Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2014., 16:30   #81
U sat likovnog i kulture bi se trebalo uvest ucenje hrvatskih tradicionalnih zanata , licitara , cipka za stol , djecje igracke iz Hr. Zagorja , karnevalske maske , tradicionalne lonce i ostalo sto imamo , na satu glazbenog izmisliti becarac za djecu sto mislim da bi bilo jako zabavno za djecu da pjevaju saljive pjesme , uciti djecu svirati hrvatske narodne instrumente... Svaka regija bi ucila izraditi tradicionalne stvari iz regije u kojoj se skole nalaze.
racunajnamene is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 23:19   #82
Quote:
GuestX kaže: Pogledaj post
Nema suvišnih predmeta.

Problematičan je način na koji se oni predaju u većini škola - naglasak je stavljen na bubanje teorije i na apstraktne ideje, umjesto na praktični rad.

Na primjer - zašto u predmetu Hrvatski jezik učiti biografije 30+ pisaca, kad bi se moglo naučiti 10 najvažnijih i uz to učiti kako se na primjer piše životopis kad se traži posao?
Zašto učiti iz Glazbene kulture biografije skladatelja, umjesto da se uči sviranje nekog instrumenta (ovo je malo teže izvesti znam), čitanje nota ili nešto takvo?
Nastava iz likovne kulture se u većini škola svodi na to da učenici naslikaju što im nastavnik kaže, umjesto da se nauče neke tehnike crtanja.

Za svaki predmet bih mogao ovako.

Koja je posljedica? Djeca ne vole školu jer moraju silne stvari bubati napamet umjesto da uče nešto praktično. Ovo što se sad uči u školi djeca zaborave 70% 3 dana nakon ispita, a nakon par mjeseci im ostane možda 10% (ako!) toga što su učili.
iz glazbenog uče note i pisanje ljestvica, biografije skladatelja se ne uče nego se pamte skladbe koje su skladane

tehnike crtanja se uče u srednjoj školi (gimnazija) u 1. razredu
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 13:27   #83
Ja se sjecam da sam ucila tehnike crtanja u osnovnoj skoli.
racunajnamene is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 23:23   #84
Treba ukinuti graničara - onaj tko ju je izmislio je bio sadist. A ako ćemo o nepotrebnim predmetima, samo pročešljajte neke fakultete, primjerice Učiteljski smjer Predškolski odgoj.
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 08:53   #85
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Po meni su suvišni predmeti u osnovnim i srednjim školama vjeronauk/etika, glazbena kultura, likovna kultura i tjelesna i zdravstvena kultura. O vjeronauku/etici ima posebna tema. Jednostavno popadiji nije mjesto u školama, u školama ne treba učiti tvrdnje bez dokaza u koje neki vjeruju već dokazane činjenice. Škola nije mjesto za širenje praznovjerja. Tko hoće djecu na vjeronauk neka ih šalje u crkve popadiji ili u džamije hodžadiji ili u sinagoge rabiniji ili onima koji vjeruju u Leteće špageti čudovište u njihove bogomolje. Za glazbu i likovnu umjetnost potrebno je imati dara, znači ocjenjivanje nečijeg pjevanja ili crtanja je ludost. Nenadarenome note ne će ništa služiti u životu. Glazbeni i likovni trebaju biti izborni predmeti, pa neka ide tko je nadaren i tko hoće. O povijesti umjetnosti ionako se uči u sklopu povijesti, a u nekim srednjim školama postoji i predmet povijest umjetnosti. TZK je suvišan predmet jer je glupo nekog veslača ocjenjivati vođenje lopte u nogometu, pucanj s krila u rukometu, košarkaški dvokorak ili skok u vis. Potpuno treba ukinuti TZK i ostaviti svakome izbor trenirati šport koji želi (ili ne trenirati ništa ako ne želi). Na TZK se mora ući u suprotnoj smjeni ako srednja škola nema dvoranu tako da je skroz bezveze time zamarati učenike.
Za start ispričavam se, nisam čitala sve komentare...sad ne stignem ali budem... Samo da se nadovežem na ovo... smatram da se glazbeni, tjalesni i likovni ocjenjuju pokrivim kriterijima...trebaju bit u školi da djeca nauče osnove a možda kroz to učenje i zavole nešto za što možda i nemaju bogomdani talent. Ali ocjenjivanje je definitivno pogrešno. Moje je dijete dobilo 3 iz glazbenig jer nije pogodio intonaciju (jbg, nema sluha nimalo - na mamu ). A vjeronauk... u prvom je razredu krenuo jer idu svi, nek ide i on da ne sjedi taj sat sam na hodniku...e kad im je vjeroučiteljica u trećem razredu (blok sat vjeronauka) pustila ni manje ni više nego film Pasija pa kad se jedna djevojčica rasplakala a odgovor je bio "nemoj plakat, to rade zločesta djeca, a ako budeš zločesta i tebe budu ko i Isusa nabili na križ" tu nam je većini puko film. Da ne pričam da je dotična djevojčica nakon toga nekoliko dana izbjegavala doć u školu od traume. Moj na svu sreću nije baš strašljiv pa ga ni komentar ni film nisu previše dirnuli, ali mogu si mislit kakva je reakcija osjetljivije djece...strašno. Sada na vjeronauk ide troje djece iz cijelog razreda! Kakav je to pristup? Preplašiti djecu da bi bili bogobojazni?????
__________________
smile
ityka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 14:35   #86
Iz prve ruke znam kako se u osnovnoj školi djeca jako vesele glazbenom, to je valjda jedini predmet kad im je žao što zvoni
spuzva bob is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 17:32   #87
Quote:
spuzva bob kaže: Pogledaj post
Iz prve ruke znam kako se u osnovnoj školi djeca jako vesele glazbenom, to je valjda jedini predmet kad im je žao što zvoni
Meni je glazbeni uvijek bio zabavan. Bome sam ga zamrzila na faxu (jer forsiraju pjevanje, pa ako slučajno nemaš sluha, za nagradu moraš ići dodatno na vježbe, jer naravno, školujemo se za operne pjevače i tako to)
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:35.