Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2017., 23:04   #661
Da.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 12:33   #662
Quote:
gaza kaže: Pogledaj post
Vlasnik sam stana. Pola stana darovnim ugovorom darivao bih supruzi. Da li mi možete dati primjer darovnog ugovora a da ne idem odvjetniku?
U koliko primjeraka se nosi na ovjeru kod javnog bilježnika? Hvala unaprijed.


Šprance možeš naći na netu, a i kupiti u NN.

Ono što je najbitnije - opiši nekretninu onako kako je opisana u zemljišnim knjigama.

Nosiš JB u dva primjerka.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 22:38   #663
S obzirom da se mijenjao Zakon o prometu nekretninama, ulazi li darovana nekretnina u zajedničku imovinu bračnih partnera (u slučaju razvoda i podjele imovine) ukoliko je darivanje nastupilo nakon ulaska u brak?
destroyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 16:30   #664
Pozdrav svima, trebam HITNO pomoć, pa ako netko zna, bila bih zahvalna.

Naime, suprugu je otac darivao kuću darovnim ugovorom u kojem je navedeno pravo doživotnog uživanja oca i majke od supruga.
Nakon tri mjeseca slučajno saznajemo da je otac od supruga kao doživotnog uživatelja na kući naknadno naveo i svog drugog sina?!

- da li je otac od supruga mogao dodati i drugog sina bez da je o tome obavijestio supruga, ili je u pitanju neka prevara?
- živimo u inozemstvu i u kući ne živimo, a drugi sin je u tu "Našu" kuću uselio svoju kćer sa obitelji.
- ako bi mi došli u tu kuću nemamo gdje boraviti jer je sve zaposjednuto sa članova obitelji (kćer od drugog sina sa suprugom i troje dijece)

Hvala unaprijed
zolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 10:33   #665
Što je upisano zemljišnu knjigu? Ako je proveden taj ugovor o darovanju kojeg ti imaš, onda ova druga provedba neće biti moguća jer je sada vlasnik kuće tvoj muž, a ne može plodouživatelj sklapati ugovore s drugima.
Ali ako nije upisano u ZK onda je moguće...
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 22:30   #666
Quote:
zolica kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, trebam HITNO pomoć, pa ako netko zna, bila bih zahvalna.

Naime, suprugu je otac darivao kuću darovnim ugovorom u kojem je navedeno pravo doživotnog uživanja oca i majke od supruga.
Nakon tri mjeseca slučajno saznajemo da je otac od supruga kao doživotnog uživatelja na kući naknadno naveo i svog drugog sina?!

- da li je otac od supruga mogao dodati i drugog sina bez da je o tome obavijestio supruga, ili je u pitanju neka prevara?
- živimo u inozemstvu i u kući ne živimo, a drugi sin je u tu "Našu" kuću uselio svoju kćer sa obitelji.
- ako bi mi došli u tu kuću nemamo gdje boraviti jer je sve zaposjednuto sa članova obitelji (kćer od drugog sina sa suprugom i troje dijece)

Hvala unaprijed
Ako su u ugovoru o darovanju na temelju kojeg je tvoj muž upisao vlasništvo navedeni samo majka i otac, onda je to to. Međutim, moguće je da je taj drugi sin bio naveden kao plodouživatelj kuće još i prije. No, to je onda vaša greška, ako je tako. To ste trebali provjeriti prije nego ste prihvatiili kuću kao dar. Sad ti nema druge nego nešto imati, a zapravo nemati.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 17:41   #667
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Što je upisano zemljišnu knjigu? Ako je proveden taj ugovor o darovanju kojeg ti imaš, onda ova druga provedba neće biti moguća jer je sada vlasnik kuće tvoj muž, a ne može plodouživatelj sklapati ugovore s drugima.
Ali ako nije upisano u ZK onda je moguće...
Nije proveden, na žalost...
Hvala na odgovoru
zolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 17:42   #668
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Ako su u ugovoru o darovanju na temelju kojeg je tvoj muž upisao vlasništvo navedeni samo majka i otac, onda je to to. Međutim, moguće je da je taj drugi sin bio naveden kao plodouživatelj kuće još i prije. No, to je onda vaša greška, ako je tako. To ste trebali provjeriti prije nego ste prihvatiili kuću kao dar. Sad ti nema druge nego nešto imati, a zapravo nemati.
Zahvaljujem na odgovoru, a mi smo ispali baš naivčine...
zolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 11:20   #669
Dijelim kuću sa sestrom, ja živim u njoj a ona ne i htjeli bi prebacit polovicu kuće meni.
Vidim da je darovni ugovor najbolja opcija, ali ne mogu doći do informacije da li se plaća porez na nekretninu i/ili pdv.
Da li ima neke razlike činjenica da ona ne živi u kući?
Počela sam to proučavat pa mi nije ništa jasno.
koraVoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 12:33   #670
Ako je darovanje sestra-sestra - plaćaš porez na darove, 4 %.

Nema veze što ne živi u kući.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 12:40   #671
Hvala!
4% od vrijednosti polovine kuće? Od kud poreznoj vrijednost? Jel moram tražit neke procjenitelje?

A ako bi ja otkupila polovinu kuće za neku simboličnu cijenu? Jel mi se to više isplati ili tu plaćam porez na nekretninu?
koraVoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 12:43   #672
Quote:
koraVoda kaže: Pogledaj post
Hvala!
4% od vrijednosti polovine kuće? Od kud poreznoj vrijednost? Jel moram tražit neke procjenitelje?

A ako bi ja otkupila polovinu kuće za neku simboličnu cijenu? Jel mi se to više isplati ili tu plaćam porez na nekretninu?
porezna ima svoje tablice vrijednosti nekretnina i prema tome ih oporezuje. možeš otkupiti za simboličnu cijenu, ali porezna onda može (ne mora, ali može) oporezovati po tržišnoj.
eventualno sestra može darovati svoj dio majci ili ocu i oni onda to daruju tebi, tako nema poreza.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 12:44   #673
Da, 4% na ono što je darovano, u tvom slučaju 1/2 kuće.

Porezna ima svoje tablice i procjenitelje i puknut će ti neku poreznu osnovicu (vrijednost 1/2 kuće), pa ako ti se čini previše napišeš žalbu na rješenje i nakon žalbe će te pozvat u poreznu i u praksi nešto smanje.

Ako bi radili kupoprodaju i unijeli simboličnu cijenu - opet bi porezna stavila svoju ako procijeni da ste stavili premalo, tako da ti dođe na isto jer bi na to platila porez na promet nekretnina, isto 4%.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 12:45   #674
Quote:
PabloN kaže: Pogledaj post
eventualno sestra može darovati svoj dio majci ili ocu i oni onda to daruju tebi, tako nema poreza.


E da, napravite ovo ako mozete.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 12:52   #675
Quote:
Ro_ kaže: Pogledaj post
E da, napravite ovo ako mozete.
hvala na odgovorima
To sam čak i vidjela ali je netko rekao da mora proći 2 godine nakon što roditelj može onda vratiti nekretninu darom.. a to mi nije baš neka opcija
koraVoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 21:52   #676
kad roditelj daruje djetetu nekretninu, onda se ne plaća porez
a što je s obrnutim smjerom, kad djete daruje roditelju? da li se onda mora plaćati ili ne?
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 00:19   #677
Ne.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 09:02   #678
Quote:
Ro_ kaže: Pogledaj post
Ne.
super, hvala
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 08:55   #679
Može li mi netko odgovoriti. Kada smo kupili stan supruga i ja smo bili u braku. Stan je bio na mene. Od 8 mjeseca vise ne zivimo zajedno. Darovnim ugovorom u 1 mhesecu 2018 darovao sam njoj pola stana. Papirnatno nismo razvedeni još. Moje pitanje je, kada dodje do razvoda, da li sud priznaje to što sam joj prepisao, jer to je bracna stecevina i dijeli se pola - pola. Ili ?
__________________
Svako djelo ima svoj Sud.
gaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 15:18   #680
Darivanje nekretnine i vezana prava

Poštovani, majka bi mi darovala kuću kojoj je ona 1/1 vlasnica, trenutno smo mi su super odnosima, ali bismo se htjeli svakako u tom darivanju obostrano osigurati. Naime majka će u budućnosti živjeti u stanu u kojem sam ja 1/1 vlasnik. Da li je najbolje sklopiti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, po kojem se ja obvezujem da ću njoj do njene smrti osigurati korištenje mog stana, a za protuslugu dobiti njenu kuću odmah u vlasništvo. Bitno radi dizanja kredita i postavjanjem hipoteke na toj nekretnini da odmah postajem vlasnik po sklapanju ugovora, ali u slučaju da majci uskratim zamjenski smještaj da sam joj dužan vratiti kuću u vlasništvo. Pretpostavljam da to nije tako moguće, jer ako sam ja vlasnik 1/1 odmah, mogao bih prodati kuću i majci nakon toga uskratiti zamjenski smještaj, a ona ne bi imala što za tražiti u povrat?!? Ipak....

Poznanik mi je pokazao svoj ZK izvadak u kojem je njegova majka u ovakvom slučaju imala UPIS:

"
Temeljem Ugovora o darovanju nekretnina od dd.mm.yyyy.g. zabilježeno je ograničenje vlasnika nekretnine "moje Ime Prezime, moja adresa" , na način da on ne može otuđiti niti opteretiti predmetnu nekretninu koja je predmet darovanja od 1/1 dijela bez izričite suglasnosti darovateljice "Ime prezime i adresa moje majke".
"

Ovo mi se čini kao fer upis u ZK izvadak. Majka darovnim ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju gubi vlasništvo odmah, ali ja nisam ovlašten samostalno prodati/opteretiti tu kuću. Vjerojatno bi ovo malo kompliciralo dodjelu kredita jer bi majka trebala odmah dati izjavu da se taj teret može upisati, ali bi se za sve daljnje možebitne terete trebalo nju pitati.

Trenutno na obje nekretnine nema nikakvih tereta.

Da li ovakav ugovor o dosmrtnom uzdržavanju (ukoliko je moguć) treba nužno biti sklopljen od odvjetnika, ili je dovoljno obaviti javnobilježničku ovjeru i takav ovjereni ugovor predati na gruntovnicu za upis mog vlasništva na kuću.

Koliko sam upoznat razlika je između doživotnog i dosmrtnog uzdržavanja u trenutku stupanja u vlasništvo:
kod ugovora o doživotnom uzdržavanju - trenutak smrti primatelja uzdržavanja
kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju - odmah nakon sklapanja ugovora.

Također sam dobio info da takav ugovor mora biti:
sastavljen u pisanom obliku
ovjeren od suca nadležnog suda ili potvrđen (solemniziran) po javnom bilježniku ili sastavljen u obliku javnobilježničkog akta.

Koliko takva solemizacija košta, neki postotak vrijednosti nekretnine ili ima neki paušal?
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!

Zadnje uređivanje Branke : 25.01.2018. at 15:43.
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:01.