Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2008., 03:21   #21
Quote:
filozof30 kaže: Pogledaj post
Što bi to bila "duhovnost", a onda; što bi to bila "kršćanska duhovnost"? Po čemu je kršćanska duhovnost bila različita od islamske, židovske i budističke duhovnosti? Posebno bi volio da mi neko pojasni razliku između židovske i kršćanske? U čemu je, u stilu oblačenja?

Pošto je bilo pitanje od autora još o vlastitiom viđenju kršćanske duhovnosti, moje je viđenje duhovnosti kao prodavanje magle. Prvo zbog preduvjeta za duhovnost. Prvo treba preživjeti. Dakle stvoreni smo kao bespomoćni i razvijali se ovisno o odobravanju roditelja, društva, neki su igrom slučaju završili kod vukova pa su naučili vučji bon-ton (slučaj dvije sestre pronađene u Indiji..). Dakle, imperativ je tjesan - živjeti; nađemo se u šumi i bojimo se zmija, otrovnih pauka i tigrova, ne meditiramo kao što se meditira po plažama i sobama, nego smo oprezni. Danas, porastom broja ljudi u džungli isti su nam najveći problem i rješenje problema istovremeno pa su neki tako postali duhovni, hoće reći suzdržavaju se od vlastitih želja povladavajući onoj koja sve više prednjači, a ta je za malo mira i odmora. Je li to duhovnost, proizvod bijega - ne kužim ili što? Ali inspiralo me da napišem više gdje mogu napisati više nego na forumu.
Pokušat ću ti dat svoj odgovor: Duhovnost je kad se čovjek okrene svojoj nutrini i upozna sebe, posloži neke stvari u sebi. Nekad davno zagovarao sam neke kvazi moralne principe i kad sam otkrio da je to samo maska za moje komplekse i frustracije tad sam bio sretan da to sebi mogu priznat. Znači možemo reć da kad čovjek u sebi otkrije izvore mentalnih tendencija i analizira ih to je nekakav korak ka duhovnosti. Dalje tragamo sve dublje i dublje. a razlika između kršćanstva i istoka je više pitanje tradicije pa o tome ne bi pričao.Jednom rječju duhovnost je živjeti čisto i svjesno. Ono što nas inspirira je dobro za nas a ono što u nama budi religijski kompleks je loše za nas. Mislim da religijski kompleks je jedna od najvećih prepreka u duhovnosti jer nam ograničava vidik.
Da bi ipak bio blizu teme dodat ću da pod kršćanskom duhovnošću podrazumjevam sljeđenje Isusa, služenje bližnjih i poštivati svako drugačije mišljenje.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 08:45   #22
Quote:
filozof30 kaže: Pogledaj post
Što bi to bila "duhovnost", a onda; što bi to bila "kršćanska duhovnost"? Po čemu je kršćanska duhovnost bila različita od islamske, židovske i budističke duhovnosti? Posebno bi volio da mi neko pojasni razliku između židovske i kršćanske? U čemu je, u stilu oblačenja?

Pošto je bilo pitanje od autora još o vlastitiom viđenju kršćanske duhovnosti, moje je viđenje duhovnosti kao prodavanje magle. Prvo zbog preduvjeta za duhovnost. Prvo treba preživjeti. Dakle stvoreni smo kao bespomoćni i razvijali se ovisno o odobravanju roditelja, društva, neki su igrom slučaju završili kod vukova pa su naučili vučji bon-ton (slučaj dvije sestre pronađene u Indiji..). Dakle, imperativ je tjesan - živjeti; nađemo se u šumi i bojimo se zmija, otrovnih pauka i tigrova, ne meditiramo kao što se meditira po plažama i sobama, nego smo oprezni. Danas, porastom broja ljudi u džungli isti su nam najveći problem i rješenje problema istovremeno pa su neki tako postali duhovni, hoće reći suzdržavaju se od vlastitih želja povladavajući onoj koja sve više prednjači, a ta je za malo mira i odmora. Je li to duhovnost, proizvod bijega - ne kužim ili što? Ali inspiralo me da napišem više gdje mogu napisati više nego na forumu.
Reći ću ti jednostavno što je za mene duhovnost. Za mene je to osjećaj jedinstva sa svime i svakim, osjećaj da sam dio Boga, a opet imam slobodnu volju. Ta spoznaja u meni rađa ljubav kojom bih htjela zagrliti cijeli svijet.Osjećaj koji rađa veliku zahvalnost i divljenje, ushit.

Razliku između kršćanske i židovske duhovnosti ti ne bih znala objasniti. Zapravo smatram da je duhovnost osobni osjecaj i da o njemu može pisati samo pojedinac.

Što se tiče krščanske duhovnosti, vidi se da nisi duhovan na "toj relaciji", jer da si iskusio , ne bi tako pisao. Kršćanska duhovnost nije niti bijeg od realnosti, niti terapija anksoznosti, stresa, a nipošto odricanje, niti ikakav oblik asketizma.To je osjećaj univerzalne ljubavi spram svega, a to sve je Bog, ne u panteističkom smislu, naravno. Ta ljubav nije pasivni spokoj, već aktivni pokretač.

Sada iz te duhovnosti proizlazi moral kao nužna posljedica iste. Ako u svakoj osobi vidiš ljubav, dio Boga, ne želiš joj nipošto nauditi, stoga joj praštaš ako je potrebno, i koriš je ako smatra da je potrebno, milosrdan si spram nje....i da sada ne pišem cijeli esej.., tako bismo mogli analizirati korak po korak cijeli moral.

Zadnje uređivanje Pray : 10.10.2008. at 08:53.
Pray is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 09:00   #23
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ono što je meni nedostajalo u formalnom kršćanstvu to je zakon karme koji mi logičniji od istočnog grijeha, vegeterijanstvo i mantre.
Pa vegetarijanstvo je valjda tvoje odabir a ne namet necije tradicije. Kako ti to moze faliti u formalnom krscanstvu? Ne razumijem.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 12:47   #24
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Pa vegetarijanstvo je valjda tvoje odabir a ne namet necije tradicije. Kako ti to moze faliti u formalnom krscanstvu? Ne razumijem.
U potpunosti se slažem. Musliman koji ne jede svinjetinu je ortodoxsan, što ne znaći da mora biti i produhovljen.

Nadalje karma (Sve što si loše učinio u prošlim životima, vratit će ti se).
Istočni grijeh (Ispaštamo grijehe otaca)
Suvremena psihologija: Ako je otac ubojica, njegova djeca će imati velike komplekse i zbog njih ispaštati cijeli život. Tako frustrirani, i svoju djecu će odgojiti u frustraciji, i ona će biti frustrirana. Ili ti žrtva postaje nasilnik.
Uviđaš li pukovnikz poveznice?
Pray is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 14:09   #25
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Pa vegetarijanstvo je valjda tvoje odabir a ne namet necije tradicije. Kako ti to moze faliti u formalnom krscanstvu? Ne razumijem.
To je moj odabir i potreba. Ali u kršćanskoj sredini teško je bilo jesti vani a da u jelovniku nije meso riba jaje. Danas je puno bolje zbog utjecaja novih drevnih ideja. Vegeterijanstvo je samo jedan oblik milosrđa prema životinjama koje ne moraju služit za našu prehrenu (pohotu). To je otprilike kao i ekološka svijest, odnos prema okolini i potomcima. Vegeterijanstvo je u mnogim istočnjačkim disciplinama naglašeno iz etičkih razloga. Naravno to ne znači da ako ja ne jedem meso da sam sad bolji i duhovniji od nekog ko jede meso! Ali to je jedan od elemenata koji meni nešto znači.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 14:17   #26
Quote:
Pray kaže: Pogledaj post
U potpunosti se slažem. Musliman koji ne jede svinjetinu je ortodoxsan, što ne znaći da mora biti i produhovljen.

Nadalje karma (Sve što si loše učinio u prošlim životima, vratit će ti se).
Istočni grijeh (Ispaštamo grijehe otaca)
Suvremena psihologija: Ako je otac ubojica, njegova djeca će imati velike komplekse i zbog njih ispaštati cijeli život. Tako frustrirani, i svoju djecu će odgojiti u frustraciji, i ona će biti frustrirana. Ili ti žrtva postaje nasilnik.
Uviđaš li pukovnikz poveznice?


Ako je otac takav kakav je onda je to karma sina koje je dobilo takvog oca. Što siješ to žanješ (zakon karme) tada Bog nije krivac za našu patnju, ali ako sin A ima siromašnog oca a sin B bogatog oca, onda je to nepravda jer i sin A i sin B imaju pravo na jednake uvjete, ali karmički gledano ako imamo lošu karmu koju smo sami napravili onda i oca dobivamo i genetski materijal u skladu s karmom. Da ne bježimo od teme već sa otvorio temu o reinkarnaciji na pdf religija ali malo je starija pa tu možemo o ovoj temi da ne opterećujemo ovu temu.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 18:29   #27
Quote:
simpa ludjak kaže: Pogledaj post
osobno mi se jako svidja de mello(cije knjige RKC ne preporuca vjernicma) i Meister Eckhart, i ucenja pustinjskih otaca, koja mi pak vise nalikuju na budisticek koane, nego na krscanstvo.
Puno je dobrih stvari receno na topicu.
Kada vec spominjes Meister Echarta, nadjoh par njegovih izjava koje bi mozda bilo interesantno prokomentirati (na zalost vecinu onoga sto sam nasao je na Nemackom, sto bas nije zgodno za razgovor).

Ljubav nas pretvara u ono sto volimo
...
U središtu Ekhartovog interesovanja leži uzletna moć duše, koja kroz odeljivanje od svega telesnog i svetovnog hrli svojoj prvoj iskri i svom dnu - onom nečemu u duši gde je, po Ekhartu, "dno Boga moje dno, i moje je dno dno Boga".
...
Ekhartov Bog je potpuno lišen atributa koji bi bili samo ograničenje njegove beskonačnosti: Bog je nešto što je "tuđina i pustinja i bezimenije je, a da bi imalo neko ime, i nesaznatljivije je, a da bi bilo saznato". A čovek je "ako je doista slobodan, sloboda sama, ali samo utoliko ukoliko je slobodan".
...
Tako će Ekhart, bezmalo četiri veka pre Migela de Molinosa - osnivača kvijetističke jeresi, zapadnog nauka tihovanja, koji će Ekhartov nauk sprovesti do krajnjih konsekvenci - govoriti o tome da se ne sme bežati od iskušenja, da "čovek ne može da uči bežeći od stvari i spoljašnjim povlačenjem u odeljenost", nego mora "da nauči unutrašnju samoću, ma gde i ma kod koga bio". Zato će reći: "Središte bivstvovanja ljubavi jeste samo u volji; ko ima više volje, taj ima i više ljubavi. Ali, ko nje više ima, to niko o drugome ne zna."

Da, pitanje je, gde pocinje (ili prestaje) tu krscanstvo, a gde nastaju "budisticki koani" ?!
Pa ipak, on je u krscanskom okruzenju, krscanskim putem, dosao izgleda do misticnih spoznaja, koje su ga cesto vodile i na rub (ili preko ruba) jeresi.

PS
Ovo je verovatno veoma interesantna knjiga -
D.T. Suzuki
Misticizam: hrišćanski i budistički

Suzuki T. Daisecu, svakako je na Zapadu poznat kao jedan od ljudi koji su najzaslužniji za upoznavanje Zapada sa istočnjačkom kulturom, posebno zen budizmom. U delu Misticizam: hrišćanski i budistički, Suzuki poredi učenje velikog hrišćanskog mistika Majstora Ekharta i duhovnu mudrost šin i zen škola budizma. Upoređujući kulture koje su naizgled sasvim suprotne, on postavlja jedno od ključnih pitanja ljudskog iskustva: da li, izvan poimanja razuma, postoji iskustvo koje je univerzalno za čitavo čovečanstvo?

Zadnje uređivanje Dragan : 10.10.2008. at 18:34.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 13:34   #28
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Da, pitanje je, gde pocinje (ili prestaje) tu krscanstvo, a gde nastaju "budisticki koani" ?!
Pa ipak, on je u krscanskom okruzenju, krscanskim putem, dosao izgleda do misticnih spoznaja, koje su ga cesto vodile i na rub (ili preko ruba) jeresi.
Evo navoda iz već spomenute knjige, koju svakako preporučujem bilo kome koga zanima kršćanski misticizam, kao i dialog s buddhizmom.

U središtu mističnog pokreta [u Europi 14. stoljeća] bili su dominikanci koji su se čvrsto držali kršćanske tradicije i cijenili svog Tomu Akvinskog.
Pa ipak, to je bilo i vrijeme sporenja.
Nikada ne bismo smjeli zaboraviti da mudrost mistika dolazi prije iz života nego iz knjiga. To je spoznaja po konaturalnosti, spoznaja koja je plod ljubavi. Oni koji su bili pisci i umjetnici pokušavali su izraziti svoje iskustvo u teološkim raspravama ili u propovjedima i nagovorima, što je osobito važilo za ljude koji su pripadali vjerskim redovima. Oni su vrlo dobro znali da su riječi neadekvatne da izraze njihovo iskustvo i katkada su pravili greške ili su bili pogrešno shvaćeni.

Najtužnija je od svih priča o Eckhartu.
Novija istraćivanja jasno su pokazala da je Eckhart bio duboko predani kršćanin čija lojalnost Crkvi nikada nije bila upitna. Richard Woods, i sam dominikanac, navodi Huga Rahnera koji dokazuje da je Meister bio lojalan katolik čije je učenje potpuno pravovjerno kada ga se sagleda u cijelosti. Slično tome, Karl G. Kertz tvrdi da je njegovo učenje o rođenju Boga u duši ''potpuno zdrav katolički nauk''. Zatim, američki proučavatelj Bernard McGinn drži da kad se izvuče iz konteksta mnogo od Eckharta može izgledati u sukobu s tradicionalnim učenjem, ali sve se to može protumačiti u ''jednom temeljito pravovjernom smislu''.

Zašto je onda Eckhart bio osuđen? Richard Woods smatra da to nije bilo zbog nepravovjernih ideja, niti je bio žrtva niskih crkvenih politikanata. Razlog je bio u tome što je Eckhart bio umjetnik a njegovi optužitelji birokrati. ''To je bila poezija koju oni nisu mogli razumjeti ni odvagnuti, jedna smjela pretjeranost riječi i uzleti mašte kojima je veliki učitelj nadilazio krute granice učenih izlaganja i rasprava, u želji da svoje slušatelje pokrene umijećem propovijedanja.''

Sve ovo je od najveće važnosti u dvadesetom stoljeću, i bit će još važnije u dvadeset i prvom. Jer činjenica je da Eckhart stoji na čelu budističko-kršćanskog dijaloga. Dr. D. T. Suzuki je našao kod Eckharta mnogo toga što je u potpunom suglasuju sa zen-budizmom, ali on je vjerovao da je Eckhartov Bog potpuno drugačiji od kršćanskog Boga. Dalje, prof. Shizuteru Ueda, ugledni profesor u Kyotu, mada je vjerovao da je Eckhart autentični kršćanin, nije bio uvjeren da je Eckhartovo učenje u skladu s institucionalnom crkvom. Budući da je Eckhart bio osuđen od crkvenih vlasti i postao nešto poput Galileija među misticima, teško je njega navoditi kao glasnogovornika kršćanstva u modernom svijetu. Možemo se samo nadati da će dominikanski prijedlog da crkva slučaj Eckharta ponovno ispita dovesti do rehabilitacije Eckharta u pravovjernog glasnogovronika za mistično razumijevanje Evanđelja Isusa Krista. (Dominikanski generalni kaptol u Walberbrgu je 1980. predložio da se cijeli proces na kojem je Eckhart bio osuđen preispita.)

(str. 68. i 69.)
__________________
nagovor na filosofiju
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 00:24   #29
Kršćanska duhovnost

Quote:
Pray:

Lakše se je prihatiti neke mantre koju nam je dao "učitelj", nego se koristiti uvriježenima kršćanskim meditacijama, koje se gotovo ne razlikuju od onih istočnjačkih. Lakše nam je reći Ći nego energija ili Duh Sveti. Ljepše nam zvuči riječ reiki nego moć molitve. Ne podcjenjujem tuđe vjere, uvjerenja, njihova dostignuća,duhovnost na bilo koji način, ali zašto ne razvijati svoje, koje koliko toliko razumijemo, već objeručke prihvatiti tuđe? Jer nam je novo, a samim time i mističnije.
Ja bih se u potpunosti složio s Prayom. Valjda postoji neki smisao zašto smo rođeni u tijelu, ovdje u okrilju kršćanstva. Da neka sila, Univerzum ili ako hoćete Bog želio da budemo hinduisti ili budisti, tako bi ili ta sila, ili Univerzum ili Bog učinio da se rodimo kao kinezi, indijci...

Po meni ništa nije slučajno. Sve je vo za nas s razlogom...
toma juda is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 02:54   #30
Da je Bog htio da letimo dao bi nam krila, zato avioni nisu volja božja!
Ali!!!!
Da Bog nije htio da mi letimo, ne bi dao sposobnost ljudima da naprave avion, znači ipak je to volja božja?
Najbolje je da onda svako za sebe odluči!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 23:43   #31
Pitanje

Evo pošto sam novi ovdje zanima me kako mugu razvijati svoju duhovnost kojim se praksama baviti i pošto sam krščanin kojim se praksama krščani bave
Azzazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 10:03   #32
Quote:
Azzazil kaže: Pogledaj post
Evo pošto sam novi ovdje zanima me kako mugu razvijati svoju duhovnost kojim se praksama baviti i pošto sam krščanin kojim se praksama krščani bave
Pa nije ti bas ovo neko mjesto za raspravu o krscanskim duhovnim vjezbama, ali imas krscanske forume... a sigurno i razne crkvene skupine drze duhovne vjezbe. Od molitvenih zajednica preko raznih "seminara" (sta ja znam.. isusovacke, karmelicanske i slicne duhovnosti sa vise manje specificnim vjezbama, ne znam bas tolko o njima ) do karizmatskih obnova... Pa onda imas neke pokrete specificne krscanske meditacije dosta slicne nekim osnovnim istocnim meditacijama, zaboravih ime na zalost.. a mozda najzanimljivije i najsistematicnije hezihiju i Isusovu molitvu u istocnom krscanstvu. Mislim da je cak bilo neke literature tu na forumu.. "dobrotoljublje" mozda ili "ispovijesti ruskog hodocasnika".. u svakom slucaju receno ne bi trebao biti problem naci na netu i bez obzira na eventualno mogucu (ne)dosljednost odnosno ponekad (ne)objektivnost opisanog (u hagiografskoj maniri) daje dobar uvid u duh te prakse...

I tako, ima toga, ali ne ovdje buduci se na duhovnosti krscani bas i ne skupljaju, a i kad dodju ne znam kolko se bave nekom kontemplativnom praksom
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 17:43   #33
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
I doista, dok sam stajao pred njim bez ikakve pocetne predrasude, ocekivanja, ili namere, cak i pre nego sto je bilo sta poceo da prica, osetio sam valove topline, radosti i ljubavi, kako me zapljuskuju.
Ti valovi su prilicno jasno dolazili iz njegovih grudi i imali su tocno odredjenu frekvenciju i intezitet. Nikada pre, ili kasnije, nisam to osetio na taj nacin.
To nije imalo nikakve veze s njim, Dragane.
__________________
Kad sam bio mlad, bio sam jako zgodan.
Largo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 04:03   #34
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Sam za sebe, izgledao mi je kao neko ko je nasao svoju srecu, ali to nije bio moj put.
eto zašto mi je, mada se ne osjećam baš pripadnikom religije, kršćanstvo ipak najjače, barem novi zavjet

u ovoj rečenici tvojoj sadržano je SVE
kroz tu riječ PUT
put=istina=život

to plus prispodoba o talentima koja govori to isto... što i primjerice istočnjaci s inkarnacijama da se bolje izvrši funkcija, samo što u kršćanstvu to ne zvuči ko SF
al jbg onda dođe u misli institucija papa i kardinala u zlatu i krznu pa ono..

al kad zbrojim pluseve i minuseve sve je to isto...
spoznaje il ima il nema, zbog UNUTARNJEG IMPULSa, a ne tehnika i praxi...
jer tad je to tek tehnika tehinike i nema veze s duhovnošću

u kršćanstvu, NZ, je odlično objašnjeno da time treba imat svoj put...i da je to sve, u tome sve .... - u tebi...
nikakve pokore, nikakve drame i dogme.... jbg sad šta je iz toga nastalo šta je nastalo
ja volim tu izvornost u religijama i zatoh nikada ne bi potpuno ignorirala, šta se iskvarila to je logično... (pogledajmo primjer komunizma; a marx se rugao da je religija opijum..hahaha), niti jednu pričicu, jer kad tražiš biti iz kojih izlaze spoznaje, onda stvarno ne postoji "ograničavajuć materijal"

p.s.

zaboravila najvažnije, osvrt na citat - iz citata pršti tolerancija, iz tog razumijevanja da bližnjeg ne možemo razumit dok smo u svom egu...a nemoš napadat jer nadam se da ćete se složit, u duhovnosti ne postoje bolji i gori argumenti
ona je fluidnija što se riječi tiče i od religije i filozofije...

upravo u kršćanstvu je tolerancija naglašena (izvorno)...više nego na istoku.... jer tamo se više radi o altruizmu tipa mi smo jedno, pa će meni bit dobro
u kršćanstvu je to odijeljeno ljubi sebe i bližnjega
i to je ispravno!
jer kada ocu kršćaninu, open minded no ipak deklariranom katoliku prilazim iz te neke tantra mantra perspektive sve što mu mogu reć je d aje glup... (il u sebi...)
dok iz perspektive kršćanstva on postaje čudna biljkica, univerzum sam za sebe..
a ne ko da je nula, i svi su nula jer nisu u nirvani

niej ni čudo da se budisti zatvaraju u samostane s guštom kad očito ne vole ljude nego teženje... godotu

želim reć da nijedna forma nije manje zatucana od druge, mada je istočnjaštvo više cool.
hahaha mainstream je istok a trash je zapad

Zadnje uređivanje malizia : 07.12.2008. at 04:11.
malizia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:15.