Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2008., 10:23   #61
Zanima me koliko visoku sadnicu otprilike trebam kupit i na koji nacin saditi, znaci koliku rupu treba iskopati, koliko dubine,koliko sirine, trebam li stavljati gnojivo...itd...?
lager is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 15:49   #62
A da pogledaš na www.google.hr ?
__________________
...just kidding...
Wisteria is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 18:16   #63
Quote:
Wisteria kaže: Pogledaj post
A da pogledaš na www.google.hr ?
gledaj ti i ne spamaj tuđe topice...
lager is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 10:35   #64
Sve ovisi o zemljištu na kojem sadiš ali probaj da je rupa barem 60x60 cm.Kad je iskopaš, a prije sadnje je dobro nalij vodom da tlo upije vodu,Vrati nešto zemlje, stavi cca 2-3 kg gnoja, stajskog ako imaš i dodaj još malo zemlje na gnoj.Svakako pazi da korjen nije na gnoju jer će maslina izgoriti. Stavi maslinu i lagano je zasipavaj zemljom.Sve još jednom zalij, ugazi nogama i poravnaj zemlju sa tlom. netko još stavlja pvc cijev u zemlju radi lakšeg zalijevanja.Ona se postavi koso po cca 45 stupnjeva. ja sam radio i bez toga..što se tiče veličine biljke, nije bitno, nabavi što možeš.moje su bile nekih pola metra velike..
ma hajde... is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 14:10   #65
Quote:
lager kaže: Pogledaj post
gledaj ti i ne spamaj tuđe topice...
Sorry, nije mi to bila namjera
Ajoj odmah reakcije...
Ali evo, zbilja sam pogledala:
http://ucce.ucdavis.edu/files/fileli...2161/17336.pdf
http://www.biomatnet.org/publications/1859cu.pdf
Čini se kao prava stučna literatura
Sretno s maslinom!
__________________
...just kidding...
Wisteria is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 10:42   #66
Evo da ne otvaram novu temu postavit ću pitanje o mladim maslinama ovdje.
Ove godine posadio sam sadnice maslina stare 1 do 2 godina i na nekoliko njih već ima ploda. Neki kažu da je taj plod najbolje odma otrgnuti, a neki da ga je bolje ostaviti. Zanima me da li netko ima iskustva oko toga
bb78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 13:24   #67
Maslina

ne znam da li je netko pisao o maslini općenito, uzgoj, branje, prerada, čuvanje maslinovog ulja itd., ako nije sad je pravo vrijeme za to, sezona branja je u punom jeku.
ratep is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 18:36   #68
Ja posjedujem oko 400 stabala maslina u okolici Šibenika, ova sezona će mi biti jako loša. Kakva je situacija u drugim krajevima?
grm65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2008., 23:33   #69
Quote:
grm65 kaže: Pogledaj post
Ja posjedujem oko 400 stabala maslina u okolici Šibenika, ova sezona će mi biti jako loša. Kakva je situacija u drugim krajevima?
I ja imam slabiji urod, a prinos mi je 18%, tu sam zadovoljan, i ulje mi je ove godine jako kvalitetno.
poljoprivrednik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 09:42   #70
Ja obrađujem oko 75 stabala maslina u Gradcu n/m u splitskoj-dalmatinskoj županiji. Ove godine urod mi je bolji nego lani, očekujem oko 2 tone, a masline mi bacaju između 18%-20%, tako da sam jako, jako zadovoljan.
gramur is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2008., 13:49   #71
Moji maslinici se nalazi u Murteru, Kornatima ( otok Žut) i na Modravama. Ove godine suša mi je prepolovila urod, mada mi je ulje iznimno kvalitetno, napravljeno hladnim prešanjem. Imam i certifikat, ove godine udio oleinskih kiselina mi je 0.23%, pa s pravom mogu reći da mi je ulje extradjevičansko. Nažalost imam ga samo 250 litara, pa neće biti puno za prodaju. Na tržištu sam ga prodavala po 95 kn i lanjske zalihe su mi gotovo rasprodane. Eh, da je pala koja kiša u ljetnom razdoblju, ovo bi bila rekordna godina.
gogaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 09:18   #72
Ja imam nekoliko pitanja za iskusne maslinare jer bih željela posaditi desetak maslina onako za svoj gušt.
Moram naglasiti da o maslinama pojma nemem ali obožavam maslinovo ulje.
Zanima me je li ima nekakav poseban princip sadnje, da li ih treba gnjojiti, da li se masline trebaju zaljevati itd itd.
Svaka informacija je dobrodošla.
Tnx.
Jelsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 14:16   #73
Quote:
Jelsa kaže: Pogledaj post
Ja imam nekoliko pitanja za iskusne maslinare jer bih željela posaditi desetak maslina onako za svoj gušt.
Moram naglasiti da o maslinama pojma nemem ali obožavam maslinovo ulje.
Zanima me je li ima nekakav poseban princip sadnje, da li ih treba gnjojiti, da li se masline trebaju zaljevati itd itd.
Svaka informacija je dobrodošla.
Tnx.
Treba iskopati rupu 40 x 40 cm i oko 50 cm dubine, obvezantno maslinu privezati za kolac. Najbolje je koristiti NPK i KAN umjetno gnjojivo. Masline bi trebalo zalijevati ljeti, bar prvu godinu i paziti na puževe i paunovo oko, jer ako napadnu mladu maslinu u začecima, šteta je nepovratna.
Posaditi maslinu sa deklaracijom (s žutom trakom), moja preporuka, a ne kalemljena, cijena sadnica je od 40-100 kn. Ako su u blizini ovce ili koze, mladu maslinu treba dodatno zaštiti žičanom konstrukcijom, bar prve dvije godine. Negdje u 4. ili 5. godini, možemo očekivati i prve plodove.
ratep is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 11:27   #74
Ratep, hvala ti na odgovoru.
A što je najbolje kao zaštita za te nametnike?
Koje je vrijeme najbolje za sadnju?
Jelsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 14:05   #75
Koliko nisku temperaturu maslina može izdržati?
Mrav123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2008., 20:01   #76
Quote:
Mrav123 kaže: Pogledaj post
Koliko nisku temperaturu maslina može izdržati?
Izdrži maslina do -5 do -10 C, a stalno izlaganje niskim temperaturama i mrazu, za maslinu je pogubno. Zato je nema recimo u Sinju, Kninu, Drnišu, Imotskom...i u ostalim selima Dalmatinske zagore zbog niskih jutarnjih temperatura.
ratep is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 18:29   #77
Kad se sve zbroji i oduzme, ova je sezona lošija od prethodne oko 40%. Globalno suša je napravila nemjerljivu štetu, dobro su samo prošli oni koji su navodnjavali sustavom kap po kap.
ratep is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 18:31   #78
Realno bi bilo da cijena ekstradjevičanskog ulja poskupi sa 80 kn na 100 kn, no to se nažalost neće dogoditi, jer će Vlada RH povećati kvotu uvoza jeftinog maslinovog ulja iz Tunisa i Italije, pa bi cijena još mogla pasti.
ratep is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 12:39   #79
Quote:
ratep kaže: Pogledaj post
Izdrži maslina do -5 do -10 C, a stalno izlaganje niskim temperaturama i mrazu, za maslinu je pogubno. Zato je nema recimo u Sinju, Kninu, Drnišu, Imotskom...i u ostalim selima Dalmatinske zagore zbog niskih jutarnjih temperatura.
Ovo je cista besmislica, maslina izdrzi i puno nize temperature, a ima je i u drnisu i imotskom to 100 posto znam, a sigurno ima podrucja kontinenta di bi mogle masline uspjevati, evo jedan link http://primula.hr/hobby/masline/index.htm
keyofsoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 10:22   #80
Quote:
blue_one kaže: Pogledaj post
ma ja sam u biti na Viškovu (za one koji znaju di je to)
Malo me strah da ne smrzne preko zime jer se minimalne noćne tempe znaju spustiti ispod 0. A i ne zaboravimo da u Ri barem jednom na zimu padne snjeg. Istina da se zadrži samo par dana ali ipak....

Kako maslina stoji s korjenjem, odnosno koliko jako korjenje ima? da li treba paziti da nije preblizu nekog zidića da ga korjenjem ne "razbije". Kada bi bilo najbolje vrijeme za zasaditi maslinu? (proljeće, ljeto, jesen???) i kako je na bolje? kupiti več gotovu sadnicu ili nakako drugačije?!?

Eto 10 komada mi još mrvicu sjevernije od Viškova lijepo prezimljava već treću zimu. Samo prvu sam ih štitio, a ove im bez obzira na noćne temperature od čak i -7 ponekad nije ništa. Većinom talijanske sorte Leccino.
zelenoprstic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:28.