Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2017., 13:23   #2681
Quote:
Vensec kaže: Pogledaj post
Da vidio sam i taj toolson.
Kolko sam vidio za hobi svrhe ima Einhell(1500), Toolson(1400), Bosch (2800kn) i DeWalt (4200).

Tako da ni sam ne znam... stolni cirkular je najopasniji alat i ne bih volio uzet nesto sto nije kvalitetno i sigurno ....

Nitko ne zna nista o stolnim cirkularima ? ?
Vensec is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 15:36   #2682
Nemam stolni cirkular, al sam pročitao tonu materijala na tu temu i pogledao doslovno stotine youtube videa. Ono što ti ja mogu reći o kvaliteti, vrijedi ono koliko para toliko muzike. Gledaš da ima lako i precizno podešavanje visine i nagiba lista, da se ograda uz koju vodiš drvo ne klima/uvija, da nema preslab motor itd. Što se tiče sigurnosti, tu si najvažniji faktor ti sam. Moraš malo proučiti što se smije, a što ne. Smanjit ćeš vjerojatnost da ostaneš bez prstiju ako smanjiš vjerojatnost za kickback, a za to ti služe ovakvi anti-kickback dodaci (ovo je štitnik s antikickbackom - nazubljeni dio na kraju). Ali ni to te neće spasiti ako nepravilno vodiš komad. Također postoje ti i cirkulari s plinskim nabojima koji zablokiraju i ispale list pile dolje pod stol u djeliću sekunde čim ti prst dotakne list pile. Prođeš doslovno bez ogrebotine. To je po meni top što se tiče sigurnosti, al i košta...

Zadnje uređivanje mario_bla : 18.11.2017. at 16:22.
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 23:19   #2683
Da se nadovezem na prethodno pitanje. Sve stolne pile koje sam nasao u nasim ducanima (a neke su i oko 6000 kn, npr. skuplji toolson u bauhausu) su lagane, sa plasticnim kucistem, stolom od aluminija, itd, dakle naglasak je na lakoci i portabilnosti, uz nedostatak da djeluju prilicno klimavo i nisam siguran da se na njima moze dobiti neka visoka preciznost bez vecih preinaka i dorada.

Gdje se kod nas moze kupiti stolna pila za radionu gdje je naglasak na rigidnosti i preciznosti, sa metalnim kuciste, stolom od ljevanog zeljeza, puno vece tezine, itd?

Nesto kao ovo (800 eur):

https://www.amazon.de/gp/product/B00...A11SAFU0QL8B9G

Ili ovo, 450 odnosno 560 eura (uz sve gore nabrojano ima i indukcijski motor):

http://www.axminster.co.uk/axminster...e-saw-ax943886
http://www.axminster.co.uk/axminster...e-saw-ax943888

Zadnje uređivanje sub0 : 19.11.2017. at 23:44.
sub0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 09:06   #2684
Sam cirkular nema drugu svrhu nego da reze, tebi trebaju hrpa dodataka za stolarske rezove. Pritom mislim na razno razne dodatne opreme, za rezanje pod kutevima, za rezanje po duzini/sirini. Sve se to moze i naknadno napraviti, ako obican cirkular nema ili je mozda moguce naknadno nabaviti ovisno o modelima.
Znaci treba ti cirkular s finim zubima da moze rezati bez cesljanja, i mogucnost da se moze prosiriti po duzini i sirini, obicno imaju sa strane rupe za sarafe. I da cirkular moze se jednostavno podizat gore dolje, naginjati pod kutevima 0-45°, i rez bar 60mm pod 90°.
Ukratko prouci po youtube tutoriale kako poboljsati postojeci cirkular i sve ce ti bit jasno kaj treba imati cirkular.
Skupi modeli su krcati sa svim mogucim dodacima za rezanje, a jeftini imaju jednu klimavu vodilicu koju moras i s druge strane naknadno pricvrstiti za precizniji rez.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 11:22   #2685
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Znaci treba ti cirkular s finim zubima da moze rezati bez cesljanja
Ako pod "fine" zube misliš sitnije zube, tj. veći broj zubiju na listu, za uzdužni rez (ako govorimo o pravom drvu) treba baš suprotno.
Dakle, kad kupuješ cirkular, zadnje što gledaš je kakav je list gore jer ti ionako trebaju bar 2 tipa (za uzdužni i poprečni rez), ako tražiš najbolji rezultat kod reza.
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
jeftini imaju jednu klimavu vodilicu koju moras i s druge strane naknadno pricvrstiti za precizniji rez.
Ne samo za precizniji rez nego i radi sigurnosti jer ako ti se vodilica savija ustranu dok uz nju vodiš komad drva, to može dovesti do kickbacka (jer stražnji zubi lista koji izlaze iz stola više ne prate rez koji su napravili prednji zubi pa zahvate drvo i podižu ga prema gore, a rotacija lista ga ispaljuje prema tebi) zbog kojeg se gube prsti, a ponekad i glava.

Zadnje uređivanje mario_bla : 20.11.2017. at 11:38.
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 12:31   #2686
Svaka stolna pila reze, samo je pitanje koliko precizno i koliko sigurno.

Evo na kakve se sve probleme moze naici kod stolnih pila takvog tipa, cija je primarna namjena grublji rez na terenu, a ne precizna stolarija u radioni.

https://www.youtube.com/watch?v=lWTZMgYadF4

https://youtu.be/KF40KduxqeY?t=2m2s
sub0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 13:26   #2687
Quote:
mario_bla kaže: Pogledaj post
Ako pod "fine" zube misliš sitnije zube, tj. veći broj zubiju na listu, za uzdužni rez (ako govorimo o pravom drvu) treba baš suprotno.
Dakle, kad kupuješ cirkular, zadnje što gledaš je kakav je list gore jer ti ionako trebaju bar 2 tipa (za uzdužni i poprečni rez), ako tražiš najbolji rezultat kod reza.

Ne samo za precizniji rez nego i radi sigurnosti jer ako ti se vodilica savija ustranu dok uz nju vodiš komad drva, to može dovesti do kickbacka (jer stražnji zubi lista koji izlaze iz stola više ne prate rez koji su napravili prednji zubi pa zahvate drvo i podižu ga prema gore, a rotacija lista ga ispaljuje prema tebi) zbog kojeg se gube prsti, a ponekad i glava.
Da ako ćemo preciznije postoje za uzdužno, poprečno, kombinirana uzdužno-poprečno, pa čak za tvrdo i mekano drvo, zatim za laminat, šperploču, ivericu. Ali ajde za po doma bolje uzet kombiniranu za uzdužno i poprečni rez, nakon toga već poslije vidiš koje još trebaš npr. još jednu za ivericu. Uglavnom poanta je da imaš čist rez jer u suprotnom češlje po rubovima pa to moraš dodatno obrađivati.
No listovi dolaze tek kasnije treba ti prvo dobar precizni cirkular da ga netreba kalibrirati ili vrlo malo kalibrirati.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 13:45   #2688
Quote:
sub0 kaže: Pogledaj post
Evo na kakve se sve probleme moze naici kod stolnih pila takvog tipa, cija je primarna namjena grublji rez na terenu, a ne precizna stolarija u radioni.
Od Matthiasa sam pogledao sve što je ikad objavio na youtubeu. Isto tako od još njih 20 koje redovito gledam. I svi se slažu u ovom što on priča u ovom videu, a što si i ti rekao. To su pile namjenjene za gradilišta gdje se ne traži neka prevelika preciznost. One se mogu poboljšati do neke razine, ali to nije ni blizu npr. jednoj ovakvoj od 2000 eura (Marius Hornberger je napravio na youtubeu recenziju pa se može vidjet).

Inače, Matthias Wandel je prije koju godinu napravio stolni cirkular od nekog Makitinog ručnog cirkulara koji se naopako pričvrsti ispod stola. Znači sve, čak i mehanizam za zakretanje i podizanje lista - gotovo sve od šperploče. I dobio je bolji stroj od pola ovih klimavih što se prodaju po par tisuća kuna. Ima i nacrte u sketchupu za to (koje prodaje). Nije jedini, slično su radili i John Heisz, Izzy Swan, Cosmas Bauer i mnogi drugi pa se može pogledati kog zanima...
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 13:50   #2689
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Da ako ćemo preciznije postoje za uzdužno, poprečno, kombinirana uzdužno-poprečno, pa čak za tvrdo i mekano drvo, zatim za laminat, šperploču, ivericu...
Slažem se. Samo sam htio reći da jedan list s puno zubi neće biti dobar za sve. A ako govorimo o pravom drvu, najbolji rezultat za uzdužni rez se dobije s listom za uzdužni rez, a poprečni rez s listom za poprečni rez. Dobije se bolji rezultat nego s listom za kombinirano uzdužno-poprečno.

Ovdje pokazuje kakav se rez dobije s pojedinim listovima na različitm materijalima: https://www.youtube.com/watch?v=qUHxMsL-e6o

Zadnje uređivanje mario_bla : 20.11.2017. at 14:46.
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 18:17   #2690
Zanimljivo, pogledao sam cijeli video. Bolje je da je za svaki tip reza imaš poseban list, ako financije dopuštaju. Ako ne onda bolje kombinirani, jer list koji je predviđen samo za jedan tip reza radi katastorfu kod drugog tipa reza.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 17:43   #2691
Hvala svima na odgovorima ali nismo rjesili problem

Ja također zadnjih godinu dana proucavam te stolne pile i gledam razno razne dodatke za to. Također sam pogledao 1000 videa i procitao vise knjiga o svemu tome. Znam sto je kickback (makar ga jos nisam okusio ) i znam za sve sigurnosne guralice i vodilice, također znam da za obicni cirkular treba napravit i bolju vodilicu i veći stol i jos 100 raznoraznih dodataka za razlicita rezanja.

Da se vratimo na prvo pitanje...
Mene je interesiralo kao HOBI MAJSTORA koja bi bila najbolja stolna pila koja se moze kupit za neku normalnu svotu novaca?
Vensec is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 18:02   #2692
Quote:
Vensec kaže: Pogledaj post
Hvala svima na odgovorima ali nismo rjesili problem

Ja također zadnjih godinu dana proucavam te stolne pile i gledam razno razne dodatke za to. Također sam pogledao 1000 videa i procitao vise knjiga o svemu tome. Znam sto je kickback (makar ga jos nisam okusio ) i znam za sve sigurnosne guralice i vodilice, također znam da za obicni cirkular treba napravit i bolju vodilicu i veći stol i jos 100 raznoraznih dodataka za razlicita rezanja.

Da se vratimo na prvo pitanje...
Mene je interesiralo kao HOBI MAJSTORA koja bi bila najbolja stolna pila koja se moze kupit za neku normalnu svotu novaca?
Moje misljenjenje da je za tako nesto najbolje kupiti dobar rucni cirkular, a stol i ogradu napraviti sam. Jer svi ovi cirkulariinkoje vidjam po robnim centrima su grubi gradjevinarski.

Znam da nije odgovor koji zelis, ali mislim da je to jedini nacin da za neku hobi ciftu dobijes koliko toliko tocnu napravu.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 18:21   #2693
Tu je teško dati naki suvisli odgovor jer se uglavnom svodi na to koliko para toliko muzike.
Ovisi kako stojiš s prostorom. Ako treba biti mobilni nemaš nekog velikog izbora, a ako pak možeš nekud ugurati stabilni (čitaj lijevane ploče i slično koje daju težinu i krutost - stabilnost) tada malo češće posjećuj njuškalo. Da se naići na dobro, ali ako nije skupo i stvarno je povoljno ode isti dan. Ne pitaj kako znam.
Imam Makitu MLT100 i to nije pre loše, ali ako tražiš stvarno preciznost tada baš i nije neka sreća, pogotovo s težim komadima koje piliš.
Očito da si dosta gledal YT uradaka i sam znaš da je najbolje koristiti koje kakve šablone i na taj način si možeš olakšati rad kaj se tiče i sigurnosti i preciznosti, ali i brzine rada.
Kaj se tiče MLT 100 firung im je jako loše riješen pa sam ga napravil u "Biesemeyer style fence" i s time sam si dosta olakšao korištenje, da ne kažem da je miljama bolji, jači i stabilniji od originala.
Malo slikica:
http://i.imgur.com/w8so6wR.jpg
http://i.imgur.com/I70k3sh.jpg
http://i.imgur.com/VoEEcMY.jpg
http://i.imgur.com/UzJbPic.jpg
http://i.imgur.com/S2qYcdS.jpg
http://i.imgur.com/ZAQYJyh.jpg

Da, na listovima nemoj šparati. Od kad sam kupio OMAS list pila kao da je dosta jača, a rez je daleko čišći.
rib@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 01:46   #2694
Alati - odabir, upotreba, razmjena iskustva...

Jel to ciklon prištekan ili obična usisavač-bačva? Pitam zato jer mi se čini da bi možda mogao biti, a obično sam viđao da je usisavač tj. motor odvojen od ciklona. Ne štopa se filter jače ovako?
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 01:57   #2695
Nije klasični ciklon jer nema lijevak, ali ima "bočni" ulaz u posudu/bačvu i nije loš, ali nikako nije za dulju upotrebu u zatvorenom prostoru
rib@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 02:11   #2696
Alati - odabir, upotreba, razmjena iskustva...

Pa čak večina videa o izgradnji ciklona koje sam pogledao nema taj oblik ljevka nego ovako cilindrični oblik ko tvoj, bočni ulaz da zavrti piljevinu pri ulasku i ispod toga horizontalnu pregradu s točno određenom rupom uz rub (na polovici opsega samo) i točno pozicioniranom tom rupom u odnosu na bočni ulaz. Jedino što bi usisavač sa svojim filterom i posudom bio odvojen od posude ciklona. I to je to. Uglavnom su svi pokazivali kako sve ili skoro sve ostaje u ciklonu, a posuda usisavača i filter čisti.
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 02:32   #2697
Ovo kaj vidiš na slici je usisavač spojen na firung od oberfrezera/ručne glodalice postavljene ispod stola i u toj kombinaciji se vidi da iz usisavača izlazi i sitna prašina/piljevina. Usisavač je najviše nemjenjen dikerici/debljači koja radi veću "piljevinu" i tada nema na izlazu vidljive piljevine. Sam cirkular ispod sebe ima jednu kutiju u koju pada piljevina i nema nikakve veze s usisavačem.
E, hebem li tablet i njegovo ispravljanje....
rib@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 14:28   #2698
Quote:
rib@ kaže: Pogledaj post
Tu je teško dati naki suvisli odgovor jer se uglavnom svodi na to koliko para toliko muzike.
Ovisi kako stojiš s prostorom. Ako treba biti mobilni nemaš nekog velikog izbora, a ako pak možeš nekud ugurati stabilni (čitaj lijevane ploče i slično koje daju težinu i krutost - stabilnost) tada malo češće posjećuj njuškalo. Da se naići na dobro, ali ako nije skupo i stvarno je povoljno ode isti dan. Ne pitaj kako znam.
Lijepo! Alu profil za ogradu si kupio kod nas ili preko neta?
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.

Zadnje uređivanje Majstor : 25.11.2017. at 18:56. Reason: Skračivanje quotanja
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 16:43   #2699
Alu profil mi je poklonio kolega, a ima za kupiti kod hudeka.
rib@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 22:51   #2700
Ako ni ta Makita od 5000kn nije dobro napravljena onda po meni neisplati dati više od 2-2500kn za cirkular jer i njega treba prepraviti kao i onog od 5000kn. Bolje onda ostatak love potrošiti na druge alate koji ti još trebaju i naravno pokupovati listove za različit tip reza i materijale.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:55.