Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2017., 21:45   #3741
@Katarinall2
Nema na čemu, samo ti pitaj (ali pliz prvo par puta pročitaj i pokušaj sama poloviti konce).

@devilgirl
Brza si ko munja!

No ti članci zakona ne propisuju obvezu korištenja PDV ID-a, samo izdavanja ...

Kad bi to bilo obvezno onda firme/obrti ne bi smjeli kupovati ništa bez da traže "R1". Ili?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 21:49   #3742
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
@Katarinall2
Nema na čemu, samo ti pitaj (ali pliz prvo par puta pročitaj i pokušaj sama poloviti konce).

@devilgirl
Brza si ko munja!

No ti članci zakona ne propisuju obvezu korištenja PDV ID-a, samo izdavanja ...

Kad bi to bilo obvezno onda firme/obrti ne bi smjeli kupovati ništa bez da traže "R1". Ili?
Roba je drugo...smije do praga 77 tisuća, obveza je za usluge izvaditi, no pročitaj mišljenje za iznajmljivače, kažu pravilno postupanje je dati PDV ID broj.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 23:20   #3743
Hm, mislim da se izraz "ispravno postupanje" u tom mišljenju PU odnosi na koga treba glasiti izdani račun strane tvrtke, ne nužno na obvezu davanja PDV ID-a.

No, čak i da se odnosi, "ispravno" nema značenje niti težinu kao "obvezno".

U tom svjetlu - jedan Nijemac na UpWork community forumu baš na temu PDV ID-a i plaćanja PDV-a na uslugu UpWorka (koji je, inače, jedan od rijetkih koji tamo razumije o čemu govori i piše izrazito legalistički) kaže da on isto nije dao svoj PDV ID UpWork-u upravo kako bi si smanjio administraciju oko toga i poziva se na njemačke propise. Jest da je to anegdotalno, ali to što se radi o Njemačkoj daje tome određenu težinu.

Opet, na kraju krajeva bitno je da se taj PDV plati i evidentira, te time izvrše obveze prema državi - što se i takvim postupanjem i čini.

A što se tiče kupovanja bez "R1" - da li to znači da firma/obrt ne smije platiti uslugu, a da ne traži "R1"?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 23:56   #3744
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Hm, mislim da se izraz "ispravno postupanje" u tom mišljenju PU odnosi na koga treba glasiti izdani račun strane tvrtke, ne nužno na obvezu davanja PDV ID-a.

No, čak i da se odnosi, "ispravno" nema značenje niti težinu kao "obvezno".

U tom svjetlu - jedan Nijemac na UpWork community forumu baš na temu PDV ID-a i plaćanja PDV-a na uslugu UpWorka (koji je, inače, jedan od rijetkih koji tamo razumije o čemu govori i piše izrazito legalistički) kaže da on isto nije dao svoj PDV ID UpWork-u upravo kako bi si smanjio administraciju oko toga i poziva se na njemačke propise. Jest da je to anegdotalno, ali to što se radi o Njemačkoj daje tome određenu težinu.

Opet, na kraju krajeva bitno je da se taj PDV plati i evidentira, te time izvrše obveze prema državi - što se i takvim postupanjem i čini.

A što se tiče kupovanja bez "R1" - da li to znači da firma/obrt ne smije platiti uslugu, a da ne traži "R1"?
I Airbnb plati PDV Hrvatskoj ako im ne daš PDV broj, no Porezna je izdala nekoliko mišljenja i kažu ne, iznajmljivač treba prijavljivati to je ispravno, znači nije država oštećena slažem se, no oni tvrde da obveznik rezident RH mora taj dio odrađivati, to je njihovo stajalište.

Nisam shvatila kako misliš R1 - firma ako nešto kupi a ne uzme R1 ne može pravdati troškove, i ako je plaćeno preko žira, onaj tko je to odobrio duguje firmi novac.

Obrt s druge strane ako ne uzme račun a plati nešto s računa nikome ništa, no opet to mu ne ulazi i izdatke i platit će porez na dohodak na taj iznos koji je potrošio na kraju godine...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 01:37   #3745
Očigledno taj dio nije određen niti EU propisima (pa niti našima, jer smo ih preuzeli od EU).
Sve dok se jasno ne odredi da je to obvezno, to ne bi trebalo biti problem - pogotovo ne za paušalce koji nemaju obvezu bilježenja troškova.

Treba biti realan - za manje iznose koji se često pojavljuju (poput posredničkih naknada) tako nešto može stvoriti veći trošak administriranja od samih iznosa i logično je koristiti metodu koja je isplativija, pogotovo ako se time ne krše odredbe zakona.

Dobar primjer za to je upravo MOSS - Mini One Stop Shop - koji je prvotno namijenjen malim tvrtkama, a na kraju ga najviše koriste upravo najveće tvrtke (npr. telecom operateri). Nitko nije propisao da ga ne smiju koristiti i veliki - i eto vraga.

Pored toga, u više EU dokumenata sam vidio da se izrijekom spominju slučajevi kada kupac ne dâ VAT ID tretiraju isto kao i kada se radi o kupcu koji ga i nema, npr. ovdje, str. 2:
"Some of the customers in another EU Member State are not a VAT taxable person, i.e. they have not communicated a VAT number to you"
Iz toga se može zaključiti da je to očekivano i da je to samo jedan od načina na koji se osigurava plaćanje PDV-a.

Dakle, don't worry, be happy.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 02:28   #3746
Question Ipak smijemo obračunati PDV??

Iz dijelova teksta EU dokumenta koji sam linkao u prethodnom postu ("Basic information for micro businesses supplying electronic services") može se indirektno zaključiti da, u slučaju kada osobe izvan sustava PDV-a isporučuju elektronički obavljenu uslugu kupcu iz druge države EU koji nema VAT ID, ipak obračunavaju PDV (koji onda plate preko MOSS-a).

Npr. na str. 5:
  • If you are not registered for VAT in your Member State (e.g. because the domestic threshold for registration is not reached) you can register only for the VAT MOSS. The sales in your Member State will remain VAT exempted as long as your annual turnover remains below the domestic threshold.
    ...
  • In this VAT return, you have to declare the total turnover exclusive of VAT, the VAT rates applied and the total amount of VAT charged to your clients per Member State to which supplies have been made.

Moje tumačenje:
Prva točka gore - ako se na prodaju u tuzemstvu i dalje ne obračunava PDV ("will remain VAT exempt"), to znači da se na prodaju u inozemstvu ipak/dodatno obračunava PDV (to je taj PDV koji se plaća državi iz koje je kupac).
Druga točka gore - odnosi se na prijavu PDV-a preko MOSS-a u kojoj se mora ("have to") prijaviti naplaćeni VAT ("VAT charged").

To bi praktično značilo da bi trebali obračunati, pa time i naplatiti taj PDV kupcima bez PDV ID-a, te ga kroz MOSS "vratiti" državi iz koje je kupac.
Da bi ga mogli obračunati, taj obračun negdje mora biti vidljiv, a to može biti samo na računu - dakle, ne samo da smijemo nego i moramo iskazati PDV na računu u takvom slučaju.

I kaj sad?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 08:23   #3747
Ok, da ja vratim temu na malo bazičnija pitanja vezana uz paušalce da se mrvicu odmakneno od ovih sa inozemstvom

Dakle, paušalni obrt mi radi od sredine siječnja. Koristim Solo za izradu računa i u njemu redovno upisujem kada je sjela neka uplata (samo datum, bez nekih posebnih oznaka transakcija...).

Pitanje: knjiga prometa - trenutno nikakvu ne vodim jer mi je neka logika da se sve da exportati iz Sola kada to zatreba. No, logika i naše institucije gotovo u pravilu nemaju veze s vezom kao u slučaju naljepnice "Da li ste uzeli račun" iako mi nikada nitko od klijenata neće ući u stan na koji je registrirano sjedište obrta. Jesam u krivu i da li ipak trebam ići nabavljati tu neku famoznu KP u Narodne novine ili nešto...?
Gr3mlin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 08:35   #3748
Ja knjigu prometa vodim u excelu
Tablica ima sve elemente iz tog obrasca pa je forma zadovoljena.
__________________
Luce <3
Wonder Woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 10:19   #3749
ja sam si isprintala KPR, jedan papir je u pitanju. jedino nemam pojma kaj pisati pod broj temeljnice naljepnicu još nisam kupila, al navodno bi je trebalo imati
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 13:14   #3750
Pozdrav, otvorila bi paušalni obrt a već sam zaposlena.
Obrt bi bio otvoren tri mjeseca.
Zanima me da li bi trebala plaćati doprinose i kolike?
Znam da je po zakonu da treba plaćati doprinose plus porez na dohodak ali jedna pouzdana osoba mi tvrdi (radi u knjigovodstvenom servisu) da oni imaju vlasnike obrta koji su zaposleni u drugim tvrtkama i da nikomu se ti doprinosi ne obračunavaju, odnosno oni ne plaćaju jer država/porezna na njihovom OIB-u ne evidentira nikakva dugovanja.
Jel netko zna više o tome?
__________________
31.10.2012. <3
iva_4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 13:32   #3751
Quote:
iva_4 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, otvorila bi paušalni obrt a već sam zaposlena.
Obrt bi bio otvoren tri mjeseca.
Zanima me da li bi trebala plaćati doprinose i kolike?
Znam da je po zakonu da treba plaćati doprinose plus porez na dohodak ali jedna pouzdana osoba mi tvrdi (radi u knjigovodstvenom servisu) da oni imaju vlasnike obrta koji su zaposleni u drugim tvrtkama i da nikomu se ti doprinosi ne obračunavaju, odnosno oni ne plaćaju jer država/porezna na njihovom OIB-u ne evidentira nikakva dugovanja.
Jel netko zna više o tome?
Normalno da se plaćaju doprinosi...ako se radi o paušalnom obrtu uz rad, tablice su stavljene na ovoj temi i linkane nekoliko puta, pa pretraži malo temu.
Ovisno o visini naplaćenih primitaka je i iznos doprinosa, te poreza/prireza.

Okvirno radi se o 5% davanja državi na visini poreznog razreda.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 13:50   #3752
@lestrt

Ovo si linkao za elektr.isporučene usluge...

Pazi ovaj dio:

If your services are provided through a marketplace then it is considered that you are supplying the service to a VAT taxable person (i.e. to the operator of the marketplace) who in turn is supplying the service further to the final customer, to a non-taxable person. The operator of the marketplace will be having VAT obligations in Member States where the final customers are located.

Znači radiš preko UpWorka ili kojega god marketplace-a, i kažu oni to moraju rješavati u tom slučaju, ne ti !
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 14:02   #3753
Quote:
Gr3mlin kaže: Pogledaj post
Dakle, paušalni obrt mi radi od sredine siječnja. Koristim Solo za izradu računa i u njemu redovno upisujem kada je sjela neka uplata (samo datum, bez nekih posebnih oznaka transakcija...).

Pitanje: knjiga prometa - trenutno nikakvu ne vodim jer mi je neka logika da se sve da exportati iz Sola kada to zatreba. i da li ipak trebam ići nabavljati tu neku famoznu KP u Narodne novine ili nešto...?
Ne treba ti nikakva posebna knjiga, dovoljan ti je Solo (eksport obrasca kad zatreba ili na kraju godine).
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 14:06   #3754
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
@lestrt

Ovo si linkao za elektr.isporučene usluge...

Pazi ovaj dio:

If your services are provided through a marketplace then it is considered that you are supplying the service to a VAT taxable person (i.e. to the operator of the marketplace) who in turn is supplying the service further to the final customer, to a non-taxable person. The operator of the marketplace will be having VAT obligations in Member States where the final customers are located.

Znači radiš preko UpWorka ili kojega god marketplace-a, i kažu oni to moraju rješavati u tom slučaju, ne ti !
Je, vidio sam to, ali u onim objašnjenjima ima 10 "scenarija" na baš tu temu na bazi tko kome, kako i kada isporučuje uslugu, račune i novce - i svodi se na to da je to onako kako marketplace definira u svojim uvjetima.
A UpWork definira da su oni samo posrednici i da klijenti rade direktno s freelancerima (scenarij 7). Puno freelancera je to već prošle godine pokušalo "pobiti", ali nije prošlo.

Hvala što si pogledala!

Inače, to je sve prilično sivo, tim prije što UpWork ima sjedište u USA i novci na PayPal sjedaju od UpWork-a USA, tako da se transakcija ne može pripisati bilo kojem klijentu.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 14:27   #3755
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Normalno da se plaćaju doprinosi...ako se radi o paušalnom obrtu uz rad, tablice su stavljene na ovoj temi i linkane nekoliko puta, pa pretraži malo temu.
Ovisno o visini naplaćenih primitaka je i iznos doprinosa, te poreza/prireza.

Okvirno radi se o 5% davanja državi na visini poreznog razreda.
e editirala sam post.. ili barem sam mislila da jesam
https://solo.com.hr/blog/sada-je-pra...lnog-obrta/146
po ovom ide po godišnjoj osnovici neovisno o mom dohotku.
__________________
31.10.2012. <3
iva_4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 15:56   #3756
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Ne treba ti nikakva posebna knjiga, dovoljan ti je Solo (eksport obrasca kad zatreba ili na kraju godine).
Navedeni program nema KPR koji je Zakonom propisan za paušalce ! Pogledaj Pravilnik o porezu na dohodak čl.46.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 15:58   #3757
Quote:
iva_4 kaže: Pogledaj post
e editirala sam post.. ili barem sam mislila da jesam
https://solo.com.hr/blog/sada-je-pra...lnog-obrta/146
po ovom ide po godišnjoj osnovici neovisno o mom dohotku.
Nisi me razumjela, osnovica ovisi o visini koliko naplatiš na tom obrtu koji ti je druga djelatnost. Na navedenom linku u prvoj koloni imaš ukupni primici, i ovisno u koju grupu spadaš, ista osnovica ide za doprinose.

Npr. 0-85 tisuća kn naplate na paušalnom obrtu, osnovica 12.750 kn.

Na tu osnovicu ide 17,5% doprinosa godišnje.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 18:52   #3758
Quote:
dmitar_zvonimir kaže: Pogledaj post
Uzevši u obzir da će imati staža i to kao obrtnik, zanima me koji će prosjek oni gledati za osnovicu za prvih 6 mjeseci porodiljnog, znam da se gleda visina plaće kad si zaposlen kod nekoga, a ako si obrtnik paušalac koja je onda osnovica?
Ja sam trenutno na porodiljnom, u 1. sam poreznom razredu (do 85 000 kn), svih 12 mjeseci porodiljnog primam oko 2400 kn.
Zaboravila sam kolko je tocno osnovica, oko 3 i nesto soma.

Vidim da je tema jako ziva, jedva sam pohvatala zaostatke!

Gledam polako kakvu fiskalnu blagajnu nabaviti. Radim samo s gotovinom, imam pristup netu, svoj komp, printer ne.
Jel netko vec istrazio kaj se nudi i neko best buy rjesenje?
Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 19:08   #3759
Evo razmišljam o pokretanju obrta i čini mi se da mi je paušalno plaćanje poreza optimalno. Obzirom da bih u 99% slučajeva primitak bio gotovinski, pretpostavio sam da mi treba fiskalna blagajna. Međutim, naletio sam na ovaj članak i pasus u njemu koji me zbunjuje:

Beneficije paušalista su sljedeće: relativno mali iznosi poreza, manji iznosi obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, mogućnost gotovinskih naplata bez fiskalizacije računa putem izravne Internet veze sa serverom Porezne uprave.

Možete li mi pojasniti kako to u praksi funkcionira?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 20:04   #3760
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Evo razmišljam o pokretanju obrta i čini mi se da mi je paušalno plaćanje poreza optimalno. Obzirom da bih u 99% slučajeva primitak bio gotovinski, pretpostavio sam da mi treba fiskalna blagajna. Međutim, naletio sam na ovaj članak i pasus u njemu koji me zbunjuje:

Beneficije paušalista su sljedeće: relativno mali iznosi poreza, manji iznosi obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, mogućnost gotovinskih naplata bez fiskalizacije računa putem izravne Internet veze sa serverom Porezne uprave.

Možete li mi pojasniti kako to u praksi funkcionira?
Nikako, paušalci do sada nisu morali fiskalizirati račune, ali su mogli pisati račune u knjizi koju su ovjerili u Poreznoj upravi. Od 01.07. morat će fiskalizirati kao i ostali.

Naplata putem izravne internet veze sa serverom Porezne uprave bez fiskalizacije kako je napisano u tekstu nikad nije bilo moguće. Autor teksta je pobrkao lončiće...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:43.