Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2017., 00:48   #1
Megane II - kočnica + desni žmigavac = kratki spoj

Pozdrav svima,

manje više, u naslovu sam sve opisao što me muči od nedavno, tj. barem cca. mjesec dana, prije toga je sve sasvim normalno funkcioniralo. Dakle, radi se o Megane II Sedan verziji, sve uredno funkcionira i radi, OSIM kada se baci žmigavac udesno i pritom stisne kočnica = tada počne desni žmigavac brzo treperiti, sve dok se kočnica ne pusti, kada se nakon sekunde/dvije rad normalizira/stabilizira. Ta greška se pojavljuje samo u tom slučaju, sve ostalo, radi normalno i OK. Pretpostavljam da negdje dolazi do kratkog spoja? Čini mi se da 'kvar' nije prekompliciran i da bi ga mogao riješiti od kuće. Isto tako, neki dan, rastavio sam jack koji napaja plastični komad sa metalnim vodovima u koju se umeću žarulje i vidio sam da se malo plastika čak i otopila, kao i da je jedan jack (drugi po redu) malo došao smeđe boje od zagrijavanja/toplenja plastike na tom circuit boardu... odakle da krenem, kako da nađem kvar? Sam jack izgleda skroz 100% zdrav.
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 07:25   #2
Masa.

Kao što sam nekoliko puta rekao, kontakt sprej je esencijalna stvar za imaoca Renault vozila.

Evo primjer kako se to riješi za Clia, vjerojatno ima i za Megane negdje, malo probrljaj.

https://youtu.be/nSvROJfF0yY
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:43   #3
Točno tako. Žmigavac je izgubio "svoju" masu i dobija je preko svjetla kočnice. I sve radi kad kočnica nije stisnuta - kad jest onda niti te mase nema, rele žmigavaca "misli" da je izgorila zadnja žarulja (jer kroz nju ne teče struja - nemože teći jer nema mase) i prebacuje se u "brzi rad" koji je signalizacija izgorene žarulje.

Dakle potraži malo oko zadnje desne lampe di je spoj s masom - tu traži grešku.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 11:22   #4
sada se baš malo igram sa slučajem:

desno svjetlo (to je ovo koje ima problem)

https://imgur.com/hZKQPCk - na petom 'vodu' vidi se lagano topljenje plastike
https://imgur.com/cjmWho4 - opet ista stvar, međutim, ovdje se vidi puno bolje kako se topila plastika od zagrijavanja na konektoru

https://imgur.com/9CO5PLF - što se tiče svih ovih 'ležišta' gdje se umeću žarulje, manje više izgledaju OK, jedino kao da su malo 'trošene'
https://imgur.com/vEC4i6V - i sam jack izgleda zdrav, mada se vidi malo smeđe, ako se bolje pogleda

https://imgur.com/UoLKUgw - dali to ima kakve potencijalne veze sa ovim razbijenim bužirom? takav je bio otkako sam kupio auto prije 2 godine, sve je funkcioniralo do sad OK, ovo sam ja izolirao crnom izolirkom

https://imgur.com/wGCW3Bc - ovo je jedna jako interesantna stvar koja mi se desila ovog ljeta, plastika iznutra, ali LIJEVOG svjetla se otopila, koliko sam vidio, desilo se i na desnom to, međutim, kao da je neko taj 'višak' rezao skalpelom

provjerio sam ispod tapecirunga i obje - lijevu i desnu - spojeve na masu sa onim maticama, to sve izgleda sasvim OK, zdravo, normalno i zategnuto, a što se tiče same instalacije, i lijevo i desno kao da je nešto rađeno na tome, svugdje je crne izolirke

dok je sve ovo još uvijek ovako rastavljeno, molim za pomoć

P.S. nadam se da nije problem negdje da je pukla neka, od svih ovih, žičica, pa da moram istraživati gdje, sve to ide u nepristupačna mjesta rukom

P.P.S. imam i multimetar, može on kako pomoći u dijagnosticiranju kvara?
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 13:46   #5
Možda ćeš morati kupiti na auto otpadu zadnju lampu pa samo zamijeniti tu bijelu bazu. Tako sam ja riješio isti problem sa Cliom nakon više pokušaja.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 13:55   #6
ozbiljno? pa zar ne bi to trebalo biti nešto šta je nemoguće skoro u banani? tu je samo došlo do malo otapanja plastike, ne vidim nikakav kratki spoj konkretno ovdje? ovo mi čak i ne zvuči kao neka česta bolest u ovim autima?
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 14:29   #7
Jesi našao spoj mase koji se vidi na videu gore i očistio ga?
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 14:38   #8
da, našo sam dva komada ko ovaj tip gore sa videa, nisam ih ni odšarafljivao, izgledaju tvornički i OK, sada skidam svu tapiseriju, budem i njih skinuo, očistio malo i posprejao kontakt sprejem, probao sam u međuvremenu i zamijenit te bijele plastike, lijevu u desno i obrnuto i onda počne maglenka žmigati umjesto žmigavca... i da, čini mi se da je i na toj lijevoj plastici malo drugi, tj. peti konektor ovisno kako se gleda malo otopljen... problem sa cjelokupnom strujom?
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 14:52   #9
Kolega - nije kratki spoj nego prekid. Sad jel samog voda ili u konektoru .... drugi je par rukava.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 14:55   #10
ok, šta preporučaš dalje? da skinem obje mase i izvučem maksimalno koliko se da ako ima kakvih oštećenja po kablovinju?
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 15:09   #11
Mislim da lagano dolaziš do trenutka kad netko tko zna bi ti to riješio za malu lovu, a ti ćeš se izjebat par dana, s upitnim završetkom.

Iz druge ruke sam čuo za situaciju kad je za sličnu stvar problem bio u spoju mase na motoru (iako je tada preperio i prednji far). Al ne znam niš konkretno izuzev ovog rekla kazala da ti pomognem.

Znam da su meni taj problem s masom braća Belinić riješili taj čas, čim sam pokazao su sve znali što treba.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 15:34   #12
Quote:
hazmat kaže: Pogledaj post
da, našo sam dva komada ko ovaj tip gore sa videa, nisam ih ni odšarafljivao, izgledaju tvornički i OK, sada skidam svu tapiseriju, budem i njih skinuo, očistio malo i posprejao kontakt sprejem, probao sam u međuvremenu i zamijenit te bijele plastike, lijevu u desno i obrnuto i onda počne maglenka žmigati umjesto žmigavca... i da, čini mi se da je i na toj lijevoj plastici malo drugi, tj. peti konektor ovisno kako se gleda malo otopljen... problem sa cjelokupnom strujom?
a jebemu repu
upravo se na tom spoju s karoserijom dogodi korozije malo i izgubi se masa
to je prvo-prvo za odsarafiti i ocistiti i posprejati i zasarafiti natrag, onda ides dalje gledati

i da, kaj fishkal veli, elektricar ti to rijesi u par minuta i za cijenu lizalice
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 15:42   #13
Da ako imaš multimetar.. Staviš ga na 200 ohma. Jednu pipalicu spojiš bilo gdje na karoseriju ili još bolje na taj šaraf.. ispod njega.
Drugu na crnu žicu na konektoru.
Počni micati instalaciju da vidiš u kojem je dijelu prekid. Kad dođeš do prekida ohmi na multimetru će se povečavati. ili možeš sa zujalicom.
Možeš zamjeniti samo dio žice pa koristiti butt konektore ili cijelu žicu pa je prelemiti.
Po meni bolje djelomično. Imaš za kupit tih premosnica koje kasnije podgriješ i unutra se izlije plastika tako da nemože korodirati.
crazy_mustang is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 16:24   #14
pokušati ću još ovo sutra sa multimetrom, pošto će brzo noć, sve sam brže bolje vratio nazad

p.s. tokom vraćanja sve sam sprejao kontakt sprejem, više žmigavac ne treperi, ali žarulja štop svjetla onako 'gubi snagu', kada se upali žmigavac, malo se smanji intenzitet štop svjetla, dakle, u banani je ili ta bijela plastična ploča sa vodovima ili sam crni ženski konektor u koji ide ploča, prekide do cca. pola metara kablova s jedne i druge strane nisam vidio, a dalje od toga nisam mogao doći, ni rukom, ni očima
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 16:32   #15
Odi ti mileni na Renault club forum Hrvatska, tamo ćeš dobiti puno bolje informacije nego ovdje.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 00:45   #16
Da li imaš multimetar?
Normalno uštekaj konektor u izgrađenu i rastavljenu lampu, nemoj ništa paliti i digitalnim multimetrom izmjeri otpor mase od lima lampe koji dotiče sva grla žarulja, a drugi kraj ommetra dotakni do šarafa koji si našao na šasiji na koji ide masa od lampe ili na neki šaraf koji drži poput brave prtljažnika na veznom limu u blizini i očitaj otpor.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 15:30   #17
ljudi moji, mislim da sam našao 'kvar'

prvo da spomenem da sam pokušam i multimetrom izmjeriti otpor, i u samom jacku, i na toj bijeloj ploči gdje sjedaju žarulje unutra, svugdje je bio cca. isti otpor, oko 2.7 ohma..., prekida nigdje i dalje nisam našao, sve je savršeno radilo, osim žmigavac-štop svjetlo, odnosno kočnica, kada sam ostao bez ideja, palo mi je na pamet da probam jednostavno zamjeniti žarulje, sasvim slučajno, pogledao sam u žarulju sa dvije žarne niti... imao sam i šta viditi... žarulja, onaj viši dio, mislim da je to 5W samo za poziciju, a ne za kočnicu u sebi ima provučeno umjesto jedne čak TRI žarne niti, dok jedna, znači četvrta, visi naokolo... pretpostavljam da je to uzrokovalo ogroman otpor, uz sve to i ogromno pregrijavanje koje je rezultiralo otapanjem plastike na mjestu spoja... eto, zamjenio sam ovu žarulju drugom, ali kako se čini da je kontakt sprej ispario uslijed grijanja, barem tako mislim, žmigavac mi ponovo treperi na pritisak kočnice i tu nema sada više pomoći, ali hvala bogu da je tako, da nije još nešto više i skuplje otišlo... također, mislim da je ovaj okvir stražnjeg svjetla u banani, odnosno negdje u kratkom spoju, barem mi je to okom neprimjetno - odnosno, ne kužim zašto ne funkcionira kada se samo plastika istopila, sve ostalo izgleda ok, odnosno da se ne dodiruje međusobno ništa nigdje... (lijevi i desni nije moguće zamjeniti jer su predviđeni za svaku svoju stranu, tako da ništa od tog 'testa'), morati ću na autootpadu potražiti tu plastiku, baš kako je i kolega gore napisao, čini mi se, a ko bi rekao

evo i slike: https://imgur.com/XUR3GB1

p.s. nemojte kupovati žarulje po trgovačkim centrima mislim da je ovo konkretno iz kauflanda firme mi3, ali po meni, ovo se nikako i definitivno ne bi trebalo dešavati kao 'tvornička greška' u žaruljicama

p.p.s. a na samom kraju nadam se da je stvarno u ovome problem i da ću to sa zamjenom ove plastike i riješiti... mislim da taj problem kuha otkako je ta žarulja unutra i da je sad počelo baš intenzivnije i intenzivnije
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 21:26   #18
Ma sve ti je to danas isto. Samo je naljepnica s imenom na kutijici drugačija, a sve rade kinezi na veliko
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 22:20   #19
možda je kontrola kvaliteta stroža, mislim da sam vidio da na helli ili osramu piše korea, ali baš me briga
hazmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 15:11   #20
A vidi jedne nedavno kupljene na jednoj privatnoj pumpi u kiflastanu:

frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:43.