Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2013., 21:43   #21
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Potpuno naopaka i pogrešna ideja.

Uporediti ocjene koje mogu biti stečene tko zna kako (a koliko se priča o tome, sve više dolazimo do upitne relevantnosti istih) sa višegodišnjim trudom, svakodnevnim obvezama, željom za sticanje znanja... dakle dati ocjenama punu prednost nad nečim što se zove rad i trud?

Koliko je samo njih koji su sa "boljim ocjenama" upisali jače srednje škole pa potom totalno krahirali.
Nebi se složila...pogledaj probleme za recimo upis u MIOC ili neke druge elitne gimnanzije u drugim gradovima gdje nema mjesta za ljude koji su izvanredni u matematici ili fizici, ali nisu išli u plesnu školu.
Ima situaciju gdje netko sa četvorkom iz matematike upisuje željenu školu jer se bavio nečim pored ili imao alergiju....a odlikaš iz tog predmeta ne može.
Meni to nema veze s mozgom.

U stvari sve van prijemnog ispita za određenu školu je van pameti.

Time se eliminiraju razlike u ocjenjivanju između škola.
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 00:51   #22
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Nebi se složila...pogledaj probleme za recimo upis u MIOC ili neke druge elitne gimnanzije u drugim gradovima gdje nema mjesta za ljude koji su izvanredni u matematici ili fizici, ali nisu išli u plesnu školu.
Ima situaciju gdje netko sa četvorkom iz matematike upisuje željenu školu jer se bavio nečim pored ili imao alergiju....a odlikaš iz tog predmeta ne može.
Meni to nema veze s mozgom.

U stvari sve van prijemnog ispita za određenu školu je van pameti.

Time se eliminiraju razlike u ocjenjivanju između škola.
Sa prijemnim ispitom se u potpunosti slažem i to je jedino ispravno rješenje.

Ipak, u sustavu gdje bodovanje određuje prednost pri upisu i neke druge redovite aktivnosti treba nagraditi. Vidim da se i mediji i javnost izruguju npr. bodovima za plesnu i glazbenu školu....

Ima li tko predodžbu koliko odricanja traži dodatna škola ili aktivno bavljenje sportom? Primjera radi, moje dijete je 5 dana u tjednu u svojoj osnovnoj ali i 5 dana u tjednu u glazbenoj školi. I uz to treba i svakodnevno vježbati. I da, odlikaš je. I smatram da te bodove zaslužuje iako joj neće biti potrebni jer će upisati glazbenu gimnaziju a tamo važe malo drugačija pravila pri upisu.
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 10:55   #23
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Nebi se složila...pogledaj probleme za recimo upis u MIOC ili neke druge elitne gimnanzije u drugim gradovima gdje nema mjesta za ljude koji su izvanredni u matematici ili fizici, ali nisu išli u plesnu školu.
Ima situaciju gdje netko sa četvorkom iz matematike upisuje željenu školu jer se bavio nečim pored ili imao alergiju....a odlikaš iz tog predmeta ne može.
Meni to nema veze s mozgom.
Da...upitno je sto je tu naopaka i pogresna ideja.

Quote:
U stvari sve van prijemnog ispita za određenu školu je van pameti.
Time se eliminiraju razlike u ocjenjivanju između škola.
Istina, prijemni i/ili mala matura pa nek se vidi, nek se zna tko koliko...
No, kako je za sada sistem takav kakav je i ocjene su ono cime je vrednovano znanje (vise ili manje objektivno)....nema druge nego se rukovoditi njima.

Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Ipak, u sustavu gdje bodovanje određuje prednost pri upisu i neke druge redovite aktivnosti treba nagraditi. Vidim da se i mediji i javnost izruguju npr. bodovima za plesnu i glazbenu školu....
Po meni, nije to izrugivanje... super je sto je netko ulozio trud i zavrsio nesto od toga...ali imo dobiti 2 boda za to, a upisujes se u skolu tipa mioc, s cime to nema nikakve veze, imo nema smisla.
Petice iz matematike su bitnije, a ovako dolaze u drugi plan.

Quote:
Ima li tko predodžbu koliko odricanja traži dodatna škola ili aktivno bavljenje sportom? Primjera radi, moje dijete je 5 dana u tjednu u svojoj osnovnoj ali i 5 dana u tjednu u glazbenoj školi. I uz to treba i svakodnevno vježbati.
Svako drrugo dijete ima neku ...ili vise aktivnosti koje ispunjavaju svaki dan u tjednu, dapace, cak i vikende.
Netko se bavi sportom svaki dan, vikendom utkamice...nema bodova.
Zasto je to losije od glazbene/plesne skole?
Netko se bavi s vise toga...pa ima svaki dan nesto...nema bodova.
To sto se netko bavi bas plesom/muzikom i za to dobije 2 boda...meni nije ok. Bavi se zato sto to zeli i sto mu je stalo do toga. Ako moze uz to biti dobar djak, super, ...ako ne...postoji izbor...ili gurati oboje ili ipak ne.
U odredjenu gimnaziju, npr. matematicku bi po meni trebali imati prednost oni koji su u toj nekoj sferi (matematika/informatika) pokazali neku posebnost...volju...dar...zar.
Quote:
I da, odlikaš je. I smatram da te bodove zaslužuje iako joj neće biti potrebni jer će upisati glazbenu gimnaziju a tamo važe malo drugačija pravila pri upisu.
A ja ne mislim.
Dapace, mislim da je to potpuno naopaka i pogrešna ideja.
Bas "cudno"....da si bas ti rekao da je pogresna i naopaka ideja uzimati ocjene kao bitne, a da je vrednovati vannastavnu aktivnost koja sa buducim obrazovanjem nema nikave veze sa dva boda ispravno...a bas tvoja kcer ide u glazbenu, a ne bavi se aktivno necime sto ne donosi bodove.

Zadnje uređivanje kajpa : 26.06.2013. at 11:04.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 11:37   #24
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Da...upitno je sto je tu naopaka i pogresna ideja.


Istina, prijemni i/ili mala matura pa nek se vidi, nek se zna tko koliko...
No, kako je za sada sistem takav kakav je i ocjene su ono cime je vrednovano znanje (vise ili manje objektivno)....nema druge nego se rukovoditi njima.


Po meni, nije to izrugivanje... super je sto je netko ulozio trud i zavrsio nesto od toga...ali imo dobiti 2 boda za to, a upisujes se u skolu tipa mioc, s cime to nema nikakve veze, imo nema smisla.
Petice iz matematike su bitnije, a ovako dolaze u drugi plan.
Nije istina. Važnije su radne navike i sučeljavanje sa svakodnevnim obvezama od, nerijetko, paušalne ocjene.

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Bas "cudno"....da si bas ti rekao da je pogresna i naopaka ideja uzimati ocjene kao bitne, a da je vrednovati vannastavnu aktivnost koja sa buducim obrazovanjem nema nikave veze sa dva boda ispravno...a bas tvoja kcer ide u glazbenu, a ne bavi se aktivno necime sto ne donosi bodove.
Nisam rekao kako je uzimati ocjene kao bitne naopako već da je naopako, u slučaju izjednačenog rezultata, dati prednost ocjenama. Upravo takvim stavom dobivamo ono što nas muči - devalvaciju stvarne vrijednosti i relevantnosti ocjena. A, na kraju balade, naopakije su nekakve stečene prednosti po pitanju ratnih žrtava/zasluga , no o istima se nitko ne usuđuje javno progovoriti.

Vidiš, moja kćer se vannastavno bavi i učenjem stranih jezika iako ista aktivnost ne donosi nikakve bodove ali mene strašno veseli da ona sa svojih 11 godina iza sebe ima 7 godina škole stranih jezika i da npr. Cambridge certifikate dobiva sa 100 postotnim učinkom. Uz to, s ponosom, mogu navesti i dva vrlo visoka plasmana u Lidranu.


A ako misliš kako je lako proći glazbenu školu i da su u pitanju nezasluženi bodovi, okušaj se u istoj priči sa vlastitim djetetom. Napominjem kako nije u pitanju nekakva glazbena radionica već 6-godišnja škola u punom značenju smsla te riječi, škola u kojoj si trebao položiti prijemni ispit, škola koja od tebe traži 5-dnevnu nazočnost tjedno, učenje, vježbanje i javne nastupe.
Na kraju balade, potičemo li talent, znanje i trud ili se mediokritetski koprcamo unutar vlastitih predodžbi i precjenjivanju stvarnih sposobnosti vlastitog djeteta gdje ćemo, bez imalo ustručavanja, žicati peticu kako bi dijete imalo 5.0 i lakše se upisalo u željenu školu? Da, peticu iz bilo kog predmeta možeš užicati, no za završiti npr. glazbenu, plesnu školu ili biti nagrađivani sportaš... moraš uložiti daleko više truda.

I za kraj, ponavljam, ukinimo bodovanje i pređimo na prijemne ispite.

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 26.06.2013. at 11:46.
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 12:53   #25
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Nije istina. Važnije su radne navike i sučeljavanje sa svakodnevnim obvezama od, nerijetko, paušalne ocjene.
Gle, istina je da ja razmisljam drugacije. I istina je da mislim to sto mislim. Ne mozes mi reci da nije istina.
To da ti razmisljas drugacije, je ok. Svatko valjda ima pravo na svoje misljenje. Ja ne tvrdim da sam u pravu, samo kazem kako gledam na to...
Da, radne navike jesu vazne, ali sorry, ako netko ima prosjek 5,0 sva 4 razreda onda nekako ne mozemo tvrditi da to znaci da nema radne navike. Mozda i nema...mozda je samo jako pametno dijete...ali tvrditi na osnovu petica da netko nema radne navike je imo
Koliko tko ima radnih navika iz papira se ne moze ustanoviti bas najbolje.
Quote:
Nisam rekao kako je uzimati ocjene kao bitne naopako već da je naopako, u slučaju izjednačenog rezultata, dati prednost ocjenama.
Da, znam sto si rekao. Ali eto..ja se s time ne slaze. Ja bih dala prednost onome tko ima 5 iz matematike (za matematicku skolu) nad onime tko ima 4 ili 3 i bodove iz glazbene skole.
Ili...drugi primjer ...dala bih prednost onome tko je na zupanijskom iz matematike osvojio trece mjesto nad onime tko je zavrstio glazbenu skolu.
I ovo mi je bezveze:
"Kandidatu se na osnovu točaka XI. i XII. vrednuje samo jedno (najpovoljnije) postignuće." (odnosi se na natjecanja)
Zar je nevazno sto je netko dijete u vise predmeta - vrlo uspjesno?
Zar je uspjeh na zupanijskom nevazan? (boduje se medjunarodno i drzavno)
Quote:
Upravo takvim stavom dobivamo ono što nas muči - devalvaciju stvarne vrijednosti i relevantnosti ocjena.
Istina je da petica ne znaci uvijek ono sto bi trebala. Ali ako govorimo o djeci s maksimalnim brojem bodova...onda im valjda ipak nije sve to poklonjeno i treba cijeniti i te ocjene.
Nije mozda najbolji sistem, ali takav je kakav je. Radi se o upisu usrednju skolu, sto drugo cijeniti nego uspjeh u osnovnoj?
Dodatan trud sa strane...mozda, ali imo nije to bas nesto dobro i pravedno osmisljeno, a niti moze biti tako da svi budu zadovoljni.
Jasno da su oni koji idu u glazbenu/plesnu...i njihovi roditelji sa ta dva boda zadovoljni i misle da su pravedno dodijeljeni.
A jasno je i da to mnogima ipak nije bas ok. Netko tko ide na takmicenja iz matematike i informatike...a mjesto u miocu mu "otme" netko sa glazbenom, sigurno to ne dozivljava kao pravedno.
Quote:
Vidiš, moja kćer se vannastavno bavi i učenjem stranih jezika iako ista aktivnost ne donosi nikakve bodove ali mene strašno veseli da ona sa svojih 11 godina iza sebe ima 7 godina škole stranih jezika i da npr. Cambridge certifikate dobiva sa 100 postotnim učinkom. Uz to, s ponosom, mogu navesti i dva vrlo visoka plasmana u Lidranu.
Lijepo.
Quote:
A ako misliš kako je lako proći glazbenu školu i da su u pitanju nezasluženi bodovi, okušaj se u istoj priči sa vlastitim djetetom.
Ne mislim da je lako. To je li lako ili nije, nema nikave veze s onime sto sam napisala.
Kako da se ja okusam u prici da dijete ide u glazbenu? Da ga natjeram, iako ga ne zanima? Da idem umjesto njega? Kako se to roditelj okusa u tome?
Da, jasno mi je da dijete treba poticati i tako to, ali ipak...nije li to djetetov odabir i na djetetu je da se okusa...
Quote:
Napominjem kako nije u pitanju nekakva glazbena radionica već 6-godišnja škola u punom značenju smsla te riječi, škola u kojoj si trebao položiti prijemni ispit, škola koja od tebe traži 5-dnevnu nazočnost tjedno, učenje, vježbanje i javne nastupe.
Kao sto rekoh vec, treniranje nogometa je isto svaki dan + utakmice vikendom. Ako se posvetis i vise, pa dodatno vjezbas...oduzima dosta vremena...i treba puno truda uz to biti odlican u skoli. Isto tako i stosta drugo...
Masa klinaca je u tome, a ne spadaju u vrhunske, vrsne ili darovite sportase koji dobivaju bodove.
Quote:
Na kraju balade, potičemo li talent, znanje i trud ili se mediokritetski koprcamo unutar vlastitih predodžbi i precjenjivanju stvarnih sposobnosti vlastitog djeteta gdje ćemo, bez imalo ustručavanja, žicati peticu kako bi dijete imalo 5.0 i lakše se upisalo u željenu školu? Da, peticu iz bilo kog predmeta možeš užicati, no za završiti npr. glazbenu, plesnu školu ili biti nagrađivani sportaš... moraš uložiti daleko više truda.
Zasto treba za bodove biti nagradjivani sportas, a za glazbenu je dovoljno zavrsiti je...sigurno postoje i neka glazbena natjecanja, pa bi onda (ako povucemo paralelu) bodove trebali dobiti oni koji se na njima istaknu. Oni nagradjivani, posebni...
Da bi se izjednacio uspjeh potrebno je uzicati dvije petice iz predmeta koji se boduju.
A onaj tko dobije dodatna boda moze imati od 5-8 razreda ukupno 26 cetvorki (uz prosjek 4,5) ...i imat ce isto bodova kao onaj koji je prosao sva cetiri razreda sa 5,0.
Nije bas jednostavno ni sva 4 proci sa 5,0.
Quote:
I za kraj, ponavljam, ukinimo bodovanje i pređimo na prijemne ispite.
Slazem se. Ali ....sto onda s glazbenom? S ulozenim trudom...za koji mislis da treba dodatno nagraditi?

Zadnje uređivanje kajpa : 26.06.2013. at 13:23.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 14:10   #26
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Gle, istina je da ja razmisljam drugacije. I istina je da mislim to sto mislim. Ne mozes mi reci da nije istina.
To da ti razmisljas drugacije, je ok. Svatko valjda ima pravo na svoje misljenje. Ja ne tvrdim da sam u pravu, samo kazem kako gledam na to...
Da, radne navike jesu vazne, ali sorry, ako netko ima prosjek 5,0 sva 4 razreda onda nekako ne mozemo tvrditi da to znaci da nema radne navike. Mozda i nema...mozda je samo jako pametno dijete...ali tvrditi na osnovu petica da netko nema radne navike je imo
Koliko tko ima radnih navika iz papira se ne moze ustanoviti bas najbolje.
Svako mišljenje je OK ali to ne znači da se, obzirom na razlike, ne možemo malo nadmudrivati.

Sve što pišem, pišem na osnovu iskustva a sve se svodi na priču "Kako se kalio čelik". Eto, za primjer, možemo imati dijete koje nema nikakvih vanškolskih želja/obveza, ima dovoljno vremena za savladavanje školskog programa i s druge strane dijete koje se uz školu bavi glazbom/sportom/nečim trećim što mu guta do 10 (sa putovanjima i do 15) sati tjedno. I, u konačnici, razlika je u jednoj jedinoj ocjeni, fragmentu boda koji će odlučiti o upisu u željenu školu. Bez obzira na osobnu situaciju, prednost bi dao onom drugom djetetu.

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Da, znam sto si rekao. Ali eto..ja se s time ne slaze. Ja bih dala prednost onome tko ima 5 iz matematike (za matematicku skolu) nad onime tko ima 4 ili 3 i bodove iz glazbene skole.
Ili...drugi primjer ...dala bih prednost onome tko je na zupanijskom iz matematike osvojio trece mjesto nad onime tko je zavrstio glazbenu skolu.
I ovo mi je bezveze:
"Kandidatu se na osnovu točaka XI. i XII. vrednuje samo jedno (najpovoljnije) postignuće." (odnosi se na natjecanja)
Zar je nevazno sto je netko dijete u vise predmeta - vrlo uspjesno?
Zar je uspjeh na zupanijskom nevazan? (boduje se medjunarodno i drzavno)
Kao prvo, iz glazbene škole se mogu izvuči samo 2 boda.

Drugo, tko se sjeća petog sa olimpijskih igara, drugog sa nacionalnog prvenstva...?

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post

Istina je da petica ne znaci uvijek ono sto bi trebala. Ali ako govorimo o djeci s maksimalnim brojem bodova...onda im valjda ipak nije sve to poklonjeno i treba cijeniti i te ocjene.
Nije mozda najbolji sistem, ali takav je kakav je. Radi se o upisu usrednju skolu, sto drugo cijeniti nego uspjeh u osnovnoj?
Dodatan trud sa strane...mozda, ali imo nije to bas nesto dobro i pravedno osmisljeno, a niti moze biti tako da svi budu zadovoljni.
Jasno da su oni koji idu u glazbenu/plesnu...i njihovi roditelji sa ta dva boda zadovoljni i misle da su pravedno dodijeljeni.
A jasno je i da to mnogima ipak nije bas ok. Netko tko ide na takmicenja iz matematike i informatike...a mjesto u miocu mu "otme" netko sa glazbenom, sigurno to ne dozivljava kao pravedno.?
Apop petica, za primjer, u Splitu se javio tihi bunt učenika MIOC-a. Djeca su skužila kako učenici koji su daleko lošiji od njih u nekakvoj Prometnoj školi dobijaju petice sa znanjem koji je ispod MIOC-ov kriterija za ocjenu dobar (3). Ista stvar vrijedi i za osnovne škole, učenik iz nekakve Bukovice donje može imati peticu iz matematike a znati daleko manje od prosječnog učenika jače gradske osnovne škole.

Ja sam srednju školu završio još u socijalizmu. Pamtim trenutak kad je razrednica ušla u razred i pitala kome treba veća ocjena za upis, naravno, uz neku količinu dodatnog truda, dodatni kontrolni, odgovaranje ali ipak frizirani. Obzirom da sam prirodom posla dosta vezan uz škole, vidim da se ništa nije promjenilo.
Ipak, ni to nije bilo bog zna što jer za sve fakultete je trebalo polagati prijemni ispit koji je nosio 60% dok je uspjeh nosio tek 40%.

Roditelji koji se predano brinu za bodove slobodno mogu upisati dijete u glazbenu školu. Napominjem kako iste imaju prijemni ispit i za sobom vuku gomile obveza.

Dakle, neka svi polažu prijemni. Tek u situaciji sa jednakim brojem bodova dajem prednost onome tko je završio i nekakvu dodatnu školu ili postigao vrijedan pažnje sportski uspjeh

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Kako da se ja okusam u prici da dijete ide u glazbenu? Da ga natjeram, iako ga ne zanima? Da idem umjesto njega? Kako se to roditelj okusa u tome?
Da, jasno mi je da dijete treba poticati i tako to, ali ipak...nije li to djetetov odabir i na djetetu je da se okusa...

Kao sto rekoh vec, treniranje nogometa je isto svaki dan + utakmice vikendom. Ako se posvetis i vise, pa dodatno vjezbas...oduzima dosta vremena...i treba puno truda uz to biti odlican u skoli. Isto tako i stosta drugo...
Masa klinaca je u tome, a ne spadaju u vrhunske, vrsne ili darovite sportase koji dobivaju bodove.
Ako tvoje dijete nema talenta zašto priječiš da djeca sa talentom imaju nekakav benefit nad tvojim djetetom?

To ti je isto kao i da zapošljavaš djelatnika. Desetak njih može imati jednaki nivo edukacije i ocjena ali samo su jedan-dva doista dorasli očekivanjima poslodavca.

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Zasto treba za bodove biti nagradjivani sportas, a za glazbenu je dovoljno zavrsiti je...sigurno postoje i neka glazbena natjecanja, pa bi onda (ako povucemo paralelu) bodove trebali dobiti oni koji se na njima istaknu. Oni nagradjivani, posebni...
Za glazbenu je dovoljno završiti je...

O kako se varaš. Princip rada glazbene je ZF u odnosu na rad bilo kakve osnovne i srednje škole. Primjera radi, imaš engleski jezik u školi. Da li itko ikad učenika postavi na scenu i kažu mu: ajde, održi govor na engleskom, odglumi advokata u sudnici, budi Romeo koji će zavesti Juliju, Mate koji Michaelu prodaje kuću....

E vidiš, u glazbenoj te najmanje 4 puta godišnje postave na pozornicu i sviraj..., pokaži se pred publikom. A na kraju godine, ocjenu ti ne daje nastavnik već komisija pred kojom moraš odraditi 3 zadana djela.

Takav ti je i život budućeg djelatnika na tržištu rada, situaciji koja slijedi nakon sve te priče o bodovima, školovanju... - hajmo, radi i pokaži što znaš.

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Gle, istina je da ja razmisljam drugacije. I istina je da mislim to sto mislim.
Dakle, završimo priču.

Stvarni život je okrutan, neumoljiv i svo to banaliziranje problema u školama je zapravo medvjeđa usluga vlastitoj djeci. Ako je kompetitivnost postala primarna, neka tako i bude. Neka mladi naraštaji pokažu što mogu a definitivno stojim iza činjenice da, ako dvije osobe pokazuju gotovo jednake rezultate, zaposlit ću (a to sam radio dovoljan broj puta) osobu koja nudi kvalitetu više pa makar ista bila izvrsna u tangu jer znam kako iza tog (banaliziranog) tanga stoji gomila rada, predanosti i samoodricanja, onoga što svaki poslodavac traži.

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 26.06.2013. at 14:16.
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 14:43   #27
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Sve što pišem, pišem na osnovu iskustva a sve se svodi na priču "Kako se kalio čelik". Eto, za primjer, možemo imati dijete koje nema nikakvih vanškolskih želja/obveza, ima dovoljno vremena za savladavanje školskog programa i s druge strane dijete koje se uz školu bavi glazbom/sportom/nečim trećim što mu guta do 10 (sa putovanjima i do 15) sati tjedno. I, u konačnici, razlika je u jednoj jedinoj ocjeni, fragmentu boda koji će odlučiti o upisu u željenu školu. Bez obzira na osobnu situaciju, prednost bi dao onom drugom djetetu.
Da, ali prednost je dana samo nekima.
Moze se dijete predano baviti kojecime, a nece dobiti nikave bodove.
Quote:
Kao prvo, iz glazbene škole se mogu izvuči samo 2 boda.
Da, znam...ali to daje mogucnost imanja 26 cetvorki tokom tih 4 razreda, a to nije bas malo. Ili mogucnost imanja 2 cetvorke ili 1 trojku iz predmeta bitnog za tu neku gimnaziju.
Quote:
Drugo, tko se sjeća petog sa olimpijskih igara, drugog sa nacionalnog prvenstva...?
Nije bitno, tko se sjeca...nitko se ne sjeca ni tko je zavrsio glazbenu ili tako nesto...
Bitan je trud, zalaganje, ulozeno vrijeme, kao sto si sam napisao. Nije trece mjesto na natjecanju iz matematike bas nista. Ili dobar uspjeh (prvo/drugo mjesto) na zupanijskom.
Recimo ...gle ovo ...za sportska natjecanja dobiju se bodovi i za grupne sportove. I netko dobije 3 boda jer je sjedio na klupi, bio rezerva, nista posebnog nije napravio, niti je uopce talentiran za taj sport...samo je isao na njega i clan je skolske ekipe.
A netko dobije jedva jedan bod jer je bio "samo" treci na drzavnom natjecanju iz matematike...a za natjecanje iz fizike, informatike...ne dobije bod, jer se prizna samo jedno natjecanje.
Quote:
Apop petica, za primjer, u Splitu se javio tihi bunt učenika MIOC-a. Djeca su skužila kako učenici koji su daleko lošiji od njih u nekakvoj Prometnoj školi dobijaju petice sa znanjem koji je ispod MIOC-ov kriterija za ocjenu dobar (3). Ista stvar vrijedi i za osnovne škole, učenik iz nekakve Bukovice donje može imati peticu iz matematike a znati daleko manje od prosječnog učenika jače gradske osnovne škole.
To je istina. Moze.
Ali moze imati i peticu za koju se itekako naradio. NIsu bas sve petice nezasluzene.
A dok nema prijemnog/male mature ...ostaju ocjene.
Ne mozes znati koliko vrijedi koja i ne mozes samo zato jer netko ima peticu racunati da je poklonjena i nezasluzena.
Quote:
Ja sam srednju školu završio još u socijalizmu. Pamtim trenutak kad je razrednica ušla u razred i pitala kome treba veća ocjena za upis, naravno, uz neku količinu dodatnog truda, dodatni kontrolni, odgovaranje ali ipak frizirani. Obzirom da sam prirodom posla dosta vezan uz škole, vidim da se ništa nije promjenilo.
Da bi trebalo nesto mijenjati, definitivno bi.
Po meni, za pocetak poceti dijeliti trojke u nizim razredima OS, jer nekako je nevjerojatno da su bas svi tako jako pametni, odlicni, vrijedni, nadareni...pa ima odlikasa ko blata i tek tu i tako netko prodje s 4.
Quote:
Roditelji koji se predano brinu za bodove slobodno mogu upisati dijete u glazbenu školu. Napominjem kako iste imaju prijemni ispit i za sobom vuku gomile obveza.
Mislis da je to rjesenje? Da sad svi navale na glazbene, jer one nose bodove?
Ja ne mislim. Mislim da je pravednije te bodove ukinuti. A u glazbenu neka idu ona djeca koja to zele.
Quote:
Dakle, neka svi polažu prijemni. Tek u situaciji sa jednakim brojem bodova dajem prednost onome tko je završio i nekakvu dodatnu školu ili postigao vrijedan pažnje sportski uspjeh
Ili skola ili sportski uspjeh vrijedan paznje?
A natjecanja iz bitnih predmeta? Nista?
Quote:
Ako tvoje dijete nema talenta zašto priječiš da djeca sa talentom imaju nekakav benefit nad tvojim djetetom?
Ne prijecim ja nista.
Ali mislim da bodovanje nije ok. Niti mislim da je glazbeni talent bitan za matematicku skolu.
Nemam problem s tim da glazbeni talent bude posebno nagradjen pri upisu u nekakvu umjetnicku gimnaziju, srednu glazbenu ili takvo sto.
Quote:
To ti je isto kao i da zapošljavaš djelatnika. Desetak njih može imati jednaki nivo edukacije i ocjena ali samo su jedan-dva doista dorasli očekivanjima poslodavca.
Ne znam, meni to nije isto. Ako trazim autmehanicara, stvarno mi ne bi nista znacilo to sto on mozda izvrsno svira klarinet. Ali da bih htjela sto boljeg mehanicara, koji se razumije u svoj posao, to da.
Quote:
Za glazbenu je dovoljno završiti je...
O kako se varaš.
Zar nije? Ili moras imati neki znacajan uspjeh na glazbenim natjecanjima?
Quote:
Princip rada glazbene je ZF u odnosu na rad bilo kakve osnovne i srednje škole. Primjera radi, imaš engleski jezik u školi. Da li itko ikad učenika postavi na scenu i kažu mu: ajde, održi govor na engleskom, odglumi advokata u sudnici, budi Romeo koji će zavesti Juliju, Mate koji Michaelu prodaje kuću....

E vidiš, u glazbenoj te najmanje 4 puta godišnje postave na pozornicu i sviraj..., pokaži se pred publikom. A na kraju godine, ocjenu ti ne daje nastavnik već komisija pred kojom moraš odraditi 3 zadana djela.
Da, i?
Nakon zavrsene skole, imas dva boda, zar ne?
Mislim, jasno mi je da treba uloziti trud i da ne moze bas svatko zavrsiti, ali ...to je to. Ne trazi se neki poseban uspjeh na tom planu, to da si bolji od svih drugih u drzavi u nekom instrumentu ili plesu ili ...

Zadnje uređivanje kajpa : 26.06.2013. at 14:59.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 14:54   #28
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
...
Ajmo skratiti priču.

Idemo na peticiju kako je najbitniji čimbenik za upis u srednju školu/faks prijemni ispit.

U tom slučaju, čak polaznicima glazbene/plesne škole, sportašima, natjecateljima..., ne treba davati posebne bodove jer, svojim dodatnim školovanjem/obvezama su operirani od treme nastupa/natjecanja i samim time su već u prednosti.

Nadalje, ukinimo beneficije "slučajevima". To pak govorim iz vlastitog iskustva. Najuspješniji student moje generacije je bio čovjek čija se životna situacija, blago rečeno, može opisati kao dno dna, netko tko je ustajao u 4:30 ujutro da bo došao do fakulteta.... Danas je isti, iako nije imao nikakve beneficije na račun stanja/obitelji..., prof.dr.sc, osoba koja može, trenutno, dobiti posao u bilo kojem kutku svijeta. Ja, na svoju sramotu, lik kojem je faks bio doslovno preko puta kuće i koji sam imao sve beneficije srednjeg sloja, u odnosu na njega, nisam ni govnu brat.


U konačnici, recimo, bodovanje po principu: 80% prijemni, 20% uspjeh?

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 26.06.2013. at 15:02.
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 15:03   #29
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Ajmo skratiti priču.

Idemo na peticiju kako je najbitniji čimbenik za upis u srednju školu/faks prijemni ispit.

U tom slučaju, čak polaznicima glazbene/plesne škole, sportašima, natjecateljima..., ne treba davati posebne bodove jer, svojim dodatnim školovanjem/obvezama su operirani od treme nastupa/natjecanja i samim time su već u prednosti.

Nadalje, ukinimo beneficije "slučajevima". To pak govorim iz vlastitog iskustva. Najuspješniji student moje generacije je bio čovjek čija se životna situacija, blago rečeno, može opisati kao dno dna, netko tko je ustajao u 4:30 ujutro da bo došao do fakulteta.... Danas je isti prof. dr. sc .... osoba koja može, trenutno, dobiti posao u bilo kojem kutku svijeta. Ja, kojem je faks bio doslovno preko puta kuće i koji sam imao sve beneficije srednjeg sloja, u odnosu na njega, nisam ni govnu brat.


U konačnici, recimo, bodovanje po principu: 80% prijemni, 20% uspjeh?
Cek, cek...sad su tek dosle nove promjene, trebat ce malo pricekati do sljedecih.
Ali ne dugo, vjerujem.
Pretpostavljam da se se i i ci u tom nekom smjeru ...ili na malu maturu, pa prema pokazanom znanju....upis u srednju, kao sto je i s fakultetima.
Sto se tice opisanog slucaja....uvijek je i bilo tako nekako ...oni kojima je teze, domci i sl. vise se i trude on onih koji imaju skoro pa savrsene uvjete.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 15:34   #30
Trenutačno vlada poplava dodatnih bodova. U prvih oko 150 mjesta u gimnazijama gotovo da nema učenika koji nema dodatne bodove, dakle oni s 5,0 možda se neće upisati u željene škole.

Možeš imati jedva dvojku iz drugog stranoga jezika, no imaš 2 boda.

Svakako bih uvela provjeru za sve dodatne bodove iz izbornih predmeta. Ako hoćeš ta 2 boda, izađi na ispit iz toga područja i zasluži ih, bez obzira jesi li to područje učio u OŠ ili kod kuće s bakom.

O zdravstvenim teškoćama i svim ostalim mogućnostima dodatnih bodovima... drugi put...
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 16:02   #31
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Trenutačno vlada poplava dodatnih bodova. U prvih oko 150 mjesta u gimnazijama gotovo da nema učenika koji nema dodatne bodove, dakle oni s 5,0 možda se neće upisati u željene škole.
Bas zato mislim da bi bolje bilo da toga nema. (osim boda za natjecanje u predmetu bitnom za doticnu gimnaziju)
Ovako ispada da su ovi s 5,0 i svih 80 bodova na ocjene ustvari neki bezveznjaci, nedovoljno pametni/sposobni/vrijedni.

Quote:
Možeš imati jedva dvojku iz drugog stranoga jezika, no imaš 2 boda.
Svasta. Petica vrijedi i isto kao i nategnuta dvojka.
(no, zar nemaju ustvari svi dva jezika u OS?)
2 boda za slusanje drugog jezika (i dvojku), a jedan za trece mjesto na drzavnom ili medjudrzavnom takmicenju iz nekog predmeta.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 17:57   #32
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Trenutačno vlada poplava dodatnih bodova. U prvih oko 150 mjesta u gimnazijama gotovo da nema učenika koji nema dodatne bodove, dakle oni s 5,0 možda se neće upisati u željene škole.

Možeš imati jedva dvojku iz drugog stranoga jezika, no imaš 2 boda.

Svakako bih uvela provjeru za sve dodatne bodove iz izbornih predmeta. Ako hoćeš ta 2 boda, izađi na ispit iz toga područja i zasluži ih, bez obzira jesi li to područje učio u OŠ ili kod kuće s bakom.

O zdravstvenim teškoćama i svim ostalim mogućnostima dodatnih bodovima... drugi put...


drugi strani jezik nosi 1 bod...ljudi koji su prijavili zdravstvene teškoće tipa alergije i kaj ja znam kaj nisu svjesni toga da će im dijete biti obiljezeno za ta dva jeb...boda cijeli zivot na hzzz...
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 20:19   #33
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
drugi strani jezik nosi 1 bod...ljudi koji su prijavili zdravstvene teškoće tipa alergije i kaj ja znam kaj nisu svjesni toga da će im dijete biti obiljezeno za ta dva jeb...boda cijeli zivot na hzzz...
a do sada nije bilo "obiljezeno"
ono, njegova doktorica nije znala za bolest

i kako ce ga to obiljezje "muciti" u zivotu?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 20:35   #34
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
a do sada nije bilo "obiljezeno"
ono, njegova doktorica nije znala za bolest

i kako ce ga to obiljezje "muciti" u zivotu?
Neće nikako, naša država je preglupa da poveže nešto tako s bilo čim. Događa se i da osobe s PTSP-om imaju dozvolu za oružje, voze auto i sl. O redovitim pregledima radnika izabrani liječnik nema pojma ako mu se radnik sam ne javi, a tu će neka činjenica da je netko s 14-15 godina bilo upisano preko potvrde HZZ-a, nekoga pratiti kroz život. Jedino će ga pratiti kad bude putovao teleporterom na posao na Mars.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 14:02   #35
Glede škola i težine budući da zadnje dvije godine pratim čini mi se da su odlikaši počeli lagano zaobilaziti gimanzije i teže smjerove poput matematičkog istih.
Jbt umru ako nisu genijalci za bolju ocjenu, a oni prosječni i za dvojku.
Neka budu malo manje skoncentrirani na maturi za 4 godine eto sranja...nit bodova iz srednje nit onoga za što su se mučili 4 godine.
Idu lijepo u lakšu školu, pokupe ocjene i budući da znaju i imaju brda primjera zadataka s mature spreme i to.

Mislim riječki GAM matematički smjer se prošle godine upisivalo sa zakonskim minumumom za gimnazije od 46 bodova
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 15:19   #36
Slobodna Dalmacija:Superodlikase prestižu prvaci u badmintonu
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 15:11   #37
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
drugi strani jezik nosi 1 bod...ljudi koji su prijavili zdravstvene teškoće tipa alergije i kaj ja znam kaj nisu svjesni toga da će im dijete biti obiljezeno za ta dva jeb...boda cijeli zivot na hzzz...
Točno, samo jedan bod. Zabunila sam se. Tko je imao dvojku, 1 bod, tko je imao peticu 1 bod. A tko je naučio drugi strani jezik izvan institucija, 0 bodova.

O kakvu obilježavanju govoriš? Gdje? Na koji način? Imaš neki plan da se obilježe?Ili je to samo paranoja?
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 16:27   #38
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post

O kakvu obilježavanju govoriš? Gdje? Na koji način? Imaš neki plan da se obilježe?Ili je to samo paranoja?
pretpostavljam da misli da djetetu, budućem odraslom čovjeku zauvijek piše da ima zdravstvenih smetnji (a roditelji, recimo, navlače doktore da im nakite dijagnozu za neku benignu peludnu alergiju) i onda nekad dođe u situaciju da se prijavi za posao za koji je, recimo, uvijet tip-top zdravstveno stanje, a evidentiran je s dijagnozom. ili, štajaznam, mora plaćati veću premiju životnog ili dodatnog zdravstvenog osiguranja.

što bi funkcioniralo, naravno, kad bi podaci bili umreženi, a kako nije baš za očekivati da će to kod nas u skorije vrijeme biti tako
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 16:29   #39
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pretpostavljam da misli da djetetu, budućem odraslom čovjeku zauvijek piše da ima zdravstvenih smetnji (a roditelji, recimo, navlače doktore da im nakite dijagnozu za neku benignu peludnu alergiju) i onda nekad dođe u situaciju da se prijavi za posao za koji je, recimo, uvijet tip-top zdravstveno stanje, a evidentiran je s dijagnozom. ili, štajaznam, mora plaćati veću premiju životnog ili dodatnog zdravstvenog osiguranja.

što bi funkcioniralo, naravno, kad bi podaci bili umreženi, a kako nije baš za očekivati da će to kod nas u skorije vrijeme biti tako
S obzirom da kod nas npr. PTSP-ovci mogu izvaditi i dozvolu za nošenje oružje, ne trebaš se bojati takvih mogućnosti.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 08:49   #40
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pretpostavljam da misli da djetetu, budućem odraslom čovjeku zauvijek piše da ima zdravstvenih smetnji (a roditelji, recimo, navlače doktore da im nakite dijagnozu za neku benignu peludnu alergiju) i onda nekad dođe u situaciju da se prijavi za posao za koji je, recimo, uvijet tip-top zdravstveno stanje, a evidentiran je s dijagnozom. ili, štajaznam, mora plaćati veću premiju životnog ili dodatnog zdravstvenog osiguranja.

što bi funkcioniralo, naravno, kad bi podaci bili umreženi, a kako nije baš za očekivati da će to kod nas u skorije vrijeme biti tako
Nigdje u svjedodžbi, u matičnoj knjizi u OŠ, u dnevniku ni imeniku NE SMIJE pisati da je dijete nastavu pohađalo s individualiziranim pristupom. U e-matici piše, no podatak se ne daje nikomu, pa ni SŠ ako roditelj ne traži bodove za upis, a ako ih traži, tada se to piše na papirima. Kopija ostaje u OŠ, originale će nositi u SŠ (gdje će završiti u registratorima). Mislim da nema opasnosti da itko bude obilježen. Pa što i da se zna da ima zdravstvenih poteškoća?
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:18.