Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.02.2008., 18:53   #1
stan kao ostava

Molim pomoć!
Naslijedila sam stan u stambenoj zgradi u kojem nitko nikad nije živio i koji stanari koriste kao društvene prostorije od pamtivijeka. Imam uredan vlasnički list i sve, no oni su spremni ubiti za taj prostor u kojem drže 3 bicikla i 1 stari ormar. Planiram kroz jedan tjedan promijeniti bravu te sam na vrata stavila obavijest da ih molim da stvari iznesu. Poruka svaki dan nestane, a ja je opet stavljam.

Zanima me pravno slijedeće:
1.ako oni ne isele stvari, mogu li ih ja iznijeti van i kako se to tretira?
2. mogu li me oni tužiti za izbacivanje tih stvari i na osnovu čega?
3. mogu li oni dići tužbu kaj sam promijenila bravu s obzirom da je stan moj i na temelju čeg?

Ja znam da oni u svojim penzionerskim glavama ne mogu pojmiti da je taj prostor ipak nečije vlasništvo i pričaju da će se oni boriti za to, ali na temelju čega se oni uopće mogu boriti kad na vlasničkom listu sve piše crno na bijelo. Kad ovo pišem, ne mogu vjerovati kako su ljudi zli i ograničeni.
Jel netko imo slično iskustvo ili se možda bavi takvim stvarima? HELP
Jadan is offline  
Old 29.02.2008., 19:13   #2
Taj prostor,ako sam dobro shvatio, je pravno tvoj. Dakle, sve sta se nalazu u njemu imas pravo iznijeti, cak sta vise, morala bi odnijeti na deponij, jer ostavljanje negdje drugdje mogu svatit kao smece, te te tuzit.

Kako ne smijek koristit konkretne slucajeve, bilo jednom negdje, slicna situacija.Osoba je dala na koristenje jednu prostoriju, koju su ljudi koristili kao skladiste. Nakon cca 10ak godina, dijete te osobe je doslo i uljudno zamolilo sve da maknu stvari jer namjerava zivit tu. Svi su makli, ali u jednom stanu nije nikog bilo neko vrijeme,pa su stvari odnesene na drugo mjesto. Dakle, ima se pravo to ucinit. Mogla bi se pozvat na ovaj slucaj, ali nismo u americi, pa ti to ne vrijedi puno.
Ja ti ne govorim direktno pravno sta ti je cinit, ali iz prake sam ti dao primjer.
aircanada is offline  
Old 29.02.2008., 19:29   #3
Iskreno, očekujem velike probleme kad dođem mijenjati bravu, oni će sigurno zvati policiju, a ja ću mahnuti čarobnim štapićem, tj. vlasničkim listom i to će biti to.
Mislim da bum otišla dan prije na policijsku postaju tako da oni već unaprijed znaju o čemu se radi. Koma!
Jadan is offline  
Old 29.02.2008., 19:33   #4
Da, grozno!
A zamisli kako će ti biti ako ti se nakon useljenja budu inatili i radili gluposti iz osvete... Bolje ti je da stan odmah prodaš
Tsunade is offline  
Old 29.02.2008., 19:34   #5
Imas dva izbora. Koliko vidim, vec si im stala na zub.
1. Izbaci sve, useli se i nemaj susjede. Nije lose, ali ja volim kad sam u dobrim odnosima sa susidima.
2. Prodas stan, i rijesis se svih problema.

Imas pravo na taj stan, mozes u njemu radit sta oces, unutar gabarita, ne dirajuci fasadu i nosive zidove, imas pravo mjenjat bravu, i izbacit stvari.

Ja imam problem sa jednim bogatim susidom, nije mu o glavu spiskat pare na sud, a zna i on i ptice na grani da je u krivu. No ne odustaje...
aircanada is offline  
Old 29.02.2008., 19:52   #6
[QUOTE=aircanada;12874944]Imas dva izbora. Koliko vidim, vec si im stala na zub.
1. Izbaci sve, useli se i nemaj susjede. Nije lose, ali ja volim kad sam u dobrim odnosima sa susidima.
2. Prodas stan, i rijesis se svih problema.

/QUOTE]

Ja sam se već odlučila za opciju 2 i imam već par potencijalnih kupaca.
Prvi susjed do mene je jedini tamo normalan i on je prije par godina tamo kupio stan. Tada je imao velikih problema sa susjedima, doslovce im se morao ulizivati. On mi je u biti i pokazao stan pošto i on ima ključeve te "ostave".

Prvo sam banula susjedima na katu i lijepo im objasnila o čemu se radi te ih zamolila da mi pokažu stan, no tada sam skoro pobrala batine i otišla doma plačući.
Jadan is offline  
Old 05.03.2008., 22:11   #7
ja bih ti savjetovala da raščistiš to sa susjedima prije prodaje. Naime, dogodit će ti se da ćeš prodati stan u koji kupac neće moći ući, neće ga moći koristiti i zafrkavat će se sa susjedima, čak i riskirati sudski spor. Zbog toga možeš s tim kupcem imati problema jer mu prodaješ nekretninu koju nemaš u posjedu. Tu je i odgovor - oni mogu tužiti za smetanje posjeda. Ali po meni, bolje je ući, pa nek tuže, nego im puštati da rade što hoće.

Ima li taj ulaz/zgrada što li već, predstavnika suvlasnika? Možeš li s njim razgovarati ili zatražiti od njega da sazove sastanak kućnog savjeta?
Ako to ne ide, još jednom svakome ponaosob za koga znaš da drži stvari pošalji poštom ljubazan dopis da makne svoje stvari obzirom da se one nalaze u stanu koji je u tvom vlasništvu, a nemaju nikakvo ovlaštenje za njegovo korištenje. Dodaj izvadak iz zk i ljubazno objasni da ćeš u protivnom morati podnijeti tužbu kako bi zaštitila svoje vlasništvo i tražiti od njih dodatno i naknadu zbog neosnovanog korištenja stana.
eto tako nekako, malo mi je nejasno kako to da taj stan nije prije korišten od strane osobe od koje si naslijedila i tko ih je uopće pustio unutra.

ne plakati, nego glavu gore i samo hrabro!
Bina is offline  
Old 06.03.2008., 21:37   #8
heheheheehhe....

ne vjerujem: otvorili stan i pretvorili ga u supu...
Prvo zovi novinare a onda i muriju.
e, a nakon toga stavi protuprovalna vrata. nikad neznas. mozda se jednom probudis sa biciklom, starim ormarom ili konjskom glavom u krevetu.... hehe, sori, zbilja, zovi nadleznu pp i fotoreportere.
huškakuša is offline  
Old 10.03.2008., 22:34   #9
Saga se nastavlja!

U subotu smo probali ući, skupilo se 10 stanara i nisu nam dali. Predstavnika stanara nije bilo pa da ne ispadnemo nasilnici dogovorili smo se za danas u 18 h s time da oni pripreme papire kad već tvrde da je to od svih stanara.

Natezali smo se 2,5 sata, zidu bih bolje nešto objasnila nego njima, penzićima. Zvali smo i policiju, no nisu nam dali da uđemo i bili su totalno nekompetentni i nesposobni.

Očito je da će tu trebati angžirati nekog vještaka. Činjenica je da taj stan nije zaveden u Gradskom stambenom i nema nikakvih režija od njega. No, isto tako nisam ja izmislila taj vlasnički list. Šta onda posjedujem po njemu? Zrak?
Znate li neki ured koji se bavi time pa da njih zovem?
Jadan is offline  
Old 11.03.2008., 10:04   #10
vidim da ti baš nije lako niti da će to lako s njima proći.
kao što sam ti i prije napomenula, nejasno je u ovoj priči što si ti to zapravo naslijedila, je li ta osoba od koje si naslijedila ikad to koristila, je li itko živio tamo otkad je sagrađena zgrada i je li to zapravo stan ili se radilo o nekom preuređenju... Ako su svi drugi stanovi evidentirani u gskg-u (odnosno bivšem fondu) onda je čudno zašto taj nije. Morao bi barem postojati u građevinskoj dokumentaciji.
Što ti točno piše u opisu na vlasničkom listu? je li taj stan u knjizi položenih ugovora?
Bina is offline  
Old 11.03.2008., 20:48   #11
Danas smo opet bili na gruntovnici da nam prstom upru u zemljišne knjige i tlocrt zgrade gdje je taj naš stan. Oni i jesu uprli prstom i na tlocrtu piše da je to veš kuhinja. Referent u gruntovnici kaže da to uopće nije bitno, već da je bitno da smo mi vlasnici toga. Kaže da su nam svi papiri čisti.

Susjedi su u međuvremenu na naš stan postavili protuprovalna vrata.

Policija nam je dala savjet da moramo na općinskom sudu tražiti uvođenje u posjed stana uz asistenciju policije, s obzirom da su oni riješevali darovni ugovor kojim smo stan naslijedili.

Tako da ja sutra idem na sud to tražiti pa da vidimo tko je jači.
Jadan is offline  
Old 12.03.2008., 21:22   #12
i kaj je bilo danas?!
huškakuša is offline  
Old 12.03.2008., 21:48   #13
Ti moraš tužiti na iseljenje i predaju posjeda. Drukčije nikako ne možeš ući u posjed stana bez da te suvlasnici zgrade puste svojevoljno. I nije nebitno da li je to stan(samostalna prostorija), sporedni dio, ili zajednički dio zgrade. Vidi čl. 67 Zakona o vlasništvu.

Ukoliko vještak utvrdi da se u naravi ne radi o stanu, sukladno čl. 2. Zakona o najmu stanova- Stanom se smatra skup prostorija namijenjenih za stanovanje s prijeko potrebnim sporednim prostorijama koje čine jednu zatvorenu građevinsku cjelinu i imaju poseban ulaz, već da se radi o zajedničkom dijelu zgrade, piši kući propalo.
Zomboni is offline  
Old 12.03.2008., 22:50   #14
Ima tu previše nepoznanica da bi nešto napravila bez angažiranja odvjetnika. Ti zajednički prostori su nekada davani na korištenje, pa su se u nekim slučajevima mogli i otkupiti. U svakom slučaju, moraš ići na tužbu za iseljenje i predaju posjeda.

Ako ideš prodati - kupac te može tužiti da nisi predala stan slobodan od ljudi i stvari.
Vojky is offline  
Old 13.03.2008., 16:24   #15
Danas sam bila kod firme koja je upravitelj zgrade i oni kažu da po svim papirima koje sam im pokazala je sve čisto, ali bi bilo odlično da im pokažem papir gdje je rješenje o prenmjeni tog prostora. Ja to nemam, a svi ljudi koji su bili povezani s tim stanom više nisu živi.

Zvala sam odvjetnika za savjet i on kaže da trebam tužiti.

Mene zanima ako ja provalim na silu u stan, što da napravim s njihovim stvarima i kako se to tretira?

Isto tako što ako je ništa ne poduzimam i prodam stan dalje, naravno nekome tko zna situaciju (jer sve ima svoju cijenu)? Da li se stavlja plomba na prodaju stana ako me oni tuže?

I nije me jasno ovo sa sudskim vještakom i zajedničkim prostorijama?????!!!!! Taj moj "stan" je skupna cjelina, ima vodu i struju, stolariju i prozore, pa čak i wc školjku s kotlićem te umivaonik. Kako to onda može biti "piši kući propalo"?
Zar uistinu mogu izgubiti nešto što je davnih godina dodijeljeno? Taj stan se povlači po raznoj papirologiji godinama i da nitko nije vidio neku grešku? Čak je i porez za njega došao na naplatu!

U totalnoj sam komi, fakat ne znam kaj da radim!
Kokliko može trajati parnica koju bih ja pokrenula protiv stanara?
Jadan is offline  
Old 13.03.2008., 17:55   #16
Trajat će dugo, ali ti lijepo postavi i tužbeni zahtjev za naknadu štete što nisi mogla koristiti stan za svo vrijeme, a onda im ovrhom svima uzmi njihove stanove i imaš cijelu zgradu
Mirko_M is offline  
Old 14.03.2008., 08:50   #17
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Trajat će dugo, ali ti lijepo postavi i tužbeni zahtjev za naknadu štete što nisi mogla koristiti stan za svo vrijeme
ovo obavezno!
aircanada is offline  
Old 14.03.2008., 10:02   #18
Quote:
Jadan kaže: Pogledaj post
Danas sam bila kod firme koja je upravitelj zgrade i oni kažu da po svim papirima koje sam im pokazala je sve čisto, ali bi bilo odlično da im pokažem papir gdje je rješenje o prenmjeni tog prostora. Ja to nemam, a svi ljudi koji su bili povezani s tim stanom više nisu živi.

Zvala sam odvjetnika za savjet i on kaže da trebam tužiti.

Mene zanima ako ja provalim na silu u stan, što da napravim s njihovim stvarima i kako se to tretira?

Isto tako što ako je ništa ne poduzimam i prodam stan dalje, naravno nekome tko zna situaciju (jer sve ima svoju cijenu)? Da li se stavlja plomba na prodaju stana ako me oni tuže?

I nije me jasno ovo sa sudskim vještakom i zajedničkim prostorijama?????!!!!! Taj moj "stan" je skupna cjelina, ima vodu i struju, stolariju i prozore, pa čak i wc školjku s kotlićem te umivaonik. Kako to onda može biti "piši kući propalo"?
Zar uistinu mogu izgubiti nešto što je davnih godina dodijeljeno? Taj stan se povlači po raznoj papirologiji godinama i da nitko nije vidio neku grešku? Čak je i porez za njega došao na naplatu!

U totalnoj sam komi, fakat ne znam kaj da radim!
Kokliko može trajati parnica koju bih ja pokrenula protiv stanara?
Gledaj, da sam ja na njihovom mjestu tražio bih da se provede vještačenje i utvrdi da li se radi o samostalnoj prostoriji, u ovom slučaju stanu, nad kojim jedna osoba, konkretno ti, možeš imati vlasništvo, ili se radi o zajeničkom dijelu zgrade, koji ne može biti vlasništvo jedne osobe, već je u uvlasništvu svih suvlasnika zgrade.

Svašta je u davno doba dodijeljeno, tako možeš vidjeti po novinama da se prodaje stan od sedam kvadrata, a svakome je jasno da se tu o stanu ne može raditi.

A ako nasilno uđeš u prostor, posjednici mogu pokrenuti spor radi smetanja posjeda i tebe iseliti, bila ti vlasnica ili ne.
Zomboni is offline  
Old 14.03.2008., 17:51   #19
Kad kažete da će to naše tužakanje dugo trajati, koliko je to dugo u mjesecima ili godinama?

Kad krenem gledati sve papire koje posjedujem ne vidim grešku. Imamo brisovno očitovanje i rješenje kojim su naši preci otkupili taj stan od PTT-a, zatim papire kad je jedan od njih umro i naslijedila je teta, pa kad je teta umrla naslijedila je moja svekrva, pa je ona poklonila darovnim ugovorom mom mužu, pa je trebalo čak 5 godina da država donese rješenje o darovnom ugovoru po kojem se mi možemo uknjižiti kao nasljednici i na kraju smo digli vlasnički list i još k tome dobili poziv od Ministarstva financija za procjenu dobivene nekretnine.

I da nitko od 88. godine do sada nije vidio da nekaj tu ne valja? Pa ubit ću se s takvom banana državom!!!

Taj "stan" ima 33 kvadrata, kak vještak to može proglasiti nečim drugim ako ja imam sve regularne papire. Valjda i to uzima u obzir!!!!

Kaj dalje, ha?
Jadan is offline  
Old 14.03.2008., 18:24   #20
Quote:
Jadan kaže: Pogledaj post
Kad kažete da će to naše tužakanje dugo trajati, koliko je to dugo u mjesecima ili godinama?

Kad krenem gledati sve papire koje posjedujem ne vidim grešku. Imamo brisovno očitovanje i rješenje kojim su naši preci otkupili taj stan od PTT-a, zatim papire kad je jedan od njih umro i naslijedila je teta, pa kad je teta umrla naslijedila je moja svekrva, pa je ona poklonila darovnim ugovorom mom mužu, pa je trebalo čak 5 godina da država donese rješenje o darovnom ugovoru po kojem se mi možemo uknjižiti kao nasljednici i na kraju smo digli vlasnički list i još k tome dobili poziv od Ministarstva financija za procjenu dobivene nekretnine.

I da nitko od 88. godine do sada nije vidio da nekaj tu ne valja? Pa ubit ću se s takvom banana državom!!!

Taj "stan" ima 33 kvadrata, kak vještak to može proglasiti nečim drugim ako ja imam sve regularne papire. Valjda i to uzima u obzir!!!!

Kaj dalje, ha?
Onda je valjda ok. Samo ti navodim argumente tuženih koji će se sigurno pojaviti u parnici. Panica će sigurno trajati par godina, ukoliko se tuženi ozbiljno upuste u parničenje.
Zomboni is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:44.