Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2005., 11:42   #1
Zatvaranje obrta

Ma u stvari zanima kako to funkcionira kod obrta,ukoliko me inspekcija odere sa kaznom koju ne mogu platiti ili ne platim porez na vrijeme,uglavnom ako nešto krene nizbrdo.A ako nemam imovine,mislim nemam stan,kuću i slično samo auto male vrijednosti.Stanujem s roditeljima.Kako država naplaćuje svoja potraživanja,jel me tuže?I na kraju ja recimo državi sam dužan 10000kn,a nemam ih ,jel idem u zatvor ili šta?Nije mi jasno...ako imaš nekretnine onda ti naprave ovrhu ,a ako nemam ništa a poslujem putem obrta kako to onda funkcionira?Ovo mi je stvarno glupo pitati u nadležnim institucijama i okolo ljude,pa vas pitam ovdje,inkognito
delfin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2005., 18:05   #2
Re: obrt,što ako propadnem,plaćanje kazni...?

Quote:
delfin kaže:
,jel idem u zatvor ili šta?


pa valjda tada bankrotiras i nisi vise kreditno sposoban
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2005., 18:27   #3
A koju kaznu ti konkretno očekuješ? Kaznu jer nisi platio porez? A na šta da platiš porez kad nemaš nikakvu zaradu?

Možda nisi platio doprinose?

Nema ti u zatvorima baš mjesta da bi se tako lako došlo u njih. To ti je danas luksuz
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 02:38   #4
Re: Re: obrt,što ako propadnem,plaćanje kazni...?

Quote:
Ona007 kaže:


pa valjda tada bankrotiras i nisi vise kreditno sposoban
Pitanje je dobro jer nije ista stvar sa d.o.o. i obrtom. Kod doo-a mozes proglasiti bankrot i zaboli te... a kod obrta odgovaras osobnom imovinom.
Drzava ce se kad tad naplatiti od tebe, ako ne od tvoje buduće plaće, onda od penzije (1/3)
Ibiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 09:07   #5
Re: obrt,što ako propadnem,plaćanje kazni...?

Quote:
delfin kaže:
Ma u stvari zanima kako to funkcionira kod obrta,ukoliko me inspekcija odere sa kaznom koju ne mogu platiti ili ne platim porez na vrijeme,uglavnom ako nešto krene nizbrdo.A ako nemam imovine,mislim nemam stan,kuću i slično samo auto male vrijednosti.Stanujem s roditeljima.Kako država naplaćuje svoja potraživanja,jel me tuže?I na kraju ja recimo državi sam dužan 10000kn,a nemam ih ,jel idem u zatvor ili šta?Nije mi jasno...ako imaš nekretnine onda ti naprave ovrhu ,a ako nemam ništa a poslujem putem obrta kako to onda funkcionira?Ovo mi je stvarno glupo pitati u nadležnim institucijama i okolo ljude,pa vas pitam ovdje,inkognito
Ako nisi ništa "zločesto" (protiv propisa, prekršajno ili kazneno) napravio nema kazne jedino što bi se tako moglo nazvati su KAZNE.
Ako nisi platio doprinose, predujam poreza i prireza očekuj da su ti obračunate kamate već prvi dan nakon isteka valute.
Ako nisi PDV, članarinu HOK i doprinos HOKU, turističku čl. (ako si obveznik), spomeničku rentu (ako si obveznik) platio ista stvar.
Odi u svoju poreznu kod referenta traži ispis kartica zbroji svoje obveze...
Kod obrta je zeznuto što odgovaraš svom svojom imovinom, ali ako su već poslali neko rješenje ili opomenu za plaćanje u konačnici možeš očekivati zapljenu i to onih stvari koje ne ugrožavaju tvoju egzistenciju...Auto, televizor, frižider dolaze u obzir jedino ne znam kako će se to raspetljati ako tvrdiš da je to imovina tvojih roditelja.
Mogu ti reći ako se radi o 10000,00 kuna da je to teško, ali kamate rastu 15% godišnje. Opet kažem odi kod svoje referentice "sliži se malo" probaj nešto dogovoriti iako i njih gnjave ako je netko dugo dužan.
Pa nije valjda sve potonulo...
Procedura zatvaranja obrta dolazi u obzir kada namiriš sve svoje obveze.
PRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 09:08   #6
Re: Re: obrt,što ako propadnem,plaćanje kazni...?

Quote:
PRO kaže:
.....nazvati su KAZNE.
...mislio sam KAMATE...
PRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 09:24   #7
Re: Re: Re: obrt,što ako propadnem,plaćanje kazni...?

Quote:
Ibiza kaže:
Pitanje je dobro jer nije ista stvar sa d.o.o. i obrtom. Kod doo-a mozes proglasiti bankrot i zaboli te... a kod obrta odgovaras osobnom imovinom.
Postoji i odgovornost odgovornih osoba u tvrtki (direktori), znam slučaj da je direktoru tvrtke provedena zapljena (televizori, frižidri) zbog poreznog duga tvrtke.
Prema općem poreznom zakonu su odgovorne osobe za obračun poreza (knjigovodstveni servisi) sudužnici tvrtkinih obveza. Sjetite se samo OČEVIDNIKA koji se ispunjavaju za poreznu upravi, a i osiguravajuća društva su "izmislila" police za knjigovodstvene servise u slučaju knjigovodstvene greške i plaćanja tuđih obveza.
Ovo se ne može pobiti niti ugovorom o vođenju poslovnih knjiga jer je zakon "jači". Doduše ne znam ni jedan primjer primjene ovih propisa.
Pošto imam knjig.serv. u principu "bježim" od onih kojima "zapne".
PRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 11:19   #8
Re: Re: Re: obrt,što ako propadnem,plaćanje kazni...?

Quote:
Ibiza kaže:
Pitanje je dobro jer nije ista stvar sa d.o.o. i obrtom. Kod doo-a mozes proglasiti bankrot i zaboli te... a kod obrta odgovaras osobnom imovinom.
Drzava ce se kad tad naplatiti od tebe, ako ne od tvoje buduće plaće, onda od penzije (1/3)
mora se to mijenjeat kad hrvatska udje u eu.
i pojedinac moze bankrotirati.. i to ti trebalo trajati nekoliko godina.. i kamate zaledit..a onda poslije tih godina bi te kreditori trebali ostavit na miru..
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 11:35   #9
Re: obrt,što ako propadnem,plaćanje kazni...?

Quote:
delfin kaže:
Kako država naplaćuje svoja potraživanja,jel me tuže?I na kraju ja recimo državi sam dužan 10000kn,a nemam ih ,jel idem u zatvor ili šta?Nije mi jasno...ako imaš nekretnine onda ti naprave ovrhu ,a ako nemam ništa a poslujem putem obrta kako to onda funkcionira?Ovo mi je stvarno glupo pitati u nadležnim institucijama i okolo ljude,pa vas pitam ovdje,inkognito
Ovako - obrtnik bi u teoriji trebao odgovarati svom svojom imovinom (i budućom), ali je lošim rješenjem Zakona o obrtu došlo do toga da uglavnom odgovara onim unesenim u obrt - što mogu biti dvije lopate. To rješenje je loše - zato jer ako ti obrtnik nešto loše napravi, npr. pukne "deka" na kući, pa moraš skoro rušiti istu, krivac se jako lako izvući bez da plati išta.

Dužnički zatvor je ukinut negdje u srednje doba Rimskog carstva.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 11:36   #10
Re: Re: Re: Re: obrt,što ako propadnem,plaćanje kazni...?

Quote:
Ona007 kaže:
mora se to mijenjeat kad hrvatska udje u eu.
i pojedinac moze bankrotirati.. i to ti trebalo trajati nekoliko godina.. i kamate zaledit..a onda poslije tih godina bi te kreditori trebali ostavit na miru..
To s EU nema neke veze, osobni bankrot je više institut anglosaksonskog prava.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 11:38   #11
Re: Re: Re: obrt,što ako propadnem,plaćanje kazni...?

Quote:
Ibiza kaže:
Pitanje je dobro jer nije ista stvar sa d.o.o. i obrtom. Kod doo-a mozes proglasiti bankrot i zaboli te...
Osim ako ti ne dokažu da si namjerno bacio firmu u minus (što je teško i vrlo rjetko, ali postoji mogućnost).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 15:47   #12
Re: Re: obrt,što ako propadnem,plaćanje kazni...?

Quote:
Vojky kaže:
Ovako - obrtnik bi u teoriji trebao odgovarati svom svojom imovinom (i budućom), ali je lošim rješenjem Zakona o obrtu došlo do toga da uglavnom odgovara onim unesenim u obrt - što mogu biti dvije lopate. To rješenje je loše - zato jer ako ti obrtnik nešto loše napravi, npr. pukne "deka" na kući, pa moraš skoro rušiti istu, krivac se jako lako izvući bez da plati išta.

Dužnički zatvor je ukinut negdje u srednje doba Rimskog carstva.
Istina je da je to unešeno u zakon o obrtu, ali koliko ja znam (možda Vojky ima svježiju informaciju?) na sudu će i dalje presuditi tako da će se ići i na privatnu imovinu obrtnika što mi je i logično.
OBRT NIJE pravna osoba. To je samo naziv za fizičku osobu koja obavlja djelatnost. Ako ti kao fizička osoba nešto zezneš onda odgovaraš s onime što imaš, a ako se "bojiš" odgovornosti otvori d.o.o.
Ali NE, naši ljudi bi otvorili "jeftino" i "brzo" obrt jer ne treba ni temeljni kapital ni dvojno knjigovodstvo (računovođa), a poslije ne bi odgovarali... mdaaaaa
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2005., 21:09   #13
Re: Re: Re: obrt,što ako propadnem,plaćanje kazni...?

Quote:
gogo kaže:
Istina je da je to unešeno u zakon o obrtu, ali koliko ja znam (možda Vojky ima svježiju informaciju?) na sudu će i dalje presuditi tako da će se ići i na privatnu imovinu obrtnika što mi je i logično.
Ja imam informaciju (ne znam precizno, ne radim u pravosuđu) da je to postalo dvojbeno. A nema gore stvari nego kada ti ljudi koji to moraju raditi u praksi kažu da je stvar dvojbena.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 14:29   #14
ma nemam ja nikakve imovine,tj samo auto,ŽIVIM S RODITELJIMA ALI NISAM VLASNIK NEKRETNINE,za 5 minuta mogu i spavati u iznajmljenom stanu,kako će oni meni sjesti na imovinu ako je NEMAM to me zanima???
delfin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 15:44   #15
NIKAKO!!!!!! kaj je tak teško to zaključiti?

no nećeš moći otvoriti novi obrt niti d.o.o. dok ne platiš dug.
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 20:08   #16
Quote:
gogo kaže:
NIKAKO!!!!!! kaj je tak teško to zaključiti?
no nećeš moći otvoriti novi obrt niti d.o.o. dok ne platiš dug.
Al ga možeš otvorit na brata,sestru,mamu,tatu,baku...
Ibiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 23:40   #17
Quote:
Ibiza kaže:
Al ga možeš otvorit na brata,sestru,mamu,tatu,baku...
jel se to meni čini ili je svima samo neko muljanje i petljanje na pameti? nije čudo što smo u banani.
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2005., 23:50   #18
klin se klinom izbija
gnjavež is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2005., 00:11   #19
a ja sam čuo da se vatra gasi vodom.
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2005., 21:01   #20
Quote:
gogo kaže:
jel se to meni čini ili je svima samo neko muljanje i petljanje na pameti? nije čudo što smo u banani.
Pa nije to samo u Hrvatskoj, ovakve stvari se rade svugdje na svijetu, biznisi propadaju i ljudi se snalaze..
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:50.