Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2010., 01:53   #61
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
a blagi boze, pa zar vise u nustru nema proizvodnje jagoda? odes fino u nustar, zamolis gazdu da te pusti na plantazu i nacupas si vrijeze ( izdanke koji se ionako prze herbicidom) i posadis to. i eto ti besplatnih sadnica jagode. ja sam zapomogla cijelo selo sa takvim sadnicama i jagode su bile super. inace, tako se proizvodi rasad jagoda, da ne bi bilo zabune. samo vam to proizvodjaci rasadnica, naravno nece reci.

jao lijepa moja vinkulja, nisam 100 godina bila u tvom gradu
Taj sam Nuštarac i uvijek dopustim uzimanje zakorijenjenih vriježa.

mali ispravak--sadnice se rade na nekoliko načina isključivo u matičnjacima od matičnih biljaka--ostalo je moguće ali je riskir--za vrt u redu ali za veći nasad --greška u startu.
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 01:58   #62
Quote:
strumf78 kaže: Pogledaj post
Eto crvene se, no nisu velike ko ove sto se prodaju. Kako se naprave one velike shlapaste jagode? Da li je do sorte ili kemija?
Primarni cvijet jagode uvijek nosi najveće razvojne mogućnosti (veličina) kako u vrijeme cvjetanja pčele nisu dovoljno aktivne cvjetovi velikog potencijala ne budu pravilno oplođeni i eto šlapaste jagode + sortna osobina
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 03:32   #63
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
modice, to je surova istina. spanjolci su dali ponudu-akcija-zadnje berbe. moje je da snizim cijenu.

to isto nam fino radi i konzum- iz doline neretve siba jagodu koja je 1. prezrela, 2.presitna,3. skuhana jer su dolje velike vrucine, ali je jeftina. to sto nama na kontinentu tek dolazi puna berba vanjske jagode nema veze. moramo se prilagoditi. barem sam s eja morala. ili imam alternativu-baci urod.

to se zove nemilosrdno trziste.

ista stvar je i sa jabukom. pocetkom rujna evropa pocne cistiti svoje hladnjace. tada u hrvatsku stizu sleperi jabuke-stare naravno, koja se prodaje pod domaci proizvod. zna se tko ju uvozi, zna se tko plasira to smece. i zna se ako zines-ne gine ti parnicenje. roba je jeftina, to sto je godinu dana stajala u komorama sa dusikom-nema veze. jedi nacijo.

kako prepoznati to sranje? gledajte peteljku. peteljka je na kraju suha i smedje je boje. jabuka je brasnasta okusa-bljutava, nema soka, nerijetko mekana. ukratko-dehidrirana. nerijetko krupna i lijepe boje. vizualno prekrasna. dok ju ne zagriznete.
Ne razumijem se u uzgoj i proizvodnju jagoda,ali na poboldano sam morao reagirati.
Na takav način razmišljanja sam samo naišao u Hrvatskoj.Bacit urod?Zašto???????

Npr. dok sam boravio u US,na jednoj lokalnoj tržnici u Boston-u sam kupovao namirnice.Za vrijeme radnog vremena voće je imalo jednu cijenu,a nakon radnog vremena drugu.

Recimo,za vrijeme radnog vremena kašeta naranči je bila 5 dolara,nakon radnog vremena 1$.Amerikanac je prodavao tu kašetu puno jeftinije ,nego tokom radnog dana,vremena jer tad je bilo manje kupaca i htio je prodat svu robu.
Znači bio je i zadovoljan sa 1$ po kašeti,a naš Hrvat bi bacio urod ,nego dao ispod cijene.
Bolje i 10$ za kašetu ,nego 0$,odnosno 0 kn.
SEILON is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 13:52   #64
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
modice, to je surova istina. spanjolci su dali ponudu-akcija-zadnje berbe. moje je da snizim cijenu.

to isto nam fino radi i konzum- iz doline neretve siba jagodu koja je 1. prezrela, 2.presitna,3. skuhana jer su dolje velike vrucine, ali je jeftina. to sto nama na kontinentu tek dolazi puna berba vanjske jagode nema veze. moramo se prilagoditi. barem sam s eja morala. ili imam alternativu-baci urod.

to se zove nemilosrdno trziste.

ista stvar je i sa jabukom. pocetkom rujna evropa pocne cistiti svoje hladnjace. tada u hrvatsku stizu sleperi jabuke-stare naravno, koja se prodaje pod domaci proizvod. zna se tko ju uvozi, zna se tko plasira to smece. i zna se ako zines-ne gine ti parnicenje. roba je jeftina, to sto je godinu dana stajala u komorama sa dusikom-nema veze. jedi nacijo.

kako prepoznati to sranje? gledajte peteljku. peteljka je na kraju suha i smedje je boje. jabuka je brasnasta okusa-bljutava, nema soka, nerijetko mekana. ukratko-dehidrirana. nerijetko krupna i lijepe boje. vizualno prekrasna. dok ju ne zagriznete.
Skoro ne vidjeh sažetiju,konkretniju i bolno istinitiju analizu stanja u tržništvu voća u Hrvatskoj--teta elza svaka čast
E sada malo je tu i naših zasluga, odbijamo se kvalitetno organizirati,tako organizirani lako platiti pravnike,stručnjake...pa ne bi preko Macelja i inih "rupa" tako lako prelazilo SMEĆE čijom nas cijenom ubijaju predstavljajući je kao realnu.
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 18:27   #65
Question

"Prvo analiziraj zemljište--- odgovara li jagodi.
Razmisli i definiraj tržište--jagoda ne može čekati u skladištu a dostigli smo samodostatnost sezonske proizvodnje ( u vansezonskoj ima puno prostora.)
isplativost ovisi o naprijed pobrojanim elementima +raspoloživosti radne snage i cijeni rada,tržištu,naplati......
Sortiment definiraj po zemljištu (mikrolokacija,fitopatogeni)i afinitetima --kvaliteta ili kvantiteta, svaka sorta je različita.
Nemoj grlom u jagode."

Hvala na odgovoru, nisam ni mislio grlom u jagode
Tek sam se počeo raspitivati, a s obzirom da se sade tek u osmom mjesecu (bar sam tako pročitao na netu) tako da imam još dosta vremena za pripremu AKO se uopće odlučim za to. Zato i jesam tu na forumu, da vidim sa ljudima koji u tome imaju iskustva iz prve ruke.
Dakle, bavi li se neko time, i isplati li se to?
Genije is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 21:41   #66
Quote:
Genije kaže: Pogledaj post
"Prvo analiziraj zemljište--- odgovara li jagodi.
Razmisli i definiraj tržište--jagoda ne može čekati u skladištu a dostigli smo samodostatnost sezonske proizvodnje ( u vansezonskoj ima puno prostora.)
isplativost ovisi o naprijed pobrojanim elementima +raspoloživosti radne snage i cijeni rada,tržištu,naplati......
Sortiment definiraj po zemljištu (mikrolokacija,fitopatogeni)i afinitetima --kvaliteta ili kvantiteta, svaka sorta je različita.
Nemoj grlom u jagode."

Hvala na odgovoru, nisam ni mislio grlom u jagode
Tek sam se počeo raspitivati, a s obzirom da se sade tek u osmom mjesecu (bar sam tako pročitao na netu) tako da imam još dosta vremena za pripremu AKO se uopće odlučim za to. Zato i jesam tu na forumu, da vidim sa ljudima koji u tome imaju iskustva iz prve ruke.
Dakle, bavi li se neko time, i isplati li se to?
Bavim se proizvodnjom jagoda.
Isplativost ti ovisi o gore pobrojanim elementima.
Vrijeme sadnja varira sa zemljopisnom pozicijom.
Vremena imaš jako malo-- je li na parcelu jesenas bačen i zaoran stajnjak??
Jagoda je osjetljiva dvoogdišnja/trogodišnja kultura i iznimno "voli pristojnu količinu dobro prerađenog stajnjaka, tj. to je jedan od osnovnih preduvjeta.
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 00:06   #67
Quote:
SEILON kaže: Pogledaj post
Ne razumijem se u uzgoj i proizvodnju jagoda,ali na poboldano sam morao reagirati.
Na takav način razmišljanja sam samo naišao u Hrvatskoj.Bacit urod?Zašto???????

Npr. dok sam boravio u US,na jednoj lokalnoj tržnici u Boston-u sam kupovao namirnice.Za vrijeme radnog vremena voće je imalo jednu cijenu,a nakon radnog vremena drugu.

Recimo,za vrijeme radnog vremena kašeta naranči je bila 5 dolara,nakon radnog vremena 1$.Amerikanac je prodavao tu kašetu puno jeftinije ,nego tokom radnog dana,vremena jer tad je bilo manje kupaca i htio je prodat svu robu.
Znači bio je i zadovoljan sa 1$ po kašeti,a naš Hrvat bi bacio urod ,nego dao ispod cijene.
Bolje i 10$ za kašetu ,nego 0$,odnosno 0 kn.
upravo je Boston postao sinonim za bacanje uroda. I ne, nije onaj bio zadovoljan sa jednim dolarom ali je to morao raditi da smanji štetu.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 04:42   #68
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
upravo je Boston postao sinonim za bacanje uroda. I ne, nije onaj bio zadovoljan sa jednim dolarom ali je to morao raditi da smanji štetu.
1.Misliš da je to pametno?
2.Znači kolegica koja je bacila urod svjesno sebi povećava štetu?
SEILON is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 21:46   #69
Šta se preporuča za gnjoidbu jagoda.
Jel ispravno da ih ja samo zaljevam sa fertinom P.
cibox is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 00:13   #70
Quote:
SEILON kaže: Pogledaj post
1.Misliš da je to pametno?
2.Znači kolegica koja je bacila urod svjesno sebi povećava štetu?
Nema bacanja robe, zašto? zato što roba ulazi po 100 kn, drugi dan se prodaje po 100 kn , a 5 ili 6 dan po 20 kn, i onda nakon što istruli onda se baca. E sad tu je caka: naime na sve što baciš, a nije u granicama robnog kala, ViP 3% ovisno o vrsti voća, Plaća se PDV na ulaznu cijenu, znači baciš, platiš pdv na 100 kn, a prodaš po 20 kn platiš pdv na 100 kn ali si uzeo 20 kn, što je bolje nego NULA: Jednostavno , osim za hrvate - bolje baciti jer je ON SVEVIŠNJI plasirao lošu robu po sniženoj cijeni, baš bez veze razmišljanje, jer odlična roba ima svog kupca , dok loša roba može biti neznam kako jeftina ali to kupac odmah prepozna ( pričali mi na forumu bajke ili ne , ja sam to doživio mnogo puta)
Nismo morali do bostona za to, pa to se radi i tu u hrvatskoj, moj gazda švabo ima poslovicu: ništa se ne baca, sve se mora prodati, i to je to. Umanjiš štetu. Jednostavna ekonomija , ali nejasna još daljnjih 100 godina hrvatima, zato pogledajte konzum, plodine i ostale rvatske lance, staro trulo povrće se i dalje prodaje, zašto ?, zato jer je to voditelj zadužio , a uprava mu ne da sniziti cijenu. I zato ja ne želim raditi za hrvatskog poslodavca, jer nemaju pojma kako se ubire lova, švabo je zadovoljan sa rastom od 5 %, a hrvat mora imati 25%, ali švabo računa na 25 godina ROI, a hrvatski poslodavac za 2 god. Zato su i cijene zaštitnih sredstava jeftiniji u SLO, nego kod nas , a kod nas se proizvode, VPC 77 kn, a u dućanu 174 KN, di je tu trgovačka logika? Jedino su seljaci glupi jer vjeruju onima u dućanima , pa im se neda upregnuti noge i pronaći jeftinije sredstvo, a da bi se informirali , bože sačuvaj, za njih je pitanje kad ulaze u dućan , "daj mi nešto protiv pepela ? ". I trgovac naravno uzme prvu sleva na polici , cijena 300 kn, makar ima i za 100, ma daj samo da se šprica. Živjela hrvatska

Sorry ja se raspiso , kad me ljute stalno....
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment

Zadnje uređivanje diabolica : 18.05.2010. at 00:17. Reason: Razlog je taj da sam prebrzo pisao...
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 18:10   #71
Evo, ja bih htjela upozoriti na nešto što se dogodilo ovog proljeća: budući da živim na selu, imam vrt naravno i naravno, volim nasaditi svega i svašta. Između ostalog - i jagode. Dakle, jednog dana je naišao čovjek koji je prodavao jagode STABLAŠICE! Vrlo uvjerljiv, slikica na vrećici s dvije sadnice jagoda san snova; nekakvo "nevidljivo" stablo naprosto zaklonjeno silnim plodovima jagoda i samo 30 kn za dvije sadnice. Logika, pa, nećemo propasti za te novce. Pokupovali moji susjedi, kupila i ja i posadili. Izraste jedan list pa uvene, izraste drugi listić pa uvene i tako danima pa uvene potpuno i to svima nama koji smo kupili to čudo ili šarenu lažu. ***
Prije par dana eto opet nekog čovjeka na vrata, nudi neki indijski korijen u vrećici protiv komaraca i muha, probušiš vrećicu i 50 m2 je sigurno. Kupim ja to i pogledam naziv firme, ista ona od čudesnih jagoda, vratim prodavatelju čudesni korijen i tražim novce nazad, 30 kuna. Uglavnom, recept za zaradu je stvarno dobar, pošalješ očajne nezaposlene ljude da idu od kuće do kuće po selima i prodaju "čudesne" stvarčice po cca 30 kn, a poslije, baš ih briga za tu čudesnost. Nitko neće dizati tužbu za 30 kn, račun i garanciju ne daju. Zarada čista, boli glava.

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 07.07.2010. at 23:54. Reason: osobni podaci
mara044 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 16.08.2010., 15:22   #72
Quote:
cibox kaže: Pogledaj post
Šta se preporuča za gnjoidbu jagoda.
Jel ispravno da ih ja samo zaljevam sa fertinom P.
Nakon sadnje 10-52-10 prva 2 tjedna...
Nakon toga 20-20-20 tjedan dana...
Početak cvatnje 6-18-36 + kalcij,te 10-00-46 + kalcij...do kraja berbe...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 22:28   #73
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ljudi bjezite od jagode. ja vam rekla a vi kak hocete

Zašto?
jellenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 18:18   #74
Ima li koga ovdje?
jellenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 12:11   #75
Potpuno je nebitno da li su jagode, gljive - pecurke, puzevi...princip je isti!
Koga zanima istina o kooperantskoj i drugoj slicnoj ovakvoj proizvodnji, neka se javi na [email protected]
zoran64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 16:51   #76
Ljudi, ne budite naivni. Ukoliko se želite baviti uzgojem jagoda to nikako nemojte činiti u vertikalnom uzgoju, već kako Panonicus reče, standardna sadnja u leje, najbolje na većoj površini na otvorenom polju. Prinosi i zarada su zaista dobri pod uslovom da se snabdete sa dobrim i kvalitetnim sadnim materijalom, a to Miletićev sadni materijal u svakom slučaju nije. Najbolje da imate nekog agronoma - voćara koji će vas savetovati u vezi tehnologije uzgoja i zaštitara u vezi zaštite od štetočina i bolesti. Sada, reći će neko kako je to trošak. Ne, to je ulaganje. I pre nego što se naložite na neku proizvodnju dobro se informišite o tržištu to jest o plasmanu. I sama sam agronom - voćar, te znam o čemu vam govorim.
brina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 09:33   #77
Quote:
brina kaže: Pogledaj post
Ljudi, ne budite naivni. Ukoliko se želite baviti uzgojem jagoda to nikako nemojte činiti u vertikalnom uzgoju, već kako Panonicus reče, standardna sadnja u leje, najbolje na većoj površini na otvorenom polju. Prinosi i zarada su zaista dobri pod uslovom da se snabdete sa dobrim i kvalitetnim sadnim materijalom, a to Miletićev sadni materijal u svakom slučaju nije. Najbolje da imate nekog agronoma - voćara koji će vas savetovati u vezi tehnologije uzgoja i zaštitara u vezi zaštite od štetočina i bolesti. Sada, reći će neko kako je to trošak. Ne, to je ulaganje. I pre nego što se naložite na neku proizvodnju dobro se informišite o tržištu to jest o plasmanu. I sama sam agronom - voćar, te znam o čemu vam govorim.
Koja površina se najmanja isplati?
Gdje se mogu kupiti kvalitetne sadnice?
Koliki je ulog na toj određenoj površini?
jellenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 22:29   #78
Quote:
jellenna kaže: Pogledaj post
Koja površina se najmanja isplati?
Gdje se mogu kupiti kvalitetne sadnice?
Koliki je ulog na toj određenoj površini?
1.isplati se svaka površina,samo zavisi gdje ih misliš plasirat; ispred kuće, na tržnice ili u centre

2.sadnice možeš za dalmaciju nać u Vrgorcu, a za ostale u Fragariji-Zgb

3.zavisi od površine, glupo je to tako računat ,zavisi kakva je parcela;jel treba krčit,orat,gnjojit...zavisi ima li vode jel rijeka ili vodovod,želiš li sistem kap na kap, hočeš li kasnije jagode pakirat u zdjelice... igra tu 100 stvari
Reci nešto pobliže

Zadnje uređivanje lili p. : 13.12.2010. at 16:28. Reason: quote fix
harpon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 17:50   #79
Pozdrav svima...
Na jesen sam posadio 1280 sadnica jagode (sorta maja) u plastenik, naravno sadio sam u malč foliju i sproveo sam sistem za navodnjavanje kap po kap...
Sadio sam ih veoma gusto na razmaku 27cm x 27cm tako da sam najvjerovatnije zasadio i pregusto...
Prvi rezultati odmah su bili na jesen ubrao sam oko 5 kg jagode a bilo je dosta zelenih jagoda ali je umedjuvremenu pao snijeg i sve je stalo sa rastom...

Sada na proljeće očekujem da ću prvi imati jagode u svojoj općini tako da nebrinem puno za plasman ali me naravno još brine koliki će prinos biti...
Pričao sam sa par inžinjera i svi se slazu oko toga da će biti oko 500gr po sadnici a ako bude toliko ja ću biti prezadovoljan.

(1280 sadnica - 80 sadnica koje bi mogle uginuti) x500gr x 3KM (računam u markama pošto se nalazim na Tulanskom Kantonu)=1200 x 0,5kg x3KM =600x3=1800 od ove cifre neka mi 300KM ode u zaštitna sredstva i gnojiva
Ostaje mi oko 1500KM

Sa obzirom da mi je to sporedna djelatnost ja sam zadovoljan
a ako sve ispadne kako treba najvjerovatnije ću se proširiti.
Ovo je moj ogled a kako će se sve završiti javit ću vam za par mjeseci...

I moje pitanje je dali neko zna koliko 1 sadnica trazi vode po danu jer čuo sam da i previše zaljevanja moze škoditi?

Zadnje uređivanje Maxpane : 27.02.2011. at 18:30.
Maxpane is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 20:39   #80
jagoda treba puno vode jer ima slab korijen. meni je savjetnik, kojeg sam placala, naravno, predlozio postavljanje 2 tenziometra, jedan na 10 cm, drugi na 25 cm. na tenziometru treba paziti-jednostavno da ti pojasnim -na brojku. treba biti na 10.

uginute sadnice mozes podsaditi sa vrijezama. vrijeze su ti izdanci koji se sire oko sadnice. ja sma to odradila na slijedeci nacin; u jednu rupu sam jednostavno zapiknula 3 izboja-vrijeze i pricvrstila ih zicom slozenom u slovo u. jednostavno i prakticno, trosis svoj rad i vrijeme i komadic paljene zice.

jagodu ovih dana treba pocistiti ( izrezati suho lisce i obavezno ga maknuti jer je suho lisce leglo nametnika i bolestina), jagodu takodjer treba prorijediti-odstraniti visak starih izboja i ostaviti maksimalno 3-4 izboja i ako je u plasteniku, cim zatopli krenuti sa tretiranjem bakrenim preparatima. naravno, konzultirati se sa djelatnicima hzzss. oni ce vam znati dati pravi savjet.

bitku sa korovima ne smijete izgubiti. korove tretirati herbicidima. ili cupati ako nemate veliku povrsinu. jagodu zastititi, prihranjivati i dati joj sve sto treba. i koristiti maksimalno savjetodavnu sluzbu.

sretno!
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:54.