Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2007., 23:42   #21
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post

kak to misliš - a ne misliš doktorirati filozofiju?
što to možeš raditi s doktoratom iz filozofije?
Biti profesor na sveučilištu u Freiburgu ili Oxfordu ))...
A mislim, neki dobri se zaposle i u struci samo s diplomom, ako imaju sreće i znanja i što je najvažnije - dobre volje... Jer glupo je da filozofiju predaju ljudi koji recimo ne znaju nit' za Wittgensteina, a upoznao sam i takve, koji su studenti filozofije. Kao, "mene filozofija ne zanima, ja sam tu jer eto, ma ne znam, pusti me" ...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 00:16   #22
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Biti profesor na sveučilištu u Freiburgu ili Oxfordu ))...
A mislim, neki dobri se zaposle i u struci samo s diplomom, ako imaju sreće i znanja i što je najvažnije - dobre volje... Jer glupo je da filozofiju predaju ljudi koji recimo ne znaju nit' za Wittgensteina, a upoznao sam i takve, koji su studenti filozofije. Kao, "mene filozofija ne zanima, ja sam tu jer eto, ma ne znam, pusti me" ...

Pa Wittgenstein je prvenstveno iz korpusa analitičke filozofije,
stoga ne mislim da je toliko nužno kontinentalcu znati za njega,
pogotovo zato jer se analitička filozofija obično predaje na odvojenim
sveučilištima od kontinentalne. Pa tako, vjerovatno bi naišli na
one koji su jako upućeni u Wittgensteina, a nikad,ili jedva čuli za Horkheimera,Marcusea,Adorna,Foucaulta,Derridu,Baud rillarda,
Simon de Beauvoir...

Iako naravno, najidealnije bi bilo da čovjek zna sve o svemu =)
LNP20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 00:39   #23
Pa nije baš tako ovdje kod nas... Osim toga profil profesora na filozofskom nije isključivo "kontinentalni" niti bih ja uopće radio takve podjele kod STUDIRANJA filozofije koja uključuje i povijest filozofije i logiku i hrpu drugih stvari u koje spada i tzv. analitička filozofija.

Mada, ovo o čemu sam pričao nema veze s tom podjelom već prije sa ignorancijom, neznatiželjom, lijenošću i ostalim sličnim atributima studenata...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 00:41   #24
I kad već spominješ Derridau, Derrida kao školski primjer dekonstrukcionista nije ništa drugo no sasvim osebujni analitičar. Analiza i dekonstrukcija rastavljaju, nije li im to onda zajednički nazivnik?

Inače Amerikanci i sve više Britanci su počeli grliti kontinentalnu filozofiju dok Njemci sve više i više idu u analitičke vode... Zanimljivo, zar ne? Ne mogu ostati uvijek na starom, trebaju probati i drugo .
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."

Zadnje uređivanje Druid : 12.06.2007. at 01:36.
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 00:56   #25
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Pa nije baš tako ovdje kod nas... Osim toga profil profesora na filozofskom nije isključivo "kontinentalni" niti bih ja uopće radio takve podjele kod STUDIRANJA filozofije koja uključuje i povijest filozofije i logiku i hrpu drugih stvari u koje spada i tzv. analitička filozofija.
Pa evo, npr. u Rijeci rade isključivo analitičku filozofiju,
uz možda 5 posto spomena nečega izvan toga. Šta se
tiče Derride, on je (bio) analitičar, no ne čini pripadnika
analitičke filozofije analiza nego tradicija u kojoj svoju
analizu vrši. Tako Derrida svoje analize vrši prvenstveno
u semiotičkoj tradiciji, referencama na kontinentalne
autore, konceptu Drugog itd., o čemu nećeš u tome
obliku naći ni riječi u analitičkoj filozofiji, a i kad se
spomenu, većini analitičara nisu na prvu loptu jasne
ili intuitivno razumljive.

Čak i sami profesori analitičke koje znam smatraju da
kontinentalci, pogotovo post-strukturalisti, kao da
pričaju o istim stvarima kao analitičari, no koristeći dva
totalno različita, nasuprotna diskurza, zbog čega ih
uopće ili vrlo malo razumiju.

Pa,kako je to izrazio jedan kolega, analitička je filozofija
perverzno logička dok je kontinentalna,pogovo ova
novijeg roka, perverzno beletristička =)
LNP20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 01:11   #26
Da, baš sam htio spomenuti Rijeku, znam da vi tamo ste analitički nastrojeni više... Ali pošto vidim da si iz tih krajeva, bilo mi glupo spominjat... Tamo predaju Bordan Berčić, Filip Grgić i ta ekipa jel?

Prof. Švobu iz Zagreba se recimo bljuje na spomen Derridae, ali on sere skoro po svemu živome, čak i po raznim logičarima koji se navodno u logiku baš ne kuže, tip je totalni cinik, ali ima smisao za humor ))...
Al' dobro, mnogi Derridau smatraju opskurantistom i tako to. Činjenica je da mu je stil malo opskuran i teško razumljiv, ali opet to je potpuno karakteristično za Francuze. S druge strane, mislim da to nije dovoljno da se sada sve odbaci, ima Derrida jako zanimljivih stvari... Ali da ima vjerojatno i poneku glupost, pa sigurno da ima. Treba čitati selektivno, ne stvarati idole.

Slažem se za ovo što kažeš beletristička, ma cijela (ili barem jako velik' dio) postmoderna filozofija je jedna sasvim osebujna vrsta književnosti (i to meni osobno prilično draga), ako se mene pita...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 02:51   #27
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
kad JA postanem analititičar, potrebe za drugim analititičarima će nestati, jer ću JA nuditi potpune analize svega.
nema tog detalja koji ja neću vidjeti i proanalitizirati samog za sebe, a potom ga i smjestiti u širi kontekst tog pojedinačnog fenomena kojem pripada, a potom ću sam taj fenomen proanalitizirati samog za sebe, a potom ću i njega smjestiti u širi cjeloukupni kontekst.

jel ti to spominješ analizu? analiziranje? a mene si drvljem i kamenjem na sam spomen analiziranja ičega!!!
malo off, al sam morala prokomentirat.
tipsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 13:28   #28
Quote:
tipsy kaže: Pogledaj post

jel ti to spominješ analizu? analiziranje? a mene si drvljem i kamenjem na sam spomen analiziranja ičega!!!
malo off, al sam morala prokomentirat.
e, spominjem analizu, ali kao zanimanje koje se plaća i koje ti omogućava da se (ako se baviš analitiziranjem profanih stvari) slikaš za novine i budeš u Gloriji, pa onda mamica bude ponosna na tebe i svima pokazuje kako je njen sinek u Gloriji.

ono što ne spominjem jest analitiziranje kao pristup svemu u svom životu, jer je to jedna izrazito loš i besplodan pristup, kojim se sve rastavlja na čim manje moguće dijelove. a s obzirom da uvijek postoje manji dijelovi analiza nikad nije gotova.
što je analitičarima u interesu, jer oni zapravo ni ne žele ništa drugo nego analitizirati.
na taj način se tobože suočavaju s problemima, a radi se zapravo o tome da bježe od problema u te beskrajne analize jer nemaju hrabrosti za jednu kvalitetnu sintezu. odnosno za stvarno fizičko suočavanje s objektom analize koji ih muči.

eto, to je razlika između one analize zbog koje sam napao tebe i ove analize koju spominjem na ovom topicu.
jedno je analitiziranje kao profesija, a drugo analitiziranje kao način života.
ili, da se poslužim riječima pokojnog Račana -
analitiziranje kao profesija koja se plaća - da
analitiziranje kao način života koji ne vodi ničemu - ne.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 11:14   #29
Thumbs up

Quote:
OkatoZlo kaže: Pogledaj post
I ja studiram filozofiju, da se pridruzim ekipici.

Ja sam upisala filozofiju jer se kasnije zelim baviti novinarstvom a novinarstvo kao studij mi bas i nije odgovarao.

Profesor nikad ne bih htjela biti, napaljeni maturanti mi ne odgovaraju nikako. Mislim da bi samo samare djelila.

A studirat filozofiju je zakon.
MIslim gdje jos bi mogao raspravljati sat vremena samo o tome da li je snijeg zaista bijel.

Mene novinarstvo isto zanima,a i filozofija. A zašto ti novinarstvo kao studij ne odgovara? Ja to samo pitam jer planiram studirati filozofiju pa da onda imam samo par razloga više da ne upišem novinarstvo odmah XD
glupo-ime is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 22:37   #30
Dižem temu iz mrtvih u nadi da ovdje ima FFZG-ovaca koji bi mogli reći koju riječ o studiju filozofije na FFZG, odnosno preporučiti neke konkretne kolegije/profesore koji su zanimljivi (pošto sam na drugim grupama na filozofskom, pa eto da iskoristim izborne iz filozofije dok još mogu)?
Pitao sam već par puta i na temi od FFZG, ali izgleda da filozofi tamo baš i ne navraćaju.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 00:01   #31
Kako nitko ne odgovara, a u međuvremenu sam se raspitao kod kolege koji studira filozofiju na FFZG, pišem ono što mi je rekao:

Jurić, Kardaš, Sunajko - super

Selak - nekad prezahtjevna ali je ok na nekim seminarima

Čakardićka, Mikulić - prezahtjevni, manijaci, izbjegavati

Tokić - grozan, izbjegavati

Čačinovićka - dosadna, bezvezne, nešto nerazumljivo i potiho mrmlja sebi u bradu na predavanjima i nitko je ništa ne razumije, niti prati niti sluša

Sve u svemu, frend smatra da, s izuzetkom tri profesora za koje je rekao da su dobri, profesori s odsjeka za filozofiju variraju od dosadnih i bezveznih do ultrazahtjevnih manijaka te je studij sve u svemu bezvezan.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 23:28   #32
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Kako nitko ne odgovara, a u međuvremenu sam se raspitao kod kolege koji studira filozofiju na FFZG, pišem ono što mi je rekao:

Jurić, Kardaš, Sunajko - super

Selak - nekad prezahtjevna ali je ok na nekim seminarima

Čakardićka, Mikulić - prezahtjevni, manijaci, izbjegavati

Tokić - grozan, izbjegavati

Čačinovićka - dosadna, bezvezne, nešto nerazumljivo i potiho mrmlja sebi u bradu na predavanjima i nitko je ništa ne razumije, niti prati niti sluša

Sve u svemu, frend smatra da, s izuzetkom tri profesora za koje je rekao da su dobri, profesori s odsjeka za filozofiju variraju od dosadnih i bezveznih do ultrazahtjevnih manijaka te je studij sve u svemu bezvezan.
Postoje i drugi fakulteti gdje možeš studirati filozofiju u Zg. Imaš HS (Hrvatski Studiji) i FFDI (Filozofski Fakultet Družbe Isusove; sada: FFRZ (Fakultet Filozofije i Religijskih Znanosti)). Sve u svemu, studij filozofije nije ultrazabavan, često zna biti naporan pa čak i dosadan, ovisno o području i vlastitim zanimacijama. Tko stvarno želi studirati filozofiju neka se oboruža velikom količinom živaca i uspjet će. Garantiram.

Edit: Profesionalna deformacija, sad sam tek uočio da si već na FFZG.
philosoraptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 18:55   #33
samim tim da sa diplomom filozofskog studija ne možeš gotovo ništa, osim da prenosiš tu filozofiju nekom drugom od koje nitko nema koristi, znači da je filozofija nepotrebna nauka, to je obično zabavljanje ili zamaranje mozga
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 10:38   #34
Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
samim tim da sa diplomom filozofskog studija ne možeš gotovo ništa, osim da prenosiš tu filozofiju nekom drugom od koje nitko nema koristi, znači da je filozofija nepotrebna nauka, to je obično zabavljanje ili zamaranje mozga
"This book is a mirror. When a monkey looks in, no philosopher looks out."
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 01:19   #35
Quote:
philosoraptor kaže: Pogledaj post
Postoje i drugi fakulteti gdje možeš studirati filozofiju u Zg. Imaš HS (Hrvatski Studiji) i FFDI (Filozofski Fakultet Družbe Isusove; sada: FFRZ (Fakultet Filozofije i Religijskih Znanosti)). Sve u svemu, studij filozofije nije ultrazabavan, često zna biti naporan pa čak i dosadan, ovisno o području i vlastitim zanimacijama. Tko stvarno želi studirati filozofiju neka se oboruža velikom količinom živaca i uspjet će. Garantiram.

Edit: Profesionalna deformacija, sad sam tek uočio da si već na FFZG.
No, ne slove li ti fakulteti ionako kao "poor man's filozofski"?
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 12:26   #36
Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
samim tim da sa diplomom filozofskog studija ne možeš gotovo ništa, osim da prenosiš tu filozofiju nekom drugom od koje nitko nema koristi, znači da je filozofija nepotrebna nauka, to je obično zabavljanje ili zamaranje mozga
Ako od filozofije nitko nema koristi, zašto do sad već nije ukinut taj studij u cijelom svijetu? Za one više praktične, preporučam čekić i motiku jer od ostalog "nema koristi", kao ni od matematike, povijesti, pa čak i raspravljanja na forumu. Ljudi koji se ne vole zabavljati neka se ne bave zabavom. A velika većina onih koja ne voli "zamarati mozak", neka ga ne zamara.

Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
No, ne slove li ti fakulteti ionako kao "poor man's filozofski"?
Točno, više kiničko-stoičke orijentacije.
philosoraptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 11:47   #37
Quote:
philosoraptor kaže: Pogledaj post
Ako od filozofije nitko nema koristi, zašto do sad već nije ukinut taj studij u cijelom svijetu? Za one više praktične, preporučam čekić i motiku jer od ostalog "nema koristi", kao ni od matematike, povijesti, pa čak i raspravljanja na forumu. Ljudi koji se ne vole zabavljati neka se ne bave zabavom. A velika većina onih koja ne voli "zamarati mozak", neka ga ne zamara.
nije ukinut zato što neki besposličari dobro žive od filozofiranja...da nema čekića i motike, filozof nebi imao što jesti
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 22:06   #38
Quote:
Djuro Djuric kaže: Pogledaj post
Evo,sta vi mislite,dal ima ikakvog smisla ic studirat filozofiju?
To bi mi nekeko najviše odgovaralo od svih faksova,al mislim da nema bas neke koristi od te diplome.
To ti je za popodne. Što ćeš ujutro ?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 22:17   #39
Osobama koje gledaju na korist i buduće zaposlenje preporučam da zaobilaze humanističke studije u širokom ruku jer će ih pokvariti. (genitiv objektivni)
__________________
Non piu andrai, farfallone amoroso.
mirandola is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 22:21   #40
Quote:
mirandola kaže: Pogledaj post
Osobama koje gledaju na korist i buduće zaposlenje preporučam da zaobilaze humanističke studije u širokom ruku jer će ih pokvariti. (genitiv objektivni)
A što preporučaš onima koji ne gledaju na osobnu korist, nego gledaju na korist zajednice, što da studiraju ?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:38.