Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2008., 17:55   #1
Koncentracijski logori smrti u užoj regiji tijekom 2. svj. rata

Zna li netko nešto o tome gdje je tijekom 2. svjetskg rata bilo koncentracijskih logora smrti poput onog u Jasenovcu? Mislim u regiji, Sloveniji, Italiji, Austriji, Mađarskoj, Srbiji, Albaniji ... Jesu li u svima njima najviše stradavali Židovi?
sbrbot is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 18:21   #2
jadovno na velebitu, slana na pagu...
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 19:07   #3
logori u Italiji:
1.rižarna San Sabba pokraj Trsta
2. logor Bolzano
3. logor Fossoli
4. logor Chiesanuova kraj Padove
5. logor Ferramonti di Tarsia kraj Cosenze
6. logor Gonars kraj Plamanove
7. logor Monigo kraj Trevisa
8. logor na otoku Ponza
9. logor Renicci di Anghiari kraj Arezza
10. logor Visco kraj Palmanove
...

logori u Srbiji:
1. logor Autokomanda (Topovske šupe), Beograd
2. logor Sajmište, Zemun
3. logor Banjica
4. logor Šabac
5. logor Niš
6. logor Zrenjanin
7. logor Čoka
8. logor Zaječar
Ferdibrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 01:04   #4
Coka i Zrenjanin nisu u Srbiji 1941 - 1945 (koliko ja znam).
zitomir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 00:35   #5
Quote:
zitomir kaže: Pogledaj post
Coka i Zrenjanin nisu u Srbiji 1941 - 1945 (koliko ja znam).
ali su na teritoriju današnje Republike Srbije..
pitanje je bilo:
Quote:
Mislim u regiji, Sloveniji, Italiji, Austriji, Mađarskoj, Srbiji, Albaniji
tih godina ne postoji ni Austrija, ni Slovenija pa je za zaključiti da je autor mislio na današnje teritorije..
Ferdibrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 09:55   #6
Quote:
sbrbot kaže: Pogledaj post
Zna li netko nešto o tome gdje je tijekom 2. svjetskg rata bilo koncentracijskih logora smrti poput onog u Jasenovcu? Mislim u regiji, Sloveniji, Italiji, Austriji, Mađarskoj, Srbiji, Albaniji ... Jesu li u svima njima najviše stradavali Židovi?
Mauthausen (u Austriji), Rab (pod vlašću Italije)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 10:05   #7
http://www.arhiv.hr/hr/teme/fs-ovi/holokaust.htm
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 09:58   #8
Holokaust u Mađarskoj.

Bilo je vrlo mnogo žrtava, a ne bilježi se nijedan koncentracijski logor (npr. u Općoj enciklopediji LZ, Zgb, III. izdanje, Wikipedia i dr.). 450 tisuća žrtava.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 08:02   #9
/\ /\ /\

Da, u Mađarskoj nije bio koncentracijski logor. Ali npr. u Auschwitzu svaka treća žrtva je bila mađarski državljanin.
Od 6-700.000 mađarskih Židova je umrlo 450-470.000 ljudi. Danas 80-120.000 Židova živi u Mađarskoj (većinom u Budimpešti) i oko 150.000 mađarskih Židova u Izraelu.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 10:38   #10
Citiram:

"Premalo je u svijetu poznata činjenica da je u Europi jedino Albanija zaštitla svoje Židove za vrijeme Holokausta, a također dala sklonište drugim Židovima koji su pobjegli iz Austrije, Grčke i Srbije."

Google: "The Jews of Albania and their salvation during the Holocaust"
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 10:44   #11
Quote:
Ferdibrand Boffin kaže: Pogledaj post

logori u Srbiji:
1. logor Autokomanda (Topovske šupe), Beograd
2. logor Sajmište, Zemun
3. logor Banjica
4. logor Šabac
5. logor Niš
6. logor Zrenjanin
7. logor Čoka
8. logor Zaječar
Treba dodati:
9. Smederevska Palanka
10. Sremska Mitrovica
11. Svilara (Pančevo)
12. Paraćin

Niški logor se zvao "Crveni krst".

logor u Češkoj:
Terezin
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 12:52   #12
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Holokaust u Mađarskoj.

Bilo je vrlo mnogo žrtava, a ne bilježi se nijedan koncentracijski logor (npr. u Općoj enciklopediji LZ, Zgb, III. izdanje, Wikipedia i dr.). 450 tisuća žrtava.
Koliko znam u Madjarskoj nije bilo konc-logora, ali od 1944. godine su Zidovi masovno deportovani u logore u okolnim drzavama. Te deportacije je iste godine zaustavio Miklós Horthy.
__________________
Smrt fasizmu!
Cyborg! is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 02:21   #13
Nije Horthy ništa zaustavio.
Do 44e su Židovi iz okolnih države masovno odlazili u Mađarsku jer Mađari nisu toliko forsirali progone.
Međutim, kada su Eichmannovi arhitekti shvatili da im je krajnje vrijeme da provedu Endlösung, Mađari su također počeli sa progonima.
__________________
Weeeee.
Z39. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 19:36   #14
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Holokaust u Mađarskoj.

Bilo je vrlo mnogo žrtava, a ne bilježi se nijedan koncentracijski logor (npr. u Općoj enciklopediji LZ, Zgb, III. izdanje, Wikipedia i dr.). 450 tisuća žrtava.
Holokaust u Rumunjskoj

U knjizi "Predvečerje rata i Drugi svjetski rat" (Jutarnji list, Zgb, 2008) stoji da je u Rumunjskoj bilo više od 211 tisuća žrtava, a ne bilježi se nijedan koncentracijski logor.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 16:23   #15
Konc. logor na Velebitu

Cuo sam da je na Velebitu postojao konc. logor je li to istina,ako netko zna nesto vise o tome neka napise tocno gdje je...
__________________
chains
somekindofmonster2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 19:59   #16
Quote:
somekindofmonster2 kaže: Pogledaj post
Cuo sam da je na Velebitu postojao konc. logor je li to istina,ako netko zna nesto vise o tome neka napise tocno gdje je...
Jadovno, u biti jame pored istoimenog sela. Od travnja do kolovoza 1941.. Nedaleko od sela Trnovac koje se nalazi pored Gospića.

Ovo su slike nekog Amera koji je išao to istražiti.

http://www.ithaca.edu/dani/croatia/z...o/Jadovno.html

http://www.ithaca.edu/dani/croatia/z...ndex_1953.html
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 21:14   #17
Pa je li se tko spustio dolje da se poslika iznutra

p.s. hvala za ove slike
__________________
chains
somekindofmonster2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 23:42   #18
ima koji logor u istri?
fps_games is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 13:13   #19
Evo temu o talijanskim zločinima sam postavila na Politici i u njoj se spominju logori koje su Talijani otvarali za Hrvate i Slovence.

Nedavno sam čitala interviju sa Davideom Conti, autorom knjige "Talijanska okupacija Balkana" s podnaslovom "Ratni zločini i mit o dobrim ljudima(1940.-1943.)
Autor ističe kako se Talijanima uvijek govorilo da su njihovi vojnici kao okupatori bili dobri, da su širili kulturu i gradili objekte, a zapravo su bili "palikuće".
U knjizi su navedeni popisi logora u kojima su bili smješteni Hrvati i Slovenci i objavljen je popis zločinaca (koji se nalazi u talijanskom centralnom državnom arhivu u omotnici br 23), a kojima nikada nije suđeno.
Conti tvrdi kako su talijani javno iskazivali mržnju prema Hrvatima i Slovencima još prije II svj. rata, nacionalistička mržnja isticala se u zakonima Kraljevine Italije koji su nalagali zatvaranje hrvatskih i slovenskih škola, talijaniziranje imena i prezimena, preinačavanje natpisa na nadgrobnim pločama, te propisivali obaveznu upotrebu talijanskog jezika.Conti je objavio zakone prema kojima su Hrvatima u Istri oduzimane kuće i zemlja.Također je postojao specijalni fašistički sud u Istri koji je 42 ljudi osudio na smrt.Sam Duce je 19.09.1920. god. u Puli iznio fašistički program protiv Slavena za koje je kazao da su inferirona i barbarska rasa.Tridesetih godina u Istri se provodilo etničko čiščenje i samo iz Pule na eksodus je prisiljeno 20.000 Slavena. Iz Istre je između 1919. i 1935.g. "moralo emigrirati 100.000 Slovenaca i Hrvata". Oduzeta imovina se stavljala pod ovrhu, te se oduzimala, zajedno sa tvrtkama, zemljom, stokom hrvatskih i slovenskih stanovnika.
U ratu je otvoreno više od 200 kon logora u kojima su zatvarani Slovenci i Hrvati.Conti opisuje u knjizi život i smrt logoraša.Iz Ljubljane je deportirano i ubijeno više od 33.000 Slovenaca (10% stanovništva Ljubljane).Conti navodi da je u logorima umrlo oko 100.000 Hrvata i Slovenaca.
Jedan od takvih logora bio je Molat na otoku Rabu, a zatvarali su i djecu.Ono što me iznenađuje je da se u Italiji malo zna o zločinima talijanskih fašista i sam Conti tvrdi: "U Italiji postoji uvjerenje da je Italija bila na strani saveznika pa prema tome nije zločinačka.I dalje se vjeruje da su talijanski vojnici bili "dobri ljudi-brava gente".O toj strani rata ne uči se u talijanskim školama.Tumači se kao da fašističke epizode nije ni bilo, odn da je riječ o nekoj drugoj Italiji."
I naravno, ponavljam, niti jedan ratni zločinac Talijan nije osuđen.
Kroz ovakvu zločinačku povijest u kojoj je ubijeno na tisuće Hrvata nije osuđen niti se ikad pokrenuo zahtjev ili postupak protiv bilo koga na popisu zločinaca.
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 16:40   #20
Logor Sajmište

Za njega se kaže da je bio u sastavu NDH pod upravom SS-a ( usao u sastav NDH na zahtjev Njemaca ) Ima li tko kakvo objašnjenje o tome kako se ovaj logor našao na teritoriju NDH , dali je bio pod upravom SS-a i dali je to istina?
Cobra_hehe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:22.