Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2017., 14:31   #21
U Kuranu pise da iz vode se kreira a ne iz nicega.
U bibliji isto iz vode je sva kreacija .

No ja ne govorim o kreiranju nego o stvaranju materijala za kreiranje iz nicega na koje nema ama bas niti jedna direktna rijec u postanku biblije.
Ta greska je utjecala na to da kreatori oblika se zamjene s necim sto nisu..
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:50   #22
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
U Kuranu pise da iz vode se kreira a ne iz nicega.
pa upravo ti u postu iznad navedoh mnogo citata iz kur'ana časnog, u kojima piše da Bog iz ničega stvara. u vodi je život nastao, a ne stvaranje kompletno. pročitaj gornje stavke koje sam citirao, nemoj samo "leteti" preko posta.

evo još jedan stavak, također iz Kur'ana. citiram ga:
On je Bog, Tvorac, Onaj koji iz ničega stvara, Onaj koji svemu daje oblik, On najljepša imena ima. Njega hvale svi na nebesima i na Zemlji, On je Silni i Mudri. (kur'an časni, 59,24)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:54   #23
što se tiče Biblije, slažem se da u njoj nema napisano da Bogh stvara iz ničega. biblijsko stvaranje počinje sa nebom i zemljom, i navodno su bile nekakve vode gore i dolje... ali nisam nigdje našao da Bog iz ničega stvara. ta čast eksluzivno pripada kur'anu časnom.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:59   #24
Ako netko nadje u postanku biblije direktnu rijec k stvaranju iz nicega nek se javi.
Prije prvog dana postoji materijal.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:10   #25
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
Ako netko nadje u postanku biblije direktnu rijec k stvaranju iz nicega nek se javi. Prije prvog dana postoji materijal.
da, po bitliji je zaista tako. drevni pisci tore nisu mogli pojmiti, shvatiti, "stvaranje iz ničega" pa su stavili da nešto ima u početku, prije bilo čega. religija evoluira.

još nešto zanimljivo. nigdje u bibliji ne piše da je bog stvorio mnoge svijetove, već se uvijek veli da je bog stvorio svijet (jednina). i tu kur'an nadmašuje ranije napisano, jer već u svojoj prvoj rečenici: "Hvala Bogu, Gospodaru svih svijetova" (kur'an časni 1,1).
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:31   #26
Evolucija po tome pitanju se nije desila nego samo degradiralo kroz krscanstvo i islam.
Kreacija iz nicega je madjionicarski trik zec iz sesira koji odusevljava djecu koja trebaju mljeka
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 16:44   #27
Thumbs down

Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
Evolucija po tome pitanju se nije desila nego samo degradiralo kroz krscanstvo i islam. Kreacija iz nicega je madjionicarski trik zec iz sesira koji odusevljava djecu koja trebaju mljeka
opet poistovjećuješ kršćanstvo i islam. za tvoju info, evolucija je od muslimana (ibni Haldun, Al Jahiz....) koji su živjeli najmanje 500 god. prije Darviina koji je obični plagijator Al-Jahizovih (klik) ideja. Zato ga muslimani predstavljaju kao plagijatora, gusara.

Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 17:20   #28
OMG

što se tiče aluzije mene kao Turčina.

nemam ništa protiv nijednog naroda ali nekako volim da sam svoj
ni Turčin, ni arap, ni hrvat ni srbin- samo bih da sam bošnjak.

inače interesantna je formulacija koju možemo pronaći u Kur'anu "bedeul-halk"

prevodioci značenja se "muče" sa ovom formulacijom pa engleski prijevodi nude termin originated

uglavnom mislim da si ub'o što si nam ponudio jednu ovako sadržajnu i nadahnjujuću temu.

na kraju moram ti ipak reći da tvoja teza pada u vodu zbog drugih navoda iz SZ a u kojim se spominje riječ berešit
Jeremija(26:1, 27:1, 28:1 i 49:34)
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 17:44   #29
Chokmah bara elohim et hashamaim waet haretz ..To je prevod .

Mudrost kreira elohima nebo i zemlju.

Elohim= andjeli

Zadnje uređivanje Akvila : 26.10.2017. at 18:14.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 02:34   #30
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
Elohim= andjeli
Elloh je Allah. I nisam siguran da ta riječ označava množinu. Bilo bi bez veze. Prva riječ Biblije je "U početku Elloh stvori nebo i zemlju" ali su kršćanski prevoditelji to perfidno preveli kao: "U početku Gospod stvori..." ili "U početku Bog stvori..."
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 08:39   #31
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
Chokmah bara elohim et hashamaim waet haretz ..To je prevod .

Mudrost kreira elohima nebo i zemlju.

Elohim= andjeli
koja je to Biblija?
Berešit se nalazi u Biblila Hebaraica Stutgartensia
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 09:02   #32
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
neprincipijelo je. prvokažeš da u Bibliji nema toga, a onda napadaš sve abrahamske religije. u Kur'anu časnom postoji to što kažeš da ne postoji u Bibliji. evo nekoliko primjera:
Reci: “Gospodar moj naređuje – pravednost. I obraćajte se samo Njemu kad god obavljate molitvu, i molite Mu se iskreno Mu ispovijedajući vjeru! Kao što vas je iz ničega stvorio, tako će vas ponovo oživjeti. (k 7,29)

Njemu ćete se svi vratiti, - Božije obećanje je istinito - On doista iz ničega stvara, On će poslije to ponoviti, da bi pravedno nagradio one koji budu vjerovali i dobra djela činili.(k 10,4)

Reci: “Može li ijedno vaše božanstvo da stvara iz ničega, zatim da to ponovo učini?” Reci im: “Bog stvara iz ničega, zatim će to ponovo učiniti!” Pa kuda se onda odmećete? (k 10,34)

onoga Dana kada smotamo nebesa kao što se smota list papira za pisanje. Onako kako smo prvi put iz ničega stvorili, tako ćemo ponovo iz ništa stvoriti, - to je obećanje Naše, Mi smo doista kadri to učiniti. (k 21,104)

Onaj koji sve iz ničega stvara, koji će zatim to ponovo učiniti, i koji vam opskrbu s neba i iz zemlje daje. – Zar pored Boga postoji drugi bog? Reci: “Dokažite, ako istinu govorite!’ (k 27,64)

Zar ovi ne vide kako Bog sve iz ničega stvara? On će to opet učiniti; Bogu je to, zaista, lako. (k 29,19)

Bog iz ničega stvara, On će to ponovo učiniti i na kraju Njemu ćete se vratiti. (k 30,11)
Hvala Kudume, taman htjedoh reći isto ovo. Jasno i nedvosmisleno.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 03:44   #33
-
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Hvala Kudume, taman htjedoh reći isto ovo. Jasno i nedvosmisleno.
ok, ali izgleda da me nije shvatio. i dalje (nakon mojih citata) tvrdi da kur'an samo kaže da se stvaranje dešava iz vode, i opće ne percipira da kur'an kaže "iz ništa".

možda i percipira, ali ne želi da vjeruje da je to moguće.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 13:46   #34
Bereshait je level P'shat a Chokmah je Sod Level.

Bukvalno i tajno tumacenje.

Prevod glasi : Mudrost stvori andjele nebo i zemlju.



Na koji nacin se dolazi do SOD u tom textu ?


No i da zanemarimo sve to i dalje ostaje da nema kreacjje EX nihlo.


Zasto mudrost ima sedam stupova ?
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 22:17   #35
[QUOTE]
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
Ne postoji u bibliji uopce direktna rijec za stvaranje iz nicega.
Postoji i to je riječ bara što znači stvorio. A stvorio je Elohim( Bog u ulozi sudca)
iz ničega zato jer postoji početak stvaranja, riječ berešit. Korijen riječ berešit je roš, što znači glava ili početak. Prvo slovo bet jest prefiks.
Quote:
Cjelokupna epizoda je velika farsa s katastrofalnim posljedicama no moze biti i velika pouka za ubuduce.
Sve Abrahamske religije su bazirane na katastrofalnoj interpretaciji Hebrejskog tkzv pocetka iz biblije.
Ne znam kakve katastrofalne posljedice je to dalo. Dalo je u stvari razum i pamet što je potvrdila moderna znanost s otkrićem početka ovog svemira .
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.

Zadnje uređivanje shaganappi : 29.10.2017. at 22:19. Reason: b
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 00:10   #36
Jos jedan bozanski papagaj koji nije ni procitao sto je tema pa kaze da Bara ili kreiranje potvrda onoga sto zelim reci.
A teorije velika praska je isto glupost koja proizlazi iz krive interpretacije texta jer tu nikakav pocetak nije naveden.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 08:27   #37
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
Bereshait je level P'shat a Chokmah je Sod Level.

Bukvalno i tajno tumacenje.

Prevod glasi : Mudrost stvori andjele nebo i zemlju.



Na koji nacin se dolazi do SOD u tom textu ?


No i da zanemarimo sve to i dalje ostaje da nema kreacjje EX nihlo.


Zasto mudrost ima sedam stupova ?
lijepo si ti ovo sve zdiketio ali šta ćemo sa ovim:

jeremija 26:1 :U početku(berešit) kraljevanja Jojakima, sina Jošijina, kralja Judina, dođe mi riječ Jahvina.

jeremija 27:1: U početku(berešit) kraljevanja Sidkije, sina Jošije, kralja judejskoga, uputi Jahve Jeremiji ovu riječ.

jeremija 28:1 Iste godine, u početku kraljevanja Sidkije, kralja judejskoga, četvrte godine, petog mjeseca, Hananija, sin Azurov, prorok rodom iz Gibeona, reče mi u Domu Jahvinu pred svim svećenicima i svim narodom:

jeremija 49: 34 Riječ koju Jahve uputi proroku Jeremiji o Elamu, u početku(berešit) kraljevanja Sidkije, kralja judejskoga.

kako objašnjavaš ovo gore citirano?
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 08:51   #38
Vec sam objasnio ima pashat i sod level
Text kakav je u pitanju kao prva recenica postanka nije text kao taj brutalno realni transkript kraljevanja sedekije.
Text postanka zahtjeva Sod tumacenje.

Tko pozna stari zavjet lako ce razumijeti kako Chokmah je zamjenjen s Bereshait i zasto je mudrost skrivena.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 09:49   #39
znači jedno ti je transkript a drugo korekcija teksta?

ovo objašnjenje bi bilo dovoljno samo za neznalice.
imamo u SZ riječ Berešit upotrijebljenu samo 5 puta plus 46 riječi istog korijena
i jasno je šta ona znači.
da bismo mogli razgovarati o tome mi moramo imati pred sobom toru ili neku od hagada koja sadrži ili tekst iz postanka koji počinje sa chokmah ili tumačenja koje se referiše na ovu riječ.
ukoliko imamo tekst koji je unikatan sam po sebi mi onda neizostavno "poetiku" tog teksta moramo pronalaziti unutar teksta samog odnosno tumačenja i značenja tražiti unutar tog istog teksta a posezati za drugim tekstovima samo ukoliko nemamo dovoljno razrađeno značenje određene riječi i/ili formulacije u samom tekstu.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 10:08   #40
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
znači jedno ti je transkript a drugo korekcija teksta?

ovo objašnjenje bi bilo dovoljno samo za neznalice.
imamo u SZ riječ Berešit upotrijebljenu samo 5 puta plus 46 riječi istog korijena
i jasno je šta ona znači.
da bismo mogli razgovarati o tome mi moramo imati pred sobom toru ili neku od hagada koja sadrži ili tekst iz postanka koji počinje sa chokmah ili tumačenja koje se referiše na ovu riječ.
ukoliko imamo tekst koji je unikatan sam po sebi mi onda neizostavno "poetiku" tog teksta moramo pronalaziti unutar teksta samog odnosno tumačenja i značenja tražiti unutar tog istog teksta a posezati za drugim tekstovima samo ukoliko nemamo dovoljno razrađeno značenje određene riječi i/ili formulacije u samom tekstu.
Ne poznajes ti dobro textove da bi mogao povezati u Sod a povezica ima.

Nije to tek tako nekom se cufnulo pa zamjena ,poenta je sto ti ni pod razno ne ocekujes da je moguce takva vrsta pisanja.
Tu je problem.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:33.