Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2017., 00:10   #3701
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
@Katarinall2, a jel mozes mozda navesti o kojoj vrsti usluge se tocno radi?
Jer mene jos uvijek buni razlika izmedju "običnih" i "elektroničkih usluga", te što sve točno spada u elektroničke usluge.
Naime, bilo bi loše da ovdje dodje do zabune te da mozda govorimo o razlicitim stvarima i mozda podijelimo pogrešne informacije o nacinu oporezivanja.

Ovdje je dosta objašnjeno (ispravite me ako članak u nekim dijelovima danas više nije relevantan) - http://www.poslovni.hr/tips-and-tric...-usluga-247259
I isto je naglašeno koliko je važno o kojoj vrsti usluge se radi. Dakle nje ovdje dovoljno reći, "usluga", koliko se meni čini.
I da kažem da mi i dalje nijejasno u koju kategoriju i kakos e oporezuje usluga dropshippinga preko ebayja... je li to elektronički obvljena usluga ili nije (jer mislim da elektronički obavljene usluge, EU zapravo smatra da su to usluge potpuno automatizirane, a posredovanje u prodaji ukljucuje manualni rad na računalu, bez obzira što se obavlja preko itnerneta itd. to jemoje tumačenje u koje sam sto posto nesiguran)

Graficki dizajn. Da i ja nekako mislim da dropshipping nema veze sa elektronicki obavljenim uslugama.

Eto u tom clanku opet kazu nesto sasvim drugo od onog sto sam maloprije pisala:

Quote:
- Pružanje navedenih usluga fizičkoj osobi u Europskoj uniji oporezuje se prema mjestu u kojem poduzetnik koji pruža uslugu ima sjedište.
Ne znam vise koga bih pitala, kad ni oni koji bi trebali znati ne znaju
Katarinall2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 00:14   #3702
Ja sad sve prenio na svoju eventualnu buduću knjigovotkinju, uputio je maksimalno u problematiku, i ona je pouzdana u sebe da će doći do potrebnih odgovora, ali je tek na samom , ali samom početku

Što se tebe tiče, ne razumijem zašto bi ti usluge grafičkog dizajna radila fizičkim osobama?? Ali dobro ti to bolje znaš. (u mojoj glavi, takve usluge traže firme, obrti itd itd)

Zadnje uređivanje goranbo : 23.03.2017. at 00:24.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 00:23   #3703
Eh, duga prica.. Jos je i posrednicka stranica u pitanju, kao Ebay npr. Pa nikad ne znam unaprijed da li ce klijent biti iz Usa, EU ili odakle vec.. A nemam opciju da odbijem nekoga.

Lestrt, meni je jedna knjigovodja rekla da je taj Moss samo za elektronicki obavljene usluge, tipa instant downloads i sl, sto trenutno jos ne radim ali planiram.
Katarinall2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 00:24   #3704
Taj članak na Poslovnom je relativno dobar, ali je na kraju strpao usluge u "tradicionalnom formatu" i "elektronički obavljene usluge" u isti koš - što je pogrešno.
Znači, izbacite "elektronički obavljene usluge" iz članka i onda sve štima.

Za "elektronički obavljene usluge" vrijedi da se PDV plaća prema prema sjedištu primatelja usluge.

E, sad, goranbo je dobro primijetio da je pitanje definicije "elektronički obavljene usluge" problem.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 00:26   #3705
Quote:
Katarinall2 kaže: Pogledaj post
Eh, duga prica.. Jos je i posrednicka stranica u pitanju, kao Ebay npr. Pa nikad ne znam unaprijed da li ce klijent biti iz Usa, EU ili odakle vec.. A nemam opciju da odbijem nekoga.

Lestrt, meni je jedna knjigovodja rekla da je taj Moss samo za elektronicki obavljene usluge, tipa instant downloads i sl, sto trenutno jos ne radim ali planiram.
MOSS služi za plaćanje PDV-a drugim članicama EU. Nije bitno zašto se taj PDV plaća.

A koja je to posrednička stranica u pitanju?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 00:37   #3706
Ma nije bitno..

Uglavnom hvala ti na pomoci Najvise me zivcira to sto sve sto ovdje procitam volim i provjeriti, da ne bude kasnije problema. I onda odem u poreznu pa me gledaju kao da ja sad izmisljam nesto..
Katarinall2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 00:44   #3707
Nema na čemu - naravno da sve treba provjeriti.

Nego, posrednička stranica je bitna ako je posrednik registriran izvan EU (ili bolje rečeno nije registriran u EU) i on je taj koji ti isplaćuje novce - u tom slučaju možeš sve račune s prijenosom porezne obveze pisati na posrednika (koji ionako doesn't give a damn za tvoje račune).
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 00:49   #3708
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Taj članak na Poslovnom je relativno dobar, ali je na kraju strpao usluge u "tradicionalnom formatu" i "elektronički obavljene usluge" u isti koš - što je pogrešno.
Znači, izbacite "elektronički obavljene usluge" iz članka i onda sve štima.

Za "elektronički obavljene usluge" vrijedi da se PDV plaća prema prema sjedištu primatelja usluge.

E, sad, goranbo je dobro primijetio da je pitanje definicije "elektronički obavljene usluge" problem.
Možda je razlog što je članak iz 2013, a direktiva o mjstu oporezivanja tih usluga je iz 2015.

Inace mene totalno cudi da nigdje na internetu (engleskom) ne mogu pronaci pojam dropshipping u relaciji s "electronically supplied services".
I boktepitaj koga bi sad to pitao.
Ako, ako deduciram iz nekih članaka s EU portala, o oproezivnaju dropshippnga itd (akos e nisma zezno u nekom koraku zaključivanja), izgleda kao da oni to svrstavaju u elektronički supplied service.

Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Nema na čemu - naravno da sve treba provjeriti.

Nego, posrednička stranica je bitna ako je posrednik registriran izvan EU (ili bolje rečeno nije registriran u EU) i on je taj koji ti isplaćuje novce - u tom slučaju možeš sve račune s prijenosom porezne obveze pisati na posrednika (koji ionako doesn't give a damn za tvoje račune).
Sad vise nisma ziher jel to za mene, za nju ili za oboje
Buljim to šta si napisao ine shvaća. Dakle ako je posrednik ebay.com (ali ima i ebay.co.uk, ja bi bio aktivan na obje) - mislim da to iak nema veze, ne znam, što je ebay registiran kprimarno u USA, jer sam negdje našao, da bez obzira što platforma nema ugrađen VAT-razradu za razlicite EU države, mi to ipak moramo poštivati.
BTW, Ebay inače isto plaća hrvatski PDV, kad od neke privatne osobe u RH naplati neku naknadu.

DOPUNA Ja sam isto sad prakticki 99,8% siguran da dropshipping usluga (posredovanje u trgovini), ne bi spadala u "elektronički obavljene usluge" i NE podliježe direktivi o mjestu oporezivanja takvih usluga iz siječnja 2015-e godine. Naime, da, kupac moze automatski nesto kupiti od mene kao, s mog oglasa na ebayju, alito moze biti i preko skypa, ili prekolokalnog oglasnika u njegovoj zemli, putem emaila itd. A ja narudzbu svoju, od svog dobavljača (a u ime kupca) mogu napraviti telefonski, i na bilo koji drugi način. Dakle to ne bi spadalo u nekakvu gotovopotpuno automatiziranu "electronically supplied service" ("with minimal human input).
Ajd bar to sam si razriješio u glavi, da me ne buni)

Zadnje uređivanje goranbo : 23.03.2017. at 01:07.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 00:52   #3709
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Nema na čemu - naravno da sve treba provjeriti.

Nego, posrednička stranica je bitna ako je posrednik registriran izvan EU (ili bolje rečeno nije registriran u EU) i on je taj koji ti isplaćuje novce - u tom slučaju možeš sve račune s prijenosom porezne obveze pisati na posrednika (koji ionako doesn't give a damn za tvoje račune).

Registrirani su u Irskoj, a lova sjeda meni direktno na moj Paypal. Ne mogu slati racun klijentima, vec im ga stranica automatski proslijedi. Oni rijesavaju i VAT ako prodajes npr instant downloads, naplate ga kupcu a meni ispostave racun za taj iznos, tj. prodavatelju, ali ja to ne radim (jos) nego bas dizajn i to poslije saljem mailom. Malo komplicirano..
Katarinall2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 01:31   #3710
@Katarinall2
Ako ti ne možeš poslati klijentu svoj račun, onda nema dileme da ti radiš za posrednika i onda njima šalješ račun. Obzirom da je posrednik u EU, ide prijenos porezne obveze, te ZP i PDV obrasci - no provjeri s posrednikom da li to zbilja jest tako, jer i oni moraju uvesti tvoj račun u VIES bazu (inače može biti problema).
Ako posrednik izdaje račun u tvoje ime na Engleskom, onda je taj račun nevažeći za našu Poreznu, jer nije na Hrvatskom jeziku. U tom slučaju ti trebaš poslati klijentu svoj račun (npr. dvojezični) i vrijedi sve kao da radiš direktno sa klijentom. Ako nemaš podatke o klijentu, onda ne bi smjela raditi za njega, jer nemaš na koga nasloviti račun (da je posrednik izvan EU mogla bi nasloviti račun na posrednika, što je sivo, ali OK jer ti novce isplaćuje posrednik).

Instant download je bez sumnje "elektronički obavljena usluga", no pitanje je tko ju formalno pruža - ti ili posrednik.
Za što ti posrednik šalje račun? Za svoju proviziju? Za svaki download posebno ili npr. jednom mjesečno?

To s posrednicima za usluge je siva zona, inače.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 02:38   #3711
Pronašao sam neku vrstu rupe u EU definiciji "online services" - zove se "consultancy".
Ako se usluga može opisati kao konzultantska usluga onda je to usluga isporučena u "tradicionalnom formatu" (dakle nije "elektronički obavljena usluga") i vrijedi:
  • ako je primatelj firma (ima PDV ID), onda se radi prijenos porezne obveze (oni plaćaju PDV), mi predajemo ZP i PDV
  • ako je primatelj fizička osoba, onda se PDV plaća u državi pružatelja, tj. nema PDV-a ako je pružatelj paušalac.
Drugim riječima, ako je klijentu OK da na računu piše "consulting service" ili slično, onda smo na konju!

Naravno, "trag" usluge mora biti odgovarajući - npr. automatizirani plaćeni download nekakvih uputa ipak ne može proći pod "consulting".

U stvari, po opisima na EU stranicama ovdje samo automatizirane(*) online usluge su "electronically supplied services" (to je ono što goranbo quotao):
Quote:
What are electronically supplied services?
Services which are delivered over the Internet or an electronic network and the nature of which renders their supply essentially automated and involving minimal human intervention, and impossible to ensure in the absence of information technology. Check the list.
(Nema veze što je ovo gore stavljeno pod fizičke osobe, definicije su iste za sve.)

* Neke iznimke "automatizacije" iz popisa s gornjeg linka (obje podrazumjevaju rad osobe koja daje uslugu):
- distance maintenance of programmes
- remote systems administration

Po meni , a iz gornjih opisa sa EU stranica, sve što uključuje angažman neke osobe da bi se usluga ostvarila nije "elektronički obavljena usluga".

Konkretno, za kolege IT-ovce paušalce, ako prodajete neki vaš program, onda se radi o "elektronički obavljenoj usluzi" ako su narudžba, plaćanje i download obavljeni automatski (npr. vaš web shop).
Ako je obrada narudžbe ručna (vi šaljete predračun, klijent plati, vi šaljete file, download link, key, ili license file) onda to nije "elektronički obavljena usluga".
Ako je obrada narudžbe dijelom automatizirana, a dijelom ručna, onda je to pomalo sivo i ovisi koji dio je automatiziran. Ako ručno šaljete file, download link, key, ili license file, onda to, po meni , nije "elektronički obavljena usluga".

Za grafičke dizajnere vrijedi slično - ako file ide ručno (file ili download link), onda nije "elektronički obavljena usluga".

Ali ako "ručno" prodate pravo pristupa nekoj online usluzi poput galerije slika ili software-as-service onda to jest "elektronički obavljena usluga".


Inače, @goranbo, automatizirani dropshipping jest "elektronički obavljena usluga" ako naplaćuješ samo uslugu posredovanja i za nju ispostavljaš račun. Ako naplaćuješ i robu i shipping i svoju uslugu, onda ti naplaćuješ robu (u što uključuješ svoju maržu kao i svi drugi trgovci), a ne uslugu - po meni .
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 02:40   #3712
OK, sad kad smo ovo riješii (), vratimo se mi na temu paušala.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 07:20   #3713
Da li paušalisti trebaju vaditi PK karticu? (Jedino ja kao vlasnica radim,s obzirom da ne isplaćujem plaću mislim da ne treba,al pitam dok nije kasno)
__________________
...moram početi vjerovati da se sve događa s razlogom....
snoopyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 10:56   #3714
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
nisam ni ja još dobila rješenje za porez, ali moj obrt je otvoren tek u siječnju ove godine i dosad sam imala 3 uplate, po jednu svaki mjesec, pretpostavljam da bi mi sad moglo stić, imaju dovoljno materijala? mislim, to je taman jedan kvartal gotov što se mojih primanja tiče
e a zanima me i ovo oni po isplatama iz prva tri mjeseca ove godine mogu shvatit da ću vjerojatno upasti u najviši razred i prema tome mi odrediti paušalni porez, ali kako mogu znat da godinu ipak neću završit u recimo najnižem razredu, odnosno da su mi iz x razloga prva tri mjeseca bila super,a idućih 9 da će biti slabije? a porez stave kao najviši
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 12:12   #3715
@goranbo
Previše skačeš s teme na temu u jednom postu.
Savjetodavne usluge jesu konzultantske usluge i pri tome nije bitno što je to u stvari bilo sve dok to nije "vidljivo" (ako prodaješ download glazbe sa stranice koja preporučuje "top 10" ne može na računu stajati "savjetodavne usluge u glazbi" ).
Stranice EU prilično jasno opisuju te stvari i daju dobre primjere (iako primjeri ne pokrivaju sve moguće "kombinacije"). "Consultancy" je naveden kao usluga koja nije "elektronički obavljena usluga". Ključni moment je u tome da je usluga isporučena u "tradicionalnom formatu". Potraži.
I, ne, moji komentari na tu temu nisu vezani za dropshipping.

@snoopyca
PKK za paušalce "vodi" Porezna Uprava. Potraži pojam "ePKK" (hint: e-građani).

@Mirnish
Ako ti razrežu viši porez nego što na kraju godine ispadne da je trebao biti, višak plaćenog poreza će ti obračunati sa sljedećim Rješenjem (dakle, 2018.) i moći ćeš tražiti isplatu/povrat ili ćeš moći to ostaviti "pod račun" za porez sljedeće godine.
Druga varijanta je da platiš manje poreza i čekaš da se to Rješenjem "potvrdi", ali ja ne bih to radio zbog tih max 1000 kuna koje ćeš ionako dobiti natrag.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 23:30   #3716
Opominjem ! Ovo je tema za paušalce i molim da se držite iste.

goranbo@

postove sam ti prebacila na temu droppshippinga.

Molim da se ne zatrpavaju teme koje nisu vezane za tvoje upite.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 01:46   #3717
Ok primljeno na znanje.
Danas sam cuo informaciju (od knjigovotkinje koju su pak savjetovali iz ripupa) da ako obrt ne moze poslovati samo sa inozemstvom, da mu barem dio poslovanja mora biti u Hrvatskoj. Zna li slučajno netko nešto više o tome?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 11:03   #3718
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Ok primljeno na znanje.
Danas sam cuo informaciju (od knjigovotkinje koju su pak savjetovali iz ripupa) da ako obrt ne moze poslovati samo sa inozemstvom, da mu barem dio poslovanja mora biti u Hrvatskoj. Zna li slučajno netko nešto više o tome?
Da li je boldani dio trebao biti bez tog "ako"?

U tom slučaju to je dezinformacija.

U slučaju da je "ako" namjeran, onda ta tvrdnja nema smisla - implicira da postoji neki uvjet zbog kojeg neki obrt ne bi mogao poslovati samo sa inozemstvom. Ne postoji takvo ograničenje. Ispravite me ako griješim.

U svakom slučaju ta "informacija" potvrđuje ono što smo puno puta ovdje na forumu utvrdili - da se puno knjigovodstvenih "stručnjaka" oslanja na glasine, a ne na propise.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 11:30   #3719
I mene zanima, u kom to slucaju obrt ne bi mogao poslovati samo sa inozemstvom? Ja radim samo sa inozemstvom pa jos to nisam od nikoga cula.

Inace sto se mog slucaja tice, nasla sam si knjigovodju, i ako sam dobro razumjela, ako poslujes sa fizickim osobama u EU, ne treba PDV ID broj i ne placas pdv. Ipak mi treba taj broj zbog mog odnosa sa posrednickom stranicom, tj. ja moram platiti pdv na njihove usluge. I nije dovoljna samo knjiga prometa iako sam pausalac, koliko sam vidjela u ugovoru koji mi je poslala na potpis.
Katarinall2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 11:52   #3720
Iz mog iskustva puno knjigovođa nema pojma.. ne zna osnovne stvari poput što je TO obrazac.. koliko postotak je priznat u reprezentaciji itd. O paušalcima posebno nemaju pojma jer niti jedan imalo sposoban paušalac ne treba usluge knjigovođa pa im onda izmišljaju toplu vodu.. Tako da, ne treba uvijek uzimati knjigovođe kao apsolutne znalce. Čast izuzecima..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:15.