Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2017., 01:32   #1
Clio 1.2 i trošenje ulja

Clio s 1.2 16V motorom 75 ks i niti 150.000 km troši ulje, po nekim procjenama skoro litru na 1.000 km. Motor je suh i nigdje ne slini, karter i sve suho, a u vožnji uopće ne dimi.

E sad kako trenutno nije opcija raskopavanje ili zamjena motora, imate li preporuku za kakav aditiv koji bi pomogao da se potrošnja za neko vrijeme smanji? Svjestan sam da je dugoročno rješenje otvaranje motora te provjera što je uzrok, ali i ovo bi zasad bilo OK.

Thnx
xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 07:37   #2
Stvarno čudno ... nisam čuo da ti motori baš piju toliko ulja. Moguće da ti je pukla neka od karika pa tuda ulje nestaje .... nego jel dimi plavo? Jer uz toliku potrošnju (a ako ne curi - kažeš da je motor suh) bi morao.

Ako ne dimi - bit će da je problem računanje potrošnje.

Aditiv zaboravi.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 07:38   #3
Što uradi da taj stari pouzdani motor ubije?
Jel auto stalno kod tebe ili si ga nedavno uzeo?
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 08:33   #4
Ništa čudno za taj motor. Ranije verzije 2001-2003 godište, znaju imati taj "problem". Za kasnije verzije nisam čuo da imaju problema sa povečanom potrošnjim.
Tvornica inače smatra da je potrošnja do 1 l normalna.
Imam clio (130.000 km) sa takvim motorom i imam taj problem od početka. Tražio rješenje i kod servisa u francuskoj ali odgovor je bio uvjek da se ne može ništa napraviti po tom pitanju. Doduše nikad i nisu odgovorili točno što su konstrukcijski zajebali kod slaganja motora.
Stavljam ulje 10-40 pa se potrošnja smanjila toliko dda litru dodoam na cca 5000 km.
__________________
Be present, it's a gift.
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 09:36   #5
Quote:
xtreme kaže: Pogledaj post
Clio s 1.2 16V motorom 75 ks i niti 150.000 km troši ulje, po nekim procjenama skoro litru na 1.000 km. Motor je suh i nigdje ne slini, karter i sve suho, a u vožnji uopće ne dimi.

E sad kako trenutno nije opcija raskopavanje ili zamjena motora, imate li preporuku za kakav aditiv koji bi pomogao da se potrošnja za neko vrijeme smanji? Svjestan sam da je dugoročno rješenje otvaranje motora te provjera što je uzrok, ali i ovo bi zasad bilo OK.

Thnx
A koje ulje mećeš?
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 10:07   #6
Quote:
cincilator kaže: Pogledaj post
Ništa čudno za taj motor. Ranije verzije 2001-2003 godište, znaju imati taj "problem". Za kasnije verzije nisam čuo da imaju problema sa povečanom potrošnjim.
Tvornica inače smatra da je potrošnja do 1 l normalna.
Imam clio (130.000 km) sa takvim motorom i imam taj problem od početka. Tražio rješenje i kod servisa u francuskoj ali odgovor je bio uvjek da se ne može ništa napraviti po tom pitanju. Doduše nikad i nisu odgovorili točno što su konstrukcijski zajebali kod slaganja motora.
Stavljam ulje 10-40 pa se potrošnja smanjila toliko dda litru dodoam na cca 5000 km.
A daj ne jebi po tavanu - sad je odjednom 2 deci na 1000 postao problem. To je "ogromna" potrošnja.

On govori o 5x više ako nisi primjetio.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 10:33   #7
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
A daj ne jebi po tavanu - sad je odjednom 2 deci na 1000 postao problem. To je "ogromna" potrošnja.

On govori o 5x više ako nisi primjetio.
krivo si skužio moj je isto trošio cca 1 litru na 1000 km
E i ulje koje je trošio više je bilo shell 5-40, sad sam na elfu
__________________
Be present, it's a gift.
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 13:30   #8
Nije moj auto, a i prilično sam siguran da vlasnica vozi više-manje laganini. Inače radi se o Cliu 3. To je 16V mašina sa 75 ks i to je auto s kojim ne može divljat sve da hoćeš jer je stvarno slabašna mašina.

Ulje je uvijek bilo ELF 5W40 kao što i ide po specifikaciji u njega. Mislite da je će i 10W40 biti OK?

Što se tiče curenja, mehaničar je potvrdio da nigdje ne curi i da je sve suho i da ne dimi. Pogledat ću još kad vidim auto je li dimi plavo.
xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 13:34   #9
E sad, ne curi i ne dimi a litra fali .... to je poprilično nemoguće.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 14:01   #10
Ono što možeš napraviti je provjeriti odušak ulja, na nekim motorima se zna zaštopati taj sistem, nznm kako je kod tebe konkretno.
Druga stvar, možeš pokušati trošiti gušće ulje, 10W40 npr.
I da, imao sam astru koja je trošila litru ulja na 1000km, nije curila, nije dimila na auspuh, a ulja nemaaaaa.....
sinisaplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 14:27   #11
Jedini krivac je svizac


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
__________________
Magia Posthuma
vampir001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 17:49   #12
stihovi i rima, napredujemo
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 19:26   #13
Ne dimi zato što ima dobar katalizator koji sve spali, vidio takav slućaj. Pri toj potrošnji ne pomaže promjena ulja. Treba izmjeriti kompresiju, ukoliko je dobra tada se isplati ulagati u taj motor. Treba promijeniti set karika (staviti samo najkvalitetnije), nove leteče i gumice na ventilima, znači polugeneralka. Par tisuća kuna i vozi dalje.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 08:10   #14
Ajde ne budali - dok se kat ne ugrije dimio bi ko lokomotiva.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 11:03   #15
Glede čuvenog dima svih boja i smradova - niti motor mora dimiti konstantno niti se to samo tako vidi, ako netko ne vozi baš iza auta.

Znam brdo slučajeva, turiraš kao da vidiš jel ima dima, ništa. Uz prvo opterećenje u vožnji, eto ga....
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 11:58   #16
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Glede čuvenog dima svih boja i smradova - niti motor mora dimiti konstantno niti se to samo tako vidi, ako netko ne vozi baš iza auta.

Znam brdo slučajeva, turiraš kao da vidiš jel ima dima, ništa. Uz prvo opterećenje u vožnji, eto ga....
To se najbolje vidi kad voziš ponoći, i iza tebe drugi auto ali malo dalje, cca 30 ak metara, da ti taman osvjetli cestu. I onda kad stisneš gas, vidiš dim u retrovizor kroz snop od auta iza...


Inače, za pokretača teme...

Moj clio 3 isti motor, isto 150 000 km, troši cca 0.8 litara na 10 tisuća km, SHU 5w40.

I isto tako nisam vidio niti čuo slučajeve tako drastične potrošnje. Čak i da je ostal bez ulja i zaribal, pogotovo zato jer Clio ima alarm dojave niske razine ulja kod svakog paljenja, pa nemreš ostat bez ulja (da je to uzrok kasnijoj povećanoj potrošnji ulja), jedino sa di gluh i slijep...

Probaj ga hladnog upaliti, lagan provozati minutu dvije, ugasiti i skinut svjećice. Pa vidit dal su čađave ili su ok.

Inače ti motori znaju radit malo bogatije (HC im nerjetko bude preko 100) i doslovno nema niti jednog na cesti a da nema auspuh čađav ko dizlo

Motor nema EGR, niti klasični PCV, već samo "rupicu" za recirkulaciju plinova... Pa bi trebalo vidjeti da li je to ok...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin

Zadnje uređivanje gogo111 : 16.11.2017. at 12:09.
gogo111 is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 16:15   #17
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ajde ne budali - dok se kat ne ugrije dimio bi ko lokomotiva.
Navodim primjer iz prakse a ti teoretiziraj i dalje, motor dok nije ugrijan katalizator i dok postiže radnu temperaturu radi pod čokom i vidiš da ne kažem šta jel pari ili dimi. Auto je trošio litru ulja svakih deset dana, frend mehaničar ga turira a ovaj ne dimi, nije mogao vjerovati. Bile zapekle uljne karike, promijenio cijeli set i vozi dalje. Imaš benzinaca sa dva katalizatora koji sve pokure.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 17:03   #18
Prva serija ovog motora ugrađivana u Clio 2 imala je problem potrosnje ulja. Od 2003. pa nadalje nije bilo tog problema., ... Inače ga ne bih kupio upravo 2003.
Btw, ovlašteni prodavatelj i serviser u ST koji mi je frend jos iz najmlađih dana upozorio me na to....
Za clio 3 nemam pojma.
DrAqua is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 20:25   #19
imam isti takav 2001 godište. kad sam tek počeo voziti isto je trošio previše ulja, razlog - vožnja u previsokim okretajima, šaltaj i prije 3 k okretaja u višu
spreha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:43.