Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2003., 14:40   #21
Quote:
Navajo kaže:
I islam je religija od Adama pa kroz svu vječnost.

Zabluda, ezoterije. Islam počinje od Muhameda, i on nažalost ne priznaje Sina Bozjeg i Njegovu žrtvu a također ni Bozji Zakon što je osnova pravovjernih od Adama pa do kraja.
 
Odgovori s citatom
Old 25.01.2003., 17:04   #22
Quote:
krshcanin kaže:
Zabluda, ezoterije. Islam počinje od Muhameda, i on nažalost ne priznaje Sina Bozjeg i Njegovu žrtvu a također ni Bozji Zakon što je osnova pravovjernih od Adama pa do kraja.
Tvoj je problem što prebireš po površini magle, pa ne uočavaš da ono što se propovijeda po džamijama, kao i način kojim se Kur'an među tamošnjom svjetinom tumači, nema veze s onime što islam izvorno znači.
Kao što ni ovo tvoje - nije kršćanstvo.
Gledano s površinske točke gledišta ti si u pravu, ali tada nije riječ ni o islamu ni o krščanstvu, nego o njihovim parodijama: crnim magijama koje su posvađale svijet i još će ga svađati, sve dok se čovječanstvo ne opameti.
Navajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2003., 17:36   #23
Kršćanine,
mnogo si toga gore izvrnuo, navodeći samo crkvenu dogmu koja nema nikakvu potporu u svetom Pismu. Idem po redu, cijeli tvoj post.
Quote:
krshcanin kaže: "Kršćane su prozvali posle Kristovog uskrsnuća..."

Tačno! Taj izraz uopće ni nije postojao prije Isusa iz Nazareta, pa prema tome, kršćana nije moglo biti prije njega. Ostalo je crkvena dogma.
Quote:
krshcanin kaže: "...međutim u Krista su vjerovali (kao Sina Bozjeg) svi od Adama pa do naših dana, i to je najstarija religija na ovoj zemlji."

Daj dokaz da je Adam ovako vjerovao.
Quote:
krshcanin kaže: Islam današnji je nastao od Muhameda i on nema ništa s onim što su vjerovali patrijasi i proroci, pa i sam Izrael kao Bozji narod.

Po toj logici, kršćanstvo je nastalo sa Isusom. Takodjer, svaki narod je Božiji narod. Sve ostalo je dogma.
Quote:
krshcanin kaže: "Vi (muslimani) uopće ne vjerujete u Isusa"

Nemoj da izvrćeš! Mi vjerujemo u Isusa, on se u Qur'anu spominje na mnogo mjesta, jedno poglavlje Qur'ana časnog nosi ime "Marija" (br. XIX)
Quote:
krshcanin kaže: "Vi (muslimani) uopće ne poštujete Deset Zapovijedi. A to je osnova prave vjere."

I ovdje izvrćeš! Svih deset zapovjedi stoji u Qur'anu časnom.
Quote:
krshcanin kaže: "Adamu je sam Krist u Edenskom vrtu saopćio da će doći i umrijeti za čovjeka, i Adam je vjerovao u Mesijino rođenje, prema tome On je u svom životu slijedio Kristovu objavu i može se nazvati i kršćaninom".

Daj dokaz, gdje piše da je Isus ovo saopćio Adamu, i gdje piše da je Adam vjerovao u Isusovo rodjenje, i gdje piše da je Adam slijedio Isusovu objavu? Isto tako reci kakva je to "Kristova objava", budući da ju ni sami kršćani nemaju (tj. imaju samo zapise nekih navodnih "evandjelista").
Quote:
krshcanin kaže: "a ako baš hoćeš i Izraelcem jer je 'pobjednik' a Izrael znači 'pobjednik' on je pobijedio u velikoj igri svog života. A ako baš hoćeš možeš ga nazvati i muslimanom jer je bio istinski pokoran pravom Bogu."

Ako misliš na Jakova, on jeste bio bogu pokoran. "Izrael", koliko znam, ne znači pobjednik, nego lutalica. Od hebrejskog "Isra" (lutanje).
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2003., 19:35   #24
Shady

Koju ti crkvenu dogmu sanjaš???

Dobro nisu se zvali kršćani bili su Bozja djeca jesi sad zadovoljan, ne vidim razliku?

Pa u kog je Adam vjerovao, nije valjda u Muhameda? Pa Adamu je sam Isus objavio plan spasenja, a ti vjeruj ili ne.

Svaki narod koji vjeruje u Oca i Sina i poštuje Zakon je Bozji narod a ti ga nazovi kako god želiš, kršćani, muslimani, evangelici, jehovini svjedoci, katolici, pravoslavci isto ti je. Sve je to igra riječi. Bitna su vjerska načela.

Oni koji ne vjeruju da je Isus Bozji Sin nego običan čovjek nisu vjernici. A isto tako ako kažeš da poštuješ Bozji Zakon onda tu spada i subota.

'Pos.3. 16 I još mećem neprijateljstvo između tebe i žene i između sjemena tvojega i sjemena njezina: ono će ti na glavu stajati a ti ćeš ga u petu ujedati'

To je proročanstvo koje je rečeno Adamu u edenskom vrtu i koje je značilo da će doći netko tko će zgaziti Sotoninu vlast. I Adam je to razumio i čekao Mesiju.

Izrael znači 'pobjednik' otkud ti to da znači 'lutalica'?
 
Odgovori s citatom
Old 25.01.2003., 19:39   #25
Quote:
Navajo kaže:
Tvoj je problem što prebireš po površini magle, pa ne uočavaš da ono što se propovijeda po džamijama, kao i način kojim se Kur'an među tamošnjom svjetinom tumači, nema veze s onime što islam izvorno znači.
Kao što ni ovo tvoje - nije kršćanstvo.
Gledano s površinske točke gledišta ti si u pravu, ali tada nije riječ ni o islamu ni o krščanstvu, nego o njihovim parodijama: crnim magijama koje su posvađale svijet i još će ga svađati, sve dok se čovječanstvo ne opameti.
ti znači proričeš da će se čovječanstvo opametiti

E onda mislim da si lažni prorok, opametit će se pojedinci, čovječanstvo nikada

Nisam stručnjak za islam ali znam da su mu osnovne točke vjerovanja pogrešne pa ma tko i kako to kićeno tumačio. Da će biti iskrenih ljudi koji će se iz islama obratiti u to ne sumnjam a bit će ih iz svih grupacija i torova, tako je Isus rekao.
 
Odgovori s citatom
Old 25.01.2003., 20:29   #26
Quote:
krshcanin kaže:
[B]ti znači proričeš da će se čovječanstvo opametiti

E onda mislim da si lažni prorok, opametit će se pojedinci, čovječanstvo nikada
Apsolutno se slažem s tobom. Čovječanstvo se nikada neće opametiti. Ali zato će mnogi ipak progledati u pogledu egzoterijskih religija, osobito ovih triju monoteističkih, koje su umjesto "turističke agencije za raj" postale katapultom u pakao. Tko to uvidi, započinje njegovo istinsko buđenje iz tame najcrnje magije koja je ikada sastavila svijet.

Quote:
krscanstvo:

Nisam stručnjak za islam ali znam da su mu osnovne točke vjerovanja pogrešne pa ma tko i kako to kićeno tumačio. Da će biti iskrenih ljudi koji će se iz islama obratiti u to ne sumnjam a bit će ih iz svih grupacija i torova, tako je Isus rekao.
Ponovno po magli sudiš vedro nebo.
Pozadi svake religije postoje baštinici istinskog univerzalnog Znanja. Oni su uvijek progonjeni, oštro kritizirani i napadani od svjetovnih aparata koji se licemjerno skrivaju iza religija.
Među takvima leži Istina. Među takvima se zna da su kršćanstvo i islam jedno te isto, ali protumačeno na drugačiji način, uz primjenu drugačijih simbola i parabola. Put jednog istinskog muslimanskog posvećenika nimalo se ne razulikuje od puta kojim ide zapadni posvećenik. Nimalo!

Ali jedan izvanjski, egzoterijski, dakle licemjerni vjernik koji zapostavlja činjenicu da se sva Istina nalazi u njemu samome, i da će mu se ona objaviti bude li "očistio svoje malo nebo" kako bi sliku vlastita kozmosa upriličio slici velikoga, nikada neće osjetiti tu sličnost ( niti mu je u interesu da je spozna ).
On se poistovjećuje s vanjskim slikama; njegov "bog" je utvara ovoga svijeta s ljudskim osobinama mržnje, nasilne destruktivnosti, s jedne strane onoga koji ljubi a s druge opasne nakaze pomračena uma.
Naravno, vjernik takvog boga, lažnog boga izvanjskih vjernika, bog koji savršeno odgovara slici onih ljudi koji su ga takvim stvorili, nikada neće ni osjetiti dodir Duha, jer da mu je on blizak, takav bi "vjernik" već prozro laži kojima vjeruje, a istinu potražio "tamo iza", gdje se ona razapinje, progoni, gdje se po njoj pljuje i gazi.

Jer Istina na ovom svijetu oduvijek je razapinjana i gažena. Ono što ljudi lakoćom prihvaćaju kao istinu, uvijek je obična izmišljotina prilagođena sebičnim ljudskim prohtjevima. Ono što zaista jest Istina jedan prosječan čovjek, kakvih po crkvama, džamijama i sinagogama ima koliko hoćeš, uvijek će je progoniti.
Navajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2003., 20:59   #27
Ne zaboravi da je i ezoterija i spiritizam crnilo magije, ništa ti ne vrijedi što samo njih kritiziraš, i ovi su u mraku.

Pravo kršćanstvo koje su propovijdali apostoli nema veze s nikakvim islamom. Isalm je kopirao neke istine ali ta sličnost je takođe obmana.

Istina je proganjana, eno i Rimu napadaju na IB jer je pokušala da ukaže muslimanima na njihove zablude i licemjerje, i bit će takvi u svim torovima.
 
Odgovori s citatom
Old 25.01.2003., 21:16   #28
Quote:
krshcanin kaže:
Ne zaboravi da je i ezoterija i spiritizam crnilo magije, ništa ti ne vrijedi što samo njih kritiziraš, i ovi su u mraku.
Spiritizam je prizivanje duhova.
Kakve to veze ima s ovim o čemu ovdje raspravljamo.

Ezoterijska religija uvijek je samo JEDNA.
To je ona koja objedinjuje sve koje su na površini međusobno raslojene, posvađane, zastranjene...Nema nikakve veze s onim čime je zamišljaš, pa tako niti s prizivanjem duhova, idolopoklonstvom i magijanjem.

Quote:
Krscanin:

Pravo kršćanstvo koje su propovijdali apostoli nema veze s nikakvim islamom. Isalm je kopirao neke istine ali ta sličnost je takođe obmana.
Na žalost, ne poznaješ niti što je istinsko kršćanstvo, a kamoli što je islam. Jasno je da poznajući samo lažne varijante ne uviđaš sličnosti; to sam ti već rekao.
Navajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2003., 21:27   #29
Quote:
Navajo kaže:
Spiritizam je prizivanje duhova.
Kakve to veze ima s ovim o čemu ovdje raspravljamo.

Ezoterijska religija uvijek je samo JEDNA.
To je ona koja objedinjuje sve koje su na površini međusobno raslojene, posvađane, zastranjene...Nema nikakve veze s onim čime je zamišljaš, pa tako niti s prizivanjem duhova, idolopoklonstvom i magijanjem.

Na žalost, ne poznaješ niti što je istinsko kršćanstvo, a kamoli što je islam. Jasno je da poznajući samo lažne varijante ne uviđaš sličnosti; to sam ti već rekao.
Spiritizam nije samo prizivanje duhova, to je najgrublja faza. On je danas puno suptilniji, spiritizam je sve ono što negira Bozju pravednost, sve ono što omalovažava Zakon, sve ono što uči da nema kazne za grijeh, sve ono što uči da spasenje nije potrebno, sve ono što uči da je čovjek Bog i sl.

O ezoteriji nisam puno čitao ali mislim da i nema puno toga korisnog. Za islam znam da fulaju u osnovnim istinama kao i druge religije. ne želim reći da nemaju nešto i dobro, daleko od toga ali ipak samo čist Isusov nauk može zaštiti čovjeka od lukavog neprijatelja.

Izvoli da čujem od tebe nešto o istinskom krščanstvu...
 
Odgovori s citatom
Old 25.01.2003., 21:36   #30
Quote:
krshcanin kaže:
Spiritizam nije samo prizivanje duhova, to je najgrublja faza. On je danas puno suptilniji, spiritizam je sve ono što negira Bozju pravednost, sve ono što omalovažava Zakon, sve ono što uči da nema kazne za grijeh, sve ono što uči da spasenje nije potrebno, sve ono što uči da je čovjek Bog i sl.
Dakle, spiritizam ima jedno novo, daleko šire značenje.
Ali zna se što riječ "spiritizam" znači.

Quote:
krscanin:

O ezoteriji nisam puno čitao ali mislim da i nema puno toga korisnog.
Ono što od ezoterije vrijedi nećeš naći u knjigama.

Quote:
Izvoli da čujem od tebe nešto o istinskom krščanstvu...
Nema se tu šta čuti.
Navajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 18:41   #31
Kršćanine,
Vidiš kako sam ja tebi gore dao detaljan repli, a ti si ga ignorirao. Ako ti je jasno da imaš krive predodžbe, zašto onda to radiš? Ti si replicirao samo na dvije moje rečenice, koje tebi pašu, a sve ostalo si pokušao da izbjegneš, i ja sad hoću ponovno da se vratim na tvoje gornje izjave, i da ti ponovim moja potanja koja sam ti i gore postavio. Prije toga kratak reply na tvoj drugi post.
Quote:
krshcanin kaže: Dobro nisu se zvali kršćani bili su Bozja djeca jesi sad zadovoljan, ne vidim razliku?
Zašto prvo kažeš da je kršćanstvo najstarija vjera (gore si to rekao) a onda ovdje poričeš to što si rekao? Taj pojam "božije djece" ti imaš i u mnogim drugim religijama, i po tomu kršćanstvo uopće nije posebno!
Quote:
krshcanin kaže: Pa u kog je Adam vjerovao, nije valjda u Muhameda? Pa Adamu je sam Isus objavio plan spasenja, a ti vjeruj ili ne.
Ma nema problema, možda je sve to istina, i ja te sada ponovno pitam: Odakle ti to znaš? Ima li o tome u Pismu? Ako ima reci gdje, ako nema reci odakle znaš. Može?
Quote:
krshcanin kaže: Izrael znači 'pobjednik' otkud ti to da znači 'lutalica'?
Ja ti opet kažem da je prevod te riječi "lutalica", i da nema čak ni aluzija da bi to moglo značiti "pobjednik". Ti se raspitaj i vidjet ćeš da sam u pravu.
________


Sada da se vratim na moj prvi post, kojeg si ti izbjegao da komentiraš! Dakle, ostao si mi dužan sledeće odgovore koje sam te pitao:

- Daj dokaz, gdje to piše da je Adam vjerovao u "Krista" kao "Božijeg sina". (gore si doslovno tako napisao)
- Daj dokaz, gdje to piše da je Isus saopćio Adamu da će umrijeti za čovjeka. (gore si doslovno tako napisao)
- Daj dokaz, gdje to piše da je Adam vjerovao u Mesijino rodjenje. (gore si doslovno tako napisao)
- Daj dokaz, gdje to piše da je Adam slijedio Kristovu objavu? (gore si doslovno tako napisao).


I još nešto! Da li ti osjećaš potrebu se makar ispričaš nama, nakon što si ovdje rekao da muslimani ne vjeruju u Isusa, i da se u islamu ne poštuje deset zapovjedi. Ja sam ti to osporio u mom prethodnom postu, ali si izbjegao da odgovoriš. Zašto? Ja sam odgovorio da Mi vjerujemo u Isusa, i da se on Qur'anu spominje na mnogo mjesta, čak i da jedno poglavlje Qur'ana časnog nosi ime "Marija" (XIX). I odgovorio sam ti da se svih deset zapovjedi nalazi u Qur'anu časnom te da nije istina da toga u islamu nema. Na to mi nisi replicirao, i da li ćeš se, napokon, ispričati?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 19:57   #32
Jooj pa nemojte jadnog nam brata krscanina motati...taman je naucio sablonsku pjesmicu i sad kad ga motate on zaboravi na kojoj je kitici...nije to lijepo...jel vas nisu ucili u skoli da ne zadirkujete kad netko recitira...
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 23:36   #33
Na sve ovo sam ti sto puta odgovarao i nemam vremena da ti stalno ponavljam. Pa čak i da ti sto puta na dan ponavljam i da ti i anđeo s neba siđe ti opet ne bi vjerovao jer si nevjernik kao i Židovi u Kristovo vrijeme.

Pa narvano da je vjera u Krista najstarija vjera od svih, samo što to ne ide u tvoju glavu, tvoj problem je u tome što ti ne vjeruješ da je Krist postojao i prije no se utjelovio kao dijete u jaslicama.

Sve piše samo tko želi vjerovati, otkud znam, smiješno pitanje pa recimo otkud zna neki divljak u prašumi da postoji Bog? Sam zaključi i da nije ništa čitao. Jesli li kad čuo za djelo svetog Duha?

Pa čovječe naveo sam ti citat, Pos.3.16 'Pos.3. 16 I još mećem neprijateljstvo između tebe i žene i između sjemena tvojega i sjemena njezina: ono će ti na glavu stajati a ti ćeš ga u petu ujedati'

Tu ti piše, samo tko neće da vjeruje njemu ni sto dokaza ne pomaže.


Nemam se ja vama što ispričavati jer sam rekao istinu, vi ne vjerujete u Krista kao Sina Bozjeg vi u njega vjerujete samo kao čovjeka i ne svetkujete subotu jednu od Bozji zapovjedi.
 
Odgovori s citatom
Old 27.01.2003., 04:11   #34
Kršćanine,
Nešto se baš ne sjećam da smo ti i ja na ovu temu ikada pričali! čak se ne sjećam ni da sam ikada sa ikim o tome pričao!! Ti kažeš da si mi to već obajašnjavao, ali ja doista ne znam kada! Koliko mene pamet služi prvi put sa bilo kim pričam na ovu temu... No, ne moraš ti odgovoriti na moja pitanja ako ne želiš! Ove diskusije su na dobrovoljnoj osnovi, i niko nikoga ne treba prisiljavati na dijalog. Ja sam se samo ponadao da ćeš ti, kao vjernik, iz čisto humanih razloga uputiti mene (tj. nevjernika) na te navode pa da ja to pročitam i uvjerim se. Ali, no problem! Ti odmori a ja ću postaviti pitanja, koja sam tebi gore postavio, drugima na forumu, možda mi neko drugi odgovori.

p.s. Taj biblijski stavak što si ga citirao govori o zmiji zar ne? Zmije hodaju na stomaku i ujedaju ljude u pete, ne?!?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2003., 13:26   #35
Quote:
Shady kaže:
Kršćanine,
Nešto se baš ne sjećam da smo ti i ja na ovu temu ikada pričali! čak se ne sjećam ni da sam ikada sa ikim o tome pričao!! Ti kažeš da si mi to već obajašnjavao, ali ja doista ne znam kada! Koliko mene pamet služi prvi put sa bilo kim pričam na ovu temu... No, ne moraš ti odgovoriti na moja pitanja ako ne želiš! Ove diskusije su na dobrovoljnoj osnovi, i niko nikoga ne treba prisiljavati na dijalog. Ja sam se samo ponadao da ćeš ti, kao vjernik, iz čisto humanih razloga uputiti mene (tj. nevjernika) na te navode pa da ja to pročitam i uvjerim se. Ali, no problem! Ti odmori a ja ću postaviti pitanja, koja sam tebi gore postavio, drugima na forumu, možda mi neko drugi odgovori.

p.s. Taj biblijski stavak što si ga citirao govori o zmiji zar ne? Zmije hodaju na stomaku i ujedaju ljude u pete, ne?!?
Pa, Shady glavna tema u cijelj Bibliji i uopće u cijelom planu spasenja je dolazak Sina Božjeg. Prosto je začuđujuće da ljudi pročitaju Bibliju a ne uoče centralnu ličnost velikom planu spasenja. Zakon i Evandjelje su dvije nerazdvojne teme. Čovjek je prekršio Zakon i trebao je umrijeti i onda je Krist taj koji ga je došao spasiti. Mislim tko to ne vidi onda je stvarno slijep.

Ovo za zmiju što pričaš ne mogu vjerovati da shvaćaš doslovno. Pa svi patrijrsi i Bozji ljudi su znali koga zmija simbolizira a tko je 'žena' i tko je sjeme ženino. Prema tome jasno je da je tu Adamu rečeno da se ima netko roditi od sjemena žininog tj. iz Bozjeg naroda, i da će taj 'stati na glavu zmiji' tj. pobijediti Sotonu. Čudi me da ti to nije jasno.

Nitko od ljudi ne može i nije uspio da pobijedi Sotonu, svaki čovjek koji se rodio i živio na zemlji je bio prevaren od lukavog neprijatelja i zbog toga ga je slijedila smrtna kazna. Zahvaljujući Kristovoj pobjedi čovjek je dobio spasenje i oslobođenje iz te tamnice ropstva.

To je suština svega, tko ovo ne razumije i ne prihvati on ne može računati na život nego na vječnu smrt.
 
Odgovori s citatom
Old 29.01.2003., 07:34   #36
Quote:
krshcanin kaže: "Ovo za zmiju što pričaš ne mogu vjerovati da shvaćaš doslovno."
A zašto ne možeš vjerovati? Na mnogim crkvenjačkim freskama, mozaicima, kao i u umjetnosti, prikazuje se da zmija razgovara sa Adamom, i Evom.
Drugo, sama Biblija sotonu predstavlja kao zmiju. Tamo piše da je čovjek zbog neposluha kažnjen teškim fizičkim naporima, žena porodjajnim mukama, a zmija "hodanjem na stomaku"...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2003., 14:20   #37
Quote:
Shady kaže:
A zašto ne možeš vjerovati? Na mnogim crkvenjačkim freskama, mozaicima, kao i u umjetnosti, prikazuje se da zmija razgovara sa Adamom, i Evom.
Drugo, sama Biblija sotonu predstavlja kao zmiju. Tamo piše da je čovjek zbog neposluha kažnjen teškim fizičkim naporima, žena porodjajnim mukama, a zmija "hodanjem na stomaku"...
Ako nisi znao...

Zmija je prije svog prokletstva imala krila i letjela je, bila je šrarena i izrazito lijepa. Hranila se od plodova s drveta spoznaje dobra i zla. eto sad ćeš pitati gdje to piše ptičice na grani o tome cvrkuću.

Čuj ja nisam pristalica slika i ikona, to valjda znaš. Dogadjaj se doslovno zbio ali postoji tu i dublja simbolika.
 
Odgovori s citatom
Old 29.01.2003., 23:09   #38
IMRANOVI - KURAAN

[3.59] Uistinu, primjer Isaa kod
Allaha je kao primjer Adema. Stvorio
ga je od prašine, potom mu rekao:
"Budi!", pa je bio.
[3.60] Istina je od Gospodara tvog,
zato ne budi od sumnjajuæih.
[3.61] Pa ko se bude prepirao s
tobom o njemu, nakon što ti je
došlo nešto znanja, tad reci:
"Doðite! Pozvaæemo sinove naše i
sinove vaše, i žene naše i žene vaše,
i duše naše i duše vaše, zatim æemo
se skrušeno moliti pa proizvesti
prokletstvo Allahovo nad
lažljivcima."
[3.62] Doista! Uistinu! Ovo
kazivanje je istinito; i nema nikakva
boga osim Allaha. A uistinu Allah
On je Moæni, Mudri!
[3.63] Pa ako se odvrate, pa
uistinu, Allah je Znalac mufsida.
[3.64] Reci: "O sljedbenici Knjige!
Doðite rijeèi istoj meðu nama i
meðu vama: Da obožavamo samo
Allaha i da Mu ne pridružujemo ništa
i ne uzimamo mi jedni druge
gospodarima mimo Allaha." Pa ako
se odvrate, tad recite: "Svjedoèite
da smo mi muslimani."
[3.65] O sljedbenici Knjige! Zašto
raspravljate o Ibrahimu, a Tewrat i
Indžil su objavljeni jedino poslije
njega? Pa zar ne shvatate?
[3.66] Eto, vi ste ti koji se prepirete
o onom o èemu vi imate znanje. Pa
zašto se prepirete o onom o èemu
vi nemate znanje? A Allah zna, a vi
ne znate.
[3.67] Nije bio Ibrahim jevrej, niti
kršæanin, nego je bio hanif
musliman, i nije bio od mušrika.
[3.68] Uistinu, najbliži ljudi
Ibrahimu su oni koji su ga slijedili i
ovaj Poslanik i oni koji vjeruju; a
Allah je Zaštitnik vjernika.
[3.69] Voljela bi grupa sljedbenika
Knjige da vas zavedu. A ne zavode,
izuzev duše svoje, a ne opažaju.
[3.70] O sljedbenici Knjige! Zašto ne
vjerujete u ajete Allahove, a vi
svjedoèite?
[3.71] O sljedbenici Knjige! Zašto
presvlaèite Istinu s neistinom i
prikrivate Istinu, a vi znate?
[3.72] I govori grupa sljedbenika
Knjige: "Vjerujte u ono šta je
objavljeno onima koji vjeruju
poèetkom dana, a ne vjerujte krajem
njegovim, da bi se oni povratili.
[3.73] I ne vjerujte, osim onom ko
slijedi vjeru vašu." Reci: "Uistinu,
uputa je Uputa Allahova" da bi bilo
dato nekom slièno šta vam je dato
ili da bi raspravljali s vama kod
Gospodara vašeg." Reci: "Uistinu,
blagodat je u ruci Allahovoj." Daje
ju kome hoæe; a Allah je
Sveobuhvatni, Znalac.
[3.74] Posebno odabire milosti
Svojoj koga hoæe; a Allah je
Posjednik blagodati velike.
[3.75] I od sljedbenika Knjige je ko,
ako mu povjeriš gomilu, vratiæe ti
je. I od njih je ko, ako mu povjeriš
dinar, neæe ti ga vratiti, izuzev ako
stalno budeš nad njima stajao. To
zato što oni govore: "Nije nama
meðu neukima put." I govore protiv
Allaha laž, a oni znaju.
[3.76] Svakako! Ko ispuni obeæanje
svoje i bude se bojao, pa uistinu,
Allah voli bogobojazne.
[3.77] Uistinu! Oni koji prodaju
zavjet Allahu i zakletve svoje za
vrijednost malu, ti takvi neæe imati
udio na Ahiretu i neæe govoriti s
njima Allah, niti æe ih pogledati na
Dan kijameta, niti ih oèistiti, a imaæe
oni kaznu bolnu.
[3.78] I uistinu je izmeðu njih
skupina: izokreæu Knjigu jezicima
svojim da pomislite to je iz Knjige, a
to nije iz Knjige, i govore: "To je od
Allaha", a to nije od Allaha; i govore
protiv Allaha laž, a oni znaju.
[3.79] Nije za smrtnika da mu da
Allah Knjigu i sud i vjerovjesništvo,
zatim da rekne ljudima: "Budite
robovi moji mimo Allaha," nego:
"Budite rabbani zato što uèite
Knjigu i što prouèavate."
[3.80] I neæe vam narediti da
uzimate meleke i vjerovjesnike
gospodarima. Zar da vam naredi
nevjerstvo nakon što ste vi bili
muslimani?
[3.81] I kad uze Allah zavjet
vjerovjesnika: "Doista, šta vam dam
od Knjige i mudrosti, zatim vam
doðe poslanik potvrðivaè za ono šta
je uz vas, sigurno æete vjerovati u
njega i sigurno æete ga pomoæi?"
Reèe: "Da li se slažete i uzimate za
ovo zavjet Moj?" Rekoše: "Slažemo
se." Reèe: "Onda posvjedoèite, i Ja
æu sa vama biti od svjedoka."
[3.82] Pa ko se odvrati poslije toga
pa ti takvi su grješnici.
[3.83] Pa zar mimo dina Allahovog
traže drugi a Njemu se pokorava ko
je na nebesima i Zemlji, milom i
silom, a Njemu æe se vratiti.
[3.84] Reci: "Vjerujemo u Allaha i
ono šta je objavljeno nama i šta je
objavljeno Ibrahimu i Ismailu i
Ishaku i Jakubu i plemenima, i šta je
dato Musau i Isau i vjerovjesnicima
od Gospodara njihovog. Ne pravimo
razliku izmeðu ijednog od njih i mi
smo Njemu predani."
[3.85] A ko traži drugaèiju vjeru od
Islama, pa neæe se primiti od njega,
a on æe na Ahiretu biti od gubitnika.
[3.86] Kako da uputi Allah ljude
koji ne vjeruju nakon vjerovanja
njihovog, a svjedoèili su da je
Poslanik Istina i došli su im dokazi
jasni? A Allah ne upuæuje narod
zalima.
[3.87] Tim takvima je plaæa što je
na njima prokletstvo Allahovo i
meleka i ljudi svih.
[3.88] Biæe vjeèno u njemu. Neæe im
se olakšati kazna, niti æe im se
odgoditi;
[3.89] Izuzev koji se pokaju nakon
toga i poprave. Pa uistinu! Allah je
Oprosnik, Milosrdni.
 
Odgovori s citatom
Old 29.01.2003., 23:15   #39
SVJEDOK kaže:

O sljedbenici Knjige!
Doðite rijeèi istoj meðu nama i
meðu vama: Da obožavamo samo
Allaha i da Mu ne pridružujemo ništa
i ne uzimamo mi jedni druge
gospodarima mimo Allaha."

Kako netko može obožavati Allaha (Boga) bez vjere u Sina Bozjeg, kad je čovjek sagriješio veza između Boga i čovjeka se prekinula i taj ponor je jedino mogao biti premošten preko Sina Bozjeg. Bez Krista nitko ne može obožavati Boga.
 
Odgovori s citatom
Old 31.01.2003., 06:40   #40
Quote:
Kršćanin kaže: Kako netko može obožavati Boga, bez vjere u Sina Bozjeg, kada je čovjek sagriješio veza između Boga i čovjeka se prekinula i taj ponor je jedino mogao biti premošten preko Sina Bozjeg. Bez Krista nitko ne može obožavati Boga.
Kršćanine, pa Bog se može obožavati kao Stvoritelj i bez njegove familije. Konkretno, musliman zna da postoji Bog, Njemu se zahvaljuje na blagodatima, nada se oprostu, itd.... i što je tu loše?! Bog je jedan! Kvotirao si baš najjasniji stavak časnog Qur'ana, koji vam kaže:

...Da obožavamo samo Boga, da Mu ne pridružujemo ništa, i da ne uzimamo jedni druge gospodarima, pored Boga...

Stvar je upravo u tome što vi Isusa iz Nazaretha (sina Marije, kćeri Imranove) uzimate kao Gospodara, pored Boga. Kako to ne vidiš?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:13.