Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2009., 12:51   #1
Španjolska

dakle, ako ima netko da mi pomogne nekim informacijama, bilo bi lijepo i iz vlastitog iskustva

zanima me kratka možda usporedba sa hrvatskom,...
cijene stanova, prosječne plaće, cijena osnovnih potreba života (namirnice,kućanstvo, kozmetika), automobil, benzin...

što se dijeteta tiće, kako olakšati djetetu učenje jezika (5-togodišnjem), kako stoje tamo sa vrtićima i školama? koliko je "skupo" imati dijete? i kolike povlastice imaju samohrane majke?

i na kraju, dali ima razlike velika od grada do grada ili je svugdje manje više isto? (u prvom planu Madrid)
Hikage is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 23:37   #2
zar nitko ništa nezna? ^^
Hikage is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 00:09   #3
cijene stanova, prosječne plaće, cijena osnovnih potreba života (namirnice,kućanstvo, kozmetika), automobil, benzin...
STAN: Iznajmnjina stana - suuuuper skupa !!!
Imas hrpu "agencija" za pomoc oko stana, kojima moras platiti za usluge unapred, a prvenstveni im je cilj da te izrade - sobica u podrumu bez prozora 250eura. Infrastruktura im je uzas
PLATA: Definitivno ti treba faks da bi izbegla minimalnu platu (800-1000eura mesecno)
HRANA: nije skupa po EU standardima, ali je skuplje nego u HR
KOZMETIKA: nadji alternativu pocevsi od sampona pa na dalje


što se dijeteta tiće, kako olakšati djetetu učenje jezika (5-togodišnjem), kako stoje tamo sa vrtićima i školama? koliko je "skupo" imati dijete? i kolike povlastice imaju samohrane majke?

5-togodisnjem detetu nece biti problem nauciti jezik. Vredniji vrtici i skole su skupe (500-900eura mesecno). Kao samohrana majka imas brdo povlastica pod uslovom da si "legalna".


i na kraju, dali ima razlike velika od grada do grada ili je svugdje manje više isto? (u prvom planu Madrid)
Ogromne su razlike od grada do grada. Turizam im je jaca strana ali s'ovakvom ekonomijom i spanskom korupcijom gomila turisticki orijentisanih mesta se zatvara. Spanski i Engleski moras znati da bi dobila neki ugledniji poslic.

Izvini zbog loseg tripa ali istina je istina
Alien007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 19:31   #4
hm, a ovisi ti i pod kojim uvjetima ides tamo, u koje mjesto i sto planiras raditi...

mislim da im je za pocetak najgora administracija ( trenutno i sama to proucavam, i ne znam jel su gori ovi nasi ili njihovi).

nisam zivjela tamo, pa ti ne mogu bas iz osobnog iskustva rec, ali u mjesec i pol u barceloni mi se cinilo uzasno skupo ( ali to i je jedan od najskupljih gradova )...
nasla sam tu na nekoj stranici za strance cijene za iznajmit stan, ali mislim da je i skuplje (u eurima, piezas su sobe), to je mozda za studente ili tako nesto:

Alojamiento Barcelona Madrid
Estudio 276 / 546 486 / 1027
2/3 piezas 546 / 787 1087 / 1208
3/4 piezas 607 / 1208 1929 / 2109
5/6 piezas 727 / 2410 3011 / +

jedan poznati koji je pilot tamo mi je pricao da kad je radio u zaragozi super zivio, a onda je dobio povisicu uz preseljenje u barcelonu i sad se jedva pokrije s tom placom. dakle, da, velike su razlike medju gradovima
NoNinaNo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 11:26   #5
Zivila sam u Marbelli, Andalusia. Bez puno novaca u dzepu, ne bi nikom preporucila ici doli.
Stanarina je skupa, prosjecni poslovi su slabo placeni. Ljudi su primitivni.
Hrana je odlicna, i nije skupa, tu mislim samo na namirnice iz ducana, jer nacin na koji kuhaju je idealan za upropastiti sve sto stave u lonac.
Skolstvo im je nikakvo. Njihov peti osnovne odgovara nasem trecem. Jos ako nemas novaca za privatnu skolu ili dobru vezu u nekoj javnoj skoli, velika je mogucnost da ce ti djete zavrsiti u skoli gdje su samo djeca od stranaca (uglavnom onih siromasnih). Necu pisati nikakve komentare o tim skolama da me se ne bi krivo shvatilo.
Gorivo je jeftinije nego u HR, automobili jeftiniji, kozmetika nesto malo jeftinija, frizeri u duplo skuplji...
Zivot u manjem mjestu u unutrasnjosti zemlje je puuuuuno jeftiniji nego zivot u velikim gradovima i gradovima na moru.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2009., 18:18   #6
Quote:
Hikage kaže: Pogledaj post
dakle, ako ima netko da mi pomogne nekim informacijama, bilo bi lijepo i iz vlastitog iskustva

zanima me kratka možda usporedba sa hrvatskom,...
cijene stanova, prosječne plaće, cijena osnovnih potreba života (namirnice,kućanstvo, kozmetika), automobil, benzin...

što se dijeteta tiće, kako olakšati djetetu učenje jezika (5-togodišnjem), kako stoje tamo sa vrtićima i školama? koliko je "skupo" imati dijete? i kolike povlastice imaju samohrane majke?

i na kraju, dali ima razlike velika od grada do grada ili je svugdje manje više isto? (u prvom planu Madrid)
A to za tebe il za onog iz Porto Rika?
RInga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 00:42   #7
Quote:
RInga kaže: Pogledaj post
A to za tebe il za onog iz Porto Rika?

ma nema to veze sa njim, ja namjeravam u španjolsku, a to mi je dobar prijatelj koji me zamolio da se raspitam, nevezano
Hikage is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2010., 20:10   #8
ima li tko kakvih novosti, nazire li se kraj krizi?
__________________
You gotta lick it, Before we kick it
You gotta get it soft and wet, So we can kick it
Naïve Lurker is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 15:54   #9
BARCELONA

pozdrav imam 25 godina i razmišljam o preseljenju u barcelonu pa bi molija ikoga ko ima bilo kakvu informaciju o zaposlenju,stanovanju il studiranju uz rad te kako se snaći gdje tražiti poslove nek se javi! i općenito kakva su vaša iskustva.
unaprije zahvaljujem!
placebo_domingo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 02:26   #10
Pozdrav!
Zanima me da li ima netko ovdje na forumu a da živi u Baskiji ili blizu San Sebastiana?
Curt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 23:25   #11
barca

pozdrav!
ovo ljeto planiram ići u barcelonu ili lloret de mar raditi preko sezone. mislim ić oko 20.06 (možda malo prije, vidim neki let za pristojnu cijenu 18.06) i htio bih ostati do 9 mjeseca, a možda čak i cijeli 9mj. htio bih raditi u diskoteci, baru, restoranu ili hotelu tj. u ugostiteljstvu ili turizmu.
ako se se netko slučajno pita zašto baš tamo, pa eto zato jer sam bio turistički prije 3god, svidjelo mi se, čuo sam i pročitao da nije velika frka preko ljeta tamo naći posao, a može se i pristojno zaraditi (i ne brinite, svjestan sam da je i njih nedavno uhvatila kriza, ali opet, nas kriza trese već dobre dvije godine, možda i malo više, a prošlo ljeto sam bez imalo napora našao posao kod nas na moru).
e sad, nadam se da ima koja dobra duša koja bi mi dala savjet, sugestiju, komentar ili netko tko bi mogao podijelit neko svoje iskustvo ako ga je imao u barceloni ili lloretu. isto tako ako netko zna što mogu očekivati, na što se pripremiti, na što pripaziti neka slobodno napiše. nadam se da će se naći netko tko će odgovoriti
orfanto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 05:14   #12
Quote:
orfanto kaže: Pogledaj post
pozdrav!
ovo ljeto planiram ići u barcelonu ili lloret de mar raditi preko sezone. mislim ić oko 20.06 (možda malo prije, vidim neki let za pristojnu cijenu 18.06) i htio bih ostati do 9 mjeseca, a možda čak i cijeli 9mj. htio bih raditi u diskoteci, baru, restoranu ili hotelu tj. u ugostiteljstvu ili turizmu.
ako se se netko slučajno pita zašto baš tamo, pa eto zato jer sam bio turistički prije 3god, svidjelo mi se, čuo sam i pročitao da nije velika frka preko ljeta tamo naći posao, a može se i pristojno zaraditi (i ne brinite, svjestan sam da je i njih nedavno uhvatila kriza, ali opet, nas kriza trese već dobre dvije godine, možda i malo više, a prošlo ljeto sam bez imalo napora našao posao kod nas na moru).
e sad, nadam se da ima koja dobra duša koja bi mi dala savjet, sugestiju, komentar ili netko tko bi mogao podijelit neko svoje iskustvo ako ga je imao u barceloni ili lloretu. isto tako ako netko zna što mogu očekivati, na što se pripremiti, na što pripaziti neka slobodno napiše. nadam se da će se naći netko tko će odgovoriti
odgovorio sam ti na turizmu
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 08:28   #13
živio sam u 10 gradova u Espani i proputovao ostale , stanovi su skuplji nego u nas ali je minimalac 600 eura, hrana u diskontima je jeftinija a možee jefitno jesti menu del dia dnevni meni, izlasci i piće jefiniji nego u nas i puno bolji, škola i zdravsvo besplatno i obavezno za svih uključujći imigrante ...posao teško bez papira jedino da probate naći nekoga Hrvata kojih ima malo tamo da vam da ponudu za posao...možda s nekim španjolcem otvorit obrt ili doo bi se dalo probati..zemlja je super. ljudi jako ljubazni i kulturni i susretljivi...radi se tek od 10 pa do 1-2 i popodne ručak, siesta pa na posao od 4-5 do 8-9 navečer...ništa ne radi vikendom...puno se izlazi puno druži i zabava je ono što Španjolsku čini zanimljivom..standard nije nešto u odnosu na druge EU zemlje ali način života definitvno puno bolji i zdraviji.
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 09:00   #14
U Spanjolskoj jako puno ljudi ima placu 1000 eura (tzv. mileuristas), sto je njima ono, na granici prezivljavanja/siromastva. Ako stanarinu platis 600 eura, onda nemas bas od cega zivit.
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 14:06   #15
Viza procedura - how to

Moli se netko tko je prosao proceduru dobivanja Spanjolske radne vize da podijeli iskustva i opise proces. Posao sam dobio tako da ce poslodavac biti maksimalno kooperativan i napraviti sve sto je u njegovoj moci u Spanjolskoj. No zanima me sto ja trebam napraviti u Hrv?

Da li cure iz ambasade u Zagrebu (pise na netu Medulićeva 5) pricaju Hrvatski ili Engleski?
Hvala.
ocean_wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 17:33   #16
Quote:
ocean_wind kaže: Pogledaj post
Moli se netko tko je prosao proceduru dobivanja Spanjolske radne vize da podijeli iskustva i opise proces. Posao sam dobio tako da ce poslodavac biti maksimalno kooperativan i napraviti sve sto je u njegovoj moci u Spanjolskoj. No zanima me sto ja trebam napraviti u Hrv?

Da li cure iz ambasade u Zagrebu (pise na netu Medulićeva 5) pricaju Hrvatski ili Engleski?
Hvala.
moja bivša profesorica iz španjolskog (hrvatica) radi tamo u računovodstvu tako da vjerujem da ima ljudi koji pričaju hrvatski... barem bi trebalo biti, vjerujem da je to jedna od gl. svrhi ambasade.

ja imam jednu drugu nedoumicu... ja sam trenutno u lloret de maru (namjeravam tu ostati do sredine 9mj), radim u propagandi za jedan disco... došao sam tu malo nadobudno s ciljem da nađem day job u nekom baru ili restoranu i night job u discu. E sad problem je što je za rad u restoranu, hotelu ili baru potreban numero de NIE (vrsta identifikacijskog broja za strance u Španjolskoj) kojeg ja naravno nemam. Nitko mi u HR nije rekao za to, nije me upozorio da bi mi možda trebalo, u pričama od onih koji su radili u Španjolskoj nisam čuo za to itd (najviše krivim sebe za neznanje). Saznao sam za njega tek kada sam došao ovdje prije cca 3 tjedna i kada sam shvatio da uzalud tražim posao u ugostiteljstvu jer bez toga ne primaju nikoga (osim ove "sretnike" iz EU-a kojima NIE nije potreban)... Poslije sam se raspitao što mi je potrebno za NIE i kada su mi rekli, krenuo sam "srediti" papire. Naime, prema dobivenim informacijama trebale su mi tri slike (kao za putovnicu), epadronamiento (papir koji indicira prebivalište u Španjolskoj) i solicitud (formular za dobivanje NIE). Sve sam to nabavio, došao u policijsku postaju u Barceloni koja se bavi tom papirologijom i tamo mi kažu:
"Gospodine, imate sve potrebne dokumente osim jednog!" Ja:"Oprostite, koji dokument??" Oni:"Trebate imati posebnu vizu napravljenu u španjolskoj ambasadi u HR-u. Vi ste ovdje došli kao turist, a aplicirate za NIE da bi mogli raditi ovdje, što je nemoguće."
Meni je sada sasvim jasno i logično da bi mi za rad tamo trebala neka vrsta vize, bio sam sumnjičav kako je moguće da turist može dobiti taj broj, jer bi po toj logici svatko mogao doći u Španjolsku kao turist, prijaviti se da živi ovdje i dobiti taj broj. Samo me zanima dali ima netko tko je "tu" vrstu vize vadio u našoj ambasadi i dali mi može ukratko objasniti postupak i trajanje izrade te vize. Nisam se previše raspitivao kad sam bio u Zg-u oko rada u Španjolskoj jer sam čuo od bliskih ljudi koji rade u ambasadi da su oni dosta rezervirani i površni (škrti) oko davanja informacija o radnim ili nekim "privremenim" vizama jer nemaju "veliku" potrebu za izdavanje istih.

Iritira me sadašnja situacija jer želim raditi u restoranu ili baru, na par mjesta su mi nudili posao, ali kad su saznali da nemam NIE svaki put su mi rekli da me nažalost ne mogu zaposliti...
orfanto is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2011., 08:24   #17
Stvarno me do suza nasmijalo ovo tvoje sredjivanje radne dozvole , ,
nije da ti se rugam ali zaista se ne mogu prestati smijati .
Nemoj ni mastati da mozes dobiti radnu dozvolu , barem ne na legalan nacin, a onaj drugi ti zaista nebi preporucio . Budi presretan sto mozes raditi bilo sto jer u 99% gradova u SP bez NIE nebi mogao raditi nista . Prije 5 godina kad sam zadnji put predavao zahtjev za produzenje radne i boravisne dozvole, na samo izdavanje se cekalo oko godinu dana . Ti koji ti pricaju da samim podnosenjem zahtjeva dobivas NIE te lazu i raditi legalno tek mozes poceti kad imas dozvolu u rukama, a to od predavanja zahtjeva do izdavanja bas i nije kratak put. Za dobivanje te vize u SP consulatu u HR poslodavac u SP mora dokazati da nije mogao naci niti jednog Spanjolca , niti jednog Europejca, Niti jednog stranca koji vec ima NIE za taj posao .U SP consulatu su uvjek radile nase cure,hrvatice pa vjerujem da je i danas tako .

Zadnje uređivanje Katrin : 09.07.2011. at 13:29.
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2011., 19:08   #18
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
Stvarno me do suza nasmijalo ovo tvoje sredjivanje radne dozvole , ,
nije da ti se rugam ali zaista se ne mogu prestati smijati .
Nemoj ni mastati da mozes dobiti radnu dozvolu , barem ne na legalan nacin, a onaj drugi ti zaista nebi preporucio . Budi presretan sto mozes raditi bilo sto jer u 99% gradova u SP bez NIE nebi mogao raditi nista . Prije 5 godina kad sam zadnji put predavao zahtjev za produzenje radne i boravisne dozvole, na samo izdavanje se cekalo oko godinu dana . Ti koji ti pricaju da samim podnosenjem zahtjeva dobivas NIE te lazu i raditi legalno tek mozes poceti kad imas dozvolu u rukama, a to od predavanja zahtjeva do izdavanja bas i nije kratak put. Za dobivanje te vize u SP consulatu u HR poslodavac u SP mora dokazati da nije mogao naci niti jednog Spanjolca , niti jednog Europejca, Niti jednog stranca koji vec ima NIE za taj posao .U SP consulatu su uvjek radile nase cure,hrvatice pa vjerujem da je i danas tako .
drago mi je da barem netko uživa čitajući moja (ne)iskustva iz Španjolske. znam da mi se ne rugaš, mogu zamisliti kako to zvuči sa aspekta čovjeka koji je to već davno prošao i tko bi mogao napisati doktorat na temu dobivanja radne dozvole u ESP.
Da budem iskren, meni je isto zvučalo malo smiješno kad su mi objašnjavali i uvjeravali (Srpkinja koja je tu 20ak god i "ljubazna" žena, vlasnica kopiraone pokraj policijske stanice koja se bavi tim stvarima) da je to moguće. No pošto nemam iskustva u sl. stvarima odlučio sam im povjerovati i aplicirati. Po neznam koji put, hvala ti na informacijama, ovo što si napisao izgleda kao sasvim logičan slijed, tko dobiva prioritet u dobivanju poslova ovdje.
Upoznat sam sa činjenicom da je veliki broj ljudi u Španjolskoj godinama bez ikakvih prava, a kamoli sa radnom dozvolom i da na izdavanje iste čekaju duži vremenski period (npr. moj cimer Iranac, čekao je 5god samo na residence dokument) stoga me ne čudi da je moj "pothvat" neslavno završio...

antemarineitor, možda ću te još više nasmijati ako se sljedeće ljeto odlučim za Mexico plan mi je svako ljeto otići raditi barem na 3 mjeseca izvan HR, ne računajući okolne zemlje (upoznati druge zemlje i steći iskustva iz drugih kultura)...
orfanto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 05:55   #19
Novine EL PAIS danas donose vijest da se ponovo uvodi obaveza trazenja radnih dozvola za Rumunje. Od 2009 do danas nisu morali traziti radnu dozvolu za bilo kakav posao . Od sada samo im nece trebati traziti radnu dozvolu ako rade kao obrtnici tj samozaposlenje . 21% NEZAPOSLENOSTI dovodi do takvih mjera. U SP zivi i radi preko 5 miljona stranaca od cega su preko 900 000 Rumunji .
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 23:01   #20
ima li koji aktivni forumaš u Španjolskoj? trebam savjet - idem u Barcelonu na vjenčanje i zanima me kakve običaje imaju, što je običaj pokloniti, sličnosti i razlike s našim vjenčanjima... ne bih volio baš tamo pasti s Marsa.
(nekak mi se čini ad je tu najprimjerenije pitati i da bih mogao dobiti najbolji odgovor)
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:14.