Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Mobilna tehnologija

Mobilna tehnologija Podforumi: Android, Android aplikacije, iOS, iOS aplikacije, Usporedbe mobitela

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2007., 23:19   #1
Mob na crno il ne ? pitanje je

Ovako prica ide,

svađam se tu na forumu s nekim tipom i nikako se nemožemo dogovoriti u vezi mog mobitela dal je kupljen na crno ili ne. Imam garanciju važeću (mobis) i račun od trgovine u kojoj je kupljen, ime blagajnika koji ga je prodao, datum, sat i sve sve. I tip mi veli da svog mobitela prodajem na crno samo zato jer je u oglasu??? I nikak se nemozemo dogovoriti, po meni kupit mobitel na crno znaci mobitel bez racuna, garancije i ostalih papira. I da mobitel koji ima sve papire (važeče) kupljen u oglasniku nije mobitel kupljen na crno vec samo mobitel koji je kupljen je rabljeni

Sad me zanima lege forumaši što mislite o tome? TKo je od nas dvojice u pravu?
FatalERROR is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 18:27   #2
ovisi od čovjeka do čovjeka teoretski to je kupljen rabljeni mobitel,ne na crno ,jer na crno ide ono ruka dzep i eo mob bez kutije papira i opreme no kažem,ovisi ti kak osoba gleda na to
hrcak999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 12:16   #3
slazem se
gogi96 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 12:36   #4
"Na crno" u žargonu zapravo znači nelegalno, protupravno. U smislu trgovine to bi značilo prodano/kupljeno bez plaćanja carine, poreza ili sličnih nameta propisanih zakonom.
Prodaja/kupnja rabljenog predmeta, koji je izvorno legalno kupljen i posjeduje sve potrebite dokumente nije "na crno". To je jednostavno second hand trgovina i kao takva potpuno je legalna. Štoviše, postoje legitimni "second hand" shopovi, u kojima se može kupiti rabljena roba, posve legalno.

Objasni momku da bi njegova "teorija" značila da svatko tko je kupio polovni automobil da ga je zapravo kupio "na crno", što nema veze s pameću.
Simba-OS is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2007., 12:40   #5
pa mislim da je ipak u pravu ovaj momak. da bi trgovina bila potpuno legalna tribali bi otic u javnog biljeznika i napravit ugovor o kupoprodaji i ovjerit ga te platit porez drzavi. onda bi bija potpuno legalan. ukoliko postoji ogranicenje na neke manje vrijednosti di to nije potreba onda se ispricavam ali mislim da je u pravilu ovakva procedura kod kupoprodaje izmedju dvije privatne osobe buduci da ne mozete izdat racun jedan drugom
__________________
Obalo suncana ti moj si cijeli svijet...
antonic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 15:25   #6
Zasto se ne izdaje racun na placu? ili slicno? Zato sto prodavatelj nije obveznik PDV-a buduci da postoji kategorija u poreznom zakonu kad osoba može ili mora ući po sili zakona. Ti kao privatna osoba koja prodaje manje vrijednosti ne trebas
placati nikakve namete drzavi....Eto toliko od mene
whataboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 22:49   #7
Quote:
antonic kaže: Pogledaj post
pa mislim da je ipak u pravu ovaj momak. da bi trgovina bila potpuno legalna tribali bi otic u javnog biljeznika i napravit ugovor o kupoprodaji i ovjerit ga te platit porez drzavi. onda bi bija potpuno legalan. ukoliko postoji ogranicenje na neke manje vrijednosti di to nije potreba onda se ispricavam ali mislim da je u pravilu ovakva procedura kod kupoprodaje izmedju dvije privatne osobe buduci da ne mozete izdat racun jedan drugom
koji i kakav porez kad će za njega dobiti manje love nego ga je platio?
drugo su auti, postoji i pravilnik o porezu na aute, al pravilnik o porezu na mobitele jednostavno ne postoji....
uostalom ni računovodstveno se mobitel ne vodi ko dugotrajna imovina, nego ide ravno u trošak....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:36.