Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2008., 15:54   #1
Sve potrebne dozvole za gradnju kuce

Molim da se ne ljutite sto sam otvorio novu temu, ali konkretno me zanima koje su sve dozvole potrebne i kako do njih doci, vrijeme cekanja i sve vezano uz to.
Znam da postoji tema građenje kuce ali ipak ima previse stranica za otvarati da bi se doslo do onoga sto se trazi....
dario 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 20:27   #2
akoradiš kuću do 400m2 ukupne površine, onda trebaš samo Riješenje o uvjetima građenja
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 21:35   #3
mene zanima da li po novim pravilima treba suglasnost od susjeda za gradnju kuće do 400 m2, a da li treba za veću građevinu od 400m2?
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 09:35   #4
da
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 15:48   #5
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
akoradiš kuću do 400m2 ukupne površine, onda trebaš samo Riješenje o uvjetima građenja
[COLOR="black"][COLOR="black"][COLOR="black"][COLOR="black"]

mene zanima kako dobiti to "Rješenje o uvjetima građenja" i koliko to košta novaca?
__________________
Male stvari život znaće!
smucko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 15:53   #6
Quote:
smucko kaže: Pogledaj post
[COLOR="black"][COLOR="black"][COLOR="black"][COLOR="black"]

mene zanima kako dobiti to "Rješenje o uvjetima građenja" i koliko to košta novaca?
prije je građevinska koštala nekih 800 ili 850 kuna. sad je vjerojatno toliko to rješenje. nije skup papir građevinske dozvole, najviše novaca uzmu komunalni i vodni doprinosi + arhitekti koji traže minimalno 2000 eur za projekat.
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 16:50   #7
Renata jel znaš možda koliko koštaju ti komunalni dorinosi, i kako se to računa kvadratu ili kubiku?
__________________
Male stvari život znaće!
smucko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 16:54   #8
Mislim da je uvijek kubik u pitanju...
komunalni ti ovisi o opčini i zoni u kojoj se nalaziš- to trebaš pitati u osijeku nekoga bio je tu netko iz višnjevca...
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 16:56   #9
Thumbs up

Hvala ti za kubike! nadam se da će se netko iz okolice Osijeka javit pa napisati kolike su cijene kod nas
__________________
Male stvari život znaće!
smucko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 17:14   #10
Quote:
smucko kaže: Pogledaj post
Hvala ti za kubike! nadam se da će se netko iz okolice Osijeka javit pa napisati kolike su cijene kod nas
sigurno su kubici. a što se tiče "okolice osijeka", pitanje je kojoj općini spadaš. okolica osijeka sigurno ima više općina. svaka općina ima određenu visinu doprinosa za sebe. ako imaju svoju internet stranicu, tada vjerojatno i postoji na netu neki spis gdje to piše. prosurfaj malo.
kubikaža se izračunava otprilike neto površina * visina prostorija. tako si možeš izračunati koliko bi te to otprilike koštalo.
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 17:38   #11
sad sam proguglo i našao sam da je taj komunalni doprinos za općinu Petrijevci 10 kn po m3!!! Jel to moguće da je to tako jeftino!!!!?
Ja imam ukupno 390 m3
__________________
Male stvari život znaće!
smucko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 17:55   #12
Quote:
smucko kaže: Pogledaj post
sad sam proguglo i našao sam da je taj komunalni doprinos za općinu Petrijevci 10 kn po m3!!! Jel to moguće da je to tako jeftino!!!!?
Ja imam ukupno 390 m3
potpuno je moguće, pogotovo kad se radi o maloj općini ili nekom području koje je bilo blizu ili zahvaćeno ratom. tamo je sve jefitnije. sad pogledaj još vodni doprinos u narodnim novinama. vjerojatno je 20 kn/m3, a možda i manje ako si branitelj ili tvoje zemljište spada pod područje posebne državne skrbi.
kad to zbrojiš, pridodaj još nekih 2000 eur za projekat i plus naknada za "rješenje" i dodatni troškovi administracije, gruntovnog i katastarskog izvatka (850 + cc. 250 kn). to su ti onda svi troškovi papirologije ukupno. nakon toga slijede priključci i gradnja može početi.
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 18:02   #13
Tih 2000 eur jel to za arhitekta?
Ako je mene zanima jel mogu ja nabaviti gotov projekt negdje i onda s tim podnijet zahtjev za "rješenje o gradnji"
__________________
Male stvari život znaće!
smucko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 18:35   #14
A što je sa uporabnom dozvolom ako neke stvari radim u vlastitom aranžmanu, npr. parkete mi postavi lokalac a ne neka firma je li to smeta dobivanju uporabne?
mariotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 18:35   #15
Quote:
smucko kaže: Pogledaj post
Tih 2000 eur jel to za arhitekta?
Ako je mene zanima jel mogu ja nabaviti gotov projekt negdje i onda s tim podnijet zahtjev za "rješenje o gradnji"
svaki projekt mora sadržavati podatke o investitoru, kopiju katastarskog plana i gruntovnice. isto tako u nacrtima kuća mora biti smještena na parcelu za koju se dobiva dozvola. znači da je svaki projekat unikat po tim svojim karakteristikama i nije moguće samo tako naći projekat. ako i nađeš idejni nacrt, arhitekt ti to mora pretvoriti u projekat koji ćeš morati platiti.
minimalne cijene arhitekata su 10 eur/m2 bruto površine. ako ti kuća ima 200 m2 bruto, to je 2000 eur.
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 18:36   #16
Quote:
mariotto kaže: Pogledaj post
A što je sa uporabnom dozvolom ako neke stvari radim u vlastitom aranžmanu, npr. parkete mi postavi lokalac a ne neka firma je li to smeta dobivanju uporabne?
nema to veze. radi kako hoćeš, glavno da je funkcionalno
pogledaj http://ytong.mojblog.hr/
dečko gradi kuću sam sa svojim ocem. od temelja do useljenja
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 19:08   #17
Quote:
mariotto kaže: Pogledaj post
A što je sa uporabnom dozvolom ako neke stvari radim u vlastitom aranžmanu, npr. parkete mi postavi lokalac a ne neka firma je li to smeta dobivanju uporabne?
kod kuća do 400m2 se pregledava samo bitni zahtijevi: marka betona, armatura, da tip zida odgovara onome iz Glavnog projekta i sl.
parketi ne spadaju pod bitne zahtijeve
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 20:55   #18
Quote:
McGrubi kaže: Pogledaj post
kod kuća do 400m2 se pregledava samo bitni zahtijevi: marka betona, armatura, da tip zida odgovara onome iz Glavnog projekta i sl.
ali pretpostavljam da prema novom zakonu to pregledava samo nadzorni. nema više inspekcije.
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 11:53   #19
Quote:
smucko kaže: Pogledaj post
Tih 2000 eur jel to za arhitekta?
Ako je mene zanima jel mogu ja nabaviti gotov projekt negdje i onda s tim podnijet zahtjev za "rješenje o gradnji"
Ček` malo. Gore si naveo kubike, a ovdje navodiš "nabaviti gotov projekt", malo mi to ne ide jedno s drugim.
Cijena idejnog projekta za rješenje o uvjetima građenja bi trebala biti (bar je kod nas) manja. Najveći izdatak kod ishođenja rješenja o uvjetima građenja jeste posebna geodetska podloga, koju naručiš kod ovlaštenog geodeta i cijena je cirkativno oko 6.000kn. Ostatak idejnog projekta je nešto detaljniji od prijašnjeg idejnog rješenja i ne bi trebao biti skup, recimo 2.000kn. Za gore navedeno rješenje ti trebaju tri primjerka idejnog projekta i podaci za obračun vodnog doprinosa (vodni i komunalni 20+10 za Petrijevce).
Kada dobiješ rješenje, krećeš u realizaciju za što ti je potreban glavni projekt. Cijena glavnog projekta koji ti treba iza izvođenje i nadzor, je bitno veća jer sadrži više mapa (elektroinstalacije, instalacije plina i centralnog grijanja po potrebi, projekt vodovoda i kanalizacije, građevinski projekt i arhitektonski projekt).
Kod nas je to cirkativno 10.000kn. Kad su projekti gotovi, zoveš ponovno geodeta koji će ti iskolčiti objekt što naravno i plaćaš, gradilište prijavljuješ građevinskoj inspekciji i možeš početi raditi.
Prema zakonu moraš imati izvođača i nadzor. Prvog trebaš da ti (bar) papirnato pokrije radove, sačuvaš ateste (pogotovo one koji se tiču HEP-a) poradi priključaka. Nakon što nadzorni inženjer napiše završno izvješće, dolazi prika iz komisije koji utvrđuje na licu mjesta je li kuća smještena kako je navedeno u projektu i je li tih dimenzija. Objekt dobija uporabnu dozvolu, ti useljavaš i živiš sretno...
Evo se i ja upuštam u gradnju u Petrijevcima, tek sam kupio grunt, počeli smo si sami raditi projekt, ipak je to moja branša. Btw, koji dio Petrijevaca?
kvaka_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 12:19   #20
Quote:
kvaka_os kaže: Pogledaj post
Cijena idejnog projekta za rješenje o uvjetima građenja bi trebala biti (bar je kod nas) manja. Najveći izdatak kod ishođenja rješenja o uvjetima građenja jeste posebna geodetska podloga, koju naručiš kod ovlaštenog geodeta i cijena je cirkativno oko 6.000kn. Ostatak idejnog projekta je nešto detaljniji od prijašnjeg idejnog rješenja i ne bi trebao biti skup, recimo 2.000kn. Za gore navedeno rješenje ti trebaju tri primjerka idejnog projekta i podaci za obračun vodnog doprinosa (vodni i komunalni 20+10 za Petrijevce).
Kada dobiješ rješenje, krećeš u realizaciju za što ti je potreban glavni projekt. Cijena glavnog projekta koji ti treba iza izvođenje i nadzor, je bitno veća jer sadrži više mapa (elektroinstalacije, instalacije plina i centralnog grijanja po potrebi, projekt vodovoda i kanalizacije, građevinski projekt i arhitektonski projekt).
Kod nas je to cirkativno 10.000kn. Kad su projekti gotovi, zoveš ponovno geodeta koji će ti iskolčiti objekt što naravno i plaćaš, gradilište prijavljuješ građevinskoj inspekciji i možeš početi raditi.
Prema zakonu moraš imati izvođača i nadzor. Prvog trebaš da ti (bar) papirnato pokrije radove, sačuvaš ateste (pogotovo one koji se tiču HEP-a) poradi priključaka. Nakon što nadzorni inženjer napiše završno izvješće, dolazi prika iz komisije koji utvrđuje na licu mjesta je li kuća smještena kako je navedeno u projektu i je li tih dimenzija. Objekt dobija uporabnu dozvolu, ti useljavaš i živiš sretno...
Evo se i ja upuštam u gradnju u Petrijevcima, tek sam kupio grunt, počeli smo si sami raditi projekt, ipak je to moja branša. Btw, koji dio Petrijevaca?
mislim da geodetska podloga ne mora biti tako skupa. to može biti i 1500 ili 2000 kuna, ovisi kako se pogodiš. mene je cjelokupna parcelacija toliko koštala, pa ne vjerujem da bi geodetska podloga bila skuplja od toga

a s čime se ti baviš, ti si arhitekt?
__________________
PRODAJA ROBICE ZA BEBE vel. 56
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:57.