Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2017., 22:16   #41
Smokva

Tri godine stara smokva, prvi put dala plodove ovog ljeta, plodovi zdravi, smokva puna novih izbojaka ali i po prvi put se pojavilo da neki listovi zute i otpadaju, bez nekog vidljivog razloga.

Mislim da nema nametnika ( no kako u to biti potpuno siguran?). Ne razumijem zasto listovi zute? Sto mogu napraviti?
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 09:41   #42
Quote:
Nicki kaže: Pogledaj post
Tri godine stara smokva, prvi put dala plodove ovog ljeta, plodovi zdravi, smokva puna novih izbojaka ali i po prvi put se pojavilo da neki listovi zute i otpadaju, bez nekog vidljivog razloga.

Mislim da nema nametnika ( no kako u to biti potpuno siguran?). Ne razumijem zasto listovi zute? Sto mogu napraviti?
Vjerojatno joj fali vode. tako mlado drvo treba redovito zalijevati za sušnog razdoblja.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 13:14   #43
Quote:
Nicki kaže: Pogledaj post
Tri godine stara smokva, prvi put dala plodove ovog ljeta, plodovi zdravi, smokva puna novih izbojaka ali i po prvi put se pojavilo da neki listovi zute i otpadaju, bez nekog vidljivog razloga.

Mislim da nema nametnika ( no kako u to biti potpuno siguran?). Ne razumijem zasto listovi zute? Sto mogu napraviti?

Sve smokve juznije od Zadra se suse, malo se o tome prica ali susa je ubitacna.
Nema tu nista od zaljevanja, ostavi crijevo da curi voda ispod nje.
Neka se zemlja dobro duboko napije a valjda ce konacno doci i kisa.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 22:36   #44
interesira me koje su sorte smokva tipično hrvatske, po mogućnosti sa ranim plodim i/ili sa 2 ploda godišnje.
2 stabla imam i mislim zasaditi još najmanje 2-3.
vrt je sjevernozapadno od beča
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 23:17   #45
Quote:
DrSigmundFreud kaže: Pogledaj post
interesira me koje su sorte smokva tipično hrvatske, po mogućnosti sa ranim plodim i/ili sa 2 ploda godišnje.
2 stabla imam i mislim zasaditi još najmanje 2-3.
vrt je sjevernozapadno od beča
Imaš možda podatak kolika je prosječna temperatura zimi?
Čini mi se prehladno za smokvu.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 10:33   #46
većina smokva njie tako osjetljiva kako se pretpostavlja. tu u beču ima 2 uzgajača, jedan ima oko 500 stabla (cc. 40 sorta), od toga polovicu na slobodnom. u schönbrunnu u parku oko zoološkog vrta ima ih prilično, skoro sve zu sorta "dalmatie". inače uzgajača ima i do centralne njemačke.
ja sam na selu ove godine imao 2 hladna perioda, od toga jedan do -14°.
po klima-karti je maximum -17° moguće.
ja sam tek ove godine zasadio dve smokve. "dalmatie" ide do -16° i sporo raste a "ronde de bordeax" je robustna brzorastuća sorta koja izdrži -20°.
u planu su još "brown turkey", "peretta" i još koja hrvatska sorta
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 12:42   #47
Pitam zato jer je -15° kritična temperatura ali sigurno ih štite od jače zime.
Sad, tipično hrvatskih sorata zapravo nema, smokva nije autohtona ali neke ssu sorte dugo prisutne pa se smatraju domaćim. Najčešće su zamorčica, petrovača i bjelica.
Sadnice možeš naručiti ovdje http://www.fragaria.hr/Proizvodi-smokva-3-13-39.aspx
Sretno sa smokvama.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 21:39   #48
Koja je najbolja sorta za sušit pa pravit vjence?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 18:59   #49
Quote:
baja kaže: Pogledaj post

hvala svejedno
hvala za ovaj post i za zanimljivu raspravu s @rakijetinom

da li bi se bugarka mogla uzgajati u okolici zagreba?
vidjela sam na linku, kojeg si dao, da smokva ponegdje uspijeva i na kontinentu
u zagrebu sam je vidjela samo na dva mjesta i nisam sigurna da li i rađaju
ova "zelenika" tvog djeda izgleda predivno, naprosto zove da se čovjek zavuče unutra, otkači ostatak svijeta i uživa

dakle, moja nagađanja da je smokva "najčišća" voćna sorta su posve kriva ?!
Ma čista je,dok se na plodove ne namjere čvorci s kojima ratujem svake godine,jer imam več 2 desetljeća dva stabla smokvi petrovki( zg županija).Ako su ljeta topla daju obilan urod i vrlo su ukusne.Dakle uspijevaju bez daljnjeg na kontinentu,no ljeti im treba dosta vode,pa ako nema kiše kao ove godine,treba ih zalijevati.Obzirom na sadašnje klimatske okolnosti,ako imaš neki manji vrt,možeš slobodno koju posaditi,osobito na mjesto blizu nekog zida.Imam i jedan badem,ali taj rodi svakih par godina,nedostaje mu parnjak radi oplodnje cvjetova.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 22:52   #50
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Pitam zato jer je -15° kritična temperatura ali sigurno ih štite od jače zime.
Sad, tipično hrvatskih sorata zapravo nema, smokva nije autohtona ali neke ssu sorte dugo prisutne pa se smatraju domaćim. Najčešće su zamorčica, petrovača i bjelica.
Sadnice možeš naručiti ovdje http://www.fragaria.hr/Proizvodi-smokva-3-13-39.aspx
Sretno sa smokvama.
tu nitko nema stabla nego skmokve rastu kao grmlje do 3-4 metra promjera tako da se starije biljke ne mogu zaštiti od jakog mraza. ako mraz uništi biljku (što se rijetko dogodi) onda uzgajači jednostavno odstrane mrtve djelove i idemo dalje
u mojoj zoni još nitko nije probao i svi gladaju kao čudaka

bjelicu bi stavio samo u važ, slična je "dalmatie" koja je navodno hvarska sorta
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 20:32   #51
pročli petak sam posjetio 2 uzgajača, probao sam više od 20 sorti smokva
izbor je veliki i sada se trebam sa ženom dogovoriti ali na proljeće idu još 3-4 robustna stabla u zemlju i nekoliko u važ. totalno sam se zagrijao pogotovo jer ove smokve koje su već u vrtu lijepo napreduju
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2018., 14:04   #52
pitanje. ne zivim na moru, nego na kontinentu i imam smokvu, vec desetak godina. bile su blage zima pa je uspjela fino izrast. prije par godina su poceli plodovi prosle godine ih je bas bas puno bilo, puno vise za razliku od godine prije. ove godine jos malo vise, ali sto se dogodilo, velika vecina, znaci mekanih/zrelih smokvi nije unutra crvena kako bi trebala bit, nego nekakva zuckasto-smeda ruzna boja i to nije okus kakav bi trebao bit, kakv imaju one sto su crvene unutra...sto se tu zapravo dogodilo? i kak se rijesit toga?
__________________
:rolleyes:
volverine is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2018., 18:50   #53
Quote:
volverine kaže: Pogledaj post
pitanje. ne zivim na moru, nego na kontinentu i imam smokvu, vec desetak godina. bile su blage zima pa je uspjela fino izrast. prije par godina su poceli plodovi prosle godine ih je bas bas puno bilo, puno vise za razliku od godine prije. ove godine jos malo vise, ali sto se dogodilo, velika vecina, znaci mekanih/zrelih smokvi nije unutra crvena kako bi trebala bit, nego nekakva zuckasto-smeda ruzna boja i to nije okus kakav bi trebao bit, kakv imaju one sto su crvene unutra...sto se tu zapravo dogodilo? i kak se rijesit toga?
Ništa se nije dogodilo osim lošeg vremena. Previše vode a premalo sunca pa su smokve takve kakve jesu.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2018., 13:43   #54
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ništa se nije dogodilo osim lošeg vremena. Previše vode a premalo sunca pa su smokve takve kakve jesu.
bome je ove godine bilo sunca vise nego prosle kod mene
__________________
:rolleyes:
volverine is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2018., 17:09   #55
Quote:
volverine kaže: Pogledaj post
bome je ove godine bilo sunca vise nego prosle kod mene
To se obično dešava kad je previše vode.
E sad kad je suša poželjno je koji put zaliti smokvu (druga je stvar što ona može podniti i bez zalivanja), ali kod mene je druga klima i druga zemlja.
Kod mene su smokve počele ima već dosta vrimena i iz početka su stvarno bile ukusne, a sad kako je sve više kiše a dani kraći sve su manje ukusne.

S tim da je ova godina svježija sa više kiše od prošlih nekoliko kad je suša trajala misecima, pa se sve to vidi i na smokvama.
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2018., 19:28   #56
Quote:
ajduk a šimić kaže: Pogledaj post
To se obično dešava kad je previše vode.
E sad kad je suša poželjno je koji put zaliti smokvu (druga je stvar što ona može podniti i bez zalivanja), ali kod mene je druga klima i druga zemlja.
Kod mene su smokve počele ima već dosta vrimena i iz početka su stvarno bile ukusne, a sad kako je sve više kiše a dani kraći sve su manje ukusne.

S tim da je ova godina svježija sa više kiše od prošlih nekoliko kad je suša trajala misecima, pa se sve to vidi i na smokvama.
ali pazi, nije bilo previse padalina ove godine kod mene, rekao bih da je bilo vise sunca nego prosle, a prosle je manj rodila, mislim kolicinski manje, ne manje plodove, ali bolje plodove, ovi od ovog ljeta ih je bilo 30% onako kao suhih unutra, 50% tih smedih unutra i 20% normalnih, a prosle godine ih je bilo 80% odlicnih...
jel treba nju obrezivat ili se to samo pusti?
__________________
:rolleyes:
volverine is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2018., 20:33   #57
Quote:
volverine kaže: Pogledaj post
ali pazi, nije bilo previse padalina ove godine kod mene, rekao bih da je bilo vise sunca nego prosle, a prosle je manj rodila, mislim kolicinski manje, ne manje plodove, ali bolje plodove, ovi od ovog ljeta ih je bilo 30% onako kao suhih unutra, 50% tih smedih unutra i 20% normalnih, a prosle godine ih je bilo 80% odlicnih...
jel treba nju obrezivat ili se to samo pusti?
Smeđe iznutra su od osa, problem je u kiši u trenutku zrenja pa pucaju i ose mogu u nju....
netreba orezivati
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2018., 21:48   #58
Quote:
volverine kaže: Pogledaj post
ali pazi, nije bilo previse padalina ove godine kod mene, rekao bih da je bilo vise sunca nego prosle, a prosle je manj rodila, mislim kolicinski manje, ne manje plodove, ali bolje plodove, ovi od ovog ljeta ih je bilo 30% onako kao suhih unutra, 50% tih smedih unutra i 20% normalnih, a prosle godine ih je bilo 80% odlicnih...
jel treba nju obrezivat ili se to samo pusti?
Koka je odgovorio.
Pazi smokva je voćka koju moraš ubrati u trenutku kad je zrela, znači ne možeš je ubrati pa ostavit 3 dana, a taj rok je kratak-traje možda 2-3 dana.

Što se tiče obrezivanja, ne moraš ali možeš.
Imam dosta smokava, ali samu jednu koja je ispred kuće obrezujem. Znači u proljeće prije nego što počne zeleniti ju prorjedim da mogu lakše brati kad dođu plodovi na red.
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2018., 11:37   #59
Quote:
ajduk a šimić kaže: Pogledaj post
Koka je odgovorio.
Pazi smokva je voćka koju moraš ubrati u trenutku kad je zrela, znači ne možeš je ubrati pa ostavit 3 dana, a taj rok je kratak-traje možda 2-3 dana.

Što se tiče obrezivanja, ne moraš ali možeš.
Imam dosta smokava, ali samu jednu koja je ispred kuće obrezujem. Znači u proljeće prije nego što počne zeleniti ju prorjedim da mogu lakše brati kad dođu plodovi na red.
ma neee krivo si me skuzio. nisam brao pa da stoji 3 dana. nego uvijek berem i odmah jedem, rijetko kad ubrane jedem i drugi dan. da uberem ju i otvorim i ona unutra onakva zuta ruzna nekakva i nije okus kako treba bit, probao malo i bacio. i onda one druge sto su suse, ali crvene iznutra, ni malo slatke...a prosle godine 80 posto bilo dobrih. a ove godine bolje vrijeme
__________________
:rolleyes:
volverine is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2018., 13:48   #60
Quote:
volverine kaže: Pogledaj post
ma neee krivo si me skuzio. nisam brao pa da stoji 3 dana. nego uvijek berem i odmah jedem, rijetko kad ubrane jedem i drugi dan. da uberem ju i otvorim i ona unutra onakva zuta ruzna nekakva i nije okus kako treba bit, probao malo i bacio. i onda one druge sto su suse, ali crvene iznutra, ni malo slatke...a prosle godine 80 posto bilo dobrih. a ove godine bolje vrijeme
Skužio sam ja, samo sam nadodao.

Kad je sve OK (vremenski uvjeti) rok za branje ploda je kratak.
Što su uvjeti gori to je teže pogoditi, a kad ima dosta vlage nemaš šta ni gađati jer plodovi pucaju
__________________
.....žensko.....
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:15.