Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2009., 13:54   #41
Quote:
Alan_SP kaže: Pogledaj post
O kefiru pisem do besvjesti, pa evo i najbolji site koji sam do sada nasao o kefiru: http://users.sa.chariot.net.au/~dna/Makekefir.html

Ako si u Sisku, ili negdje, ti vidi...
Pozdrav iz Petrinje

Ako imaš malo zrnca kefira rado bih došao u Sisak po njega samo javi kada i gdje!
macatoban is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 21:33   #42
Imam viška zrnaca kefira, zg i okolica na pm!
ružica23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 17:42   #43
Smile KEFIR

Quote:
ružica23 kaže: Pogledaj post
Imam viška zrnaca kefira, zg i okolica na pm!
U CENTRU ZAGREBA SAM I AKO IMAŠ TIH ZRNACA TREBALA BI MOJA PRIJATELJICA I JA ......HVALA UNAPRIJED
ezotera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 10:20   #44
Ako netko ima viška zrnaca neka se javi, hvala u naprijed.
Angelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 12:52   #45
Ima netko zrnaca?
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 15:44   #46
Glede zrnaca i dijeljenja

Svatko tko ima kefir, moze dati makar zrno dva, sto jeste malo za obradu velike kolicine mlijeka, ali posto se radi o zivom organizmu koji pored toga ima i "inteligenciju", tj. kad ima vise mlijeka nego sto je navikao, ubrzava obradu (fermentaciju), i obrnuto, kada ima sve manje mlijeka, usporava.

Samim tim, kada netko da zrno do dva, on nije izgubio nista, a onaj tko je dobio ce samo malo sacekati (i raditi u meduvremenu s malo mlijeka, recimo 1dcl za doslovno zrno ili dva, svaki dan, kako to vec ide, dok ne naraste broj zrnaca) do punog "kapaciteta" proizvodnje.

Pa, slobodno dajte nekoliko zrna onima koji ga trebaju, ima to i svojih prednosti, ako se sto desi vasem kefiru, imat cete od koga dobiti nazad.

I samo mali prijedlog ovih vrucih dana kada je nezgodno slati kefir postom, bilo bi zgodno reci gdje se nalazi osoba koja treba kefir i gdje se nalaze osobe dobrovoljni davaoci (kefira, ne krvi ).

A na siteu od australca (http://users.sa.chariot.net.au/~dna/Makekefir.html) ima i upute kako se kefir moze cuvati, u slucaju da vam neko vrijeme ne treba, iako ja stalno radim kefir, svaki dan, osim rijetkih izuzetaka, kada zbog puta i slicno ne mogu.
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 19:28   #47
molim savjet

dobila sam tri zrnca koja su se s vrmenom razmnožila i podijelila sam ih, ostavila sam sebi jedno zrnce, malo, koje je naraslo i raste ali htjela bih da se razmnoži jer imam već naručeno, ali nikako, već je velika poput manje madarine ali nema novih manjih zrnca... možda nešto pogrešno radim...
inače koristim kad imam svježe kozje mlijeko, ali uglavnom ga nemam pa koristim svježe mlijeko iz dućana u tetrapaku, dakle, pasterizirano (na žalost) 3,2% m.m. jel možda u tome kvaka
Ivanasp is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 21:22   #48
Quote:
plavva kaže: Pogledaj post
Ima netko zrnaca?
Imam ja, Karlovac .. .
minmasin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 09:50   #49
Mogu li se kristali vodenog kefira primjeniti i za pripremu mliječnog kefira?
Pretpostavljam kako ne može, ali nisam sigurna.
leona4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 17:15   #50
Quote:
Ivanasp kaže: Pogledaj post
dobila sam tri zrnca koja su se s vrmenom razmnožila i podijelila sam ih, ostavila sam sebi jedno zrnce, malo, koje je naraslo i raste ali htjela bih da se razmnoži jer imam već naručeno, ali nikako, već je velika poput manje madarine ali nema novih manjih zrnca... možda nešto pogrešno radim...
Premda ovako ne mogu reci da li nesto pogresno radis, osim sto ne pustas da imas vise kefira, mislim da je postupak u redu.

Moj savjet, pusti kefir da se razmnozi do faze kada ces imati 3-4 cajne zlice zrnaca. Tada mozes ljudima davati po pola do jednu cajnu zlicicu. Ovo kada imas tako malo kefir zrnaca (na broj), znaci da imas jako puno mlijeka i to moze eventualno dopustiti razvoj konkurentskih bakterija u mlijeku. Kada imas nesto vecu kolicinu kefir zrnaca, onda je to vec velika i jaka zajednica koja je u stanju boriti se i kontrolirati eventualne zaraze mlijeka.

Inace, kefir prolazi vise raznih faza razvoja, ovisno o godisnjem dobu i ovo je vjerojatno samo jedna normalna faza. Razmnozavanje se desava kada male izrasline otpadaju od maticne velike i zatim one same nastavljaju rasti. Ovaj jedan se mozda malo osjeca i usamljeno. Daj mu malo drustva, kada naraste. Ako i trebaju cekati oni koji zele kefir, neka cekaju.
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 17:19   #51
Quote:
leona4 kaže: Pogledaj post
Mogu li se kristali vodenog kefira primjeniti i za pripremu mliječnog kefira?
Ne, ne mozes. Mozes probati raditi vodeni kefir s mlijecnim zrncima, ali ne i obrnuto. Imas vise na siteu od australca, evo ga jos jednom http://users.sa.chariot.net.au/~dna/Makekefir.html
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 08:27   #52
Quote:
Alan_SP kaže: Pogledaj post
Ne, ne mozes. Mozes probati raditi vodeni kefir s mlijecnim zrncima, ali ne i obrnuto. Imas vise na siteu od australca, evo ga jos jednom http://users.sa.chariot.net.au/~dna/Makekefir.html
Kao što sam pretpostavljala, ali nisam bila sigurna. Hvala puno!!
leona4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 22:08   #53
Smile ZAGREB TRG

U utorak sam dobila malo zrnaca.....sada mogu podijeliti dalje jer su se već razmnožili..

U subotu sam na trgu recimo oko 12 ........mogu donijeti nekome žlicu ...
ezotera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 22:55   #54
Quote:
Alan_SP kaže: Pogledaj post
Ovaj jedan se mozda malo osjeca i usamljeno. Daj mu malo drustva, kada naraste. Ako i trebaju cekati oni koji zele kefir, neka cekaju.
Jupi, jučer se odvojio jedan manji komad razmnožila se

Alan SP hvala na savjetu, poslušat ću pa pričekati da sad ova dva uživaju zajedno
Ivanasp is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 18:04   #55
Quote:
ezotera kaže: Pogledaj post
mogu donijeti nekome žlicu ...
Iako mozda to znas, ali da napomenem, da netko ne bi u neznanju krivo uradio, kefir zrnca moraju biti stalno u mlijeko (dobro, ne bas svake sekunde, kada se mijenja mlijko, tj. odvaja kefir napitak, ili pak kada se susi da bi se uskladistavao ne mora), posto glavni neprijatelj kefira je nedostatak hrane, tj. laktoze kojom se hrani (zato se i mora mijenjati mlijeko).

Pa kada nekom dajete, dajete tu zlicu kefir zrnaca u mlijeku.

Za eventualno slanje postom, trebaju biti povoljni uvjeti, tj. ne smije biti temperature ispod nule, a bome ni neke velike temperature. I onda je bolje imati neku relativno cvrstu posudu (mogu plasticne), u koju se stavi mlijeko i nekoliko zrnaca kefira (4-5), tako da ovi imaju dovoljno laktoze dok ih posta prebaci. I predlazem HP Express, jeste skuplje, ali je i brze. I onda odmah u mlijeko. I pazite pri otvaranju duze vrijeme zatvorenih boca, moze doci do male eksplozije, posto se stvara CO2 fermentacijom laktoze, a boca nije mogla disati. Da ne bi prali zidove. Cisto uz put budi receno, ja sam bio prisutan kada je boca kefira (napitka) eksplodirala. A taman sam nesto prije rekao prijatelju kako ja ne bih drzao bocu s kefirom cvrsto zatvorenu. Poslije je rekao kako sam trebao inzistirati da ju ne drzi zatvorenu. Niko nije stradao, osim sto je prijatelj prao zid i namjestaj.
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 18:09   #56
može i meni neko poslat ja sam u ST,ja cu platiti poštarinu ili netko tko je u Zg da u utorak dođe na autobusni kol.jer idem gore...mislila sam dati u zamjenu maslinova ulj al sam vidila da nemam ako mi pošalju do utorka eto
Atika is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 19:07   #57
radit ću kefir od svježeg kozjeg mlijeka, kojeg neću moći nabavljati kroz cijelu godinu, pošto nesmijem konzumirati kravlje mlijeko ni njegove prerađevine, zanima me mogu li sada kad svježeg kozjeg ima dovoljno, smrznuti ga za zimu kad ga nebude
nemislim smrznut miljeko ovaj tren, nego pred kraj sezone u 9. ili 10. mjesecu
Mayska is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 22:01   #58
Netko pomenu poklopac na staklenki?! Na staklenku se nikako ne smije stavljati poklopac od materijala koji ne propušta zrak! Ja stavljam gustu gazu. Proces fermentacije gljivice mora biti maksimalno "slobodan".
mo_cvijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 15:29   #59
Quote:
mo_cvijet kaže: Pogledaj post
Netko pomenu poklopac na staklenki?! Na staklenku se nikako ne smije stavljati poklopac od materijala koji ne propušta zrak! Ja stavljam gustu gazu. Proces fermentacije gljivice mora biti maksimalno "slobodan".
Nije to bas tako. Moze se stavljati kakav god poklopac, ali nije preporucljivo da bude zatvoren, dobro je da kefir moze "disati". Poklopac sluzi da bi zastitio kefir od prasine, muha i slicnih stvari. A treba biti otvoren zbog toga se u fermentaciji stvara CO2 (kao i obicno pri fermentaciji).

Recimo, ja kefir radim u staklenkama (recimo, od krastavaca, cega vec) i koristim standardni, obicni poklopac. I samo poklopim, ne zatvorim (ne zavrnem). I sve je ok.
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 17:59   #60
Uglavnom, razumjeli smo se, je li tako? Tibetanska gljivica mora "disati".
mo_cvijet is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:23.