Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2006., 19:32   #1
Mirovine Vani

Mislim, da je to sto Vilko pise o umirovljenicima itekako relevantno za sve nas. Prije ili kasnije svi cemo morati prestati raditi. Hoce li nas cekati mirovina i kakva? Hoce li nas cekati zdravstveno osiguranje i kakvo? Sve su to vrlo vazna pitanja.

Mozda danas sistem funkcionira savrseno tamo gde zivite ali pitanje je, sto ce se desiti za 5, 10, 20, ... godina. Racunate li na mirovinu? Kakvoj mirovini se nadate? Kakvom zivotu se nadate u mirovini?
masimo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 20:09   #2
Mirovina u USA:

Ja sam u detajle studirao sadasnji sistem (Social Security) u USA. Da pojednostavim. Neko, ko 35 godina ili vise radi za placu od ~$90k ili vise (u '06 dolarima), obecana mu je penzija od ~$1400 (ako je sam) ili ~$2000 (ako ima partnera). To je maksimalna "social security" mirovina koju se moze dobiti. Ako radis krace vreme ili za manju placu, mirovina se proporcialno smanjuje. Znaci neko sa average $45k (u '06 dolarima) i 35 godina radnog staza moze se nadati $700 ili $1000 mjesecno (+ inflation). Neko sa average $45k i 20 godina radnog staza moze se nadati $400 ili $570. Vse je to bruto...

OK, to nam je danas obecano. Ali mozemo li se stvarno nadati takvoj mirovini? NE! Za vecinu ni ovi novci ne omogucavaju neki normalan zivot. Zamislite, kako ce biti, kad se to smanji za 25% ili 50%?! Znaci treba stediti.

Tu jos postoje corporate pensions (ima jih vse manje, a i sve manje se mozemo nadati, da potraju). Postoji vise razlicitih IRA (individual retirement accounts), 401k (retirement account vezan na kompaniju), itd. Neki ulazu, neki ne. Svako je sam odgovora kako, koliko, i u sta ulaze. Pitanje je, ko je pametniji, jer ako USD ide down-the-drain, i retirement accounts idu down-the-drain, sto me uopce ne bi iznenadilo.

Znaci, da na kraju izgleda, da se pored svih IRAs svako mora sam pobrinuti za svoju mirovinu, kako najbolje zna. Na bilo kakvu ozbiljnu mirovinu sve manje se moze racunati.

Mislim, da je to jedan od vaznijih razloga, pored skolovanja djece, da se neki diasporasi vracaju iz USA na stare godine. Ali posto se sistemi svugde mijenjaju, pitanje je, da li ce za 10 ili 20 godina negde stvarno biti povoljnije.

Dozvolite, da za sada ne ulazim u probleme zdravstvenog osiguranja za umirovljenike, medicare, koji samo sto se nije slomio.

Zadnje uređivanje masimo1 : 20.10.2006. at 21:52.
masimo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 00:13   #3
Mene zabrinjava to što neki ozbiljni ekonomisti predviđaju da za 30-40 godina mirovina kakvu danas poznajemo neće niti postojati, a da bi se kroz sadašnju štednju ostvarila koliko-toliko pristoja mirovina potrebna su dosta velika odricanja. Možda će biti eskimski sistem da kada više nisi koristan odvezu te da se smrzneš
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 16:17   #4
Prvi mirovinski stupac je ovdje u CH predviđen da ti garantira preživljavanje, ništa više ("Existenzsicherung"), maksimalni iznosi su slični kao u USA, samo što su za niže prihode povoljniji.

Mislim da će u budučnosti prvi stupac biti socijalno osiguranje, t.j. dobivat će ga samo siromašni, a oni koji imaju dostatan prihod iz 2. ili 3. stupca, će dobivati samo neki simboličan iznos. Već danas ovi skroz siromašni sa posebnim potrebama imaju pravo na dodatke iz prvog stupca.

Drugi stupac je obavezan za sve koji imaju dohod veći od ca. 24'000 CHF godišnje, pridonos iznosi oko10% prihoda, plačaju ga po pola poslodavac i posloprimac. U toku dugogodišnjeg radnog staža se tu nakupi dosta love, ali se isplata nedavno smanjila sa 7.5% prišteđene love na 6.5%, a smanjivat će se dalje. To radi sve dužeg vijeka umirovljenika.

Treći stupac je dobrovoljan, može se do ca. 6000 CHF godišnje odbiti od prihoda ukoliko se uplačuje u neki priznati fond trečeg stupca.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 16:23   #5
Osobno se ne oslanjam na državni sistem. Imam nadu da ću imati toliko love da mi prvi stupac ionako neće plaćati ništa. Drugi stupac ima dosta lošu kamatnu stopu (negdje oko 2.5% trenutno) tako da sam dio tog novca uložio za amortizaciju stambenog kredita (zanimljiva mogučnost u švicarskom sistemu). U treći stupac uplaćujem maksimum, i tu lovu ulažem u fond koji kupuje 50% švicarskih blue chips i 50% švicarskih obveznica vrlo dobrih dužnika. To radim prije svega zato što mi se porezni račun smanji za trečinu uloženog kapitala (t.j. ako uplatim 6000 CHF, porezni račun ispadne 2000 CHF manji).

Pored svega toga ulažem (za moj pojam) veliku lovu u nekretnine. To je dosta dugoročno ulaganje, i nadam se da ću jednog dana od toga moći živiti, te se osloboditi od robovanja tržištu rada.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 16:27   #6
Quote:
masimo1 kaže:
Mislim, da je to jedan od vaznijih razloga, pored skolovanja djece, da se neki diasporasi vracaju iz USA na stare godine. Ali posto se sistemi svugde mijenjaju, pitanje je, da li ce za 10 ili 20 godina negde stvarno biti povoljnije.

Dozvolite, da za sada ne ulazim u probleme zdravstvenog osiguranja za umirovljenike, medicare, koji samo sto se nije slomio.
Ovo ne može biti razlog za vračanje, jer je sistem u HR sličan onom u drugim državama: Imaš tri stupca, a prvi stupac je već danas crkavica, i u budučnosti sigurno neće biti bolji (to čisto radi demografije, osim ako do za 30, 40 godina ne izumremo u tolikoj mjeri da će više ostati po pojedinačnom preživjelom )

Dozvolite da vas poštedim uvjeta u hrvatskim državnim bolnicama, da nebi nekom pozlilo Koga zanima, ima dosta tamo na Zdravlju i RiD-u.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 18:56   #7
[smrQUOTE=spy]Mene zabrinjava to što neki ozbiljni ekonomisti predviđaju da za 30-40 godina mirovina kakvu danas poznajemo neće niti postojati.....[/QUOTE]

Nevažno je što kažu ljudi, važno je što kažu činjenice. A one o broju umirovljenika u Hrvatskoj po godinama kažu:
1950-----66 000
1965----251 000
1975----377 000
1985----507 000
1995----865 000
2005---1070 000
2030----?

Ne mora se biti stručnjak pa da čovjeku bude jasno da ovakav trend NE MOŽE trajati vječno. U Hrvatskoj je tek 15% umirovljenika odradilo puni radni staž tj. tek svaki sedmi. Mirovine su se dijelile šakom i kapom i račun je sada stigao na naplatu.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 22:40   #8
Quote:
Secundo kaže:
Dozvolite da vas poštedim uvjeta u hrvatskim državnim bolnicama, da nebi nekom pozlilo Koga zanima, ima dosta tamo na Zdravlju i RiD-u.
Uvjeti u državnim bolnicama su iznad očekivanja (KB Dubrava, na žalost članica moje najuže obitelji je imala prilike iskusiti i zahvalio bih se osoblju ovom prilikom).
Problem kod nas u HR je to što je dobar dio radno aktivnih građana navikao da država sređuje mirovinu, a to nije tako.I nisu svjesni da se sami moraju pobrinuti što će nakon 50-te, 60-te....
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2006., 11:03   #9
Quote:
spy kaže:
Problem kod nas u HR je to što je dobar dio radno aktivnih građana navikao da država sređuje mirovinu, a to nije tako.I nisu svjesni da se sami moraju pobrinuti što će nakon 50-te, 60-te....
Ne kužim. Pa imate i vi prvi i drugi stupac koji su zakonski regulirani, ne?
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2006., 11:06   #10
Quote:
Frasier kaže:
Ne mora se biti stručnjak pa da čovjeku bude jasno da ovakav trend NE MOŽE trajati vječno. U Hrvatskoj je tek 15% umirovljenika odradilo puni radni staž tj. tek svaki sedmi. Mirovine su se dijelile šakom i kapom i račun je sada stigao na naplatu.
Da, to su bila vremena kada se je tehnološki višak (a toga je bilo dosta kod promjene sistema, sjetimo se samo prikrivene nezaposlenosti u socijalizmu) riješavao ranim umirovljenjem. Ne vjerujem da je to i danas tako, što ublažava porast broja umirovljenika. S druge strane, tu je demografija, koja neminovno dovodi do ogromnog broja starijih osoba.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2006., 23:49   #11
Quote:
Secundo kaže:
Ne kužim. Pa imate i vi prvi i drugi stupac koji su zakonski regulirani, ne?
Je. Prvi stup je generacijska solidarnost, drugi je osobna štednja, ali obavezna, a treći je dobrovoljna, ali pošto postoji jaz između stvarnih primanja i službenih (na koje se obračunavaju ta davanja) bilo bi dobro da se ljudi odluče uplaćivati i taj dobrovoljni dio ukoliko žele zadržati dio standarda koji imaju dok rade
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 00:02   #12
Malo je stariji članak, ali, svejedno:
http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=1401
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 00:32   #13
Quote:
masimo1 kaže:
Mirovina u USA:

Ja sam u detajle studirao sadasnji sistem (Social Security) u USA. Da pojednostavim. Neko, ko 35 godina ili vise radi za placu od ~$90k ili vise (u '06 dolarima), obecana mu je penzija od ~$1400 (ako je sam) ili ~$2000 (ako ima partnera). To je maksimalna "social security" mirovina koju se moze dobiti. Ako radis krace vreme ili za manju placu, mirovina se proporcialno smanjuje. Znaci neko sa average $45k (u '06 dolarima) i 35 godina radnog staza moze se nadati $700 ili $1000 mjesecno (+ inflation). Neko sa average $45k i 20 godina radnog staza moze se nadati $400 ili $570. Vse je to bruto...

OK, to nam je danas obecano. Ali mozemo li se stvarno nadati takvoj mirovini? NE! Za vecinu ni ovi novci ne omogucavaju neki normalan zivot. Zamislite, kako ce biti, kad se to smanji za 25% ili 50%?! Znaci treba stediti.

Tu jos postoje corporate pensions (ima jih vse manje, a i sve manje se mozemo nadati, da potraju). Postoji vise razlicitih IRA (individual retirement accounts), 401k (retirement account vezan na kompaniju), itd. Neki ulazu, neki ne. Svako je sam odgovora kako, koliko, i u sta ulaze. Pitanje je, ko je pametniji, jer ako USD ide down-the-drain, i retirement accounts idu down-the-drain, sto me uopce ne bi iznenadilo.

Znaci, da na kraju izgleda, da se pored svih IRAs svako mora sam pobrinuti za svoju mirovinu, kako najbolje zna. Na bilo kakvu ozbiljnu mirovinu sve manje se moze racunati.

Mislim, da je to jedan od vaznijih razloga, pored skolovanja djece, da se neki diasporasi vracaju iz USA na stare godine. Ali posto se sistemi svugde mijenjaju, pitanje je, da li ce za 10 ili 20 godina negde stvarno biti povoljnije.

Dozvolite, da za sada ne ulazim u probleme zdravstvenog osiguranja za umirovljenike, medicare, koji samo sto se nije slomio.
pojednostavnjeno receno-ako si nisi stavljao u 401k ekstra lovu-zivotaris ko penzioner.bez obzira na radni staz i placu.cast izuzetcima.zato se moji lijepo vracaju doma,medu svoje frendove,na svoje...da mogu zivjeti ko lordovi.a u ny mogu k familiji kad im se prohtje i naravno za svaki bozic u shopping!ili pak k meni-ako sam jos tu...
AFRODITA69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 01:17   #14
Najbolje ce biti nasoj September ili najbolje da se svi odselimo u Svedsku
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 22:47   #15
po cemu to Ona???
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 23:04   #16
Pa usporedjujuci sa drugim zemljama ako gledamo financijski onda je svedska raj za penzionere...
Jos ako imas i apartmancic na moru negdje gdje je jeftiniji zivot mozes s tom penzijom uzivat u svojoj starosti
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 23:19   #17
Jebo vas sve mirovina...tako ionako nece nas biti a 20-30 godina jer ce neki ludi kinez raspaliti nuklearnu ili ce netko sa bliskog istoka probuditi se jedno jutro i napast SAD i eto ga.....
Adanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 20:59   #18
Quote:
Ona007 kaže:
Pa usporedjujuci sa drugim zemljama ako gledamo financijski onda je svedska raj za penzionere...
Jos ako imas i apartmancic na moru negdje gdje je jeftiniji zivot mozes s tom penzijom uzivat u svojoj starosti
cuj ne vjerujem da svabo il svicarac ima manje para u penziji
dapace...
ovdje je glupi penzioni sistem sastavljen iz nekoh 5 dijelova i to niakk pohvatat

obavezni, napredni, premiski, tarifni, privatni... tisucu cuda

to ni ptice ne znaju koliko ce biti
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota

Zadnje uređivanje Septembar : 24.10.2006. at 23:18.
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2006., 04:59   #19
Da mogu zamijeniti SS sa 401K onda OK. Ovako. Fala lijepo. Dok radim - radim. Kad se UMIROVIM onda me samo zapakirajte u vrecicu i prspite prah po bosanskim vrletima.

Imao sam nekih 10 godina "RADNOG STAZA" u Bosni. Mogu racunati na jedno $7.20 mjesecno od toga. I to u nekim srpskim markama ili dukatima, Imam jedno 9 ili 10 godina u Hrvatskoj (kao samostalni OBRTNJAK)...Mogu racunati u najboljoj varijanti na jedno 15 kuna mjesecno.
Ovih (do sada osiguranih) $400-500 u USA ce biti fakat dovoljno za kavu i cigare...Meni vise i ne treba.

Placam samo za ono sto mogu "zamotati" ili potrositi ispred "zadruge" (tko se sjeca malih seoskih trgovina zvanih "zadruga" i cuganja pivkana?).

Obecanje-ludom radovanje.
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 18:03   #20
I Nijemci će duže raditi:
http://www.jutarnji.hr/svijet/clanak...ovina,52665.jl
"To znači da će svi njemački građani rođeni nakon 1964. moći u mirovinu tek s napunjenih 67 godina starosti. Od novog pravila bili bi izuzeti oni koji 45 godina i dulje uplaćuju u blagajne mirovinskog osiguranja."
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:42.