Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2017., 17:22   #2801
Quote:
Dambo kaže: Pogledaj post
A možda je razlog što je specifična težina CO manja od težine zraka. Sonde za mjerenje koncentracije smještene su gore. JET ventilatori i tlačni ventilatori za provjetravanje smješteni su gore, pri plafonu.
A težina plina za automobile je veća od težine zraka. I pada dolje. Postavljeni senzori nisu za LPG i kada bi i bili svi bi se podavili prije nego bi plin došao do njih.
Dobro da niste imali prste u projektiranju takvih garaža.
Khm .... a otkad je CO i HC senzor isti? Ne da nije isti nego ni princip rada nije ni sličan.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 18:35   #2802
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Khm .... a otkad je CO i HC senzor isti? Ne da nije isti nego ni princip rada nije ni sličan.
Da ponovo ne odemo u OT, ali tko je spominjao HC senzore?
Samo sam pokušao pojasniti da se u garažama vrši zaštita isključivo od CO.
Senzor sa dva nivoa mjerenja CO, dvobrzinski JET ventilatori i tlačni ventilatori.
Takav je zakon i tako se radi. Znam da na forumu postoje lumeni koji će te propise i zakone mijenjati, ali dok to ne učine tako je.
To je vjerujem razlog zabrane ulaska u podzemne garaže auta sa olinskom instalacijom.
Dambo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 18:48   #2803
WTF?!??!

Pitanje je bilo zašto auti pogonjeni LPG-om nesmiju u garažu.
Krene rasprava
Ja kaže svoje viđenje
Ti citiraš moj post i počneš metiljat o CO.

Najozbiljnije ti savjetujem da odskakućeš sa glupostima - zadnji put te Joža spasio pobrisavši sve tvoje baljezgarije, ovaj puta možda nebude dovoljno brz.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 19:01   #2804
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
WTF?!??!

Pitanje je bilo zašto auti pogonjeni LPG-om nesmiju u garažu.
Krene rasprava
Ja kaže svoje viđenje
Ti citiraš moj post i počneš metiljat o CO.

Najozbiljnije ti savjetujem da odskakućeš sa glupostima - zadnji put te Joža spasio pobrisavši sve tvoje baljezgarije, ovaj puta možda nebude dovoljno brz.
Nije mi jasno šta si toliko nervozan. Zaboravio uzet terapiju?
Ne smiju ući u podzemnu garažu jer neznam (možda ti znaš) kako plin teži od zraka izbaciti van iz ukopane garaže (pogotovo one sa -4 ili -5 nivoa). Ako ga ne možeš izbaciti on se taloži na dno. I skuplja od prvog, drugog stotog automobila. Moguće da će u jednom trenutko biti previše.
Dambo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 19:28   #2805
Naravno a kako se on ne mješa s ničim morat će ga u kantama izbacivati van ili pretakati nazat u plinske boce. Za razliku od benzinskih para koje su ko helij, samo odu gore bez problema.

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 20:41   #2806
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Naravno a kako se on ne mješa s ničim morat će ga u kantama izbacivati van ili pretakati nazat u plinske boce. Za razliku od benzinskih para koje su ko helij, samo odu gore bez problema.

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
Nije mi namjera prepirati se sa nikime. Samo pokušavam pojasniti koja je zakonska regulativa. Možda nekome nije logično ali je tako.

Zadnje uređivanje Dambo : 23.11.2017. at 22:03.
Dambo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 20:46   #2807
Što nija za garaže propis 6 izmjena?

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 21:49   #2808
Ne mogu tvrditi, ali ne sjećam se da sam u Italiji igdje vidio zabrane za aute na plin, a tamo je to gorivo puno zastupljenije.

Mislim da je kod nas riječ o sfušanoj ventilaciji ispušnih plinova, sumnjam da to ima ikakve veze s protupožarnom zaštitom, jebe se vatrogascu je li boca na razini -2 ili +3.

I ozbiljno, u ZTC su taj znak stavili par godina nakon otvaranja.

U toweru nema ništa slično iako je garaža STVARNO podzemna...
apnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 23:52   #2809
Quote:
Dambo kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno šta si toliko nervozan. Zaboravio uzet terapiju?
Ne smiju ući u podzemnu garažu jer neznam (možda ti znaš) kako plin teži od zraka izbaciti van iz ukopane garaže (pogotovo one sa -4 ili -5 nivoa). Ako ga ne možeš izbaciti on se taloži na dno. I skuplja od prvog, drugog stotog automobila. Moguće da će u jednom trenutko biti previše.
Opet gnojiš. A što ćemo sa CO2 koji je normalan proizvod rada MUI, ima da 14-18% u ispušnim plinovima?

BTW difuzija ti je nepoznat pojam?
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 09:05   #2810
Quote:
Dambo kaže: Pogledaj post
Evo gledam sada PRAVILNIK O TEHNIČKIM PREGLEDIMA VOZILA.
Kaže:
REG-KAT
pri temperaturi motora ≥ 80ºC
progrijavanje katalizatora minimalno 1 min
povećana brzina vrtnje (2500 - 3000 min-1) prazni hod
CO ≤ 0,3% CO ≤ 0,5%
faktor zraka λ = 1 (± 0,03)

BEZ-KAT motori ispituju se samo pri radnoj temperaturi u praznom hodu motora, pri čemu su dopuštene koncentracije ugljičnog monoksida (CO) propisane od strane proizvođača.
Ako podaci proizvođača nisu poznati sadržaj ugljičnog monoksida (CO) u ispušnim plinovima ne smije prelaziti 4,5% volumenskog udjela za vozila proizvedena 1986. godine i starija, odnosno 3,5% volumenskog udjela za vozila proizvedena 1987. godine i mlađa, pri minimalnoj temperaturi motora od 80ºC.
BEZ-KAT
pri temperaturi motora ≥ 80ºC
prazni hod
1986. godina i starija 1987. godina i mlađa
CO ≤ 4,5% CO ≤ 3,5%
DIZEL MOTORI

Spominje samo CO.
Spominje se samo CO?

Tko priča o CO? Pitanje je bilo što ćemo s CO2 kojeg pravilnik o ispušnim plinovima ne spominje, a ne spominje niti H20, jer se podrazumijeva da su CO2 i H2O normalni produkti izgaranja ugljikovodika. Dakle, ventilacija garaže ne reagira na CO2, skuplja se CO2 pri podu, skupi ga se 30 cm, čovjek se onesvijesti i umre od gušenja ugljičnim dioksidom. Ako nam je građevinska regulativa takva, onda stvaro jebiga...

A ako se odsisava CO2 s razine oko poda (a nekako mi se čini da sam viđao odsisne kanale pri podu tamo u Branimir centru i Avenue mall-u), onda se time odsisa i eventualni LPG.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 09:10   #2811
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Opet gnojiš. A što ćemo sa CO2 koji je normalan proizvod rada MUI, ima da 14-18% u ispušnim plinovima?

BTW difuzija ti je nepoznat pojam?
Ponavljam. Ne pišem ono što ja ili ti ili netko treći misli da bi trebalo biti.
Pišem ono šta je sada na snazi i koja je zakonska regulativa.
U garažama se mjeri CO. Ostali plinovi se ne mjere.
Dio sheme jednog garažnog ormara.

Ja sam na forumu da nešto naučim. Dosta toga sam naučio i iz tvojih postova, ali stvarno si težak. Nikada nisam odgovarao na post gdje neznam o čemu pišem.
BTW
Jedan primjer zakonske gluposti.
Svojevremeno smo radili jedan Baumax (ulaz kod Karlovca). Imao je odjel prodaje boja i lakova. Ex komisija se postavila da taj odjel mora biti izgrađen po propisima za protueksplozijske instalacije. Ventilatori, svjetiljke... sve nekoliko puta skuplje od klasike. Plus automatika kada njuškalo osjeti plin automatska blokada vrata i sl. gluposti.
Postaviš im pitanje šta ako kupac kupi kantu boje, razređivač, dođe do blagajne i padne mu na pod i razbije se.
Nema odgovora, ali moralo je biti izvedeno prema zahtijevima.
Ajde da prekinemo.
Svako dobro i ne sekiraj se toliko.
Dambo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 09:29   #2812
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Opet gnojiš. A što ćemo sa CO2 koji je normalan proizvod rada MUI, ima da 14-18% u ispušnim plinovima?

BTW difuzija ti je nepoznat pojam?
Samo kratki osvrt na "opet gnojiš".
Trgovina otvorena. Spar Banjavciceva - Branimirova. Postavio bi slike razdjelnika ali će me mod sterat u ...
Ako te osobno nešto interesira (sheme, fotografije, ispitivanja) reci.
Ali sve je izvedeno prema onda napisanom, sve radi.
Dambo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 12:02   #2813
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Spominje se samo CO?

Tko priča o CO? Pitanje je bilo što ćemo s CO2 kojeg pravilnik o ispušnim plinovima ne spominje, a ne spominje niti H20, jer se podrazumijeva da su CO2 i H2O normalni produkti izgaranja ugljikovodika. Dakle, ventilacija garaže ne reagira na CO2, skuplja se CO2 pri podu, skupi ga se 30 cm, čovjek se onesvijesti i umre od gušenja ugljičnim dioksidom. Ako nam je građevinska regulativa takva, onda stvaro jebiga...

A ako se odsisava CO2 s razine oko poda (a nekako mi se čini da sam viđao odsisne kanale pri podu tamo u Branimir centru i Avenue mall-u), onda se time odsisa i eventualni LPG.
Pa C02 nije eksplozivan, i ako ga se skupi 30 centimetara, jedini nacin da se netko ugusi jeste da legne na pod i zaspe. Prije negoli se ugusi bi trebalo doci do vrtoglavice, glavobolje, dezorijentacije i slicno.Koncentracija od tipa 3-5% co2 u zraku te sigurno nece ubiti, a sasvim je dostatna za junacku eksploziju u slucaju curenja LPG-a.
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 12:23   #2814
LEL za propan i butan je oko 2%

Ajmo sad vidit koliku površinu ima jedan kat prosječne garaže .... 1000m2? Više? Ajd nek je 1000. Ajd sad uzmimo koliki supac (visina) će bit obuhvaćeno plinom (to je famozna difuzija), izuzmimo bilo kakvo cirkuliranje zraka (jer ako uzmemo u obzir prirodnu cirkulaciju zahvaćeni volumen će biti daleko daleko veći). Nek bude 1 metar (vrlo, vrlo konzervativna procjena, skoro pa pizdarija). Dakle imamo 1000 m3 zraka koji treba promješat sa propanom da se stvori eksplozivna smjesa. 2% je 20m3. Dakle trebamo 20.000 litara propana (pri atmosferskim uvjetima) da stvorimo zapaljivu smjesu.

Propan je u tanku pod tlakom od maksimalno 30 bara (inače otvara sigurnosni ventil). Nek je tank ugrađen u auto zapremnine 60 litara. Efektivnog volumena 50 litara
LPG je tekući u tanku. A što dobijemo od litre LPG-a? 0,27 m3 plina. Super. Dakle 50 litara će dati 13.500 litara plina. Apsolutno nedovoljno za napravit eksplozivnu smjesu.

Šo će reći da pražnjenje JEDNOG prosječnog tanka u jednoj prosječnoj garaži niti u idealnim uvjetima neće napravit eksplozivnu smjesu.

BTW - potpuno je zanemareno prirodno cirkuliranje zraka, toplina potrebna za isparit 50 litara tekućeg LPG-a i još kojekakve sitnice koje vjerojatnost velike eksplozije u zatvorenoj garaži čine još nevjerojatnijom.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 13:04   #2815
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Šo će reći da pražnjenje JEDNOG prosječnog tanka u jednoj prosječnoj garaži niti u idealnim uvjetima neće napravit eksplozivnu smjesu.
S tim da ti je to kalkulacija u uvjetima idealnog ispunjavanja prostora plinom.

Ako ti propisa sigurnosni ventil, u istom tom trenutku imas sve uvjete za eksploziju oko automobila. Dovoljno je da ti se upali svijetlo / netko zavergla auto ili bila koja druga pizdarija koja ce stvoriti elektricni luk i eto ti eksplozije. Jos nisam vidio garazu koja je izvedena u Ex izvedbi!

Ali evo ti cisto primjer iz prakse, jer je u mojoj bransi Ex normalna stvar. uredno ti se moze desit da u velikoj prostoriji / palubi imas 2 ili vise senzora, od kojih ti tri pokazuju 0, a onaj cetvrti 4, 7 ili 12% LELa, iz jednostavnog razloga sto je curenje u njegovoj neposrednoj blizini, i plin se nije stigao prosiriti cijelom prostorijom.
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 13:48   #2816
Povukao bi usporedbu sa onim potopom u podzemnoj garaži u Zadru.
Garaža je sigurno imala potopne pumpe za izbacivanje vode, koje su bile prekapacitirane za neke uobičajene kišne uvjete.
Šta se dogodilo?
Kada će se nešto takvo ponovo dogoditi?
Shit happens.
Dambo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 00:35   #2817
Quote:
Dambo kaže: Pogledaj post
Povukao bi usporedbu sa onim potopom u podzemnoj garaži u Zadru.
Garaža je sigurno imala potopne pumpe za izbacivanje vode, koje su bile prekapacitirane za neke uobičajene kišne uvjete.
Šta se dogodilo?
Kada će se nešto takvo ponovo dogoditi?
Shit happens.
To tamo ima veze sa ljudskom glupošću i silovanjem situacije jer se taj prodajni centar nalazi na lokaciji koju je narod nazvao Jaruga iz niza razloga a jedan od glavnih je da se u nju sliva sva oborinska voda. Slično je sa odabirom lokacije Masliničkog mosta.

Glede garaža i plina meni je OK da ne mogu u zatvorene javne garaže ali se ne mogu sjetit da na na garažama koje su ispod stambenih zgrada u vlasništvu stanara postoji ta zabrana. A najdraže mi je kad na prkingu van garaže u splitskom Mall-u ovi sa plinom nemaju gdje parkirat jer su parkirani ostali.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 09:06   #2818
moja stambena zgrada ima dvije parking etaže ispod i nema zabrane za automobile na LPG
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 09:40   #2819
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
moja stambena zgrada ima dvije parking etaže ispod i nema zabrane za automobile na LPG
Sad će ti ing Riječanin objasniti kako je samo pitanje kada ćete svi zajedno otići u zrak. Još ako zgrada ima priključak za gradski plin...au
apnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 09:42   #2820
ehehehehe, znao sam da će tako biti

https://www.vecernji.hr/auti/prijeva...europi-1209997
Mahun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:43.