Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Pogledaj rezultate ankete: Imate li u planu povratak u Hrvatsku?
Ne, ni u kojem slučaju! 49 29.17%
Možda, ali šanse nisu velike... 29 17.26%
Vjerovatno ću se vratiti ali ne ubrzo 23 13.69%
Sigurno, čim prije moguće! 31 18.45%
Ne znam u ovom trenutku 9 5.36%
Vraćam se u Hrvatsku kad odem u mirovinu 27 16.07%
Glasovatelji: 168. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2017., 20:03   #741
pa to i ja mislim
kako bi onda bilo ljudima koji se zbog posla malo malo sele iz jedne zemlje u drugu...
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 20:55   #742
Za Austriju je mimimalno čini mi se 6mj, ali i za manje od toga možeš dobiti nešto samo vjerojatno po drugim pravilima...
osibk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 21:24   #743
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Hrvatima koji rade u Austriji se apsolutno ne isplati "iseliti" iz Austrije. Jer porez na mirovine počinje negdje ispod 1000€. Ako se vratiš u Hrvatsku oderat će ti dobar dio porezom.
Bolje da je ostala prijavljena Austriji i plaćala neki mali stančić ili samo prijavila kod nekog. Imala bi barem pošteno zdravstveno. Ja ako se i vratim u Hrvatsku bit će to u mirovini. Iznajmim si stan u nekom malom mjestašcu u Tirolu koji bi sigurno manje koštao nego što bi Hrvatska uzela porez meni i ženi. Em manje platim em imam gdje djabe doći skijati :-)
I ja razmisljam isto tako, iako to od odredjene granice pocinje biti i malo tezi prekrsaj jer laziras poreznu rezidentnost.
Vezano za pitanje povratka je naranvo i pitanje drzavljanstva, vojnog roka i slicno. Mi u Austriji imamo luksuz sto radi blizine mozemo konzumirati najbolje iz jednog i iz drugog, iako taj luksuz lako postane i prokletstvo pa na koncu nigdje nisi doma.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 15:24   #744
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
I ja razmisljam isto tako, iako to od odredjene granice pocinje biti i malo tezi prekrsaj jer laziras poreznu rezidentnost.
Vezano za pitanje povratka je naranvo i pitanje drzavljanstva, vojnog roka i slicno. Mi u Austriji imamo luksuz sto radi blizine mozemo konzumirati najbolje iz jednog i iz drugog, iako taj luksuz lako postane i prokletstvo pa na koncu nigdje nisi doma.
Iman poznanicu koja kaže da se "spasila" od kada su preselili iz Passaua u Frankfurtu,jer prija bi muž za svaku sitnicu doma da pomogne roditeljima gdje treba i ne treba. Muž je iz nekog sela blizu West gate-a.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 16:25   #745
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Iman poznanicu koja kaže da se "spasila" od kada su preselili iz Passaua u Frankfurtu,jer prija bi muž za svaku sitnicu doma da pomogne roditeljima gdje treba i ne treba. Muž je iz nekog sela blizu West gate-a.
Ne kuzim, tko se preselio gdje? Passau je na granici s Austrijom. Ovaj scenarij o kojem smo govorili je bio taj da se zadrzi prebivaliste (rezidentnost) u Austriji radi mirovine i osiguranja.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 17:23   #746
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Ne kuzim, tko se preselio gdje? Passau je na granici s Austrijom. Ovaj scenarij o kojem smo govorili je bio taj da se zadrzi prebivaliste (rezidentnost) u Austriji radi mirovine i osiguranja.
Ja sam više komentirala činjenicu da ako si preblizu i ideš prepuno u domovinu. Znači nisi ni gori ni dolje
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 17:28   #747
Po medijima se zadnjih dana dosta pise o covjeku povratniku iz Australije:

http://www.croexpress.eu/vijest.php?vijest=10925

postrani to sto je on HDZova mladez, postrani to sto tvrdi da se htio boriti a navodno mu nisu dali jer je premlad (iako je 1972 godiste), no ne bih o politici.

Uvijek mi je interesantno citati o iskustvima stranaca koji zive u RH ("lijepa nasa vasa"), Hrvate koji zive u dijaspori, ali i povratnika. Ne znam koliko je ovaj aktualan slucaj mjerodavan, lik je ocito vrlo dobro umrezen i sumnjam da dolazi da bi isao traziti posao.

Postoji (nazalost) neka stigma koja prati sve povratnike ili imgrante (ne samo u RH), najcesce vezana za etiketu LBH ("Losers Back Home"), prije svega jer je tesko zakljuciti zasto bi netko iz Australije dolazio zivjeti u RH. Sigurno ima slucajeva tih LBH-ovaca, ali isto tako kad zivis vani pocnes cijeniti neke stvari koje u RH uzimas zdravo za gotovo. Siguran sam da je ovaj lik dobro promislio i izracunao i da se nece zeznuti. Nek mu je sa srecom.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 19:40   #748
Zašto se vraćaš u HR?
Možda jer možeš?
Ja sam nedavno promišljaja ići u HR za 2-3 godine, zbog sina i mog oca. Ali muževa djeca (iz prvog braka)koja su došli kod nas živjeti Su promijenili plan.

Nebi osudila nikoga tko je bio od 90-96 ili malo duže u HDZ u ili MHDZ u. To je tada bio pokret. Bilo je i vanka nešto što je okupilo Hrvate. Evo bila sam i ja u MHDZ u čak sa nekoj funkcijom na razini Njemačke i bila na 2 opća Sabora stranke. Napustila sam to čim je po mom mišljenju postala stvarno stranka.
Najsimpaticniji članovi HDZa koje sam upoznala su svi nestali ili putem smrti kao Gojko Šušak ili politički kao drago Krpina naprimjer. A ljigavci su se probijali kasnije, ali to je politika i tako je i u drugim strankama.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 22:38   #749
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post

Postoji (nazalost) neka stigma koja prati sve povratnike ili imgrante (ne samo u RH), najcesce vezana za etiketu LBH ("Losers Back Home"), prije svega jer je tesko zakljuciti zasto bi netko iz Australije dolazio zivjeti u RH
Nikad cuo za termin LBH
Mozda sam predugo vanka
U svakom slucaju, svaki normalan covjek koji se odluci vratit, definitivno je to odlucio nakon duuuuuuugo razmisljanja i vaganja ... svatko hoce bolji zivot (jedino su kriteriji 'boljeg zivota' razliciti)
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 20:11   #750
bio sam 2 dana u hrvatskoj i "riješio" se mog lijepog apartmana na moru. jednostavno nismo ga koristili zadnjih godina, isto tako sam još prije odlučio da nema povratka u hrvatsku.
osijećam olakšanje, više me ništa ne veže za rodni kraj.
dignuo sam napokon i oib da bi mogao zatvoriti konto u hrvatskoj
kupio sam dve smokve koju ću zasaditi u mom vrtu, naručio sam za proljeće još stabla (smokve i nar) iako znam da će te sorte teško prživjeti u ovoj klimi ovdje, jedino šaraguja ima dobre izglede
tako da malo hrvatske ipak imam uz sebe
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2017., 15:41   #751
Ima neš u tome sa LBH. Posebice u nekim krajevima ak dođeš doma bez bmw-a ili merđe.
Svako ko ozbiljno doduše tako nešto misli je neandertalac.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 10:21   #752
LBH?
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 11:56   #753
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
LBH?
Evo

Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Postoji (nazalost) neka stigma koja prati sve povratnike ili imgrante (ne samo u RH), najcesce vezana za etiketu LBH ("Losers Back Home"),
__________________
When the power of Love overcomes the love of power, the world will know peace.
skorpionka87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 12:03   #754
Quote:
skorpionka87 kaže: Pogledaj post
Evo
Hvala... Meni je to glupost. Jer su to ljudi dobitnici jer se vracaju zadovoljniji nego su otisli.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 12:38   #755
LBH nije da si doma luzer kad dođeš natrag
nego da si bio luzer recimo u HR, a sad si opaki tip u novoj zemlji

tipa bijeli debeli ameri koji dođu u tailan ili kinu i tamo nađu ženskice,a doma ih niko štapom neće gađati preko ceste
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 13:04   #756
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Nikad cuo za termin LBH
Mozda sam predugo vanka
U svakom slucaju, svaki normalan covjek koji se odluci vratit, definitivno je to odlucio nakon duuuuuuugo razmisljanja i vaganja ... svatko hoce bolji zivot (jedino su kriteriji 'boljeg zivota' razliciti)
Malo kasnim s odgovorom, nisam vise imao vremena za forum.
"Loosers Back Home" sam ja cuo u Aziji, tamo se cesto koristi, i odnosi se prije svega na imigrante koji uopce dodju u recimo Kinu, ali i kad se migrant vrati doma. No nije bitan sam akronim, bitno je ono sto iza toga stoji, a cinjenica je da odredjena stigma prati povratnike i da su u defanzivi i da se moraju "pravdat" jer po defaultu su luzeri koji su otisli i nisu "uspjeli". Ta je predrasuda naravno teski bullshit, ali koliko promatram okolinu oko sebe - ta predrasuda postoji a selo voli pametovati i suditi. Moje je iskustvo i to da tek odlaskom van odredjene stvari u Hrvatskoj pocnes cijeniti, a odredjene naravno i usudjivati. Svako novo iskustvo baca novu perspektivu na dosadasnje spoznaje i to je samo po sebi pozitivno.

Treba uzeti u obzir i to da je Hrvatska vrlo zatvorena sredina. Nema puno imigracije (osim iz BiH), svaka etiketa ti utjece na zivot. Nisi vise Hrvoje Horvat nego si Hrvoje koji se vratio iz Njemacke (... jer tamo nije uspio). Problem nije u povratnicima nego u zatvorenom drustvu koje se ne zna nositi sa anomalijama.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 13:06   #757
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
LBH nije da si doma luzer kad dođeš natrag
nego da si bio luzer recimo u HR, a sad si opaki tip u novoj zemlji
Kad 30 godina provedes vani i vratis se u Hrvatskoj, dobijes istu etiketu jer si uspio (lova, integracija...) tamo gdje si bio (doma) tih 30 godina, ne bi se sad vraca u Hrvatsku.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 20:20   #758
ma da, i ja sam čuo za ovaj termin, koriste ga najviše u Kini ali ima i u južnoj americi
i kažem, taj termin sam čuo samo za ljude koji doću iz prvih zemalja

ovo ostalo valjda stoji, poznavajući hr društvo sam poprilično uvjeren, ali vjerujem da te priče većinu ljudi kad se vrate i ne dira previše (ne znam ih puno, a i ja kad sam se prvi put vratio nisam iskreno to nigdje doživio, možda je to bilo priče iza leđa )

ono što mogu primjetiti je da je teže ljudima koji provedu vani, kad se vrate naviknuti se na sve to u hr, pa zato četo opet odu
uglavnom rama slažemo se, samo bi ja koristio drugi termin za te ljude a ne LBH
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 20:48   #759
Ne bi se vratila jer mi ne fali malograđanština ali mi fali sunce, more, Mediteran.
Aaaaaaaaaa
Ubila bi sad za pijat fažola s kobasicama na vrh Mosora. Il za pjat crnog rižota. Ufff
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 22:44   #760
vidi portugal
ja ga osobno gledam jer mi fali južna amerika,a osoba zbog koje bi se selio ne bi iz europe
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:51.