Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2003., 01:28   #201
Pošto sam žensko, muslimanka, dodala bi i ja nešto iz svog znanja o toj temi.

Muslimanski život je tako usklađen da je taj smijer neophodan i jako štetan za prirodu čovijeka.
Kroz molitvu, klanjanje ili padanje ničice Bogu, musliman se približava Bogu, najmanje pet puta na dan, čisti se kad izlazi pred Boga (abdest), namiriši se, opere zube i želi da svoje lice pogne i spusti pred Bogom.

Odgaja svoju dušu i svoju dijecu, kloni se bluda, čuva svoje oči i uši od groznih stvari, Bog je čak obećao nagradu za one koje opće sa svojom ženom a ne tuđom i sve da bi im se Bog smilovao, jer se tome nadaju.

Muslimanima, vijernicima je Bog uvijek na pameti pa tako osamljivanje sigurno mući ljude. Jer svako ima potrebu za familijom, dijecom, da se brine za njih i usreći ih. Tu su dobra dijela. Treba čovijek biti vrijedan pa pomoći majci, ženi, podućavati dijecu, biti dobar i iskren prijatelj, biti dobar komšija. To je pravi vijernik. A nek se niko ne boji, Bog je pravedan i on će svaćiji trud nadoknaditi.
Tiba is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2003., 01:30   #202
Kod islama mi je jedna od najljepsih stvari upravo ta da gleda covjeka bez da ignorira sve ono sto covjeka cini covjecnim.

Covjek je prvenstveno zivotinja sa nesto vecim mozgom. Mozak mu sluzi da bi mogao biti zadovoljan kao cjelokupno bice. Covjek iz svoje koze ne moze, a to sto si neki ufuravaju da je moguce napustiti koncept covjeka, pa onda rade na ignoriranju ljudski potreba gube puno vise sebe nego sto dobijaju idejom uskladjivanja kroz srednji put.

A naravno, ljudske potrebe nije moguce ignorirati. BTW; rado volim reci da je lako bilo Isusu reci, da se covjek treba odreci svega tjelesnog, kad je u sekundu mogao napraviti toliko ribe da nahrani cijelo selo. Covjek to ne moze. Ma koliko pokusao ignorirati tu cinjenicu.

Za covjeka je da bude covjek. Ne Bog. Jer kad si covjek u potpunosti, tada si najblize Bogu.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2003., 01:56   #203
Slažem se sa tobom, Ilegale, kada kažeš:
"Za čovjeka je da bude čovjek. Ne Bog. Jer kad si covjek u potpunosti, tada si najblize Bogu."
________________________

A taj čovjek mora imati sex, ako je zdrav, i zašto mu sugerirati da radi - protiv sebe? Da bi postao andjeo?

Želio bih sada nešto reći o Isusovim (a.s.) gornjim riječima "da se sve ostavi i krene za njim". Po meni, ove riječi su krivo shvaćene!

Shvaćene su bukvalno a ne po smislu!

Ako ga tako bukvalno shvatamo u drugim njegovim izjavama, ispašće, npr. da Marija ni nije njegova majka već oni koji vjeruju.

U jednom djelu on upravo kaže "ovo nije mati moja... " Ali - šta je time zapravo htio reći?

Primjera je bezbroj! A on je govorio upravo u pričama i usporedbama! Po meni, Isus u tom stavku (kojeg ti navodiš) uopće nije govorio o redovništvu (monaštvu), to jest, da čovjek treba SVE OSTAVI, nego: DA NE ROBUJE BILO ČEMU OVOSVJETSKOM.

Govorio je o STALNOJ SVIJESTI O BOGU. Da se BOG najviše voli i da nam je STALNO na pameti! Tako bih ja objasnio taj stavak. Ja u njemu redovništvo uopće ne vidim!

Uglavnom, fin je tvoj gornji post, doista. A ja sam se javio jer sam želio malo drugačije komentirati ono njegovo poznato "neka sve ostavi i podje zamnom..."

Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2003., 02:40   #204
KAKO TO DA BUDIZAM,HINDUIZAM I KRSCANSTVO IMAJU REDOVNISTVO I SAMOSTANE a u ISLAMU to

Pozdrav,

Islam je za cijelo covjecnastvo a ne za malocovjecnastvo. Al sad da islam ostavimo po strani i da se osvrnemo samo na covjeka. Zasto covjek nebi radio nesto sto je prirodno za njeg? Ili pak zasto u katolizmu zele svi biti Isusi? Da li sto nije pravilno shvaceno njegov zivot bez braka ili....? No, ako se osvrnemo na islamsku medicinu pa sad i ovu naucnu koja je dokazla da je intimni odnos pola zdravlja za covjeka. Sto znaci ako zelimo zivot u redovnistvo, to znaci unistenje zivaca, psihe i sve ono sto ustvari covjeka prirodno smiruje. Jer priroda odnosno islam ne uci covjeka da zivi nadprirodno nego prirodno onako kako je stvoren i kako ga je stvrio Bog. Sto se tice Isusa, on je bio Boziji glasnik , znaci Bog mu je na poseban nacin podario da ne osjeca te prirodne potrebe koje mi osjecamo. Zasto je to tako, to nije nasa stvar nego Bozija i to je jasno pokazivanje Njegovog cuda preko Njegovog glasnika. A nije mi poznato da u svim religijama postoji Bozija rijec koja navodi da ljudi mogu ili pak trebaju biti kao Isus. Isus je isus a mi smo mrva nasprem njega.


Covjek je prvenstveno zivotinja sa nesto vecim mozgom.

Ovdje bi samo ispravila, da covjek i zivotinja imaju mozak al razlika covjeka i zivotinje je sto covjek ima razum (aql - Kur'anski termin)
__________________
Nastoj graditi a ne razarati.
Lejla24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2003., 22:15   #205
Smile Eminem

Parsifale, u pravu si.
I ja sam jednom razmišljao o tome.
I, smatram da je to propust.
To je zbog srednjega puta – tj. zbog nastojanja ostvarivanja srednjega puta...
Zbog integriranosti u život, zbog, kako to hinduisti kažu seva-yoge, koju je Poslanik sprovodio, a kojoj svaki institucionalizam dobrano smeta.
Danas mnogi starosjedioci u islamskim obalnim zemljama rađe idu na sabah-namaz na plažu, nego u džamiju preko puta. U islamu nema posredništva, i to se i kroz praksu namaza, koja lokacijski nije ograničena – želi istaći.
Ne vjerujem da je Isus materijalizirao ribu i ostalo – ne bi takva veličina sebi dozvolila da zamazuje slatkišima oči djeci, a usput obezvrjeđuje sebe. To su metafore.
Već smo dosta čuli šta Šerijat smatra – i tu nema pogovora.
Osvrnimo se na to kako je Šerijat sprovođen u praksi...
Mistični učitelji su nicali od Rumija do Kabira i dalje; ne zaboravimo velikoga šejha Baqibilaha, koji je propagirao isključivi šerijatski zakonik, a bio je mnogo veći racionalni mistik od Rumija, i proveo je praktično veći dio života kroz institucionalizirani život relacije učenik – učitelj (u drugom dijelu života on sam postaje učiteljem).
U šiitskom Teheranu – jednoj od također kolijevki implementacije islama – i danas učitelj ništa ili mizerno naplaćuje učeniku, a uzima ga rekavši njegovim najbližim, pa čak i njemu, da bi ga podučavao sviranju. Učitelj pronalazi učenika, i on ga zatim zaista i podučava sviranju – a nakon sviranja određeni period se odvaja za naobrazbu duhovnosti.
Šta sve ovo govori – govori da prave institucionaliziranosti većinom možda i s opravdanjem u islamu nije bilo i nema. Poduka se izvodila i izvodi, u kućama, privatnim sobama, ili spontano – uz zanate ili umjetničku naobrazbu.
U slučaju Rumija – imamo spontano praćenje učitelja, i separiranje učenika s njim...
U slučaju Baqibilaha – imamo institucionaliziranu poduku, koja je nekad sprovođena kroz zaista manastirske uvjete, a nekad kroz kućne, tekijske...
No, činjenica ostaje – islam ne posjeduje taj institucionalizam, i to je propust...
 
Odgovori s citatom
Old 29.11.2003., 22:38   #206
sada nemam vremena a jako zelim odgovoriti.pisati cu online !
zato kompromis!
kratko cu i riskirati nedorecenost i neshvacenost .ali bar da nesto kazem i ucim se kratkoci ...

1) zelio bih ako neko zna povijesno- kada ,kako i gdje je u islamu zabranjeno redovnistvo (ako je to istina)

2) odgovor shadija ,el kalema i (jos jednog ali zaboravio sam kogaa -ne ide mi se gore traziti)
sam ocekivao i pogodio.(bas sam se pitao da li da odmah to i napisem- ali kazah sebi pricekat cu reakcije,da vidim da li dobro poznajem nacin odgovora onih koje pratim ovdje))

3) vas odgovor nije principjelan i po metodu je isti kao nemruth dagijeva kritika muslimanskog g posta. tj ona neoprezno kaze -cemu postiti kada se nakon 12 sati jede.
(a ona previdja da je bolje postiti i 12 sati NEGO NE POSTITI NIKAko- TE DA UOPCE NIJE LAKO POSTITI NPR 12 SATI !!!)

4) el kalemov odgovor biranjem ekstremnih primjera pogresaka redovnika isto tako ne odgovora na srz problema.
to je kaoo da neko pocne izvoditi zakljucke tipa-

neki katolicki svecenici su pedofili - e to je zato jer se svecenici ne zene!
hitler je volio cvijece- e ko voli cvijece moze biti opasan i treba paziti na njega (hitler je stvarno obozavao cvijece i to nije bezvezan primjer!)

poznato je da 99,99% kat svecenika nisu pedofili !
a pedofila ima u svim kategarojima stanovnistva.

**********
A MOJE JE MISLJENJE i srz je problema u tome DA SE TREBA DATI PRAVO IZBORA LJUDIMA KOJI TAKO OSJECAJU DA ODU U SAMOSTAN I POTPUNO SE POSVETE DUHOVNOM ZIVOTU.

DAKLE NITI DA TO BUDE NAREDBA- niti zabrana (kao u islamu -ako je tako?)

nego ce svak osjetiti sto je za njega najbolje.

-shady i kalem takodjer previdjaju da povlacenje od svijeta REDOVNIKA NIJE APSOLUTNO nego je fleksibilno!

npr oni su u kontaktu sa stanovnistvom
(oni rade tj ora et labora)

a naravno oni svijetu ostavljaju svoja djela jer su najveci krscanski mislioci ,mistricari i ucitelji bili REDOM REDOVNICI!!

meister eckhart
sv ivan od kriza
sv terezija avilska

poznato je da su se buddha i muhamed povlacili od svijeta i DA JE ZAJEDNICKA CRTA ONIH KOJI SU REALIZIRALI (ILI DOSLI U KONTAKT SA APSLOLUTNIM) da su se povlacili u samocu i uz meditaciju i/ili post pripremali tijelo i duh na kontakt sa neizrecivim

pa- pa


nastaviti ce se ....

uh ako mi je ovo bilo kratko ali povukla me tema i ocite pogreske u kritici redovnistva(samostana) od shadiya,kalema ...
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 00:38   #207
Smile S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Pozdrav,

Dragi parsifal, Bog od ljudi ne prima ono shto On sam nije propisao, pa tako i redovnishtvo. Poslanik Muhammed, mir neka je na njega pomilovao ga Allah, je zabranio odnosno osudio redovnishtvo/monashtvo rijecima: "La rehbanijjete fi-l islam" -
Nema u islamu monashtva/redovnishtva." Gore ti stoji zabrana u govoru Uzvishenog Allaha (Elohima, Jahve, Bog) koja se navodi u Kur'anskom poglavlju El-Hadid - Gvozdje, 27. redakak. Pored toga naveo sam hadith u kojem je Muhammed, mir neka je na njega, pomilovao ga Allah, monashtvo klasificirao kao novotariju koja potice od izmishljenih obicaja s kojim je umishljeno zadobijanje Bozijeg zadovoljstva, a koje On nije propisao. Poslanik, mir neka je na njega, pomilovao ga Allah, je svaku novotariju i sljedbenika novotara prokleo. Allah, (Jahve, Elohim, Bog) ne voli kada ljudi odlucuju kako - na koji nacin - zadobiti Njegovo zadovljstvo. To je On Uzvisheni nama zacrtao i nama je duznost da se tome samovoljno podredjujemo, ne oduzimajuci i ne dodajuci pri tom nishta. Ako smo priznali da je On Allah(Bog, Elohim), bozanstvo, pored kojeg nema drugog bozanstva i da je Muhammed, s.a.w.s, Njegov poslanik, obaveza nam je podredjivati se Njegovoj volji uskladjivajuci svoje zivote ka tom konceptu koji se zove Islam, shto znaci - (stvaranje mira pri potpunoj predanosti i pokornosti Njemu)

Ovo ti je shto se tice stavke islama kao koncepta zivota. Sa ovim je zavrsheno.


Shto se tice tvog mishljenja, nemam nishta protiv njega. Ja licno to nebi nikad radio, jer sam musliman i Allah nam je objavio u Kur'anu, da redovnishtvo/monashtvo i sve druge radnje i dobra djela - pomocu kojih Mu se priblizavamo - ne prihvata, osim na nacin koji je On odredio, a ne kako bi to ja i mozda mnogi drugi zeljeli i odredjivali. Zashto da sebi uzalud otezavamo kad nam je zivot ucinjen lahkim? Pored toga bezpotrebno i beskorisno otezavanje samom sebi nanosi shtetu, a Allah (Bog, Elohim, Jahve), ako logicki gledamo, je sve - shto nanosi shtetu - zabranio.

lijep pozdrav
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 30.11.2003. at 01:38.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 01:01   #208
PARSIFAL: 1) zelio bih ako neko zna povijesno kada i gdje je u islamu zabranjeno redovnistvo (ako je to istina

- To ti je odgovoreno. Kalem je preciznije naveo podatak, čak i na arapskom. Zabranio ga je poslanik Muhammed, s.a., kao nešto štetno i bespotrebno.
___________________




PARSIFAL: 2) odgovor shadija ,el kalema i (jos jednog ali zaboravio sam kogaa -ne ide mi se gore traziti) sam ocekivao i pogodio.(bas sam se pitao da li da odmah to i napisem - ali kazah sebi pricekat cu reakcije, da vidim da li dobro poznajem nacin odgovora onih koje pratim ovdje))

- Bravo! Baš si pametan!
___________________




PARSIFAL: 3) vas odgovor nije principjelan i po metodu je isti kao nemruth dagijeva kritika muslimanskog g posta. tj ona neoprezno kaze -cemu postiti kada se nakon 12 sati jede.

- Pa nije to baš isto!! Ja sam gore rekao da je to poslanik s.a. zabranio. Svaka naša kritika nakon toga može biti subjektivna ili objektivna... Ali zabrana ostaje.
___________________




PARSIFAL: poznato je da 99,99% kat svecenika nisu pedofili ! a pedofila ima u svim kategarojima stanovnistva.
- Tebi je to poznato!?!? Odakle?!?!?! Iz "NOVA ET VETERA"?!? Meni uopće nije poznat taj procenat! Čak mislim da je on netočan. 99,99 % to je svaki deset-hiljaditi, a to mi djeluje premaleno. Ipak, smatram da ih je manje nego običnih bludnika...
___________________




Moje mišljenje je takvo, i normalno je da se ti ne slažeš sa njim Parsifale. Svako ima svoje mišljenje. Po meni, jako malo žena i ljudi bi uspjelo to biti, a ostati normalan. Možda jedan u milion. Svako neka ispita sebe da li bi mogao. Ja ne bi. A ti još manje, zar ne? Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 03:48   #209
Kako nisam musliman, ne moram biti ogranicen ogranicenoscu Kurana. Jer Kuran je izmedju ostalog bio politicki akt i kao takav je zahtijevao zatvorenost sistema kako bi se ubrzala homogenizacija drustva poradi daljnjeg opceg napretka.

Anyway, ono sto mogu primjetiti jeste superiornost Kurana, odnosno Muhamedova razmatanja Covjeka.

Parsifale, redovnistvo kazes. Zamisli poruku koja kaze da se kroz redovnistvo priblizavas Bogu. Koja bi to laz bila, ukoliko je Istina da je covjek najblize Bogu kada je u potpunosti covjek. Sa svim svojim pozitivnim i negativnim osobinama.

Kad si redovnik, tada se zatvaras. A u zatvorenom se sistemu ne krije Istina. Vec upravo u otvorenom, svjetovnom.

Zato je zabrana Muhameda jedan vrlo zdrav akt koji ukazuje na tu jednostavnu istinu. I zato Muhamedu, najvecoj legendi medju ljudima, kapa dolje!

BTW, nadam se da ces zapamtiti ovaj put moj nick . Mozda i dobijem reply na ovo razmatranje .
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 04:55   #210
ma parsifal hoce da cuje odgovor koji njemu odgovara a to nesto ne ide...
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 02:34   #211
Dobar odgovor, Ilegale.
I samo bih dodao da me malo češka to iniciranje blizine čovjeka, ka Bogu... Jer čovjek je samo- Božije stvorenje, poput ostalih stvorenja, a ipak posebno po tome što je do jedino strvorenje koje poznaje dobro i zlo! Dakle, jedino stvorenje koje je i pozitivno i negativno. Stoga, čovjek je Bogu drag samo ako čuva sebe od svojih poriva, a to se postiže islamom.
__________



Parsifal,
ti si gore naveo da su se osamljivali i poslanici (proroci). Točno! Osamljivali su se i Mojsije, i Isus, i Muhammed (neka je mir na sve njih) ali oni su to činili u odredjenim kratkim intervalima, a ne za stalno. Povremeno odvajanje od svijeta jeste i u Islamu veoma preporučeno (ar. itikaf) ali totalno odvajanje, do smrti, to je nezamislivo normalnom čovjeku! To je čisto... - bacanje!!! ... života. Žao mi je svakog zdravog ko je tako protraćio život.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 04:25   #212
Smile KAKO TO DA BUDIZAM,HINDUIZAM I KRSCANSTVO IMAJU REDOVNISTVO I SAMOSTANE a u ISLAMU to

Citajuci sta pisete, mislim da ovdje se nije skontala bit pitanja koji je pito, ili onaj koji je pito ne zna sta pita. Ili bi se moglo reci: ovdje lud zbunjenog uputio sa izvinjenjem bez uvrede. Redovnistvo. Da li parsifal pod tim pojom smatra kao u katolizmu ili redovnistvo kao osamu privremenu. Muhammed s.a. je se osamljivo dok mu objava nije dosla, al je zivio i normaln zivot. Sto znaci imao je porodicu, tj. zenu, djecu itd... Znaci zivio je zivot kako to priroda zahtjeva od covjeka. Covjek ako zeli duhovni napredak, Islam to ne zabranjuje, jer mnogi alimi (ucenjaci-znalci)idu prvo ka tom koraku da bi znanje koje napasu mogli pretovriti u mudriost. Pravi alim (ucenjak-znalac)u Islamu je onaj alim koji svoje znanje pretvori u mudrost i takav alim, tj. znalac moze druge da uci i da objasni onom cemu ga uci. Naravno, danas nazalost ima mnogo onih koji sebe smatraju"alimom" (znalcem) koji su malo znanje napasli i to znanje pretovrili u bukvalizam. Tako da to njihovo znanje vodi ili ekstremizmu i totalnom ne znanj. Pa, im nije jasno onda sta uopce Islam nudi. Mnogi Kur'an shvataju bukvalno sto je jedan problem muslimana jer obezverdjuju upravo one prave alime koji im znaju prenjeti znanje. No, sve u svemu takvo je stanje danas nazalost. Mnogi su se prilijepili formalizmu i zele da unesu da je to glavna bit Islama i ono sto je Allah poslo preko svog Poslanika s.a. To je problem i kod katolika isto, sto se moze vidjeti iz prilozenog redovnistva, tj. bukvalnog shvatanja zivljenja Isusa. Znaci i u katolizmu postoji taj problem gdje je formalizam prevlado a manje duhovnosti. Tako da nije ni cudo, sto jedni druge ne kontamo. I uvjek mi naupadne rijeci Murada Hofmana koji rekao kad je primio Islam: Hvala Bogu kad prije spozna Islam a ne upozna muslimane. Ovaj covjek upoznavo Islam kroz Islam a ne Islam kroz muslimane. Moj savjet je, ko god zeli spoznati Boga, treba prvo spoznatri sebe. Ili ko god zeli spoznati neku od vjera bilo to islam, krscanstvo itd.. Onda nek spozna vjeru kroz vjeru, jer samo tako ce skontati sve sto mu nije jasno kod drugih puteva. A poslije toga njegova sloboda prihvatanja u koji put ce se svrstati, s uvjetom da sam sebi da zadatak da trazi samo ISTINU nista vise. Bog kaze,KO SE OKRENE OD MENE NIJE ME BRIGA U KOJU CE DOLINU ZALUTATI.


Dream kaze:

U islamu nema posredni?tva,

Pitanje: Sta je posrednistvo? Evo ja cu sad biti na mjestu bukvalca. Recimi banalan primjer tog pojma, ja padnem i slomim ruku. Sta treba. da cekam da Bog izvrsi hirurski zahvat ili cu otici do doktora koji ce mi to uraditi. Ili recimo jos jedan primjer, ja se u davim u vodi a na obali moj prijatelj. Sta trebam da uradim, da cekam da mi Bog pruzi ruku da me izvuce ili da viknem prijatelju u pomoc.

Naravno, nemoj me sad pogresno shvatiti da zelim moc Boziju obezvrijediti. On je za mene Istina i Onaj koji je najmocniji ali tako isto to posredinstvo samatram logicno a ne bas bukvalno u nekim stvarima i situacijama.

Ne vjerujem da je Isus materijalizirao ribu

To je jedan od problema gdje ljudi su shvatili bukvalno. A Kako tek shvatiti kad je Isus ozivio mrtvog covjeka.

Ve? smo dosta ?uli ?ta ?erijat smatra

Seriat nema veze sa duhovnom spoznajom. Seriat je samo zakon forme koje imaju sve religije, tj. svoj seirat kako sprovesti formu bolje receno pravila obreda i zivlenja pod tim vjerskim zakonom. Mislim da znas o cemu govorim. I blesavo je svrstvati mistike u to, jer mistici pored duhovne spoznaje imali su znanje zakona gdje im je bila duznost prenjeti onome ko ne zna kao isto je i duznost to jednog hodze. Jer to je odlika jednog alima (znalca), zato sto je normalno zivio na ovom svijetu. E sad drasticna je razlika izmedju alima i hodze.

U ?iitskom Teheranu – jednoj od tako?er kolijevki implementacije islama – i danas u?itelj ni?ta ili mizerno napla?uje u?eniku, a uzima ga rekav?i njegovim najbli?im, pa ?ak i njemu, da bi ga podu?avao sviranju. U?itelj pronalazi u?enika, i on ga zatim zaista i podu?ava sviranju – a nakon sviranja odre?eni period se odvaja za naobrazbu duhovnosti.

Mizeran i nizak komentar s potpunim ne znanjem. Osim ako si to cito u ulicarskim knjigama koje su pune mrznje i nejedinstva i smatranja sebe pametnijim.
__________________
Nastoj graditi a ne razarati.
Lejla24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 12:05   #213
Quote:
Adura kaže:
Sve to sto pises treba da potvrdish nekim referencama(Biblijom npr.) , komentarima(biblijskim) ili sl.Ukoliko nemash iste sve to sto si napisao je imaginarno jer se nema uporista niti u judaizmu , a Boga mi (koliko ja znam) ni u krscanstvu(izuzev mozda onog djela vezanog za rane krscane, koji su mozda a mozda i nisu svjetkovali subotu...no to vec krscani mogu objasniti ja se ne bi 'petljao' da ti objasnjavam krscanstvo)

Znaci sve sto trebas navesti jesu reference.Imash li ih?
Ja ne znam niti za jedanu drugu zapovjed u Bibliji osim da se svetkuje sedmi dan.Ako ga je sam Isus svetkovao onda bi trebali i vi kad kažete da Ga poštujete.Osim toga, bilo što da ti navedem iz Biblije ti ne vjeruješ, a mnoge stvari i nisu direktno napisane u Bibliji.Sve u svemu, kad bi ti vjerovao ono osnovno bilo bi dovoljno.Pa čak i bez Biblije se može, dovoljno je imati iskreno srce i zdrav razum.
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 12:47   #214
Quote:
Osim toga, bilo što da ti navedem iz Biblije ti ne vjeruješ, a mnoge stvari i nisu direktno napisane u Bibliji.Sve u svemu, kad bi ti vjerovao ono osnovno bilo bi dovoljno.Pa čak i bez Biblije se može, dovoljno je imati iskreno srce i zdrav razum.
Pazi sad ovo

Ovo je bolje od holiwuda.

Jurek nam kaze da je svetkovanje subote bilo od postanka.Normalno po jurekovom 'zdravo razumskom' misljenju zemlja je postala prije koliko ono 6000 godina?Zaista treba mnogo 'zdravog razuma' da se ovo dokaze.

No, nejse sto je zemlja postala od unazad 6000 godina, vec sto je po jureku stvaranje ustvari bilo u sest doslovnih dana(24 sata).Moze li mi jurek objasniti , zdravorazumski kako to da su se 'doslovni dani'(24 sata) mjerili kad je zemlja postala poslije sunca?kako se mjerilo vrijeme prije postanka zemlje, ili ono bjese da je prvo zemlja nastala pa onda sunce?

Hajde sve to,jednom zdravo razumskom covjeku juretovog kalibra sve je to jasno kao dan, samo treba imati 'indirektan uvid u Bibliju' i 'iskreno srce'?Reference?Ko mari za reference?Nauka, ah to je ionako masonska varka....tako je govorio jurek - zdravo razumac.

Jure pls. prestani kriti tu tajnu, otkri nama koji nemamo razuma, kamol josh zdravog, kako sve to?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 15:36   #215
Quote:
Adura kaže:
Pazi sad ovo

Ovo je bolje od holiwuda.

Jurek nam kaze da je svetkovanje subote bilo od postanka.Normalno po jurekovom 'zdravo razumskom' misljenju zemlja je postala prije koliko ono 6000 godina?Zaista treba mnogo 'zdravog razuma' da se ovo dokaze.
Zar ne piše u Bibliji da je Bog zapovjedio da se svetkuje sedmi dan?Nisam ti ja kriv što ti ne vjeruješ u Bibliju.A nije teško izračunati godine ako počeneš od Adama sve do nas.No, ti opet lukavo skrećeš temu na druge stvari

Quote:
No, nejse sto je zemlja postala od unazad 6000 godina, vec sto je po jureku stvaranje ustvari bilo u sest doslovnih dana(24 sata).Moze li mi jurek objasniti , zdravorazumski kako to da su se 'doslovni dani'(24 sata) mjerili kad je zemlja postala poslije sunca?kako se mjerilo vrijeme prije postanka zemlje, ili ono bjese da je prvo zemlja nastala pa onda sunce?
Adura, lijepo piše '...i bi jutro i bi veče...' a koliko ja znam to je 24h ili dan i noć, jedino ako ti vjeruješ da su sad dan i noć duži? A ovo drugo ti ne mogu objasniti.

Quote:
Hajde sve to,jednom zdravo razumskom covjeku juretovog kalibra sve je to jasno kao dan, samo treba imati 'indirektan uvid u Bibliju' i 'iskreno srce'?Reference?Ko mari za reference?Nauka, ah to je ionako masonska varka....tako je govorio jurek - zdravo razumac.

Jure pls. prestani kriti tu tajnu, otkri nama koji nemamo razuma, kamol josh zdravog, kako sve to?
Sad se izmotavaš i skrećeš temu.One bitne stvari koje sam vas pitao su kristalno jasne samo što vi ne želite to da vidite, nego skrećete temu na ono što će biti otkriveno tek u vječnosti.
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 16:55   #216
Quote:
Zar ne piše u Bibliji da je Bog zapovjedio da se svetkuje sedmi dan?Nisam ti ja kriv što ti ne vjeruješ u Bibliju.A nije teško izračunati godine ako počeneš od Adama sve do nas.No, ti opet lukavo skrećeš temu na druge stvari
Svjetkovanje sedmog dana je propisano samo sinovima Izraela.Nigdje prije toga se svjetkovanje subote ne spominje u Bibliji.

Ako pocnesh od Adama,izadje oko 6000 godina po Biblijskom proracunu.Il se varam

Ne skrecem temuTi ovdje branis svetkovanje subote(od postanka) i jednostavno treba da to referirash Biblijom.Oko onog 'bi jutro pa vece' nema nikakvih 'vjecnih tajni'...samo sto ipak da bi bilo jutro moralo je postojati sunce,ali ono ne postoji u prvom danu(ako uzimash da je dan ustvari kvota od 24 sata).Nema tu mnogo mudrovanja,samo zdrave pameti
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 17:03   #217
Quote:
jurislav kaže:
Tora tako uci da kroz strpljenje, molitvu , post i dobra djela , svako ima mogucnost da se vrati Bogu, odnosno da se ocisti od grijeha.


nisam pročitao toru, ali ako je to istina onda sam razočaran i vidim da je to krivo kao i kod vas.nemoguće je svojim djelima očistiti se od grijeha, to je bit svih neznabožačkih religija.odgovorit ću ti kasnije opširnije.
Ako si čitao SZ, onda si čitao Toru, jer je Tora Petoknjižje iliti prvih pet Mojsijevih knjiga.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 17:14   #218
Quote:
Chloe kaže:
Ako si čitao SZ, onda si čitao Toru, jer je Tora Petoknjižje iliti prvih pet Mojsijevih knjiga.
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
jurislav kaže:
Tora tako uci da kroz strpljenje, molitvu , post i dobra djela , svako ima mogucnost da se vrati Bogu, odnosno da se ocisti od grijeha.
--------------------------------------------------------------------------------

Ovo je Adura rekao a ne ja, a to ne piše nigdje u SZ-u.
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 17:14   #219
Quote:
Chloe kaže:
Ako si čitao SZ, onda si čitao Toru, jer je Tora Petoknjižje iliti prvih pet Mojsijevih knjiga.
Ajme Jure sta si uradi jadna ti majka.


Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 17:23   #220
Quote:
Adura kaže:
Svjetkovanje sedmog dana je propisano samo sinovima Izraela.Nigdje prije toga se svjetkovanje subote ne spominje u Bibliji.
Pos.2.3 I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti ga, jer u taj dan počinu od svijeh djela svojih, koja učini.


Quote:
Ako pocnesh od Adama,izadje oko 6000 godina po Biblijskom proracunu.Il se varam
Da, računaj, Biblija je najistinitija povjest ljudskog roda.

Quote:
Ne skrecem temuTi ovdje branis svetkovanje subote(od postanka) i jednostavno treba da to referirash Biblijom.Oko onog 'bi jutro pa vece' nema nikakvih 'vjecnih tajni'...samo sto ipak da bi bilo jutro moralo je postojati sunce,ali ono ne postoji u prvom danu(ako uzimash da je dan ustvari kvota od 24 sata).Nema tu mnogo mudrovanja,samo zdrave pameti
Skrećeš.Ne znam što je svijetlilo, ali ako je bilo veče pa jutro onda je to noć i dan.Zar ti vjeruješ u evoluciju?
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:05.