Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak > Kokošinjac

Kokošinjac Nesuvisle i chaterske teme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2017., 12:42   #1781
meni uho bode "sukladno", osim ako nije u kontekstu trokuta. da sukladno.
__________________
Reciklirajmo zajedno! :)
Ariana B. is offline  
Old 20.11.2017., 13:54   #1782
Quote:
c.c. kaže: Pogledaj post
A dobro, meni je tako s "iman" i "u Zare"
a "posal" i "uzest"? ali to je čisti "lokalizam" i takvog ga treba prihvatiti.

Quote:
bijelatama kaže: Pogledaj post
Meni uho bode "iz razloga".

Što fali dragim, starim : "zato", "jer", "zbog toga" ..?
isto kao i "promišljanje", "izmijestiti", "izvješće", "izvijestiti" itd... samo da nije kako smo desetljećima usvojili.

što fali riječi "obavijest" i "obavijestiti"? "razmišljanje"? "premještaj"? "premjestiti"? što fali "da li" umjesto petljanja kod mnogih s "je li" pa dobivamo neprobavljivi "je li je on tako mislio" i sl?

je li "iz razloga" termin iz pravnih spisa? ne mogu se sad sjetiti, ima jedan koji se (navodno) strikno koristi u pravnim tekstovima (tužbama, žalbama, obranama itd.)

ovo za "Vukovar - grad-heroj ili grad heroja"...hm, prihvatila sam da je i jedno i drugo, da, uglavnom ga se gleda kao grad-heroj. kako god okrenuli, strašno je što se tamo dogodilo.

Zadnje uređivanje ekaliopa : 20.11.2017. at 14:40.
ekaliopa is offline  
Old 20.11.2017., 14:18   #1783
E riječ pijetet. DO prije par godina mislim da ju nitko nije koristio, sad odjednom masovno. Jel to baš naša riječ, postoji li neka druga? Baš me nekako živicra
Snow Fairy is offline  
Old 20.11.2017., 22:43   #1784
Quote:
ekaliopa kaže: Pogledaj post
isto kao i "promišljanje", "izmijestiti", "izvješće", "izvijestiti" itd... samo da nije kako smo desetljećima usvojili.

što fali riječi "obavijest" i "obavijestiti"? "razmišljanje"? "premještaj"? "premjestiti"? što fali "da li" umjesto petljanja kod mnogih s "je li" pa dobivamo neprobavljivi "je li je on tako mislio" i sl?
To su sve riječi i izrazi koje je nekih debil devedesetih proglasio nedovoljno hrvatskima, pa danas drugi debili idu okolo i nazivaju polupismenima ljude koji tako govore.
JPK is offline  
Old 20.11.2017., 23:41   #1785
Quote:
ekaliopa kaže: Pogledaj post
a "posal" i "uzest"? ali to je čisti "lokalizam" i takvog ga treba prihvatiti.



isto kao i "promišljanje", "izmijestiti", "izvješće", "izvijestiti" itd... samo da nije kako smo desetljećima usvojili.

što fali riječi "obavijest" i "obavijestiti"? "razmišljanje"? "premještaj"? "premjestiti"? što fali "da li" umjesto petljanja kod mnogih s "je li" pa dobivamo neprobavljivi "je li je on tako mislio" i sl?

je li "iz razloga" termin iz pravnih spisa? ne mogu se sad sjetiti, ima jedan koji se (navodno) strikno koristi u pravnim tekstovima (tužbama, žalbama, obranama itd.)

ovo za "Vukovar - grad-heroj ili grad heroja"...hm, prihvatila sam da je i jedno i drugo, da, uglavnom ga se gleda kao grad-heroj. kako god okrenuli, strašno je što se tamo dogodilo.
Prosim lepo da se 'izvješće' makne s ovog popisa

Izvješće je skup izvještaja međusobno povezanih po istoj glavnoj temi.

Analogija kao u: List - lišće > Izvještaj - izvješće

Ajde neka i ja nešto ovdje doprinesem umjesto da samo (najčešće) lurkam ta strane

Edit: sad sam skuzila da nisam zapravo skužila tvoj post
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Old 21.11.2017., 01:39   #1786
Quote:
menni kaže: Pogledaj post
Prosim lepo da se 'izvješće' makne s ovog popisa

Izvješće je skup izvještaja međusobno povezanih po istoj glavnoj temi.

Analogija kao u: List - lišće > Izvještaj - izvješće

Ajde neka i ja nešto ovdje doprinesem umjesto da samo (najčešće) lurkam ta strane

Edit: sad sam skuzila da nisam zapravo skužila tvoj post


a za bold

menni, ti si meni super

nisam sve napisala, naime, mene živcira što je riječ "izvještaj" nasilno zamijenjena riječju "izvješće". pretpostavljam da si ti još bila jako mala kad se to događalo

znaš kad ću napisat' "izvješće" - uglavnom nikad, jedino ako budem pisala predsjednici ili premijeru, znači neki "ozbiljan" tekst ili napišem koju knjigu ili tako nešto, pa budem možda morala podnijeti novostarohrvatsku lekturu, samo, gdje su onda piščeva prava i umjetnička sloboda?

Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
To su sve riječi i izrazi koje je nekih debil devedesetih proglasio nedovoljno hrvatskima, pa danas drugi debili idu okolo i nazivaju polupismenima ljude koji tako govore.
pretpostavljam da misliš na skupinu "da li", koju će netko nadobudan proglašavati i dan danas "nepreporučljivom" i "nedovoljno hrvatskom"; neka mi tkogod "naknadno pametan iz devedesetih" kaže da sam polupismena, od nekih riječi i "složenica" ne odustajem (jer mi je "je li je" i sl. izmotavanja, samo da se slučajno ne kaže "da li", navrh glave)...

Zadnje uređivanje ekaliopa : 21.11.2017. at 01:58.
ekaliopa is offline  
Old 21.11.2017., 12:51   #1787
Quote:
ekaliopa kaže: Pogledaj post
što fali riječi "obavijest" i "obavijestiti"? "razmišljanje"? "premještaj"? "premjestiti"? što fali "da li" umjesto petljanja kod mnogih s "je li" pa dobivamo neprobavljivi "je li je on tako mislio" i sl?
Netko ti je krivo rekao, ne kaže se Je li je on tako mislio nego Je li on tako mislio.
Meni zvuči skroz ok.
I izvješće mi je prirodnije od izvještaj, u svim zakonima se spominju izvješća, a ne izvještaji.
#školovanadevedesetih
Flying Buttress is offline  
Old 21.11.2017., 13:11   #1788
Je li pišem kad moram pisat pravilno, da li koristim svakodnevno jer mi zvuči prirodnije.
U osnovnoj smo učili "da li", a u srednjoj je to odjednom postalo zabranjeno.
__________________
Reciklirajmo zajedno! :)
Ariana B. is offline  
Old 21.11.2017., 13:34   #1789
Quote:
Flying Buttress kaže: Pogledaj post
Netko ti je krivo rekao, ne kaže se Je li je on tako mislio nego Je li on tako mislio.
Meni zvuči skroz ok.
I izvješće mi je prirodnije od izvještaj, u svim zakonima se spominju izvješća, a ne izvještaji.
#školovanadevedesetih
meni "izvješće" ne zvuči prirodnije, jer sam pola života govorila i pisala "izvještaj" i jasan mi je kontekst zašto je "izvještaj" potisnut.

zatim, 'ajde pročitaj još jednom:

Quote:
što fali "da li" umjesto petljanja kod mnogih s "je li" pa dobivamo neprobavljivi "je li je on tako mislio" i sl?
ovo "neprobavljivi" se odnosi na sve ljude koji pogrešno koriste tu nasilno umetnutu skupinu "je li" (umjesto nekadašnjeg "da li") pa petljaju i ne snalaze se, a neki možda i misle kako će ispasti "pismeniji" pa lupe "je li je on tako mislio?"

dakle primjer sam izvukla iz realnog života, nitko mi nije ništa krivo rekao. nisam jednom naišla na tu konstrukciju, a konkretno sam imala u glavi jedan poduži tekst napisan za sud, koji sam pregledala poznaniku, i onda pored fantastično elokventnih misaonih bravura, lupi takvu nebulozu ( je li je) da sam se zaista pitala kako je moguće tako fulati, a baratiti tolikim znanjem i fondom riječi i izraza. iz nekog razloga ta ista osoba kaže ponekad i "pemzija" i nije šala, ne kužim to, ali šta sad, možda je i do godina (starija generacija.)

ali koliki bi onda bili moji upisi kad bih svaki ovakav detalj uvijek i zapisivala, da bude još jasnije?

Quote:
Ariana B. kaže: Pogledaj post
Je li pišem kad moram pisat pravilno, da li koristim svakodnevno jer mi zvuči prirodnije.
U osnovnoj smo učili "da li", a u srednjoj je to odjednom postalo zabranjeno.
da, devedesetih je postalo "zabranjeno". zato sam i napisala na ovoj temi, ide mi na živce ta "zabrana" umjetno isforsirana, a naročito što se ljudi ne snalaze, nisu čuli ili slabo koriste makar drugu vrstu inverzije - "treba li" - umjesto "da li treba" ili "je li treba"; isse, ovo kad čujem ili vidim napisano - je li treba to baš tako...)
+
je li je ispravno...
je li je zabavno...
je li je preporučljivo...


ekaliopa is offline  
Old 21.11.2017., 14:00   #1790
Kao prvo - zašto si nabrijana? Moj post uopće nije bio intoniran napadački.

Kao drugo, mislim da ne kužiš da je došlo do ovoga:
Quote:
ekaliopa kaže: Pogledaj post
nije šala, ne kužim to, ali šta sad, možda je i do godina (starija generacija.)
Samo što si u ovom slučaju to ti.
Tebi neke stvari zvuče umjetno jer si živjela/naučila ih u nekim drugim vremenima.
Kako tebi para uši "izvješće" ili "je li", tako nama para "izvještaj" ili "da li". Izvještaj mi je baš staromodno, kao da gledam epizodu Crno-bijelog svijeta.
Ne ulazim u to zašto je došlo do tih promjena, ali mlađa generacija ih je prihvatila. Jezik je živ i podložan promjenama.
Flying Buttress is offline  
Old 21.11.2017., 14:23   #1791
Quote:
Flying Buttress kaže: Pogledaj post
Kao prvo - zašto si nabrijana? Moj post uopće nije bio intoniran napadački.


oprosti, ali zaista ne kužim o čemu pričaš i žao mi je ako si tako doživjela moj upis. znači niti smajlići ne pomažu da se uhvati ton pošiljatelja? ne da nije bio "napadački" već dijametralno suprotno od toga. mislim, to mi je jasno oduvijek, pisana riječ (baš kao i izgovorena) često je vrlo sklizak teren, ali ipak ih koristim jer bez njih još je teže, ponekad, "detektirati".

meni ti djeluješ "nabrijanom" čim si "skočila" ovako, sori.

Quote:
Kao drugo, mislim da ne kužiš da je došlo do ovoga:

Samo što si u ovom slučaju to ti.
Tebi neke stvari zvuče umjetno jer si živjela/naučila ih u nekim drugim vremenima.
Kako tebi para uši "izvješće" ili "je li", tako nama para "izvještaj" ili "da li". Izvještaj mi je baš staromodno, kao da gledam epizodu Crno-bijelog svijeta.
Ne ulazim u to zašto je došlo do tih promjena, ali mlađa generacija ih je prihvatila. Jezik je živ i podložan promjenama.
ispričavam se, ali na temi sam koja se zove "Koje vas riječi posebno živciraju?"; naravno da često iskačemo iz okvira, pa postavljamo i šire od toga (ima i drugih tema na forumu, stručno "lingvističkih), a ovo je jedna "revijalna", za "amatere", tako sam shvatila, a možda i griješim.

slično kao i susjedna tema, dopuštam si slobodu da kažem što me "živcira" ili što primijećujem ili čujem pa mi iz kojeg god razloga "smeta". meni to i to, tebi i drugima nešto sasvim drugo. u čemu je problem? :ne zna :

jasan mi je kontekst u kojem su se događale izvjesne promjene devedesetih i kakvih smo se sve objašnjenja naslušali. i upravo si mi uzela riječ iz usta jer sam nebrojena puta rekla i napisala da "jezik nije kamen ili čelik, podložan je promjenama, poput živog je organizma, i dobro je da je tako", a i sama znam koristiti vlastite "izmišljenice".

ti kao da gledaš Crno-bijeli svijet, a ja kao da osjećam "silovanje" političkim dekretima (tog konkretnog trenutka, a kroz čitavu povijest se provlače, to i vrapci na grani znaju). može se ovako do preksutra.
ekaliopa is offline  
Old 21.11.2017., 14:47   #1792
Sve 5, ne mislim da si offtopic, samo je zanimljivo proširiti raspravu u kontekstu vremena.
Flying Buttress is offline  
Old 21.11.2017., 14:50   #1793
Koje vas riječi posebno živciraju?

Quote:
Flying Buttress kaže: Pogledaj post
Kao prvo - zašto si nabrijana? Moj post uopće nije bio intoniran napadački.



Kao drugo, mislim da ne kužiš da je došlo do ovoga:



Samo što si u ovom slučaju to ti.

Tebi neke stvari zvuče umjetno jer si živjela/naučila ih u nekim drugim vremenima.

Kako tebi para uši "izvješće" ili "je li", tako nama para "izvještaj" ili "da li". Izvještaj mi je baš staromodno, kao da gledam epizodu Crno-bijelog svijeta.

Ne ulazim u to zašto je došlo do tih promjena, ali mlađa generacija ih je prihvatila. Jezik je živ i podložan promjenama.


Daj molim te, izvještaj je sasvim normalna riječ koja se nije prestala koristiti nakon 90-ih, osim u nekim krugovima.
Može ti parati uši jedino ako čitaš samo državne zakone i pravno-birokratske tekstove.

Ako guglaš izvještaj site:hr, dobit ćeš oko milijun rezultata, među kojima čak i godišnje izvještaje državnih firmi. Za izvješće ima oko 2 milijuna, što znači da su obje vrlo uobičajene riječi.
JPK is offline  
Old 21.11.2017., 15:00   #1794
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Može ti parati uši jedino ako čitaš samo državne zakone i pravno-birokratske tekstove.
Da, takvi tekstovi mi često prolaze kroz ruke i isključivo piše izvješće.

Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ako guglaš izvještaj site:hr, dobit ćeš oko milijun rezultata, među kojima čak i godišnje izvještaje državnih firmi. Za izvješće ima oko 2 milijuna, što znači da su obje vrlo uobičajene riječi.
Nisam ni rekla da nisu uobičajene.
Flying Buttress is offline  
Old 24.11.2017., 14:29   #1795
Ne radi se o riječi nego o naglasku, i to o naglasku koji ima saborski zastupnik Branko Bačić.
Inače mi ne smetaju dijalekti, ni naglasci ni riječi, naprotiv, volim slušati ljude koji govore svojim dijalektom, ali njegov način govora mi je iz nekog razloga jako iritantan.
Još mi je gore što ne mogu zalljučiti što me to točno nervira u njegovom govoru, je li u pitanju naglasak, proljevasta boja glasa ili kombinacija svega toga.
Valovita is offline  
Old 24.11.2017., 14:46   #1796
Tampon
Xsnowflake is offline  
Old 02.12.2017., 20:20   #1797
Quote:
Valovita kaže: Pogledaj post
Ne radi se o riječi nego o naglasku, i to o naglasku koji ima saborski zastupnik Branko Bačić.
Inače mi ne smetaju dijalekti, ni naglasci ni riječi, naprotiv, volim slušati ljude koji govore svojim dijalektom, ali njegov način govora mi je iz nekog razloga jako iritantan.
Još mi je gore što ne mogu zalljučiti što me to točno nervira u njegovom govoru, je li u pitanju naglasak, proljevasta boja glasa ili kombinacija svega toga.
Pa valjda nervira to što je HDZ-ovac
Ja ga baš guštam slušat premda je HDZ-ovac, malo sam tužna što se neki naši govori ne doživljavaju
san.ja is offline  
Old 03.12.2017., 15:58   #1798
Quote:
san.ja kaže: Pogledaj post
Pa valjda nervira to što je HDZ-ovac
Je li moglo gluplje?



Sjetih se neke naše stare sapunice, razgovaraju cura i dečko:
On: Znaš da te volim, ne?
Ona: I ja tebe volim natrag. (Valjda od I love you back)

Neki dan sam na TV-u čula nešto slično, opet je upotrebljeno natrag, potpuno suprotno duhu hrvatskog jezika, ali u duhu engleskog.

Ona: Moram ići, zvao me taj i taj da dođem.
On: Zovi ga natrag (call him back) i reci da ne možeš doći.
Valovita is offline  
Old 11.12.2017., 17:38   #1799
Živcira me kad netko kaže "cigare" umjesto "cigarete". One koji tako pišu zamišljam kao vulgarne tinejdžerice bez ukusa i s hrapavim glasom.
__________________
Njegovi udovi su godišnja doba, njegovi zglobovi mjeseci i polumjeseci, njegova stopala dani i noći, njegove kosti su zvijezde, njegovo meso su oblaci.

BBast is offline  
Old 11.12.2017., 22:54   #1800
Tomislavac za Trg kralja Tomislava. Citav zivot mi je Tomislavac bio samo i iskljucivo Tomislavov dom na Sljemenu i do ove masovne histerije oko adventa nikad nitko u mom okruzenju taj naziv nije koristio za trg.
Ne mogu se naviknut, bas mi propara usi.
Yava is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:23.