Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2017., 21:27   #921
Moj stric ima solarnu ptv već plus 20g i nikad nije imao problema s pregrijavanjem.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
zoki ticić is offline  
Old 23.11.2017., 23:57   #922
Quote:
dark 7 kaže: Pogledaj post
Ako ste već grijanje na drva zakomplicirali do granice potpune neisplativost...
ehhhhh ti si definitivno pomiješao 'lončiće'

Kak to misliš da se ne isplati!

'Fora' je u tome da ljudi nikak da shvate da je 2000B, pravilno dimenzioniran, jeftiniji od 'najjačeg' Vidrusa!

Drva, pa to takionak moraš 'napraviti', kupiti, ali opet je 'fora' da nije svejedno jel se posveti malo pažnje drvima ili ne! Veeeelika je razlika! Zabadava imaš f1 ak u nju 'uliješ' loše gorivo, nebude f1 nikam išla, niti pokrenula se ne bude!
Ali isto tak ak imaš sranje od kotla, ali pravo gorivo, drva, zima ti sigurno ne bude!

dimnjak? Opet ista stvar, ljudi 'moraju' imati najbolje telefone, ali kad treba kupiti malo kvalitetniji dimnjak, opet štanga, nema se, ne treba mi to

'kanta' zvana spremnik topline je problem! Haloooo pa ljudi imaju grijanje na ložu već 100 let, i spremnici su 'normalni', ali eto sad tu na forumu, odmah kompliciranje ak ti netko želi dobro.
Bez te 'kante' sam se dizao u hladnu kuću, prsti su mi nebrojeno puta smrzli kod kurenja, nošenja drva... ALi od kad imam tu 'kantu' pa to je milina.

Dajc? ajde molim te, Dajc košta ohoho manje od neke 'renomirane' elektronike, a dam ruku u vatru da je daleko bolji!

I kad sve to 'povežeš', imaš sistem, naravno ako si kad si gradio kuću, centralno malo razmišljao glavom, u kojem uživaš, jel bila vanin južina, jel bio sjeverac, jel bio metar snjega.

Koji racku je tu kompliciran! To kaj se govori, želi manja potrošnja goriva, drva ljudima koji imaju Viadrus kotlove!
Pa 'pajdina strina' je naš tu naziv, a 'njemac' već to ohoho vremena zna da se vatra ne pali više odozdo, nego samo s gornje strane!

Cajtraga i JuRc (dečki svaka vam čast) u ssm varijanti napravili kotao u vrijednosti x xxx eura! za x xxx kn!
Ok, zmučili su se oni ohoho, i utrošili puno sati rada, ali rezultat, pa to nitko ne more platit!

Besplatno znanje, iskustvo koje je gospodin ramzay, akg, dajc, anito, Lee... podijelili tu, pa to niti 5 fakulteta 'nemre' kupiti

i ti govoriš o skupome, madajte ljudi ne 'vadite' rečenice, riječi iz konteksta, gube smisao.

Hebat ga, netko tko je probao to sve, govorim u svoje ime, pa nema tih para da se ponovno vratim na bosanski sistem, nema! Radije se vozim u busu, vlaku, idem pješice ako treba, ali kak je nama sad fino toplo, pa to je milina.
Kak bi rekla jedna moja suseda, ko u raju je
mranderson is offline  
Old 24.11.2017., 07:03   #923
Quote:
dark 7 kaže: Pogledaj post

Ako ste već grijanje na drva zakomplicirali do granice potpune neisplativosti(ne mislim na tebe osobno), zašto ne ugraditi automatiku na solarno?
Jer bez toga , kako otići na godišnji ljeti?
Naime sistem se noću automatski hladi.
Prije se treba kod solarnog brinuti za nestanak struje(danas lako rješivo).
Dotakli smo se solarnog jer je netko pitao kako da spoji bojler PTV sa jednom spiralom na postojeći sustav grijanja i razvila se diskusija oko tog konkretnog pitanja .

Neko moje iskustvo sa solarima na teritoriji V Gorice se može svesti na rečenicu nikad više.

Kolega je dobio kao donaciju 8 panela , krov orijentiran pogrešno , pa smo pravili neku skalameriju da to sve ne padne sa krova , a znaju biti tamo i oluje vrlo jake . Lijepo se vjetar zaholca preko aerodromske piste pa kad ošine po solaru, mama mia ( pistu su orjentirali švabe 1943 u smjeru najpovoljnijeg vjetra ) .

Postavili smo i spremnik naravno i pametnu pumpu, i hrpu elektronike , koja je preko interneta spojena na tvornički server i možete na mobitelu gledati što se događa u kotlovnici . Sve fensi , godišnje prođe kroz kalorimetar desetak megavat sati energije .... boli glava od viškova , a kolega se grije i dalje na ložu .

Kad treba topline nema je ..1 KWh do 2 dnevno i tako mjesecima , a onda kad grune od svibnja , ne možemo rashladiti , jedan kalorifer postavljen vani non stop puše i hladi.

U pravu je saša treba odmah razmišljati o automatici zastora , koje ne bude oluja potrgala , o ispuštanju vode iz sustava itd.

Solar zaslužuje malo veću pažnju i ozbiljniji pristup , mi smo se ovdje toga dotakli ovlaš ne računajući da bi to bilo više od jednog panela .

Treba to gledati u širem kontekstu u periodu kad nam kotao na cjepanice ne radi treba na neki način zagrijati vodu za kupanje , da li ćemo svaki dan ubaciti tri cjepanice u svog ljubimca i zagrijati samo bojler PTV , i uz pomoć AKG iscjediti energiju i iz kotla , ili ćemo koristiti sniženu tarifu struje , ili solar ili toplinska pumpa odnosno klima .

U svakom slučaju to nije ova shema 6 S o kojoj raspravljamo to je daleko kompleksnije pitanje
ramzay is offline  
Old 24.11.2017., 07:18   #924
[IMG][/IMG]
goranto is offline  
Old 24.11.2017., 07:57   #925
E sad još da netko napiše kako to sve radi i da netko pomiri sve te pumpe. ha ha . Budem ja pokušao jer je u biti to shema koja je bila postavljena u kući Aikida prije dvije godine .

Kasnije smo zbog sanitarnih uvjeta odnosno moguće pojave legionele morali izbaciti bojler PTV i staviti protočni pločasti izmjenjivać, ali za kućnu uporabu je ovo ok. Kod objekata javne namjene a to su škole sportske dvorane bolnice i slično voda za PTV se mora prokuhati pasterizirati da se ubiju moguće bakterije u njoj, to je dosta komplicirano , Prvo se šalje sva energija u bojler da se digne na 90 C , a onda se iz njega preko miš ventila daje voda u sustav sa 45 C ili se voda u bojleru PTV hladi na temeparturu uporabe.
ramzay is offline  
Old 24.11.2017., 08:15   #926
@ ramzay, znam da znaš znanje, pa mi bilo čudno da pišeš o ispuštanju vode.
Jedno je solarno grijanje, a drugo solarno za PTV.
Uglavnom kombinirati solarno grijanje s drvima mi nema smisla(financijski),
čak i kombinacija s plinom je upitne isplativosti...

@goranto,
rekao sam, ako se već ide na složene sisteme grijanja , zašto ne ugraditi automatiku na solare za par sto kuna...
A, ako nemaš akumulaciju od bar 3000+ litara onda to i nije neki komfor...
A što se tiče peći Viadrus i slično
Evo primjer, lik si je prošli tjedan dao ugraditi peć Buderus od 40 kw za kuću od 200 kvadrata.
Po preporuci majstora
Bez akumulacije.
I onda bu plakal jer potroši 50 m drva.
Zaključak, lijepo je kad si čovjek sve sam složi, ali većina ljudi će pročitati ovo i zvati majstora, a onda rađe se grijati s plinom, nego li investirati u takve kotlovnice...
Govorio sam o toj isplativosti...
Samo za info, ja se grijem na drva.
dark 7 is offline  
Old 24.11.2017., 08:40   #927
Ugradio je buderusa kao i stotine drugih, vidio sam kotlovnicu gdje je uloženo preko 50000kn koja ima jedva troputi miš ventil za regulaciju topline.
Kad bi plaćao majstora koji zna kako postaviti spremnik i regulaciju trošak se penje za dodatnih 25000kn jer je samo akumulacija 10000 i više. Ljudi izaberu radije bosanca koji grije i pristupačniji je po cijeni nego raditi 50% skuplji sustav jer u lijepoj našoj sve se nema. Nije da ja osobno to podržavam ali u svojoj okolici od cca 8Km poznam jedva dva koji bi išli sami možda slagati kotlovnicu u ssm varijanti. Ako si ssm pretežno moraš neki sustav vidjeti da bi ga kopirao a sustava sa spremnikom nisam uopće vidio u nijednoj kotlovnici gdje sam bio osim u Jurc-ovoj za koju je "odgovoran" ovaj forum a naravno zbog istog spremnik će biti i u mojoj. Živio naš forum i dalje.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
zoki ticić is offline  
Old 24.11.2017., 08:47   #928
Buderus od 40 kw za kuću od 200 kvadrata je ok, vjerovao ili ne, jer to govno od kotla nema na drva snagu veću od 20kw-ta, problem su naravno ove južine, e tu bude 'lik' imao problem jer bude zasrao kotao onako, pošteno. I o kakvih jebenih 50m ti melješ! to je jednostavno nemoguće skuriti, jedino ako radijatori nisu 'dimenzionirani' za totalni racku i ne pomogne ni im niti 125/100° 'režim' jer su jednostavno preslabi.
mranderson is offline  
Old 24.11.2017., 10:39   #929
Quote:
dark 7 kaže: Pogledaj post
@goranto,
rekao sam, ako se već ide na složene sisteme grijanja , zašto ne ugraditi automatiku na solare za par sto kuna...
A, ako nemaš akumulaciju od bar 3000+ litara onda to i nije neki komfor...
Nema prevelike automatike,jedan diferencijalni termostat sa dve sonde(na netu,recimo eBay,za 3-4 €)koji će kontrolisati pumpe 3,4,5.Za pumpu 3 i vezu kod 3k ventila će Ramzay objasniti.
Uostalom to može i bez izmenjivača,ne mora na krovu da su 5 panela.Ne treba slepo gledati šeme već prilagoditi.E sad umeće nemaju svi ali biće pomoći!Zato i crtamo šeme,možda se negde uhvati knap.
3000l(ko može odlično),pa to će retko ko imati,ne preteruj!Ja sa 250l(uskoro 500l) već imam neki komfor,za jesen i proleće,1000l je već nešto.


[IMG][/IMG]
goranto is offline  
Old 24.11.2017., 15:06   #930
Nedavno smo ovdje raspravljali o ispravnosti mjerenja temperature dimovodne cijevi IC termometrom. I bilo je rečeno kako "laserski" pištolji dalju poprilično netočan rezultat kada se uspoređuje s termometrom koji se nalazi unutar cijevi (dajc je to lijepo pokazao sa fotografijama vlastitog mjerenja)

Ja sa potpuno slažem da temperatura površine (neizoliranog) dimnjaka nije jednaka temperaturi dima, već uvijek manja, i da to nije ispravan način mjerenja temp. dimnih plinova. Ali ne mislim da je jako pogrešna kako je pokazano.

U međuvremenu sam napravio vlastiti IC termometar s namjerom da konstantno prati temp dimnjače i prikazuje da li temp raste/pada i koliko brzo raste/pada.

Iskoristio sam kvalitetan senzor MLX90614 za kojeg se lako nađe datasheet i koji je tvornički kalibriran do 380°C. Također imam i jeftini kineski IC pištolj kao dajc i pzec. Promatrajući mjerenja došao sam do zaključka da kineski jeftini pištolj značajno griješi u mjerenju! Do 120°C se mjerenja slažu, iznad te temperature kinez griješi, i to puno!

Evo slika, termometar na peći sa senzorom usmjerenim u dimnjaču:


Pozadina sa "topom" koji daje omjer udaljenost/točka mjerenja 11/1 (zato i mogu naciljati dimnjak iz malo veće udaljenosti):


Temperatura zida i temperatura gornje ploče mjerena paralelno s oba uređaja se ne razlikuje puno, tu se mjerenja dobro poklapaju:



, ali iznad temperature cca 120°C vrijednosti se počinju razilaziti i kineski pištolj ostaje pri 120°C - 140°C iako je temperatura značajno veća. Naravno, na pištolju piše da mjeri do 380°C !!:



Pri 360°C površinske temperature ne vjerujem da je dim unutra puno niže. Posebno što je termometar iznenađujuće osjetljiv, na svako prigušivanje/otvaranje zraka, ubacivanje drva brzo reagira, tako da se situacija u ložištu u realnom vremenu može pratiti gledajući u crvenu brojku...

Mogu zaključiti da ovi jeftini noname kinezi totalno lažu na višim temperaturama, i da se koristi Fluke ili sličan renomirani brend sigurno bi mjerili točnije vrijednosti.
AKG is offline  
Old 24.11.2017., 16:09   #931
AKG hvala ti na ovome

mranderson is offline  
Old 24.11.2017., 17:27   #932
Presek mog kotla,žuto je šamot.U tačci 1 sam izmerio max 720°C.

[IMG][/IMG]

Ovim instrumentom sa termoparom,neznam koji ali je išao uz njega.Koliko je to tačno?


[IMG][/IMG]


Pzec je merio i temp.žara,laserom,koliko je to tačno?
goranto is offline  
Old 24.11.2017., 17:32   #933
Quote:
AKG kaže: Pogledaj post
Nedavno smo ovdje raspravljali o ispravnosti mjerenja temperature dimovodne cijevi IC termometrom. I bilo je rečeno kako "laserski" pištolji dalju poprilično netočan rezultat kada se uspoređuje s termometrom koji se nalazi unutar cijevi (dajc je to lijepo pokazao sa fotografijama vlastitog mjerenja)

Ja sa potpuno slažem da temperatura površine (neizoliranog) dimnjaka nije jednaka temperaturi dima, već uvijek manja, i da to nije ispravan način mjerenja temp. dimnih plinova. Ali ne mislim da je jako pogrešna kako je pokazano.

U međuvremenu sam napravio vlastiti IC termometar s namjerom da konstantno prati temp dimnjače i prikazuje da li temp raste/pada i koliko brzo raste/pada.

Iskoristio sam kvalitetan senzor MLX90614 za kojeg se lako nađe datasheet i koji je tvornički kalibriran do 380°C. Također imam i jeftini kineski IC pištolj kao dajc i pzec. Promatrajući mjerenja došao sam do zaključka da kineski jeftini pištolj značajno griješi u mjerenju! Do 120°C se mjerenja slažu, iznad te temperature kinez griješi, i to puno!


, ali iznad temperature cca 120°C vrijednosti se počinju razilaziti i kineski pištolj ostaje pri 120°C - 140°C iako je temperatura značajno veća. Naravno, na pištolju piše da mjeri do 380°C !!:

Pri 360°C površinske temperature ne vjerujem da je dim unutra puno niže. Posebno što je termometar iznenađujuće osjetljiv, na svako prigušivanje/otvaranje zraka, ubacivanje drva brzo reagira, tako da se situacija u ložištu u realnom vremenu može pratiti gledajući u crvenu brojku...

Mogu zaključiti da ovi jeftini noname kinezi totalno lažu na višim temperaturama, i da se koristi Fluke ili sličan renomirani brend sigurno bi mjerili točnije vrijednosti.


MLX90614
Factory calibrated in wide temperature range: -40 to 125°C for sensor temperature and -70 to 380°C for object temperature

@goranto
Pzec je merio i temp.žara,laserom,koliko je to tačno?


Moja mjerenja sa Ht-819 dual laser infrared/digital thermometer gun design -50~1050C
Za isti proizvod postoji bezbroj certifikata i prodaje se u svim zemljama svijeta, vjerojatno je prošao neke kontrole.

Temperatura prostora u kojem je i dimovodna cijev, kad bi ista bila 300°C koliko bi bilo u prostoru.

Zadnje uređivanje pzec : 24.11.2017. at 17:55.
pzec is offline  
Old 24.11.2017., 17:34   #934
Quote:
goranto kaže: Pogledaj post
Ovim instrumentom sa termoparom,neznam koji ali je išao uz njega.Koliko je to tačno?
Pzec je merio i temp.žara,laserom,koliko je to tačno?
Taj instrument je prilično točan. (Vjerojatno u uputama piše da postoji kompenzacija za temperaturu okoline instrumenta jer termopar računa od 0°C)
Temperatura žara se ne može mjeriti laserom! Ma, može, ali koji su rezultati!
PZEC
"Moja mjerenja sa Ht-819 dual laser infrared/digital thermometer gun design -50~1050C"
Sigurno je dobar, čak bolji od mog FLUKE 561 IR thermometer, koji mjeri do samo 550°C, i koštao samo 1200 kuna
__________________
Ja govorim ono što kažem!

Zadnje uređivanje Lee Champa : 24.11.2017. at 17:48.
Lee Champa is offline  
Old 24.11.2017., 17:58   #935
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Taj instrument je prilično točan. (Vjerojatno u uputama piše da postoji kompenzacija za temperaturu okoline instrumenta jer termopar računa od 0°C)
Instrument je star 15-ak godina ali verovatno Kineski.Temp.okolime oko 15-18°C,koliko je mogao da pogreši.
Stavljao sam So na prolazu iznad pozicije 2,na šamotu,nije se otopila,samo neka tanka korica.
Na poziciju 2 treba da duvam sek.vazduh,možda se nešto promeni!Inače ta cev bude usijana.
goranto is offline  
Old 24.11.2017., 18:07   #936
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Temperatura žara se ne može mjeriti laserom! Ma, može, ali koji su rezultati!
Možda je ovo bolje od instrumenta, nakon 2 sata izgaranja breze, topole i kestena.
https://s26.postimg.org/aq30k5s8p/20171124_180154.jpg
pzec is offline  
Old 24.11.2017., 18:41   #937
Za one koji su prespavali lekciju na času samogradnje kotla http://uploads.tapatalk-cdn.com/2017...d18639b9e5.jpg

Dokle ćemo izmišljati neke mjerne metode za mjerenje dimnih plinova .. i moj pimpek ima 37 .... kad ga mjerim termometrom , a kad ga mjerim centimetrom onda ni pola od toga . Tako i vi koliko ga nategnete toliko izmjerite.

Inače se slažem sa AKG om da je kod temperatura iznad 300 C skoro pa isto da li mjerili na površini cijevi ili unutra jer je IC zračenje plina na 300 C već dovoljno značajno da zagrije površinu lima. Sasvim je druga situacija kad su temperature niske pa nema IC zračenja plina već samo laminarni sloj dima i konvektivna izmjena topline. Tu se kroz sredinu cijevi provlači vreli dim , a uz stijenku se vuče spori hladni dim i on ne predaje energiju na cijev , a kako je cijev slobodna u atmosferi njena se površina hladi daleko bolje nego što dim daje energije.

Vidim da fali jedan kratak kurs iz laminarnih i turbulentnih strujanja i prijenosa energije kroz te slojeve , da to nebi tupili ovdje predlažem da to odradimo na smogradnji tamo je manje ekipa , s više je navudrena da nešto mjeri i radi

Zadnje uređivanje ramzay : 24.11.2017. at 19:09.
ramzay is offline  
Old 25.11.2017., 21:15   #938
@ mranderson, neću te kvotat jer si preopširan....
Prvo, ti kao znaš sve?
Možda, ali ne čitaš sa razumijevanjem...
Pisao sam prvenstveno za solare, ali kad me već vučete za jezik reći ću sljedeće, ne govori gluposti....
Nemaš pojma o osnovi grijanja...
Bosh 2000 B , žešće sranje od peći( mislim da ga je glavni uvoznik čak povukao sa tržišta).
Kaj se tiče Buderusa poznam ga bolje od proizvođača, pišanje nakon 5-6 godina(nekoliko slučajeva)...

A, kad me uhvatiš na onu- jesi li razmišljao kod gradnje kuće, uzvratiću ja tebi protupitanjem- jesi li ti?

Nakon što izgradiš pet kuća, još uvijek ćeš misliti da možeš bolje....

Nakon par godina( niti volje niti vremena) samo sam htio upozoriti na par gluposti koje sam ovdje pročitao...
Ali ono, odmah napad...
Ostanite i dalje lijepa zajednica koju se nesmije dirnuti...

Da nastavim u istom tonu- ma neću....
Jedva se suzdržavam...
Dok se neki voze HŽ-om, neki lete avionom...
Imam 4000l akumulacije...
Naime radim na sustavu besplatnog grijanja, solarno+ verzija toplinske pumpe- zanemarimo početnu investiciju(neću plačat struju)...

A ako već crtate šeme( nadam se da nisu potpune , jer u takvu kotlovnicu ne želim ući) pazite da ne zaradite kaznene prijave(sreća da nismo u Americi)...
jedno vrijeme je to bilo ok, ali ovo zadnje

Zanima me kako biste prodali sustav sa pet pumpi laiku....
Sustav od 800 kvadrata podnog +200 kvadrata radijatorskog+ solarna PTV+ solarna podrška glavnom grijanju sa sveukupno 4 pumpe...
Ali dobro, ovdje se ne prihvaćaju ljudi sa iskustvom...
dark 7 is offline  
Old 25.11.2017., 22:36   #939
Quote:
dark 7 kaže: Pogledaj post
Nakon par godina( niti volje niti vremena) samo sam htio upozoriti na par gluposti koje sam ovdje pročitao...
Ali ono, odmah napad...
Daj neki predlog i obrazloži.Ako može da dobro radi,greje a sa malo materjala bilo bi idealno.Pričamo o drvima i malo solaru!
goranto is offline  
Old 25.11.2017., 23:35   #940
Prvo i osnovno, ja bih razdvojio solarno(PTV) od grijanja.
U tom slučaju treba manje kolektora (iako ne znam točnu količinu koju imaš).
Ukoliko se radi o radijatorskom grijanju i peći na drva, ne vidim razlog za solarnim grijanjem...
Ako se radi o niskotemperaturnom(podnom) grijanju onda je to druga priča....
Govorim o isplativosoti(iako je to teško kod grijanja).
Solarno je s pravom kod svih proizvođača odvojeno, zbog medija- koji nije voda, a podnosi veće temperature(viša točka vrelišta)...
Zapravo u toj kombinaciji bolje je staviti pločasti izmjenjivač( ako spremnik nema spiralu)... ne vjerujem da sam to napisao(zadnja opcija)...
Ovako ili ćeš zimi grijati kolektore ili će smrznuti(ako ih ne misliš prazniti)...
Kratko i jasno; drva i solarno ne vidim isplativost(slobodno me razuvjerite)...
dark 7 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:55.