Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2011., 20:22   #41
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ja sam se zgrozio da netko tko se pretvara nekakvim forumskim rabinom, s oduševljenjem kelji plahtu govora mržnje dokazanog rasista, antisemita, naci-simpatizera i općenito bolesnog židovomrsca koji je odavno protjeran s foruma (nadam se da je u zatvoru ili ludnici na liječenju).
Znakovito je da mnogi vjeruju da ste vas dvojica ista osoba....

Kršćanski i islamski fundamentalisti, kao i ateistički kalibriraju na 150 (David r. Hawkins - Power vs. force). To su ustvari dva lica iste medalje. Od svakog se nešto može naučiti, a ja sam dosta naučio i od tebe i od njega. Ovaj tekst konkretno pogađa u srž, on je ono što ja zamjeram kršćanskim crkvama danas, ne samo Rimskoj, kompromis sa grijehom. Iz vlastitog iskustva znam da svaki takav kompromis vodi u propast. Prvi pogršan korak je priprema za drugi. Sve mali koraci, a na kraju put ogroman.


Quote:
Je li to znak da se neki u Crkve još više povlače u krajnje desničarstvo i konzervativizam najzadrtijeg tipa nazadnjaštva?
Ja ne pripadam Rimskoj crkvi, niti ikakvoj crkvi ili sekti! A nisam ni desničar, ne volim ni hrvatski nacionalizam ni cionizam. Nekad sam bio lijevičar i čitao Feral, simpatizirao Šuvara, a danas možda jesam konzervativac, ali svakako ne klasični. Ako moram, prije ću glasati za Josipovića nego za Bandića, ili za Pusićku nego za Kosoricu. Srećom, ne moram glasati na izborima.
Toza is offline  
Old 12.04.2011., 20:29   #42
Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Kad već spominješ seksualnu revoluciju...možda i je gurnula zapad na neki način u divljaštvo, ali možda do nje ne bi ni došlo, da se seksualnost nije zatomljavala i uvijek držala u nekoj ljušturi, i pri tome, da se razumijemo, ne mislim samo na Crkvu (iako je ona dugo imala najveću moć i utjecaj na narod), nego i drugih religija i političkih sustava. I ako se govori o napuštanju Crkve, čak ne toliko formalnom, koliko spontanom udaljavanju, odnos prema seksualnosti je jedan od čestih i najočitijih razloga, pogotovo kod mladih vjernika. Zahtjevi Crkve, primjerice, oko planiranja obitelji, pitanje kontracepcije pa i predbračnih odnosa su zapravo i danas neodgovorena pitanja ili su im odgovori prilično neargumentirani. Posebice u današnjem vremenu, kada je planiranje obitelji, vjenčanja i zajedničkog života malko složenija i kompliciranija stvar nego prije 20, 30 i više godina...
I napisao sam da je srednji vijek bio razdoblje licemjerja i formalizma. Srednji vijek je jedna krajnost, ovo danas druga. A zahtjeve crkve o predbračnom sexu ili planiranju obitelji nije crkva izmislila, društva su stoljećima tako funkcionirala, dok žena nije odvojena od obitelji. Time su stvoreni uvijeti za raspad društva i manipulaciju ljudima. A znamo i ko je financirao feministički pokret.
Toza is offline  
Old 12.04.2011., 21:07   #43
Quote:
Toza kaže: Pogledaj post

Quote:

Quote:
Toza
Osim toga ne volim kada kršćani podilaze svijetu. Npr. kada god Europu zahvati antisemitizam, za crkvu su Židovi bogoubojice, a sad nakon holokausta su "starija braća". To podilaženje svijetu me smeta.
Nepoznati kaže:
Ja sam se zgrozio da netko tko se pretvara nekakvim forumskim rabinom, s oduševljenjem kelji plahtu govora mržnje dokazanog rasista, antisemita, naci-simpatizera i općenito bolesnog židovomrsca koji je odavno protjeran s foruma (nadam se da je u zatvoru ili ludnici na liječenju).
Znakovito je da mnogi vjeruju da ste vas dvojica ista osoba....
Stvarno ne znam kakva budaletina to može pomisliti. Valjda neki od njegovih spaljenih poklonika.

Quote:
Ovaj tekst konkretno pogađa u sridu
Zašto me ne čudi ovakva izjava? Desni ekstremisti i vjerski konzervativni fundamentalisti imaju slične sklopove misli.

Quote:
, on je ono što ja zamjeram kršćanskim crkvama danas, ne samo Rimskoj, kompromis sa grijehom. Iz vlastitog iskustva znam da svaki takav kompromis vodi u propast. Prvi pogršan korak je priprema za drugi. Sve mali koraci, a na kraju put ogroman.
Ti navijaš za još veću zadrtost i vraćanje u davnu, brutalnu prošlost, žmireći na realitete koji nas okružuju. Ako će se i Crkva tako postaviti, a sumnjam, jer Ratzinger nije budala, onda će vrlo brzo biti isprani s pozornice.

Stoga samo naprijed Rob_Roy i Tozo i sl.! Nek se čuje vaš glas! Nikakve kritike ne mogu toliko potkopati "neukaljani ugled Božanske" Crkve kao glasovi fundamentalista.
Nepoznati is offline  
Old 12.04.2011., 21:20   #44
Quote:
hogar23 kaže: Pogledaj post
A tko su neprijatelji Crkve? Države ,narodi ,druge religije.
Svi oni koji priželjkuju da Crkva kao takva prestane postojati: svi oni kojima Crkva smeta i koji bi htjeli da je nema.

To ne moraju biti pripadnici drugih religija. Dapače, po meni su najgori neprijatelji Crkve upravo modernisti koji sebe nazivaju katolicima. Na primjer, ekipa koja vodi portal kriz-zivota.com . Oni žele uništenje Katoličke Crkve, tj. žele da Katolička Crkva prestane biti onakvom kakva je bila oduvijek, i htjeli bi da Katolička Crkva postane neka varijanta protestantske vjerske zajednice. Osobno mislim da su ti ljudi puno opasniji od nekig židova ili muslimana koji uglavnom gleda svoja posla i ne zamara se puno s onim što Crkva uči ili vjeruje.

Naravno, Crkva će uvijek opstati - i to upravo onakva kakva jest, i kakva je oduvijek bila. Postoji garancija Isusa Krista za to, da je čak ni paklena vrata (=vojska) neće nadvladati. Tako da se ja za samu Crkvu ne brinem i ne bojim. Bojim se za duše koje mogu biti navedene na krivi put, samo zbog toga što je nauk Crkve nekome trn u oku.

Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
"Ima tu puno netočnosti i krivih stavova, a idu i na račun vaše medijske prašine. Slušateljstvo, gledateljstvo i čitateljstvo troši te informacije i ta ih magla hrani. Kod nas su mediji još uvijek u pubertetu i sazrijevanju, nikako da odrastu. Najmoćniji ste, nažalost po zlu", rekao je biskup Košić.
Izvrsno! Jako je lijepo to biskup sažeo i objasnio. Teško se s time ne složiti...

Quote:
To je ona Goebbelsova metoda, gdje se stoput izgovorena laž pretvara u istinu.
Da, upravo to! A to što vjernici mrmljajući dok izlaze iz župe govore protiv Crkve upravo treba zahvaliti medijskoj prašini o kojoj govori biskup. Tko u tom kaosu organiziranog dezinformiranja ne bi ostao zbunjen

Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Ne gubi Crkva svoj autoritet zbog podilaženja svijetu, bar ne na način koji ti impliciraš. Gubi ga zbog izjednačavanja s materijalizmom svijeta, zbog lova na moć, zbog lova na novac
Ovo su floskule koje nemaju veze sa stvarnošću. Ja Crkvi poslije Drugog vatikanskog zamjeram štošta (kao što se i vidi iz mojih postova na ovoj temi), ali ovo što si ti napisao jednostavno ne stoji. Može se današnjoj Crkvi svašta prigovoriti, ali da je opsjednuta moći i novcem - to jednostavno nije točno. Upravo suprotno, ja mislim da je Crkva premalo zabrinuta za svoj utjecaj na svjetovan život.

Quote:
danas ljudi mogu nekažnjivo kritizirati Crkvu (pri čemu mislim na iskrenu ii dobronamjernu kritiku), mogu odabrati na koju će se stranu svrstati bez straha od kazne, i ako ih netko tko gradi skupu palaču poziva na odricanje i milosrđe, zar će se netko, tko i malo misli, prikloniti?
Ja smatram da sam ja osoba koja poprilično puno misli (možda i previše), pa sam se priklonuo Crkvi i ne prestajem zahvaljivati Bogu na tome. Želiš li ti reći da svi ljudi koji su se priklonuli Crkvi ne razmišljaju? Da smo svi zatucane i neuke budale? Da li ti danijel12 sa foruma ostavlja dojam čovjeka koji ne misli?

Quote:
Zato mislim, da je jedini izlaz iz krize za Crkvu okrenuti se čovjeku i njegovim potrebama
Ja baš mislim suprotno. Jedini izlaz iz krize ja vidim u tome da se Crkva okrene Bogu i počne vršiti svoje poslanje, ono zbog koje ju je Bog i utemeljio. Cijela ova kriza ima duboke uzroke, koji se mogu svesti na jedno: okretanje od Boga prema čovjeku. Pogledaj samo kako smo reformirali Misu.. prije je svećenik bio okrenut licem prema Bogu (kao i ostatak puka). Danas je svećenik okrenut prema čovjeku, dok je Bogu okrenuo leđa. I to doslovno!

Postoji jedna stara teološka formula koja definira smrtni grijeh: Adversio ad Deo, conversio ad creaturas. Okretanje od Boga, fokusiranje na čovjeka (stvorenje). Kult Boga zamijenjuje se kultom čovjeka. To je istinski korjen krize u kojoj se nalazi Crkva. Molimo se samo da oni koji vode Crkvu to što prije shvate.

Quote:
I ne samo tradiciji radi tradicije same, jer bez čovjeka ona ništa ne znači.
Čovjek bez Boga ništa ne znači. Tradicija je bila usmjerena prvenstveno na Boga. To treba obnoviti, i to pod hitno.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.

Zadnje uređivanje Rob-Roy : 12.04.2011. at 21:25.
Rob-Roy is offline  
Old 12.04.2011., 21:46   #45
[QUOTE=Rob-Roy;32974262]Svi oni koji priželjkuju da Crkva kao takva prestane postojati: svi oni kojima Crkva smeta i koji bi htjeli da je nema.

To ne moraju biti pripadnici drugih religija. Dapače, po meni su najgori neprijatelji Crkve upravo modernisti koji sebe nazivaju katolicima. Na primjer, ekipa koja vodi portal kriz-zivota.com . Oni žele uništenje Katoličke Crkve, tj. žele da Katolička Crkva prestane biti onakvom kakva je bila oduvijek, i htjeli bi da Katolička Crkva postane neka varijanta protestantske vjerske zajednice. Osobno mislim da su ti ljudi puno opasniji od nekig židova ili muslimana koji uglavnom gleda svoja posla i ne zamara se puno s onim što Crkva uči ili vjeruje.

Naravno, Crkva će uvijek opstati - i to upravo onakva kakva jest, i kakva je oduvijek bila. Postoji garancija Isusa Krista za to, da je čak ni paklena vrata (=vojska) neće nadvladati. Tako da se ja za samu Crkvu ne brinem i ne bojim. Bojim se za duše koje mogu biti navedene na krivi put, samo zbog toga što je nauk Crkve nekome trn u oku.


/QUOTE]

Ti stvarno misliš da je Crkva onakva kakvu je Isus želio.Ono što je on propovjedao i ostavio kao nasljeđe Crkvi izopačeno je do vulgarnosti.Po onom što je Crkva činla nakon što je istisnula sve religije je upravo otvaranje vrata pakla.Čega se uopće od Isusovih riječi u Crkvi pridržavaju? (stvarno se ne mogu ničeg sjetiti)
hogar23 is offline  
Old 12.04.2011., 21:52   #46
Quote:
Ovo su floskule koje nemaju veze sa stvarnošću. Ja Crkvi poslije Drugog vatikanskog zamjeram štošta (kao što se i vidi iz mojih postova na ovoj temi), ali ovo što si ti napisao jednostavno ne stoji. Može se današnjoj Crkvi svašta prigovoriti, ali da je opsjednuta moći i novcem - to jednostavno nije točno. Upravo suprotno, ja mislim da je Crkva premalo zabrinuta za svoj utjecaj na svjetovan život.
Ne stoji? Pa primjera konkretnih i jasnih koji govore u prilog da je ipak ima koliko hoćeš. Ovo sa palačom HBK je samo mali dio priče, kada bi se priča odmotala do trgovanja dionicama, rizičnih ulaganja, sudjelovanja u nekim projektima gdje Crkva ne bi trebala biti nu blizu...što na razini naših biskupija, što na međunarodnoj razini .

Quote:
Ja smatram da sam ja osoba koja poprilično puno misli (možda i previše), pa sam se priklonuo Crkvi i ne prestajem zahvaljivati Bogu na tome. Želiš li ti reći da svi ljudi koji su se priklonuli Crkvi ne razmišljaju? Da smo svi zatucane i neuke budale? Da li ti danijel12 sa foruma ostavlja dojam čovjeka koji ne misli?
Ne želim analizirati ni jednog od vas dvojice, samo ću reći da razmišljanje može dovesti do različitih zaključaka. A da neki ne razmišljaju...pa i ne razmušljaju...

Quote:
Ja baš mislim suprotno. Jedini izlaz iz krize ja vidim u tome da se Crkva okrene Bogu i počne vršiti svoje poslanje, ono zbog koje ju je Bog i utemeljio. Cijela ova kriza ima duboke uzroke, koji se mogu svesti na jedno: okretanje od Boga prema čovjeku. Pogledaj samo kako smo reformirali Misu.. prije je svećenik bio okrenut licem prema Bogu (kao i ostatak puka). Danas je svećenik okrenut prema čovjeku, dok je Bogu okrenuo leđa. I to doslovno!
Ne vidim kako se Crkva može okrenuti Bogu, ako se ne okrene čovjeku...jedno bez drugoga ne ide.

Quote:
Čovjek bez Boga ništa ne znači. Tradicija je bila usmjerena prvenstveno na Boga. To treba obnoviti, i to pod hitno.
Bojim se da neće pomoći. Pomoći može samo autentično svjedočanstvo vjere, a za njega nije presudno na koju je stranu svećenik okrenut.
Crni_Jack is offline  
Old 12.04.2011., 22:14   #47
Quote:
hogar23 kaže: Pogledaj post
Ti stvarno misliš da je Crkva onakva kakvu je Isus želio.
Da. Crkva je točno onakva kakvom ju je Isus utemeljio: jedna, sveta, katolička, apostolska, hijerarhijska, sakramentalna. Ljudi koji vode Crkvu su grešnici, kao što su i Isusovi apostoli bili grešni, kao što je i sam Petar bio grešan i slab. Međutim, Bog je htio utemeljiti svoju Crkvu (jednu, svetu, katoličku, apostolsku, hijerarhijsku i sakramentalnu) upravo na grešnim ljudima. Kao i uvijek, Bog tako djeluje u svijetu.

Quote:
Ono što je on propovjedao i ostavio kao nasljeđe Crkvi izopačeno je do vulgarnosti. Po onom što je Crkva činla nakon što je istisnula sve religije je upravo otvaranje vrata pakla.
Tvoje mišljenje. Ja se ne slažem niti s jednom riječju koju si napisao ovdje.

Quote:
Čega se uopće od Isusovih riječi u Crkvi pridržavaju?
Tko točno? Ljudi koji vode Crkvu ili nauk koji nam Crkva daje? Ljudi koji vode Crkvu su grešni i oni, kao i svi mi, često svojim ponašanjem odstupaju od Kristovih zapovijedi. Nauk Crkve kao takav, međutim, savršeno i potpuno odražava nauk Isusa Krista, Boga i čovjeka.


Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Ne stoji? Pa primjera konkretnih i jasnih koji govore u prilog da je ipak ima koliko hoćeš. Ovo sa palačom HBK je samo mali dio priče, kada bi se priča odmotala do trgovanja dionicama, rizičnih ulaganja, sudjelovanja u nekim projektima gdje Crkva ne bi trebala biti nu blizu...što na razini naših biskupija, što na međunarodnoj razini
Naravno, ima svega toga. Ali to je sve u minornim količinama. Mediji te stvari napuhuju i prikazuju puno većima nego što jesu. To međutim nisu uzroci krize, jer je broj materijalno gramzivih biskupa puno manji od broja materijalno skromnih biskupa. To za mene stoga ne predstavlja veći problem za Crkvu. Problem je u modernizmu i elementima modernizma koje je prigrlio veliki broj biskupa. A sjetimo se da je (u 20. stoljeću) sveti papa Pio X. definirao modernizam kao majku svih krivovjerja.

Quote:
Ne želim analizirati ni jednog od vas dvojice, samo ću reći da razmišljanje može dovesti do različitih zaključaka.
U redu. Ali to je sad drugačije od onoga što si prije rekao, a to je da onaj tko imalo razmišlja neće pristupiti ovakvoj Crkvi. Sada mijenjaš priču, što je u redu. Barem si se ispravio...

Quote:
Ne vidim kako se Crkva može okrenuti Bogu, ako se ne okrene čovjeku... jedno bez drugoga ne ide.
A što za tebe znači "okrenuti se čovjeku"? Prema onome što si pisao, to znači staviti Božje zapovijedi u drugi plan, a čovjekove prohtjeve u prvi. Na primjer, ti misliš da bi Crkva trebala kazati da kontracepcija i masturbacija nisu grijeh. To bi po tebi bilo "okretanje ka čovjeku" - a to je upravo okretanje od Boga, jer bi Crkva time zanemarila Božju riječ da udovolji čovjeku. I tako od kulta Boga dolazimo do kulta čovjeka.

Quote:
Bojim se da neće pomoći. Pomoći može samo autentično svjedočanstvo vjere, a za njega nije presudno na koju je stranu svećenik okrenut.
To okretanje svećenika je samo simbolična slika onoga kako neki ljudi iz Crkve shvaćaju Drugi vatikanski sabor. Okretanje leđa Bogu, da bi se udovoljilo čovjeku. Misa se danas pretvara u nešto što se radi radi čovjeka, dok je Misa izvorno čin koji se prvenstveno i isključivo radi radi Boga. Izbačen je latinski jezik, jer ljudi moraju razumijeti što svećenik govori - kao da svećenik govori ljudima, a ne Bogu! Evo, pokušaj napraviti mali intervju današnjih vjernika - kladim se da će ti većina ljudi reći da se svećenik za vrijeme Mise obraća njima. Kao da su oni u središtu Mise, a ne Krist. Kao da se svećenik moli njima, a oni njemu... i gdje je onda tu Bog? Kao što jednom reče tada-kardinal Ratzinger: krug je zatvoren i Bog je eliminiran iz jednadžbe.

I tako se da ideja toga da čovjek mora biti u središtu svega proširila i na sve sfere ljudskog i Crkvenog života. I to je prouzrokovalo duboku krizu, sa svim ovim posljedicama koje vidimo.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 12.04.2011., 22:29   #48
Mora se Crkva očistit, a to nije nikad za nikoga, pa tako i Crkvu, ugodno. Ali je uvijek dobro.
__________________
Bez alata nema zanata.
(Ne)stabilni is offline  
Old 12.04.2011., 22:34   #49
Quote:
A što za tebe znači "okrenuti se čovjeku"? Prema onome što si pisao, to znači staviti Božje zapovijedi u drugi plan, a čovjekove prohtjeve u prvi. Na primjer, ti misliš da bi Crkva trebala kazati da kontracepcija i masturbacija nisu grijeh. To bi po tebi bilo "okretanje ka čovjeku" - a to je upravo okretanje od Boga, jer bi Crkva time zanemarila Božju riječ da udovolji čovjeku. I tako od kulta Boga dolazimo do kulta čovjeka.
A ne, ne...sada mi stavljas u usta nesto, sto ni jednom rjecju nisam spomenuo. Ako se ravnas prema mojim prethodnim postovima, oni s ovim nemaju veze. Okrenuti se covjeku u humanom, karitativnom i duhovnom smislu! Okrenuti se čovjeku, raditi s čovjekom, spustiti se na zemlju. Ne, ovaj puta zaista nema veze sa seksualnošću...

Quote:
Naravno, ima svega toga. Ali to je sve u minornim količinama. Mediji te stvari napuhuju i prikazuju puno većima nego što jesu. To međutim nisu uzroci krize, jer je broj materijalno gramzivih biskupa puno manji od broja materijalno skromnih biskupa. To za mene stoga ne predstavlja veći problem za Crkvu. Problem je u modernizmu i elementima modernizma koje je prigrlio veliki broj biskupa. A sjetimo se da je (u 20. stoljeću) sveti papa Pio X. definirao modernizam kao majku svih krivovjerja.
Problem je u tome ne vidjeti problem...i eto ti krize!

Quote:
To okretanje svećenika je samo simbolična slika onoga kako neki ljudi iz Crkve shvaćaju Drugi vatikanski sabor. Okretanje leđa Bogu, da bi se udovoljilo čovjeku. Misa se danas pretvara u nešto što se radi radi čovjeka, dok je Misa izvorno čin koji se prvenstveno i isključivo radi radi Boga. Izbačen je latinski jezik, jer ljudi moraju razumijeti što svećenik govori - kao da svećenik govori ljudima, a ne Bogu! Evo, pokušaj napraviti mali intervju današnjih vjernika - kladim se da će ti većina ljudi reći da se svećenik za vrijeme Mise obraća njima. Kao da su oni u središtu Mise, a ne Krist. Kao da se svećenik moli njima, a oni njemu... i gdje je onda tu Bog? Kao što jednom reče tada-kardinal Ratzinger: krug je zatvoren i Bog je eliminiran iz jednadžbe.

I tako se da ideja toga da čovjek mora biti u središtu svega proširila i na sve sfere ljudskog i Crkvenog života. I to je prouzrokovalo duboku krizu, sa svim ovim posljedicama koje vidimo.
Ne mogu se nikako složiti sa svime. Istina je da vjernici svakako shvaćaju misu, ali misliš li da je prije vatikanskog bilo drugačije? Ne, možda samo još gore! Možda i jesi dijelom u pravu, ali sigurno to nije jedini i glavni razlog problema. Crkva je svojim ponašanjem - a govorim to kao dio nje - odgovorna za ovakvo stanje.
Crni_Jack is offline  
Old 13.04.2011., 10:41   #50
Quote:
hogar23 kaže: Pogledaj post
Što će me griješnik naučiti?
Svi ljudi su grešnici. Znači li to da te nitko ne može ničemu naučiti? Bitno je ono što govorim, a ne kakav sam ja. Ako ja govorim istinu, onda ta istina ne ovisi o tome kakva sam ja osoba. Na primjer, ako ja kažem da je hipotenuza na kvadrat jednaka zbroju kvadrata kateta, onda je jedino pitanje koje se nameće je li ta moja tvrdnja istinita ili nije, a ne kakva sam ja osoba.

Quote:
To je kao da sljepac sljepcu objašnjava kojim putem ići da izbjegneš provaliju.
Nije isto, zbog toga što Crkva nije slijepa, već joj je istina objavljena i dana na čuvanje i širenje. A to što neki pripadnici klera sami ne žive po toj Istini, to je problem njihov (i oni će za to odgovarati pred Bogom), a ne nauka Crkve, koji je potpuno i savršeno istinit.

Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
Mora se Crkva očistit, a to nije nikad za nikoga, pa tako i Crkvu, ugodno. Ali je uvijek dobro.
Slažem se, Crkva uvijek mora raditi na sebi. To nas uči i stara formula: Ecclesia reformans et semper reformanda. (Crkva se uvijek reformira i uvijek je potrebita reforme). Samo je tu bitno shvatiti da reforma nikada ne smije i ne može značiti zaokret u nauku, tj. odricanje od nauka, kao što bi neki htjeli.

Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
A ne, ne...sada mi stavljas u usta nesto, sto ni jednom rjecju nisam spomenuo. Ako se ravnas prema mojim prethodnim postovima, oni s ovim nemaju veze. Okrenuti se covjeku u humanom, karitativnom i duhovnom smislu! Okrenuti se čovjeku, raditi s čovjekom, spustiti se na zemlju.
To je hvale vrijedno. Samo treba uvijek imati na umu to da je čovjek potrebit Boga, a ne obrnuto. Duhovni rad sa pojedincima, karitativno djelovanje nad siromašnima - to je sastavni dio poslanja Crkve. Samo treba paziti da se to ne pretvori u kult čovjeka, to je sve.

A što se tiče karitativnog i duhovnog djelovanja, nije baš da Crkva ne može tu ništa ponuditi. Caritas radi punom parom, prisutan je svugdje gdje je čovjek u potrebi i nevolji. Duhovni i karizmatski pokreti stalno niču, ima ih toliko da svatko može naći duhovnost koja njemu odgovara - a da opet sve bude u skladu sa Isusom Kristom i naukom njegove svete Crkve. Tako imaš neokatekumene, Opus Dei, franjevački treći red, benediktinske oblate... svi oni na neki način pristupaju svakom individualcu posebno, davajući mu duhovno vodstvo i mogućnost osobnog duhovnog rada sa čovjekom.

Quote:
Ne mogu se nikako složiti sa svime. Istina je da vjernici svakako shvaćaju misu, ali misliš li da je prije vatikanskog bilo drugačije?
Mislim da je Misa prije liturgijske reforme bolje odražavala otajstvo Euharistije, kao i bit same mise. Slažem se s tobom da vjernici nisu uvijek i svudgje to tako doživljavali. Neukost vjernika po tom pitanju prepoznao je i sabor u Trentu, prije nekih 500 godina.

Pitanje je samo što napraviti po tom pitanju. Da li pojačati katehezu (obrazovanje) vjernika po pitanju Mise, ili naprosto Misu prevesti s latinskog na narodni jezik i nadati se da će time svi problemi biti rješeni? Prva opcija zahtjevala bi temeljitu reformu pastoralnog vjeronauka, kao i enormni trud svakog pojedinog župnika. Zato se krenulo na drugu opciju, koja je rezultirala time da današnji vjernici (tvrdi kard. Ratzinger) puno manje shvaćaju što je Misa danas, nego prije liturgijske reforme.

Quote:
Možda i jesi dijelom u pravu, ali sigurno to nije jedini i glavni razlog problema.
Nije glavni i jedini razlog, slažem se. Ali ja si ne mogu pomoći da u slici svećenika koji okreće leđa Svetohraništu da bi se obratio narodu ne vidim sliku Crkve koja je okrenula leđa Bogu da bi sklopila primirje sa svijetom.

Quote:
Crkva je svojim ponašanjem - a govorim to kao dio nje - odgovorna za ovakvo stanje.
Apsolutno. Ali koji je uzrok tog ponašanja? Čini mi se da ja i ti ne govorimo o istome. Ja tražim fundamentalne uzroke krize, a ti govoriš o ovim ili onim posljedicama.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 13.04.2011., 14:15   #51
Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
Gledam, u Velikom Bratu pitaju neku gdje bi u prošlost ili budućnost otišla da ima vremenski stroj, a ona kaže da bi išla na Havaje?! Drugu pitali životinju koja završava sa n, a ona kaže klaun?! Glavno da ga znaju progutati do kraja. To su naučile. Da se razumjemo, ni muškarci nisu ništa bolji, još su gori.
A Velikog Brata si uzela kao mjerodavan kriterij za sliku cjelokupnog drustva?
Pri odabiru kandidata se koriste nadasve interesantni primjerci stavljeni u petrijevu posudicu kako bi polucili predvidljive rezultate.
(u obranu zenske koja je rekla da bi pojela klauna, mozda je mislila na ribu-klauna )

Ljudi danas su okrenuti spoznaji sebe i svijeta oko sebe i takva psiho-popularna-sranja poput BB su samo jedan od produkata koji se rado konzumiraju putem masovnih medija.

Za mene BB osobno nije nista relevantno niti ce otkriti toplu vodu, na bilo kojem podrucju ali mi je signifikantno zasto si uzela kao primjer jer odgovara tvojoj slici drustva kao iskvarenog-problematicnog pubertetskog djeteta bez kontrole kojeg treba upokoriti nekakvim vjerskim mehanizmima. Upokoriti iskonsku ljudsku prirodu, sretno na ovom stadiju.

Quote:
Mlade žene danas imaju dve teme: muškarci i izlasci radi muškaraca (i eventualno garderoba i šminka). A muškarci sex, auti i sport.
Nema smisla generalizirati, interesi su razliciti pa su i teme razlicite.
Ni ti ne davis prijateljice kvantnom fizikom ili recitiranjem tekstova iz Tore, Biblije ili cega vec. Olaksas dusu kakvom kuknjavom ili opisom (ne)interesantnog dogadjaja iz zivota.

Ali, (vecinom) zene su uvjek zeljele muskarca i obratno, muskarci su uvjek trazili nacin da impresioniraju zenu, bilo autom ili velikom toljagom (drvenom ) ili odjecom.

I potrebu za seksom je covjek imao oduvjek, danas ima priliku upraznjavati cesce zbog drugacije organizacije vremena omogucene tehnoloskim napredkom.

Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
Današnji zapad je u kolektivnom pobertetu! Zapamtite to! Jedan forumaš je to dobro opisao kada je analizirao Oshoa, možda najpopularnijeg indijskog gurau na zapadu
Ako je drustvo u kolektivnom pubertetu, onda to znaci da mu treba postaviti autoritet nekakve vrste (iskvarenu Krscansku crkvu ili bilo koju drugu religijsku organizaciju?). Isto tako, to znaci da smo ranije bii dobro djete dok su religijske organizacije imale u simbiozi s vlasti glavnu rijec? Podastres covjeku tisuce godina povijesti divljastva i moralni talog najgore vrste.

Da problem rijesavamo problemom? Ne hvala, to bi bilo nazadno.

Isto tako onda je netko kriv za takvo stanje karamazovstine drustva?
Nikoga drugoga osim sebe same ne mozemo ovaj puta okriviti ako cemo tako ici.

Quote:
Čulnost (hrana, sex) se izopaćila u proždrljivost (nezdrava ishrana je prvi razlog bolesti i smrti) i tjelesnost. Zapadnjak je opterećen seksualnošću, ona mu ne služi za izražavanje ljubavi prema bračnom partneru, nego za zadovoljenje vlastitih hirova. Seksualnost mu je sama sebi cilj, a bračni partner oruđe za zadovoljenje hirova. Zato mu sex sa bračnim partnerom brzo dosadi, pa prelazi u perverziju...zato se na zapadu raspadaju brak i obitelj, jer ljudi nisu sposobni da žive za druge, nego cjeli život ostaju na razini zloupotrebe spolnih funkcija.
Ovo mi izgleda kao povrsna analiza, sto reci?
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Old 13.04.2011., 14:45   #52
http://www.nacional.hr/clanak/105663...lovackoj-banci


Kriza je i u novčaniku...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 14.04.2011., 10:43   #53
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Zaista vjerodostojan i pouzdan izvor. Tko im ne bi vjerovao na riječ?
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 14.04.2011., 10:55   #54
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Zaista vjerodostojan i pouzdan izvor. Tko im ne bi vjerovao na riječ?
Naravno, svi hrvatski mediji - do jednoga - su nepouzdani, prevtrljivi i senzacionalistički nastrojeni, posebice prema Crkvi i njihove navode uvijek treba uzeti sa debelom rezervom i promišljanjem, tu nema dileme. No, ovakve stvari se zaista događaju u Crkvi ma koliko god mi šutjeli o tome, počevši od Mrzljakovih ulaganja u Varaždinu, zatim preko akcija pojedinih kanonika s Kaskade šoping centrom na Kaptolu (tzv. Prebendarski vrtovi)...
Crni_Jack is offline  
Old 14.04.2011., 11:09   #55
Goebelsi i Goeringi protiv Crkve i njezinih bogatstava

Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Naravno, svi hrvatski mediji - do jednoga - su nepouzdani, prevtrljivi i senzacionalistički nastrojeni, posebice prema Crkvi i njihove navode uvijek treba uzeti sa debelom rezervom i promišljanjem, tu nema dileme. No, ovakve stvari se zaista događaju u Crkvi ma koliko god mi šutjeli o tome, počevši od Mrzljakovih ulaganja u Varaždinu, zatim preko akcija pojedinih kanonika s Kaskade šoping centrom na Kaptolu (tzv. Prebendarski vrtovi)...
Sami Goebelsi i Goeringi su ustali protiv Crkve i njezinih bogatstava i zlata i draguljskih dvoraca.

Quote:
Bozanić je bio ljutit, a navodno je čak i vikao na svoje suradnike te neprimjereno uzviknuo: ”Dovraga, kako se to moglo dogoditi?” te zatražio da se precizno ispita tko je i zašto kao depozit položio više od 20 milijuna kuna novca Zagrebačke nadbiskupije u Karlovačku banku. U Karlovačkoj banci nalazi se više od 20 milijuna kuna novca Zagrebačke nadbiskupije, odnosno između 23 i 28 milijuna kuna. Radi se o hibridnom depozitu koji ulagatelju donosi nešto veće kamate od onih koje se mogu dobiti od uobičajenih štednih kamata, ali se takvi depoziti u slučaju da banka uđe u poslovne teškoće, pretvaraju u suvlasnički udio u banci, te se zapravo ne mogu unovčit
Nepoznati is offline  
Old 14.04.2011., 14:27   #56
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Sami Goebelsi i Goeringi su ustali protiv Crkve i njezinih bogatstava i zlata i draguljskih dvoraca.
Uvijek mi je fascinantno svjedočiti tim dvostrukim mjerilima. Novinaru iz Nacionala se bezrezervno vjeruje na riječ kada kaže da je kardinal psovao. Ali za svjedočanstva iz Novog Zavjeta i Evanđelja nikad dosta dokaza.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 14.04.2011., 14:31   #57
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post

Quote:
Nepoznati kaže:
Sami Goebelsi i Goeringi su ustali protiv Crkve i njezinih bogatstava i zlata i draguljskih dvoraca.
Uvijek mi je fascinantno svjedočiti tim dvostrukim mjerilima. Novinaru iz Nacionala se bezrezervno vjeruje na riječ kada kaže da je kardinal psovao.
Može ga se barem tužit sudu za klevetu, ako postoji kleveta.

Quote:
Ali za svjedočanstva iz Novog Zavjeta i Evanđelja nikad dosta dokaza.
A Grcima koji su ispisivali svoje spise o "pomračenjima svega svijeta", prije dvije tisuće godina, možeš staviti soli pod rep.
Nepoznati is offline  
Old 14.04.2011., 15:10   #58
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Uvijek mi je fascinantno svjedočiti tim dvostrukim mjerilima. Novinaru iz Nacionala se bezrezervno vjeruje na riječ kada kaže da je kardinal psovao. Ali za svjedočanstva iz Novog Zavjeta i Evanđelja nikad dosta dokaza.
Da, zamisli. Kad novinar Nacionala ima veći kredibilitet od katoličke crkve, onda znaš koliko je dno ista dodirnula...
dobrimag is offline  
Old 14.04.2011., 17:29   #59
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Da, zamisli. Kad novinar Nacionala ima veći kredibilitet od katoličke crkve, onda znaš koliko je dno ista dodirnula...
ili oni koji vjeruju novinaru....
__________________
Bez alata nema zanata.
(Ne)stabilni is offline  
Old 14.04.2011., 19:39   #60
Quote:
hogar23 kaže: Pogledaj post
Crkvena pohlepa i razvratnost potiče još iz vremena kad se slizala sa vlasti.To nije novo,novo je da je ljudima dosta više takve crkve.Dok ih je mogla držati u strahu i pokornosti to je još funkcioniralo.Danas kad padaju svi autoriteti crkva prvenstveno svojom zaslugom gubi utjecaj.Svi pokušaji da se to zaustavi ,uzaludni su .Ono što bi ju spasilo je da poslušaju riječi svoga tvorca i odbace bogatsvo i nemoral.Ali oni če se grčevito držati zlatnog teleta sve do svoje propasti.
Zna se što je crkva bila u prošlosti i sto je radila onima koji nisu vjerovali i propovjedali njihove rijeci..., znači da je već minimalno jednom bila u potpuno krivom putu, putu kojeg su sami izmislili. s vremenom će sve veći biti jaz između onih koji vjeruju i onih koji nevjeruju i sve će biti više nevjernika - što je povezano sa napretkom društva i civilizacije ulazimo u novo doba, danas u svijetu svi ratovi su vjerski ratovi
Naomion is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:52.