani...

Bojim se da što više imaju hrane, to se više razmnožavaju...
Nabavi mravojeda i sa njim sklopi savez da za desert pojede i puževe.Ako uspiješ bit ćeš heroj.
Ako se odlučiš donosit žrtve mravima u hrani tvoj uspijeh je zagarantiran jer će te oni nagradit bogatim portomstvom, uništit će ti vrt i nemaš više nikakove brige.Ja sam namočila opuške pa ću pošpricat onim smradom možda koji pobjegne.
ivanka.b is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 16:08   #62
Optužba protiv mravi broj; 454.



Imao sam neku virozu i ležao sam četiri dana sa temperaturom.

Za to vrijeme, vrt je bio bez moje stručne kontrole, protiv mravi.

Danas naiđoh na brzinu kroz vrt i odmah primijetih njihovih ruku djelo.

Na slici se vidi kolonija od osam stabljika ranog kupusa.

Na kraju gredice sa kupusnjačama, ovaj prvi do nas sa desne strane, ima listove povijene prema zemlji, i to je to.

Primijetite kako ostalih sedam biljki ima krajeve svih listova kočoperno prema gore a ovaj napadnuti prema dolje.

Kod napadnute biljke još se kočoperno i zdravo drže srednji listovi jer mravi još nisu napali kapilare prema sredini korijena.

Na brzinu sam posuo malo neopitroida okolo korijena napadnute bilje i oko dva susjedna i otišao u toplinu sobe.

Izgleda da je šteta na biljci već velika, jer danima pada kiša a listovi padaju mlohavo na tlo tek kad sunce zagrije.

Trebalo je dežurati i na vrijeme preventivno tjerati ih od korijena sa malo neopitroida ali gamad me uhvatila na lijevoj nozi i to je to.

Ako vam se desi ovo, onda prstima odgrnite zemlju okolo korijena biljke te primite krošnju iste i savijajte je desno lijevo u svim smjerovima
a u pukotine između korijena i zemlje naspite neopitroid da prodre što dublje u zemlju pored korijena.

Obavezno to uraditi i susjednim biljkama dok se nisu samo preselili tamo.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 00:08   #63
Optužba protiv mravi broj; 659.



Očekivao sam ih u cikli. Tu su redovni gosti svake godine.

Na oko, sam primjećivao da nije problematična i čekao sam da dođe vrijeme, kad ju prorjeđujem, da se onda obračunam s njima.

Uvijek tu, dobro upamte lekciju i ne dolaze više.

Već su počeli da prave gnijezda oko korijena i malo im je bilo mrsko da ga napuštaju, ali morali su.

Na desnoj slici se vidi, jedan mrav pored jednog uništenog lista, kojeg su probali da eksploatiraju.

Prvo su ga grizli po površini (crni dio) a onda skroz.
Skroz su ga pregrizli i odustali. Željeni cilj nisu postigli. Uvijek sve finte probaju.

Orijentirali su se na siguran i davno oprobani recept, ishrane preko korištenja lisnih ušiju, koje uvijek dolaze na mladu ciklu, pa i sada.

Problemi za ciklu nastaju kad lisne uši iz bilo kojih razloga po-nestanu, a gladna kolonija ostane oko korijena.

Svaki mladi mravuljak, pomalo gricka i isprobava svijet oko sebe i eto problema.

Ovako prorijeđenu ciklu, zasuo sam sa malo neopitroda i zaboravio za duže vrijeme.
__________________
Istina je, tako lijepa..

Zadnje uređivanje Haludovo : 05.06.2010. at 00:15.
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 00:37   #64
Optužba protiv mravi broj; 480.



Na lijevoj slici je paradajz, na kojem se već po izgledu vidi da sa njime nešto nije u redu.

A tko bi drugi, nego opet mravi.

Na desnoj slici se vidi, kako su izgrizli mlade ogranke korijena, koji su nanovo potjerali.

Sve sam ponovno, nazad zatrpao zemljom, i korijen i ono malo mrava oko njega.

Malo su ga usporili u razvoju ali paradajzu, općenito ne mogu napraviti veću štetu.
Jedino ako oko njega, za duže vrijeme, neprimjetno ne naprave pravi mravinjak.




Na ovoj slici je nešto novo i za mene. Napali su frontalno cijelu biljku paradajza.

Primijetio sam, da je vrh biljke odavno nestao a ostala samo grana sa plodom.

Iz korijena je potjeralo novo stablo i sve će doći na svoje.

Nisam ga dirao. Ostavio sam ga za dalje promatranje.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2010., 00:55   #65
Optužba protiv mravi broj: 451.



Ukopava se gamad pored tek posađene mlade biljke kupusa.
Složno rade. Izbacuju zemlju vani, a još je i mokra.




Sve to izbliza.

Da ih nisam na vrijeme primijetio i da su se uspjeli zakopati i zametnuti gnijezdo od te biljke ne bi bilo ploda.

Na izgled bi bila kao i ostale oko nje. Samo bi zaostajala u razvoju spram susjednih biljki.

Grizli bi je polako i umjereno prema svojim mogućnostima.

Jedna od njihovih podmuklijih finti.
__________________
Istina je, tako lijepa..

Zadnje uređivanje Haludovo : 05.06.2010. at 01:06.
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 10:49   #66
Haludovo, od prije tjedan dana mi je u potpunosti jasna tvoja borba protiv mrava, nakon što je dva mjeseca nakon zadnjeg snijega trajala moja dvorišna idila, odjednom su napali sa svih strana. Nisam puno filozofirao, samo hodam okolo i zasipam ih neopitroidom. Što je najgore, napali mi korijen mlade trave na dijelovima gdje sam popravljao travnjak. Bili su mi simpatični, ali sad smo zakleti neprijatelji!

P.S. Hvala na savjetima i slikama
__________________
Raj na zemlji nalazi se na grudima žene, na leđima konja i na stranicama knjiga.
arapska narodna poslovica
Feferon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 01:32   #67
Ništa, dok se ne uništi garnizon!

Da si samo ti, jedan jedini, nešto shvatio, nije mi žao truda.
A shvatili su dosta, već mnogi. Vidim po susjedstvu.

Ta borba sa mravima je izgleda moje životno djelo. Kako jadno i tužno, zvuči.

23 godine ratovanja, nije mala stvar.

Nakon svega, tužno je sada, priznati i reći svima, da je uništenje garnizona za sada, jedino razumno rješenje.

P.S. Od kako ga koristim, neopitroid je pojeftinio u trgovinama 50%. Proizvodnja se povečava valjda.
Badava im pravim ogromnu reklamu, već godinama.
Nije mi žao, zaslužili su.
__________________
Istina je, tako lijepa..

Zadnje uređivanje Haludovo : 07.06.2010. at 01:41.
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 16:14   #68
Red face Zamalo su me namagarčili!



Dok sam vezao paradajz, primijetih da je jedna biljka bolesna i smežurana kao da je kolovoz a ne lipanj.

Pomislih, loša sreća. Loše sjeme. Loš primjerak i izvadih ga skupa sa korijenom van, te bacih u kompostnjak.
Prerano je, da bi mi bolovao u gredici i širio bolest okolo.Ne primijetih ništa sumnjivo.

Otiđoh po rezervnu flancu, da popunim upražnjeno mjesto u gredici, ali ne lezi vraže; pa tu je mravinjak.

Jedva primijetih te sitne žute mrave.
Dužine par milimetara a debljine manje od pola milimetra.

Uzeh staru kantu, nasuh vode u nju i prebaci kompletan mravinjak sa zemljom u nju.

Osim tih sitnih bilo je i drugih mrava.

Tko je tko tu sada, ni sam ne znam. Dali je jedna bila i matica. Da li su oni veći žuti njihov rod. Što rade malo manji crni, pored.

Sad bi bilo dobro slikati ih i pozvati u pomoć nekog mirmekologa, ali kako. Kad je to umišljeni rod đabahljebovića koji uz švedske stolove mlate praznu slamu i misle da su mravi stvoreni samo zbog njih.

U iskopanu rupu vratih onaj paradajz već bačen u kompost. Prethodno sam mu korijen temeljito opravo od svih ostataka i zemlje i mravi.
Posadih ga nazad pa što mu bude.

Uvijek me nasade na istu fintu; ja ih otjeram sa starog oprobanog mjesta a oni u muci izaberu tamo, gdje ih do sada još nisam dirao i tražio.

Dobro je da nisu pod paprikom. I oni i nešto ušiju još životari oko paradajza.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 23:11   #69
Post Malo povijesti.

Koliko se sjećam, mravi su mi se prvo prikazali na vrtnim sadnicama crvenog kupusa.
Tako je imao fine crvene listove i odjednom, bljak, katastrofa.
Morao sam bacati te biljke. Ispočetka nisam ni znao što ih je snašlo iznenada. Bilo je to prije 15 tak godina najmanje.
Nakon toga, sjećam se, ganjao sam ih oko korijena kelerabe.
Nagrizu mladu glavicu kelerabe i ona se raspukne poput zrele lubenice. Oni navale i unutra i okolo i ispod, sa svih strana.
Bijesan, ganjao sam ih rukama, a oni bježe brzo na sve strane. I sad su mi smiješne i tužne te scene u memoriji.
Onda sam im počeo bivati na tragu. Otkopao bih malo zemlju oko sumnjive biljke, posebno paprike, a oni u trk, a ja sa svojih tri četiri prsta u lov za njima, uz psovanje naravno.
Svašta sam isprobavao. Nikako nisam htio donijeti otrov na vrt. Onda mi je jednog dana pukao film i rekao sam; ubit ču ih pa što košta da košta.
Tako je došao neopitroid, pa na kraju, kao kruna ludog i uzaludnog posla, spasonosna motika voda i gumene čizme.
Otjeram ih sa kupusa a oni me dogodine iznenade na paprici. Otjeram ih i sa paprike a oni na mrkvu pa na grašak. Otjeram ih i sa graška a oni dogodine na kukuruz, pa na patliđan pa na grah pa na, itd. itd.
Zamislite to ganjanje još nije gotovo a traje preko dvadeset godina.
Ove godine napali sistematski paradajz. Pa njega nikad nisu dirali, da sam imao problema.
Raduje me to. Znači da im zagorčavam život. Stavio sam ima namjerno paradajz tamo gdje su bili lani a ta gamad pamti. Nisam ni sanjao da će i paradajz napasti. Gladna usta ne biraju.
Ove godine po prvi puta papriku sam pošpricao biokilom.
Ostario sam već u borbi s njima i umoran sam pomalo, ali ne dam se još.
Do godine ću sa svih strana okolo vrta ostaviti po najmanje metar slobodno frezane zemlje samo zbog njih.
Moram imati preglednost od kuda dolaze i kamo idu pa onda im uništavati te kolonije koje zovem od milja garnizonima.
Uništavanjem garnizona dobivam slobodno vrijeme za druge radnje.
Crnim i uhranjenim mravima sam izgleda stao na put a pojavili se neki čudni žuti.
Bio sam u uvjerenju da ti crni kad su dovoljno mladi imaju žutu boju ali sad više nisam ni u što siguran.
Sve mi se čini da su došli kao ispomoć svojoj crnoj braći.
Polako ali sigurno, rat ja dobivam, za sada. Vrt je koliko toliko pod mojom kontrolom a ne njihovom.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2010., 15:32   #70
Napali su mi mlade sadnice kupina i malina. Konkretnije, po desetak ih navaljuje na cvjetove. Kako da ih uklonim trajno? Ako pospem neopitoridom, onda smetam biljci u razvoju, a kad ih polijem, mravi se opet vrate.
__________________
Raj na zemlji nalazi se na grudima žene, na leđima konja i na stranicama knjiga.
arapska narodna poslovica
Feferon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2010., 20:08   #71
Optužba protiv mravi broj; 593



Otkud sad ovdje.
Nikad ih tu nisam vidio.
Izgleda da su skužili da neki drugi insekti, pored njih, jedu nešto unutra, pa su i oni napipali valjda taj nektar.

Skoro da bih ih i ostavio, ali vidim da su već počeli da grickaju i vrat korijena. Na istom se već vide bijeli tragovi od oštećenja zbog njihovih ugriza.

Osim toga i jedan mali plod tikvice (vidi se na slici) je već pocrnio od gnjilobe, a za to su mi naravno oni sumnjivi.
Bilo koji plod, kad oni napadnu, on odmah počne fermentirati (trunuti).

Par cvjetova je i otpalo, neznam zbog čega.

Slikao, posuo neopitroidom i zaboravio.
Tu se sigurno ne budu više vratili.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2010., 11:14   #72
A što da ja radim sa svojim kupinama i malinama?!
__________________
Raj na zemlji nalazi se na grudima žene, na leđima konja i na stranicama knjiga.
arapska narodna poslovica
Feferon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 09:06   #73
Quote:
Feferon kaže: Pogledaj post
A što da ja radim sa svojim kupinama i malinama?!
Neopitroid ne smata biljci u razvoju. Tko ti je to rekao?
Ti fino posipaj, pa nek se sele. Nekud. Dalje. Susjedu.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 22:51   #74
Talking Prepoznajem ih po djelima, već:



U prednjem planu slike, vidi se ugaženi dio zemlje gdje je bilo lociran mravinjak -garnizon - kako volim reći.

U srednjem planu je krumpir.

U zadnjem planu je grašak, naslonjen na zelenu špagu.
Pojedini biljke graška su već toliko napadnute da im je korijen uništen i one su se prije vremena počele sušiti.

Mudrost je u slijedećem:
Mravi su iz garnizona, prije nego sam ga uništio, išli u pohod po hranu za svoj pomladak.
Krumpir su prošli i napipali bolji izvor hrane - korijen graška.
Grizli su žilice korijena i presretali sok prema gore tako da je biljka graška na kraju stradala.

Da nisam na vrijeme intervenirao osušilo bi se puno više graška.

Prije pet-šest godina kad su mi prvi puta napali grašak (bar sam tad primijetio) osušilo mi se prije berbe više od pola roda.

Da mi nije krumpir smetao u vizualnoj kontroli i da sam ih na vrijeme primijetio oko korijena graška, neopitroid bi učinio svoje.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2010., 12:55   #75
Mravi na bobu

Prije par dana spazio sam najezdu biljnih ušiju ( i mrava, naravno!) na mladim biljkama boba.



Brza intervencija neopitroidom:



Par dana kasnije, od ušiju i mrava ni traga ni glasa.
Bob je počeo cvasti.

Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 22:33   #76
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Par dana kasnije, od ušiju i mrava ni traga ni glasa.
Bob je počeo cvasti.
Bravo majstore.

Drugi put slikaj, oba puta, sa istog mjesta istu biljku. Bit ćeš uvjerljiviji.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 23:25   #77
Kiša ih tjera da se pokažu!



Na velikoj slici, na travi u blizini čaše od kefira, vidi se mala hrpica sitne zemlje, koje jučer nije bilo tu.
To su mravi, nakon obilne jučerašnje kiše, danas na površinu zemlje iznijeli svoje leglo da ga lakše osuše od vlage.

Premješteno leglo se nalazi odmah ispod te sitne zemlje.
Dovoljno je samo malo ga zagrepsti po površini i vidjet čete bijele larve mravljeg pomlatka.

Čim sunce zagrije, larve se osuše, i oni mlade odnesu dublje u zemlju na svoje prijašnje mjesto.

Ta hrpica zemlje znak je da se u blizini nje, u podzemlju ispod trave nalazi veliko leglo mrava.

Susjedna breskva je konstantno bila izložena napadu bujice mrava, pa nije pomagao ni neopitroid.
Zato sam morao pribjeći jačoj obrani od njih.
Okolo debla breskve (vidi se na slici) sam nanijeo mali prsten od ljepila za miševe tako da mravi ne mogu ići gore.




Na manjim slikama vidi se ta hrpica sitne zemlje (pijeska).

Ako uhvatim vremena i tu će uskoro ostati nova fleka na travi od ugažene, zemlje kao one tri na velikoj slici.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 08:48   #78
Quote:
Haludovo kaže: Pogledaj post
Bravo majstore.

Drugi put slikaj, oba puta, sa istog mjesta istu biljku. Bit ćeš uvjerljiviji.

Ista je biljka... Promijenila se pozadina, jer sam u međuvremenu podigao mrežu za krastavce... možda je samo mjesto slikanja malo drugačije...slikam sa mobitelom pa slike nisu baš najbolje...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 19:30   #79
Opet mravi!!





Najvjerojatnije je kosilica malo načela ovaj ogranak ruže koji je izlazio sa strane glavnog korijena ispod površine zemlje.

Ranu su napipali mravi i dovršili posao.
Mali dodir kosilicom i grana je ispala iz ležišta.

Kad se smjeste pod korijen ruže onda sam nemoćan.

Eh, zašto nema te krtice da ih potjera.
A ja sam je brzopleto, odavno otjerao ispod ruža, pa sad čekam da se vrati..
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2010., 00:32   #80
Nikada nečete poraziti mrave!
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:22.